IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - што се случува со фото идивиди?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

што се случува со фото идивиди?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 20>
Автор
Порака
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 14:41
Zoran se zlozuvam so del od ona sto go pisuvas i znam deka del od rabotite nema da se smenat, no nikogas nema da go prifatam i da se pomiram so toa
 
Janus ima vistina vo ona sto go pisuvas, no smetam deka koga vekje nekoj ostanuva del od sajtot treba da se trudi vo prilog na negovo uspvrsuvanje, a ne prilagoduvanje na mentalitetot, poznavanjata, moznostite i vkusovite na onie sto sega pocnuvaat so fotografijata. jas prvite kritiki gi dobiv tokmu od tebe, se borev Mire da mi napise nesto i ucev komentarite na sekoj od clenovite,  itn itn.
i pokraj iskustvoto i znaenjeto sto go steknav se uste dobivam kritiki... i toa e super! me motivira uste povkje da rabotam. zatoa mi smeta koga kritikata zgasnuva i koga moite kritiki se negativno docekani.
 
Mire, Igor i Bobi ne veruvam deka tehnickite promeni kje napravat nekakva promena vo odnosot na clenovite, nitu pak vo vasiot odnos. Vo nekoi raboti se slozuvam so vas samo smetam deka pricinite i nacinite za podobruvanje se poinakvi
 
Saso se uste me iznenaduva poklopuvanjeto na stavovite i iskreno ne ocekuvav deka nekoj moze da ima identicni gledista na moite.
 
 


Изменето од dimi - 18.Февруари.2008 во 16:06
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 22:51
Dobro da recheme deka razbrav shto sakash da kazhesh...no chisto me interesira koi se konkretnite predlozi od tvoja strana....kako ponatamu....? Jas ne mozham da vlijaam vrz odnesuvanjeto na drugite , mozham samo vrz moeto i toa do odreden stepen....do momentot koga suetata kje zaigra...shto sega da lazham deka nemam...)...!??

MOITE PREDLOZI BEA MNOGU KONKRETNI!! DA CHUJAM DRUGI!!??
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 23:05
Луѓе, коментирајте Колку е можно поискрено и прецизно. Особено на фотографии кои, така да кажам, не се на соодветно техничко ниво и на оние за кои мислите дека можат да бидат подобри. А оценките ставете ги во втор план.
Исто мислам дека поискусните членови треба да поттикнуваат коментирање со тоа што ќе коментираат и ќе подучуваат како се коментира. Не да го наметнат својот стил, туку да им помогнт на другите членови (колку е тоа можно) полека да градат свој.

А сега некој ако се лути, на здравје. Сепак тие коментари носат нишка на субјективност. Немаме сите ист вкус или идеја (и добро е што е така). И јас добивам лоши коментари. Понекогаш не ми се сеедно, ама тоа е тоа. После некое време сфаќам дека напишаното не е туку така.

Толку од мене и постирајте фини фотки!
Поздрав

п.с. Со оглед на тоа дека имаме различни поимања за тоа што е убаво во одреден жанр, многу сакам кога на коментар (да кажеме негативен) се одговора со тоа зошто е таква фотката каква што е. Зошто има исечен лакот, или сецната глава, или потемни бои, или мава на магента... Се разбира дека има правила, но интересно е кога свесно ги кршиме.

п.п.с. Цел ден бев натака-навака и уморен сум, па ако не сум јасен, се извинувам.



Изменето од Vojkan - 18.Февруари.2008 во 23:06
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
Mari83 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mari83 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 23:29
Jas sum taze pocetnik i koga gi postirav prvite fotografii ocekuvav da naidam na milion razni komentari,a sto mozev da primetam bese samo ok e super wow top,pa jas ne mozam da bidam sovrsena na pocetok a site vie me bodrite deka mi se ok,sakam da ucam od vas kazete kaj mi e greskata,sto e toa sto ne cini,site vie koj pisuvate za sto e toa sto ne cini na sajtot gi pravite tie greski t.e.gi boduvate fotkite na vasite prijateli(najcesto kolku sto mozam da primetam),ako e na Burim togas mora da e TOP,ako e na Petar i togas u nesvest se paga,pa i oni nikogas ne mozat da bidat sovrseni covek uci dodeka e ziv!!!treba prvo od toa da se trgne pa posle se ke si dojde leka poleka...so akcija ne so reakcija!
Кон врв
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 23:35
Дечки, пак и пак оваа тема (или варијации на истата). Искрено мака ми е да пишувам затоа што имам впечаток дека се се менува освен сајтот.
Како и да е, не сакам да стојам настрана од проблемите со кои како што гледам се соочуваме сите, затоа ќе гледам што е можно во порезимирана форма да си го искажам ставот.

