IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто мора да се плашиме од Господ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зошто мора да се плашиме од Господ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 12>
Автор
Порака
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 14:25
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Najvisok stepen na poboznosta e da gi pravis dobrite dela od ljubov kon Boga....
Bidejki coveckata priroda e takva da ne saka da bide otfrlena. Taka i jas. Sakam da bidam sakana od Svojot Sozdatel i da izvrsuvam dela so koi Toj ke me saka...I ke me vnese mo mestoto na uzvianje, vo mestoto na koe Bog ke im se obrati na negovite ziteli :"Zarem ne vi e dovolno da Sum JAs zadovolen so vas i vie so Mene."

No za stravot. Dali tofu nekogas bi ukral, bi ubil ili bi napravil nekoe kazneno delo? ti mozebi ne bidejki ne si vospitan taka, no sepak ke priznaeme deka oma luge koi toa ke go napravat, se se poveke i poveke. No od sto se plasat oni (sepak stravot e covecka osobina.) Se plasat od kaznata, od sankciite koi ke sledat, od policijata.
Stravot kon kaznata gi drzi lugeto da ne pravat losi dela. I za sekoe prekrsuvanje na zakonot sledi kazna. No razlikata e vo ta sto vo islamot ako se pokaes i nikogas poveke ne go storis toa delo, se nadevame deka Bog ke ni prosti.

Taka i vo religijata. Postojat odredeni zadolzenija. Ne e dovolno da se rece deka veruvas a pritoa ne go dokazes so dela.
I sekoe neizvrsuvanje so sebe nosi sankcija. Toa e prosto pravilo, koe i onoj koj ne veruva vo Bog, moze da si go predoci so prakitcen primer.

No sepak, ljubovta kon Boga e nasa dvizecka sila....I kaj Boga vazi praviloto: "MOJATA MILOST E NAD MOJATA LUTINA."



Dobro kazano znaci i ljubovta kon boga treba da bide dvizecka sila za pravenje na dobri dela. No dali ce se slozis so mene deka nekoi religiozni vodaci (ne e bitno koja religija) i ljubovta kon boga a i stravot kon boga koj e prisuten kon vernicite go zloupotrebuvaat pogresno usmeruvajci gi vernicite i naveduvajci gi na razni nedela,za koi pak ovie se ubedeni deka gi storile vo imeto na boga ( znaci nebitno od koja religija se)...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 14:31
Nasiot Pratenik Muhammed, n.b.m.n., rekol: " Halalot (dozvolenot) i haramot (zabranetoto) se jasni."

Dobrite dela jasno se precizirani i jasno se dadeni koi se i kakva nagrada sleduva za negovo izvrsuvanje.
Isto e i so losite dela. Jasni se. Nikoj ama nikoj ne smee da dozvoli nesto sto e zabraneto vo Isalmot. Kako i obratno.
Allah vo Quranot im se obraka na vernicite "....o so razum obdareni." I sekoj onoj koj ke se prepoznae vo ovaa grupa ne moze lesno da bide manipuliran. Bidejki od vernikot se bara da za sekoe delo vo islamot, da bara argumenti vo Quranot i sunnetot.
POradi seta taa predpazlivost, tesko deka nekoj ke moze da bide voden vo ona sprotivnoto.
Se nadevam deka ti odgovoriv na dilemata.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 14:48
Ок значи стравот е воведен од чисто практични причини. Можеби реално Господ нема намера никого да го казни или натера да се плаши од него (како јас од мојот директор на пример!), ама тоа го вели за оние некои што имаат полабилна природа да не забегаат каде што не треба. Се согласувам со Темплариус дека стравот е злоупотребен. Лесно е да се злоупотреби секој збор во светите книги затоа што тие се нејасно напишани. Ок можеби се јасно напишани, но сепак има многу различни интерпретации на нив. Ок ајде јас да не забегам од темата, значи сепак во секоја религија љубовта е над стравот.
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 14:55
Manipulacijata so zborovite i iskoristuvanje na svetite knigi za postignuvanje na nekoi skrieni celovi e prisutna niz istorijata, koristena e od site religii i den denes se koristi.

Eve ce navedam eden primer od istorijata znaci nema da cepakm vo islamot tuku prost primer od hristijanstvoto. Za vreme na vladeenjeto na kralskite dinastiji vo Srbija edno od motata na srpskata vojska bilo "S verom u boga za kralja i otadzbinu" ili na makedosnki So verba vo gospod bog za kralot i tatkovinata" ocigledno deka verbata vo boga se stava vo funkcija na dvizecki motiv ne za postignuvanje na bozijite celi tuku celite na kralskoto semejstvo i tatkovinata....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 14:57
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Nasiot Pratenik Muhammed, n.b.m.n., rekol: " Halalot (dozvolenot) i haramot (zabranetoto) se jasni."

