IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - што се случува со фото идивиди?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

што се случува со фото идивиди?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 20>
Автор
Порака
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 20:56
pak sum optimist. bravo Janus!... jas kjutev iako mislev deka ima sto da  kazam no kjutev zatoa sto mislam deka moite postovi posle nekoe vreme, pocnaa da stanuvaat destruktivni. predlogot e spored mene najdobriot do sega. TOA se bara. malce angazmaan ...
pozdrav do site

Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 21:26
Jas pocnav, kolku sto mi dozvoluva vremeto...
I, postirajte dobri fotki. Dajte malku akcija!

Изменето од Janus - 19.Февруари.2008 во 21:26
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 23:40
Kako sto rece Janus,daj malku da kritikuvame belkim ke trgne rabotava,maka mi e koga gledam samo falenje














http://www.blissvp.com


Изменето од zatko - 20.Февруари.2008 во 13:12
www.blissvp.com
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 14:06
jas ke pocnam. ke si dadam ramka da iskomentiram minimum 5 fotografii na den i maksimum 3 petki na den.
imam i edna druga ideja
sto mislite za rubrika - fotografija na nedelata?
ne znam dali ova da go postiram kako posebna tema - za da se uklucat/procitaat poveke luge ( na koi ne im e zboktisana temava)
kako ja zamisluvam rubrikata ?
3-5 clenovi veterani kako stalno "telo" + 2-3-5 "pomladi" entuzijasti koi bi se menuvale na mesec/nedela, na primer vo petok izbiraat favorit fotka po ondapred odredeni kriteriumi ( na pr. kreativnost, estetika, tehnicki inovacii - ili shto veke) i po odnapred dogovoren princip se odlucuva koja e fotkata na nedelata.
za da ne morame da se rvame so adminite na idividi - toa moze da bide objaveno na forum-kade posle i ke moze da se debatira od drugite clenovi - a "zirito" ke moze da objasni zosto e izbrana bas taa fotka
znam deka ima preklopuvanja so rubrikite kako - najkomentirana fotografija ili so top fotki ama ova vklucuva poinakva dimenzija
  • angazman na "vjece staraca" sto ima druga tezina
  • debata okolu fotkata
  • jasni kriteriumi
  • aktivno ucestvo na clenovite
  • pojasna i mozebi poobjektivna kritika
  • moznost za "ucenje"
  • vnesuva zivost i dinamika vo "sterilniot film na sajtot"
e sea se baraat vash*te mislenja za predlogov a i entuzijasti koi bi potrosile 1 saat nedelno/mesecno ( mozda foto na mesecot e za pocetok ok-kako za proba).
kazete ?

Кон врв
choonga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај choonga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 14:51
Сашо идејата не ти е лоша, така мислам дека би се разбудила креативноста на заспаните.

Со Јанус се сложувам за критиките и малку да пазиме какви фотографии ќе праќаме,



Поздрав!
големо%20гушкање


Изменето од choonga - 22.Февруари.2008 во 20:17
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 15:58
taka e!
bravo
jas od doma ke si ja zavrsham zadackata
pozdrav do site
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 21:32
Originally posted by сашо сашо напиша:

smetam deka bi bilo licemerno i infantilno da mislam deka sajtot treba da "me prati mene", ama (ova se odnesuva i na komentrarite pogore), navistina mi e navreduvacki koga gledam na naslovna stranica (ne koj ima kolku boda, ama na nivo na "koj kvalitet se ceni") mnoogu, mnoogu taka da se izrazam-nekvalitet, a na 3-4 strana gledam fotografii koi me raduvaat so svojata kreativnost i/ili estetika.
 
Saso, kolku pati se imas zeznato vo procenkata koja tvoja fotografija kako ce projde?
Mozebi tebe ce te izraduva estetikata na fotografijata, no ne znaci deka e taka za pogolemiot del od populacijata ovde na sajtov. I da ne bide toa posledica samo na nati go daj mi go, nekoi tvoi sliki koi samiot si gi procenil kako osredni, verojatno pominuvale podobro, od nekoi koi ti pricinile enormno zadovolstvo.
 
