IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - што се случува со фото идивиди?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

што се случува со фото идивиди?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 20>
Автор
Порака
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 14:11
Jas ednas dadov predlog,koj da bide od postarite a koj od pomladite (mislam kako stalno ziri) no se ostana na toa nikoj ne reagirase















http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 15:29
Zatko, toa bese predlog pred 3 godini, ako ne i povece.
Licno sum protivnik na elitizam.

Spored mene, koga ce ja postiram fotografijata, pred da se "natalozat" komentari na nea, taa ima ista tezina kako bilo cija fotografija. Komentarite i reakcijata na onie sto ce ja poglednat go definiraat nejzinoto mesto na sajtot. Velam na sajtot, bidejci toa ne znaci deka taa fotografija i na drugo mesto ce vredi tolku.

Samo za da dobiete slika kolku se e relativno, "Gottcha" ne uspea da projde ni vo izlozbeniot del na izlozbata vo Kumanovo, "Temnata strana esenta" im licese na goblen... I sega?
Sega nikomu nisto, ostavete gi egata na strana ...

Moj licen stav e deka treba da se odi kon balans na kolicinata na komentari i kvalitetot na istite. Ova sto vo momentov se slucuva e isto taka problem. Opadna interesot, a toa ne ni e celta.

Igor e vo pravo deka natprevarot gi privlekuva ludjeto. Pa osnova na coveckoto dejanie e stremezot kon nesto podobro, kon napredok, a toa e polesno dokolku se ima i nekakva cel pred sebe.

Sakale da priznaeme, ili ne, na mnogumina od nas sajtov ni znaci mnogu. Mene mi znaci, fotografskiot del od mojot zivot e povrzan so nego i ne go davam. Promeni se potrebni i ce gi ima. Mozebi zadocneto, no nestata sigurno ce se pomrdnat.

Mojot pristap da gi boduvam po labavo fotografiite, a da gi komentiram seriozno e moj pristap. Se soglasiv slednite 2-3 meseci da ne boduvam, samo da komentiram (iako i za toa nemam bas mnogu vreme), no toa ne znaci deka smetam deka pristapot mi bil pogresen, nitu pak tvrdam deka na sekogo bi odgovaral.
Mojata cel se ispolnuvase ... ludjeto gi prifacaa zabeleskite. Nekoi ucea od niv. Nekoi povece, nekoi pomalku. Pozitivniot efekt go gledav i toa mi bese dovolno.

Licno bi pretpocital da imam na izbor na bodovi od 1 do 8, ili nesto slicno. Ova go trubam povece od 2 godini, no sega za sega toa e toa.

Ce bide se, bez sekiracija. So zadocnuvanje, no ce bide.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 03:51
А што е последно време некое мртвило има на фотоидивиди, слабо се коментира слабо се бодува. збунетост Кај се луѓето?

Изменето од FLipsi - 05.Март.2008 во 03:51
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 04:49
најверојатно фотографираат! намигнување

Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 13:56
Filip, pa procitaj malku de ... ti sakas od poslednite 2 strani od postot da sfatis za sto stanuva zbor голема%20насмевка
Epten ne otkaci majkata размислување
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 15:57
Знам дека не сум баш нај нај на фотоидиви ама од време на време го посетувам , многу повеќе обврски имам сега .
Ама од ова што прочитав гледам дека треба да се направат некој промени општо на сајотот, ај едно време се додаде тоа тематска фотографија, крена малку, ама сега пак се помалку и помалку, со сложувам дека е тоа баш така 5 или 0. Коментари ретко некој салам нема како порано, а благодарение на тие коментари на времето најучив се што знам од фотографија денес. Да не беше фотоидивиди, кузнеј дали ќе држев денес фотоапарат во рака.
Мислам дека треба да се направи еден план еден концепт, како да се живни малку сајтот, оти мислам не вреди вака да оди надолу по толку години.
Да се седни да се одели малку време да се разгледаат некој идеи, и да им се речи на админите таму на дизајнерите да подсменат нешто.намигнување
Поздрав
Кон врв
dejan13 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejan13 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 17:26
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:

Ne mi e do shega, tuku mi e smaceno i odvrateno da diskutiram/citam za ova. Istiot muabet go praveveme pred 2-3 godini so Mire,Janus,Bobi,Trcilot, Dimi i uste nekoj.