Dobrite dela jasno se precizirani i jasno se dadeni koi se i kakva nagrada sleduva za negovo izvrsuvanje.
Isto e i so losite dela. Jasni se. Nikoj ama nikoj ne smee da dozvoli nesto sto e zabraneto vo Isalmot. Kako i obratno.
Allah vo Quranot im se obraka na vernicite "....o so razum obdareni." I sekoj onoj koj ke se prepoznae vo ovaa grupa ne moze lesno da bide manipuliran. Bidejki od vernikot se bara da za sekoe delo vo islamot, da bara argumenti vo Quranot i sunnetot.
POradi seta taa predpazlivost, tesko deka nekoj ke moze da bide voden vo ona sprotivnoto.
Se nadevam deka ti odgovoriv na dilemata.


Tocno, velis deka so seta pretpazlivost tesko deka nekoj ce bide voden vo onaa sprotivnoto, no ima mnogu ludje koi se uste naveduvaat kon toa sprotivnoto i ludje koi se vece navedeni kon toa sprotivnoto neznam dali se sl*gas so mene no toa e moeto mislenje.

Pozz
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 15:10
Sekogash koga ima posrednik megju chovekot i Boga ke ima i manipulacii. Tie si postoele i ke postojat, a drugo prashanje e dali lugjeto se svesni za toa. Se razbira toj posrednik, toj medijator, nema nikogash da se slozhi so ova, bidejki vo sprotivno ke treba da si ja soblechi uniformata i da ja napushti svojata rabota.

Tokmu poradi toa manipuliranje so lugjeto Isus reche deka ne treba da ima nikakov medijator megju vernikot i Bog. Patot megju chovekovoto srce i Kreatorot e eden ednostaven i direkten pat, onaka kako sto go sozdal Bog i sekoja popatna stanica i raspetija vodat samo vo bezpatija i kjor sokaci.

Bozhiot plan raboti, chovekoviot ne.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 15:12
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Sekogash koga ima posrednik megju chovekot i Boga ke ima i manipulacii. Tie si postoele i ke postojat, a drugo prashanje e dali lugjeto se svesni za toa. Se razbira toj posrednik, toj medijator, nema nikogash da se slozhi so ova, bidejki vo sprotivno ke treba da si ja soblechi uniformata i da ja napushti svojata rabota.

Tokmu poradi toa manipuliranje so lugjeto Isus reche deka ne treba da ima nikakov medijator megju vernikot i Bog. Patot megju chovekovoto srce i Kreatorot e eden ednostaven i direkten pat, onaka kako sto go sozdal Bog i sekoja popatna stanica i raspetija vodat samo vo bezpatija i kjor sokaci.

Bozhiot plan raboti, chovekoviot ne.

Odlicno messenger za toa i zboruvam celo vreme.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Fantastic Lady Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2008
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fantastic Lady Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 15:16
Bazh za ova tema, imam citano edna kniga, kade sto avtorot mnogu ubavo objasnuvashe zoshto lugjeto “treba” da se plashat od Gospod, zoshto on gi kaznuva, iako postojano kazhuvame deka Gopod e Milosen, ne saka site,,itn.

On veleshe, deka koga lugjeto ja postavuvaat ova prashanje tie zaboravaat deka i tie samite iako gi sakaat bezgranicno nivnite deca, sepak gi kaznuvaat, nekogash so “po nekoja shlakanica”, nekogash gi ostavaat bez pari,,I taka se odnesuvaat rigorozno sprema nivnite deca..

I... ako ova lubov, sprema deteto e posilna, se posilna ke bide i nivnata zainteresiranost za educiranje na decata...Ako educiranjeto ja ostavaat nastrana ,,togash “svetot” ke gi tuzhi,,so pretekst deka ne gi sakaat nivnite deca,,,I za niv ke kazhat deka se nevnimatelni roditeli, I deka na nivnite deca ne im obrnuvaat vnimanie..

I osven toa, zarem ocekuvame od Gospod da gi saka nasilnicite, ubijcite, terroristite???!!!….. na onie da,,,stvarno treba da im e strav,,no se dodeka ti si primer na Pravda, Milost, primer na Dobrina,,nema sto da se plashime tuka,,,posto ednostavno zhiveesh spored negoviot “Law”-Zakon...
Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 15:23
Ova sto go velish mi izgleda kako da izleglo od nekoj muslimanski avtor. OK, ako ti se slozhuvash so ravenkata LJUBOV = KAZNA, togash normalno e deka ke se slozhish i so avtorot.

Jas ne se slozhuvam deka obrazovanieto treba/mora da se pravi so kaznuvanje, no ima lugje koi ne znaat toa da go pravat na drug nachin, pa zatoa i nemozhat da ja vidat drugata strana.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Fantastic Lady Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2008
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fantastic Lady Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 15:45
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ova sto go velish mi izgleda kako da izleglo od nekoj muslimanski avtor. OK, ako ti se slozhuvash so ravenkata LJUBOV = KAZNA, togash normalno e deka ke se slozhish i so avtorot.