 
Originally posted by сашо сашо напиша:

ne samo za mene, tuku i za lugeto koi mozebi ke si go upropastat talentot so samozavaravanje deka se dobri-zatoa shto na se shto se pojavilo na sajtot - dale 5ka i normalno-vo golem broj slucai dobile nazad.... (IMHO toa e terapija-i ne se poklopuva so moeto razbiranje za web fotokomuna)
 
Emi, zatoa velam, ne e se samo vo ocenkite...tuku i komentarot. Mozebi ce popustam vo ocenkata, ama ne i vo komentarot. I ne stanuva zbor (vo mojot slucaj barem, a veruvam i vo mnogu drugi) za vozvracanje na ocenkite, tuku za vozvracanje na vremeto koe nekoj go odvoil za da ja pogledne mojata fotografija. Ako ona sto ce go vidam pri vozvracanjeto na "uslugata", ne mi e somnitelno od aspekt na avtorsko delo, ili ne e totalna bljuzga ... ce se najde nekakov korisen sovet. Da preskoknam vozvracanje na komentar, moze ako sum konstatiral deka na taa osoba ne vredi, odnosno e kontra-produktivno da i pisam otvoreno sto mislam za negovite/nejzinite dela.

Цитирај ne mi e namerata da bidam maliciozen ili da lobiram nekoj da go napushti sajtot. Naprotiv. Idejata mi beshe da "kataliziram" mozebi nov regeneriracki proces, ili da vidime dali ima kriticna masa da se odi nivo ponatamu?
 
Znam deka sakas nesto podobro i ne sakam da bidam malodusen, ama nema nacin toa da se iskontrolira ... barem jas ne gledam nacin.
Na krajot, smetam deka e najbitno da se zadrzuva ist kriterium kon site ... odnosno da nema dvoen arsin pri boduvanjeto. Kako i da boduvate, da znaete koi vi se osnovnite kriteriumi za toa, bez ogled dali se labavi, ili ostri.
Spored mene, taka nema da nanesete steta, i toa e vo nekoja raka dovolno kako za pocetok.
 
Iskreno, mislam deka ukinuvanjeto na boduvanje bi imalo porazitelni efekti vrz interesot za sajtot, NO mozebi voveduvanjeto na pogolem raspon na bodovi, bi ne pottiknal na povece razmisluvanje.
 
So raspon od 1-10 (ili 1-8), mozebi bi se razmislile povece sto da pisete... Jas bi.
 
Pozdrav, Mire  
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 21:41
Originally posted by mdeni mdeni напиша:

1. Како што можеш да ставаш една слика дневно, треба и да можеш да ставиш една петка дневно, или вкупно девет поени дневно (или неделно): една петка ИЛИ петка и четворка ИЛИ две четворки ИЛИ три тројки... итн. Значи да се ограничи бодувањето, па ти стави петка ама утре ке немаш да ставаш на сите петки. Девет поени се доволно за три дена според мене. Решено.
Nisto ne si resil.
Ovaa nedela moze da ima 10 fotki koi navistina, navistina zasluzuvaat petki, a slednite 2 nedeli site fotki da bidat tinja, ili da nema za povece od 4ka pa toa ti e.
I sto pravime sega?
prvata nedela si osakatil 8 ili 9 fotki, a vtorata i tretata, da ne odat bodovite fira, si precenil 2 ili 4!

Цитирај
2. Филтер за квалитетни фотки се вика модератор. А под квалитетни спаѓаат сите фотки што немаат лушпи (корки) од мандарина во нив и такви глупости. Одма се забележува што е глпост а што не е. Решено.
 
Been there, done that and it REALLY SUCKS. Moderiranje i administriranje DA, ama otkako ce bidat objaveni fotkite, a togas e docna za da gi izbrises "luspite od mandarini" ... togas e vreme za brisenje samo na kradenite fotografii i totalni nebulozi.
 
Цитирај
3. Сите треба да оставаат мислења, само треба да се ограничи мислењето на повеќе од десет зборови (да неможе да е помало од десет зборови ИЛИ да е поголемо од 50 букви, не броејќи празни места, знаци и бројки). Веднаш ќе се примети разлика. Решено.
 
This I can buy :)))
Duri insistirav edno vreme, da se vovede pravilo da moras da iskomentiras odreden broj na fotografii za da mozes da postiras fotografija, ili za da mozes da postiras fotografija plus.
 
Denesno vreme, brojot na komentari narasna, kvalitetot ne tolku (mozebi duri i da opadna ... go zeznavme Marx намигнување)
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 21:46
i jas ne sum za ukinuvanje na ocenkite, ne go rekov toa vo nieden moment... ne mislev ni na kontorla - bar ne "objektivna". celovo ova beshe apel za onie koi ke se oglasat..ne znam kako da se objasnam podobro...
mozda e dobro-gledam deka Janus, Vojkan, uste i ponekoj i jas pocnavme da komentirame - bez da lupame sekade bodovi ( jas ponekogas i stavam (1-5), mozda treba da napisheme 'objava" na forumov i da ja staime vo vesti - lugevo veke opomenuvaat-daj nekoe poence :-))))...
toa e samo indikator za mene - ama mislam deka mozda treba da se objasni na lugeto...
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 21:48
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

фото идивиди, колку што знам се припрема за тотално реновирање, а сето друго се случува во нас, сите овие дилеми, трилеми ....
исполнетост, празнини, тоа сето е во нас, треба само да се преточи во фотографии.
 