Sto se odnesuva do namaluvanjeto na poenite na top fotografiite, smetam deka e pozitiven presvrt vo korist na inicijativata/akcijata na Sasho, Janus, Dimi i ostanatite da go spasat brodot sto tone. Nekoi pak smetaat deka brodot povekje ne moze da se spasi, deka e polesno dokolku si zaminat - i tie se vo pravo, sekoj po svojot pat so svojata srekja.
Sto se odnesuva do mene, jas nemam  energija/vreme/zelba/interes da se zanimavam so bilosto nastrana od procesot na sozdavanje fotografija. Zatoa i se vozdrzuvav od bilokakvi izjavi dosega (a kje se vozdrzuvam i vo idnina).
Net-ot e dovolno golem za site. Na krajot, sekoj ke si go najde mestoto kade sto najdobro se custvuva. No, bez razlika za sto se zalagate, obidete se da se vozdrzite da im sugerirajte na lugjeto sto da pravat, im ja navreduvate intelegencijata.

Uste nesto, kako ilustracija na zabeleskite za "noviot" trend na bodovno saldo na top fotografiite:
Vo vremeto koga jas pocnav tuka i koga nemav pojma sto e blenda a sto ekspozicija (fala na nekoi decki od sajtov sto nauciv!), se "pobeduvase" so 60na poeni.
Eve, videte i sami, ima duri i nekolku korisni komentari.
Veruvam deka nekolkumina i slatko ke se nasmeat. ;-)
http://www.foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=3461


PS
Inaku, ne smetam deka davanjeto na petki na se' i seshto ne bilo mnogu strasno, naprotiv....


A kaj otide covekot, Zoran T?
Koga ke prosetas po nekoi komsiski sajtovi ke zabeliz deka ima dosta luge kako Zoran T a kaj nas kako trgna, ke izbegaat i tie sto postiraat kradeni fotografii, koj saka nepopularen sajt.
Angel i sega se pobeduva so 60 poeni ama razlikata e ocigledna.
Se sekavam na edno spisanie (i imam eden kup  od nego doma), SAM svoj majstor, na poslednite strani imase rubrika za fotografija, mene najmnogu tie strani me interesiraa, znaete li od koja republika imase najmalku isprateni i odbrani fotografii?
ne vi kazuvam, pogodete sami.
Sekogas sme bile posledni vo se,posebno vo oblasta na fotografijata.
Vo eden grad kako Veles, koj bese grad na kulturata prethodnata godina, nema fotoklubзбунетостзамисленост.
Pocnav so nesto tuka, na idividi, nesto sto sekoj den raste i ne zapira, ne sakam da plukam po nego, znam deka ovaa sostojba nema da trae vecno, veruvam deka bez razlika dali ke se smeni nesto tuka, ke ima novi "foto.idividi",podobri,ama toa ne e najvazno,  sajtot go pravat clenovite, se nadevam deka i ponatamu ke se druzam i dobivam iskreni soveti i kritiki, i deka interesot i zelbata za fotografija se poveke ke se zgolemuva vo ova malo drzavice a za toa e najvazen odnosot pomegu lugeto, pred se iskrenosta.
Кон врв
safra Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај safra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 13:37
Здраво до сите после подолг период од мое не учество на форумот. Можеби и не забележавте дека ме немаа и немав зошто да бидам.
Многу ми е криво што не можете да дојдете до соодветно решение како и што со фото идивиди...мислам на онаа тема каде се препукувате што и како со бодувањата на фотките.
Учесници има еден куп и секој не е соодветен да каже што е ок а што не на една фотка. Еве јас како сосем голем аматер и страм ми е да оставам коментар. Некогаш знам да кажам за соодветна фотографија дека генерално ми се допаѓа тоа што го гледам, но колку фотката има навистина естетска и уметничака вредност...е тоа не знам. На почетокот сакав да ми ги бодуваат моите фотки но видов дека тоа не ме храни. Посакувам коментари. Така ќе знам во кој правец сум тргнал. Мили односно поучни ми се коментарите од Mire, Aleksandar A и некои други. На почетокот признавам дека малку залетав во стилот “дајте поени, ова-она“ но видов дека тоа не ме прави подобар во никој случај.
Ви посакувам да дојдете до соодветно решение нешто во стилот кога некој ќе остави коментар тоа да биде видлив само за оној што постирал слика и да може авторот да му врати со прашање или искажување благодарност до тој што ја прокоментирал фотката.
Бодувањето нека биде сосема друга прикаска еве да речеме само по еден бод...мислам или бодуваш или не, а не да се бодува во стилот ми се допаѓа ама еве ти 2...
Така мислам дека ќе се постигне подобар ефект во стилот
“сликава е добра, ми се допаѓа од кој агол си сликал и која е прикаската...затоа и давам зелено светло односно ја бодуваш со поен.
Поздрав од SAFRA 3.2MP
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=9239
Кон врв
safra Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај safra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 12:48
Зошто ве нема ???
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=9239    
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 17:51
Ochekuvash odednash da dojdat site zatoa sto dojde ti ?

