IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Проблемот со македонците од Егејска Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Проблемот со македонците од Егејска Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 15>
Автор
Порака
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 13:25
Kako i da e fakt e deka Grcite manipuliraat so svetskata javnost.
A dali i koga vistinata ke izleze na videlina zavisi samo od nas?
Zatoa i ja podrzuvam vladinata kampanja.

Megutoa vakvi kampanji netreba da ima samo za imeto ,tuku i voopsto za stradanjata na Makedoncite denes i vo minatoto, podelba na Makedonija, proteruvanje na Makedoncite, samo taka svetot ke ja doznae vistinata.
Vaka nie sme edna mala drzavicka koi i pravi problemi na Evropskata Grcija.

Кампања „Македонија заслужува членство во НАТО“

06.03.2008 11:18

Денеска сите водечки светски весници на две страни ќе осамнат со написи „Македонија го заслужува членството во НАТО“ и „Македонија и Грција сојузници во Алијансата“.

Станува збор за нова кампања на македонската Влада, со која ќе се промовираат македонските вредности и позиции во однос на НАТО алијансата.

Во истиот текст ќе се објасни дека Македонија го заслужува членството во НАТО и дека меѓу Македонија и Грција на сила е времена спогодба со која јужниот сосед се обврзува да не го блокира приемот на Македонија во меѓународните институции.

Написите ќе излезат во весниците „Фајненшл тајмс“, „Интернешнл хералд трибјун“, „Њујорк тајмс“, францускиот „Ле монд“, британскиот „Тајмс“, холандскиот „Ди телеграф“, и белгискиот „Лехо“.

Комерцијалниот оглас е пропратен со фотографија на македонски војник во Кабул во рамките на составот на силите на НАТО во Авганистан.

Наведени се 30 причини поради кој Македонија треба да биде примена во НАТО, а огласот завршува со прашањето „Каде се тука принципите и правдата, да не си во состојба да бидеш она што си и да се нарекуваш онака како што си бил нарекуван со векови. Македонија заслужува прием во НАТО“.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 13:32
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Nevikaj OP pred da ripnes.

Uste nisto ne e izgubeno a nitu dobieno.

Ako ne gi smetame ovde znameto i toa sto se uste FIROM.

I uste nesto Germancite koi tolku mnogu gi sakas ne narekuvaat (Mazedonien, citaj macedonien), a ne Makedonien.
Citav vo Wikipedija, vika Makedonien e oblast na balkanot koja denes e podelena megu Grcite ,Bugarite i Mazedonien, znaci pravat razlika i toa uzasno me nervira.


А Мацедониен знаеш што значи на германски??
Македонец..
Ти којзнае што си читал во Википедија....
А и Википедија не ја читај многу,многу кога станува збор за македонците

Германија после САД не призна под уставното име, ни ја призна нацијата и идентитетот.....и денеска заедно со САД и Турција се најголемите лобисти за прием на Македонија во НАТО

Изменето од Vladimir88 - 06.Март.2008 во 13:34
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 13:43
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Nevikaj OP pred da ripnes.

Uste nisto ne e izgubeno a nitu dobieno.

Ako ne gi smetame ovde znameto i toa sto se uste FIROM.

I uste nesto Germancite koi tolku mnogu gi sakas ne narekuvaat (Mazedonien, citaj macedonien), a ne Makedonien.
Citav vo Wikipedija, vika Makedonien e oblast na balkanot koja denes e podelena megu Grcite ,Bugarite i Mazedonien, znaci pravat razlika i toa uzasno me nervira.


А Мацедониен знаеш што значи на германски??
Македонец..
Ти којзнае што си читал во Википедија....
А и Википедија не ја читај многу,многу кога станува збор за македонците

Германија после САД не призна под уставното име, ни ја призна нацијата и идентитетот.....и денеска заедно со САД и Турција се најголемите лобисти за прием на Македонија во НАТО


Veruvaj mi pravat razlika megu tie dva pojma.

Mozam da ti kazam deka Germancite se mnogu korektni koga bi ja zaele vistiata bi bilo OK ,ama ne ja znaat toa e problemot.
Jas nevikam deka se protiv nas ami vikam deka se manipulirani od strana na Grcite.

Primer koga dojdo vo Germanija mi vika profesorkata od kaj si jas vikam od makedonija ona mi vika jas bev vo Makedonija na omor,j i vikam kade ,vo Tesaloniki vika, jas i kazuvam, deka sum od vardarska Makedonija taa mi vika a znaci od Mazedonien ne od Makedonien ,toa e vo Grcija.
Me razbiras li sega sto e rabotata.
Edvaj i objasniv deka sme podeleni, posle mi vika da zaes deka ima logika ama jas taka sum ucela.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 13:47
САД ја контролира Германија..и цела Европа..
Има огромен американски капитал во овие земји...

Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 14:03
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

САД ја контролира Германија..и цела Европа..
Има огромен американски капитал во овие земји...