Имам впечаток дека секогаш кога се збори на темава непотребно се мешаат две клучни работи, а тоа се:
1. технички проблеми на сајтот (лош дизајн, непрегледност, лош квалитет на презентација, начин на бодувања, рестрикции во давање петки итн итн)
2. “технички“ проблеми во нашите глави (синдром „на ти го дај ми го“, групирања, улижувања, некоментирање итн итн)

Накусо кажано.... 
...околу точка бр.1 дадов предлог да се постават на анкета одредени точки да се изјаснат сите и решенијата да им се достават на администраторите. Ако во одреден рок не се во можност да го спроведат тоа тогаш секој нека си реши како ќе реагира на тоа. Јас си решив.

...околу точка бр.2. е излишно да се зборува...незнам што очекувате?
очекувате дека со некакви поинакви правила (начин на гласање, бодување и коментирање ќе си го решиме проблемот?)
Дечки, foto.idividi.com.mk не е наш психијатар за да ни ги решава проблемите во нашите глави! Не е ни воспитна установа! Ако јас во мојата глава сум си зацртал дека треба да изнаставам еден куп петки за да истите тие ми вратат барем пола па на тој начин да стигнам на насловна, тогаш тоа не е проблем кој треба да го решаваме со поинакви бодувања, рестрикции на петки и сл. Тоа е проблем кој треба да си го решам сам.

гледам дека многу од вас со решавањето на точка број еден сакаат да ја решат точка број два. Нема логика!


Кажете ми само едно. По што се разликува овој муабет со оној кој Боби го отворил во 2006-та, како и оние еден куп вакви слични теми во меѓувреме....освен по времето. ....и освен по тоа што од тогаш до сега сајтот изгуби еден куп добри фотографи.


http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3248
Кон врв
NINA_SK Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NINA_SK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 00:40
Originally posted by dimi dimi напиша:

 
 http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=34615
Ova e prosecna fotografija na nasa prijatelka koja voedno e taze fotografka i se uste uci, pa normalno e da pravi greski. Bidejki e nasa prijatelka, ovaa fotografija ima mnogu kriticki komentari, no podednakvo mnogu boduvanja so maksimalen broj na poeni. Na toj nacin ne i pravime usluga na Nina, tuku i davame lazno cuvsto deka napravila nesto dobro.


Se vozdrzuvav da komentiram na temava , bidejki moite stavovi za sajtov i voopsto za praktikuvanjeto na fotografijata  gi imav kazano negde tuka na forumov , ne taka odamna .

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=10835&PN=5

So postov me prozva , i se custvuvam dolzna da ti repliciram .
Ne gledam loso , da se imaat prijateli , posebno ne koga tie prijateli te ucat na nesto . Relativno kratko sum tuka , no strplivo i vredno go gradev mojot progres , kolku i da e neznacitelen .

Nina e dovolno kriticna , i ne e vo zabluda deka napravila nesto spektakularno .

Jas se povlekov od idividi , no bez golema pompa i fanfari . Zosto ? ... Toa e dolga  i samo moja prikazna  i filosofija  no ...

Idividi , se moite pocetoci i sekogas ke mu bidam blagodarna sto postoese .Kade ke me odnese fotografskiot zivot , doprva ostanuva da vidam , no nema da zaboravam od kade pocnav .

PS  Mozes da  ne mi ja cenis  rabotata no ne mi go omalovazuvaj trudot , sepak ne e se od prijatelite ... ima nesto i od mene , mojata posvetenost !!!!!


Prijatelski pozdrav , Nina












Изменето од NINA_SK - 19.Февруари.2008 во 00:42
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 00:58
edna rabota koja sto ja primetuvam... na temava pisuvaa lugje koi fotografijata ja sfakjaat seriozno (saso, dimi, zoran, janus, mire, igor, tegla, robert, vojkan, sanja, zatko... itn. ako zaboraviv nekogo, se izvinuvam)... spored mene problemot ne e vo propoziciite, pravilata , nacinot na boduvanje (edno vreme mislev deka e taka, ama go smeniv mislenjeto).... problemot e vo lugjeto na idividi sto fotografijata ne ja sfakjaat seriozno, ja sfakjaat samo kako uste edno hobi od tipot na sobiranje postenski marki, skladiranje na semejnite fotki na internet... dzabe diskutirame nie tuka koga gore-dolu site se zlozuvame okolu principite... fotografijata e na eden nacin way of life, vekje site nie i vo sekojdnevniot zivot poveke ili pomalku razmisluvame fotografski... i koga na sajtot zabelezuvame diletantstvo, pacerstvo i neserioznost (dali bilo toa vo komentiranje ili vo boduvanje, NE VO FOTOGRAFIRANJE) - krivo ni e... i ne sakame da prifatime delenje ocenki (da, pisuvam "ocenki" zatoa sto mislam deka toa so "boduvanjeto" e samo terminolosko alibi, site znaeme deka 1 e kec, a 5 e petka) na drugarska osnova, suvi komentari, kradeni fotki, dupli akaunti itn... no mora da sfatime deka ova e otvoren portal i deka utre, ako posaka i baba mi da stava fotki, ke si otvori akaunt i ke stava i ke komentira ako saka i toa ke bide sosema legitimno... toa e prikaznata so web-prezentacija... uste ednas ke kazam, TOLKAV E LIMITOT, ne znam sto barame poveke?!?!?!

dokolku sakame poseriozno da ja terame rabotata, se znae kade se pravi toa... sopstveni sajtovi i izlozbi... fotografijata ako ne izleze na print, ne e fotografija, toa se samo edinici i nuli  [(c) teglaголема%20насмевка] ...
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 01:05
ИДИВИДИ форум : Стил на живот : Фотографија, камери и видео

Убаво вика бранко... Ти го гледаш зајдисонцето како 1/50 ф2.8 200, а они гледаат сонце во далечината на кое ќе речат „ееееј види што е убаво“ и ќе го заборават за 10 секунди.