Dogi, iako sum kompletno na linija na ona sto go kaza Janus pogore ... sepak moram da spomnam deka Adminite imaat mal problem so odrzuvanje na rokovite koi oni sami gi zadadoa! Imaat i problem od aspekt na informiranje na clenovite sto e i do kade e (iako nervozata vo odredeni slucai e i epten ocigledna).
 
No malicious thoughts ... JUST A REMINDER намигнување
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 22:09
Originally posted by Janus Janus напиша:

Gospodo, i dami...
Ne mislam deka bilo kakvi dodatni ogranicuvanja na mozen broj ocenki i slicno ke go resat problemot. Naprotiv.
Mislam deka treba da se zapocne so licen primer. Aj da pocneme da kritikuvame. Znaci ne da FALIME, nego da kritikuvame. I, na primer, da ne ocenuvame edno vreme, nego da kritikuvame. Taka nasite fotki nema da bidat vo top (moite vekje odamna ne se :-), ama ke pokreneme promeni. Ako na fotka sto pravi na ti go-daj mi go pa op, 150 poeni, dademe kriticki osvrt, ke se podzamislat i postiracite i ocenuvacite. Mislam deka za pocetok, toa ke donese dovolna promena. Koj e za?
 
I am IN!
 
Da se obideme ... i sepak bi predlozil vo dogledno vreme da se zgolemi rasponot na bodovi (za koga ce pocneme pak da boduvame de среќа)
 
Da probame so ova ... da sklepame "spisok", grupa na ludje koi se seriozni okolu sajtov i sakaat da probaat i taka da pridonesat.
 
 
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
dejan13 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejan13 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 16:48

 
Da probame so ova ... da sklepame "spisok", grupa na ludje koi se seriozni okolu sajtov i sakaat da probaat i taka da pridonesat.
 
 
[/QUOTE]
Razmisli malku  za predlogov sto go kaza.
 Koj ke gi "sklepa", kako ke gi "sklepa",mozebi mnogu ke sakaat,  kolku da bidat seriozni, i kolku ke im trae mandatot, dodeka ne stanat neseriozni?
Vredi da se proba bilo sto, bidejki ja od koga znam za sajtov  nema nisto smeneto, samo treba ubavo da se isplanira


Изменето од dejan13 - 21.Февруари.2008 во 17:02
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 17:58
Bidejki ne sum sopstvenik, akcioner ili vraboten vo MT, eve jas bi se prijavil da pridonesam ako Idividi mi plakja eden honorar za izgubenoto vreme za biranje na foto na den, nedela, mesec, i drug honorar za konsultantskite uslugi vo vrska so podobruvanje na sajtot.

Ne postoi dzhabe ruchek

Da zivee kapitalizmot намигнување



Изменето од Tegla - 21.Февруари.2008 во 17:58
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 18:18
Originally posted by сашо сашо напиша:

i jas ne sum za ukinuvanje na ocenkite, ne go rekov toa vo nieden moment... ne mislev ni na kontorla - bar ne "objektivna". celovo ova beshe apel za onie koi ke se oglasat..ne znam kako da se objasnam podobro...
mozda e dobro-gledam deka Janus, Vojkan, uste i ponekoj i jas pocnavme da komentirame - bez da lupame sekade bodovi ( jas ponekogas i stavam (1-5), mozda treba da napisheme 'objava" na forumov i da ja staime vo vesti - lugevo veke opomenuvaat-daj nekoe poence :-))))...
toa e samo indikator za mene - ama mislam deka mozda treba da se objasni na lugeto...
 
Uh, sorry ne bese toa bas odgovor na tvoja ideja. nakoj drug spomna, a ogranicen sum so vreme pa zatoa go pisav cisto kako mislenje.
 
Jas ce vi se pridruzam (tebe, na Janus i na Vojkan)koga ce se priberam vo Skopje ;)
 
Tie sto velat daj nekoe poence i ne se da im dades poence ... baranjeto poeni me nervira, kako i ona "Vidi mi ja slikava...". Vo princip ne sum skrt na poeni, kolku sto sum skrt na pofalbi, ama koga gi bara nekoj poenite mi preci :(
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 20>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.