Tocno taka, zatoa vikam Evropa k*rva, bez stav.
zalno e bre brat takva sila kako sto e Germanija da igra kako sto Amerikancite sviraat.
Znaes li kolku rabotat i pak nemaat standard kako debelite Amerikanci.
Germanija ima katastrofa politika brat, non stop se gubitnici.Znaes li samo za Evropskata Unija samo kolku pari imaat dadeno, ili kolku se pogodeni sto se smeni markata,ama oni se krivi, koga se slepci ,samo Grcija kolku izvlece od niv i uste vlece, neznam zosto ne go gledat toa.
A za potvrda deka se OK

Потпишани три безимени покани за НАТО

06.03.2008 13:31 - Макфакс

Министрите за надворешни работи на НАТО потпишале три комплети пристапни документи за Јадранската тројка, на кои ги нема имињата на државите.

Документите треба да бидат готови за врачување на поканите на априлскиот самиот НАТО во Бук*решт, јави Ројтерс повикувајќи се на дипломатски извори. Со потпишувањето на документите министрите ја започнале денешната сесија, наведува агенцијата.

Поддршка за Македонија пред започнувањето на денешната средба дадоа министрите за надворешни работи на Германија и Словенија.

„Се надевам дека ќе ги повикаме сите три држави“, рече шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмаер.

Тој сепак додаде дека поканата за Македонија ќе зависи од решавањето на спорот со името со Грција.

„Нема проблеми за Балканот, очигледно, освен проблемот на Грција со Македонија“, рече луксембуршкиот министер за надворешни работи Жан Аселборн.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 14:08
ma da ne e tretata drzava kosovo збунетост газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 14:14
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

ma da ne e tretata drzava kosovo збунетост газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење



Ne be Kosovo e vo NATO ,tamu ionaka nema druga vojska
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 14:16
vo pravo si ... narkomani vo nato uniformi .... avganistan - usa  via kosova trans газење%20од%20смеење
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 14:20

Виена - Производството на хероин во Авганистан ги собори сите можни рекорди во 2007 година, се посочува во годишниот извештај на Службата на Обединетите нации за контрола на наркотици.
Лани Авганистан произвел исклучително големо количество опиум - 8.200 тони, што е а 34 проценти повеќе во споредба со 2006 година. Сега Авганистан на светскиот пазар доставува 93 проценти од опијатите.
Во блискоисточната држава во 2007 година се одгледувале 193.000 хектари афион, од којшто се добива опиум, што е за 59 проценти повеќе во споредба со 2006 година. Производството од тие површини исто така се зголемило во 2007 година и достигнало 42,5 килограми по хектар, во споредба со 37 килограми по хектар за претходната 2006 година.
Во извештајот на ОН се наведува дека авганистанскиот хероин се распространува во целиот свет, најмногу во Европа, каде што околу 3,3 милиони лица се зависни од него.

ete zosto amerite go " oslobodija " avganistan голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка DEMOKRACIJA I COVEKOVI PRAVA .... so isklucok na ponekoj trening gadjanje vo zivi meti голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 21:20
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

ma da ne e tretata drzava kosovo збунетост газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење



Ne be Kosovo e vo NATO ,tamu ionaka nema druga vojska


Ima miroslave, ima i toa tikmu bash srpskata e nasekade. Nema UCHK- ite k*rtul da vidat.голема%20насмевка

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 12:11
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Nevikaj OP pred da ripnes.

Uste nisto ne e izgubeno a nitu dobieno.

Ako ne gi smetame ovde znameto i toa sto se uste FIROM.

I uste nesto Germancite koi tolku mnogu gi sakas ne narekuvaat (Mazedonien, citaj macedonien), a ne Makedonien.
Citav vo Wikipedija, vika Makedonien e oblast na balkanot koja denes e podelena megu Grcite ,Bugarite i Mazedonien, znaci pravat razlika i toa uzasno me nervira.


Некој ти одговори на ова ама ајде и ја да не останам покусо.
Германија, германците ја викаат Deutchland, Французите - Allemagne, Србите (и Русите чинам) - Немачка, останатите - Germany/Германија или како и да е, на својот јазик/писмо... и ? Што ме боли мене * како ме пишуваат/читаат/викаат овие или оние...

*pardon my french ;)
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 12:12
a hrvatite DANKE DOJCLAND газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење 
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 12:15
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

...93 проценти од опијатите. Во блискоисточната држава во 2007 година се одгледувале...


Многу пат има до таму. Не е баш блискоисточна.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 12:17
mnogu ? go sledese li onoj bubuljicavion od vmro koga bese gostin kaj milenko ? toj kaza oti avganistan e mnogu blizu do makedonija ... i veruvaj mu , toj znae ... duri bil i tamu ... so aeroplan голема%20насмевка големо%20гушкањеголема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.