Ovoj period, dodeka ti ne beshe tuka, ni se iznadodjdovme, pa zatoa sega nas ne nema.

Ne se s'kldisuvaj, povtorno ke dojdeme koga ke ni se doagja.
Кон врв
safra Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај safra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 20:20
Не се с’клдисувам - добро ми е!

Изменето од safra - 07.Март.2008 во 20:25
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=9239    
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 11:48
Originally posted by safra safra напиша:

...мислам или бодуваш или не, а не да се бодува во стилот ми се допаѓа ама еве ти 2...


Safra, mozebi ne za so 2 boda, no boduvanje vo stil na mi se dopadja i pisuvanje na 3 ili 4 boda e sosema logicna rabota.
Fotografiite sepak imaat povece aspekti od mi se dopadja, ili ne.
Fotografijata moze da mi se dopadne i poradi svetloto, i poradi toa sto na nea ima nesto simpaticno ... i povtorno da gi nema site potrebni kvaliteti za da i se dodelat 5 boda.

Verojatno imas zabelezano deka cesto pati poopsirnite komentari nalikuvaat na kombinacija od pozitivni i negativni zabeleski. Sekoja negativna zabeleska zema pomalku od bodovite. Nekogas ce nadvladee idejata nad tehnickite aspekti, nekogas mozebi greskata ce bide pogolema od idejata.

Na kraj, se e toa subjektivno dozivuvanje, kolku i da se obiduvame da bideme objektivni. намигнување
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 11:53
Originally posted by Mire Mire напиша:



...Verojatno imas zabelezano deka cesto pati poopsirnite komentari nalikuvaat na kombinacija od pozitivni i negativni zabeleski...


hehehe... znam kako se vikashe ova, ama ne kazuvam... газење%20од%20смеење
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 12:01
Originally posted by branko_k branko_k напиша:

Originally posted by Mire Mire напиша:



...Verojatno imas zabelezano deka cesto pati poopsirnite komentari nalikuvaat na kombinacija od pozitivni i negativni zabeleski...


hehehe... znam kako se vikashe ova, ama ne kazuvam... газење%20од%20смеење


Дај кажи, не биди скржав.црвенеење

П.С. Сега читам една книга за тоа која е разликата меѓу критика (критикување) и критизирање

критикување - склоп од позитивни и негативни карактеристики на предметот при евалуација
критизирање - истакнување само негативни карактеристики
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 20>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,098 секунди.