Jas ne se slozhuvam deka obrazovanieto treba/mora da se pravi so kaznuvanje, no ima lugje koi ne znaat toa da go pravat na drug nachin, pa zatoa i nemozhat da ja vidat drugata strana.


da.. obrazovanieto ne treba, i ne mora da se pravi so kazna, i jas ne rekov deka "mora",,tuku postojat isklucoci,,i zatoa i rekov deka onie koi treba da imaat strav, se onie koi se odnesuvaat nesoodvetno so covekovata priroda..

sto da pravime so lugjeto koi ne poznavaat lubov, ne poznavaat nisto,,tuku edinstveno STRAVOT im e poznat poim?!...kako niv ke gi stavis vo granicite na covestvoto,,kako niv ke gi "zapres", da ne ja unistuvaat "prirodnata harmonija",,??!!

,,,zavisno od toa kakva "granica" poznava covekot,,takov i metodot za edukacija treba da bide,,,
Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.
Кон врв
Fantastic Lady Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2008
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fantastic Lady Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 16:02
hmmm,,,mi tekna edna storija,,bash za ova,,

se zalubil sinot na kralot, vo kerkata na eden covek, poznat huliganec, koj ne poznavase kultura,dobro odnesuvanje,,nisto,,,

i kralot,,gi "send"-odnesuva,,negovite ministri, kaj nego, da ja pobaraat rakata na kerka mu,,,

vlezaat onie,,tropaat na vrata, go pozdravuvaat covekot,,i vaka se so ubavo odnesuvanje,,i kazhuvaat deka eve ne pratil kralot za da ja pobara kerka mu, za negoviot sin,Princot..

no ,,za cudenje,,covekot negira,,i ne prifaka da mu ja dava nejzinata kerka,,i ic oko ne mu trepne...

kralot,,,nekolku pati se obiduva,,no pak nisto,,
i eden den,,on taka depresiran,,setajki se niz ulica,,sretnuva eden obicen covek, od tipot na huliganot.. koj go prasuva zoshto e "sad"-(depresiran),,i koga on mu kazuva zosto,,,togas covekot mu vetuva na kralot, deka toj ke ja resi rabotata,,i ne treba voopsto da se grizi,..

odi covekot,,ja krsi vratata,,vleguva vnatre,,,i so pcuenje ,,navreda..so sila,,,mu nareduva na huliganot,,vednas da ja davas tvojata kerka kaj kralot,,i nemoj da pravis veke problemi,,po sto ,,hmmmm,,

huliganot ,,se pokoren,,odgovara "da,da Aga,,vednas,,"i bez problemi,,,ja zavrsuva rabotata...

i taka,,nekoi lugje ednostavno "NE POZNAVAAT",,,lubeznost, kultura,,dobro odnesuvanje,,i kaj niv nisto od pristojnosta ne pie voda..
Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 16:05
Човек што е воспитан со казна мисли дека само со насилство се постигнуваат работите. Човек што е воспитан со љубов на се му пристапува со љубов.
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 16:25
Apsolutno se slozhuvam tofu. Se raboti za svesta na lugjeto, za nivnoto iskustvo i celiot onoj bagazh sto im e daden vo nasledstvo od pamtivek pa do denes.

Kaj nekoi "mudrosta" im veli "kjotekot izlegol od Rajot", a kaj drugi sovetuva "pchelite pobrzo ke gi soberesh so med otkolku so stap".

Od iskustvo znam deka so LJUBOV se reshava se, a so strav, zakani i kazni ne se se reshava nishto. Represijata mozhe samo da prikrie nekoi raboti, no nikogash nemozhe da gi smeni ili iskoreni.

LJUBOVTA transformira, a stravot transgresira.


Изменето од Messenger - 04.Март.2008 во 16:26
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 18:24
Gospod koga go odbral Pratenikot Muhammed, n.b.m.n., za Pratenik, mu go iscistil srceto do site negativni primesi. I veli vo Quranot: "Samo so Allahova milost ti si blag kon niv, a da ne si, bi se razbegale od tvoja blizina." Znaci blagosta bila taa koja go krasela vernickoto srce na Pratenikot, n.b.m.n.
POnekogas ne odusevuva milosta koja postoi na ovoj svet. No Gospod ni veli deka milosta na ovoj svet e samo 1% od Negovata celokupna milost, koja ja ostavil za onoj svet.
Gospod treba pred se da go obozuvame od ljubov,Bidejki Samo On e dostoen za obozuvanje. No ako ne moze da ima ljubov vo nas od nedovolnoto poznavanje na Boga, togas sigurno ke postoi strav od odfrelnosta. Strav od kaznata.Koga ne bi postoel stravot, bi bila tipicna anarhija. Sekoj ke go povreduva tugoto pravo, bez da se plasi....
varvarsko vreme. PObeduva posilniot. No sto e so soznanieto, deka da ti mene ke me pobedis posilen si, no ima i Posilen od tebe. Nekoj Komu Mu pripaga posledniot sud, i Koj e Najpraveden!!!!!!!!!!!!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.