Изменето од mdeni - 19.Февруари.2008 во 01:08
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 01:54
Originally posted by branko_k branko_k напиша:

"diletantstvo, pacerstvo i neserioznost"

И ЏУКЕЛИЗАМ!!!! голема%20насмевка
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 03:13
Ajde da ne se vrtime vo krug, tuku da prevzememe neshto pokonkretno. Jas toa to rekov ushte na prvata moja replika do Sasho.

Ako ne vi se dopagja vaka kako sto e, sto KONKRETNO predlozhuvate da se smeni za da se podobri ova sto ne vi se dopagja ?

Mene mi izgleda deka site voglavno se zhalat na chovechkiot faktor (prisustvo na slabi fotografi so slabi fotografii i mnogu dobieni bodovi za neshto sto ne e tolku vredno). Ima i nekolku predlozi za nekakva tehnichka promena vo izgedot na sajtot, no toa, iako e mnogu pozhelno, vo sekoj sluchaj nema nishto da smeni vo prviot problem.

Pa sega povelete, konkretizirajte. Kazhete gi vash*te idei kako da se preventira primanje na sekakvi chlenovi, kako da se eliminiraat sekakvi fotografii, da se nateraat lugjeto da komentiraat potemelno i poprecizno, kako da se regulira boduvanjeto, kako da se izbegne "nati go - dajmi go" so bodovite i komentarite, dali voopshto da postoi bodiranje i t.n.

Znam deka rabotite se daleku od idealni, mene ne mi se dopagjaa ushte koga dojdov na ovoj sajt, no povelete i kristalizirajte gi vash*te pogledi i pretoichete gi vo KONKRETNI PREDLOZI. So zhalenje, negoduvanje i izlaganje od chenstvo ne stigame apsolutno nikade. Na krajot se ke ostane kako sto beshe, a nie ke pochuvstvuvame gorchina na usnite koja nema da ne napravi nishto posrekni.

Ako veke postavivte problem na masa, reshavajte go.

Изменето од Zoran K - 19.Февруари.2008 во 03:15
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 09:32
Originally posted by mdeni mdeni напиша:

Originally posted by Vojkan Vojkan напиша:

Хмммм.замисленост
1. На ти го- дај ми го систем верувам дека постои и на други сајтови. Не сум поборник за такво нешто, но тоа тешко ќе се спречи.
2. Како може да се стави филтер за квалитетни фотки? Ај некој нека ми каже.
3. Кој треба да пишува опширни коментари кои ќе имаат

1. Како што можеш да ставаш една слика дневно, треба и да можеш да ставиш една петка дневно, или вкупно девет поени дневно (или неделно): една петка ИЛИ петка и четворка ИЛИ две четворки ИЛИ три тројки... итн. Значи да се ограничи бодувањето, па ти стави петка ама утре ке немаш да ставаш на сите петки. Девет поени се доволно за три дена според мене. Решено.
2. Филтер за квалитетни фотки се вика модератор. А под квалитетни спаѓаат сите фотки што немаат лушпи (корки) од мандарина во нив и такви глупости. Одма се забележува што е глпост а што не е. Решено.
3. Сите треба да оставаат мислења, само треба да се ограничи мислењето на повеќе од десет зборови (да неможе да е помало од десет зборови ИЛИ да е поголемо од 50 букви, не броејќи празни места, знаци и бројки). Веднаш ќе се примети разлика. Решено.

Еве вака.
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 16:58
Gospodo, i dami...
Ne mislam deka bilo kakvi dodatni ogranicuvanja na mozen broj ocenki i slicno ke go resat problemot. Naprotiv.
Mislam deka treba da se zapocne so licen primer. Aj da pocneme da kritikuvame. Znaci ne da FALIME, nego da kritikuvame. I, na primer, da ne ocenuvame edno vreme, nego da kritikuvame. Taka nasite fotki nema da bidat vo top (moite vekje odamna ne se :-), ama ke pokreneme promeni. Ako na fotka sto pravi na ti go-daj mi go pa op, 150 poeni, dademe kriticki osvrt, ke se podzamislat i postiracite i ocenuvacite. Mislam deka za pocetok, toa ke donese dovolna promena. Koj e za?
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 18:08
Originally posted by Janus Janus напиша:

... Aj da pocneme da kritikuvame. Znaci ne da FALIME, nego da kritikuvame. I, na primer, da ne ocenuvame edno vreme, nego da kritikuvame. Taka nasite fotki nema da bidat vo top (moite vekje odamna ne se :-), ama ke pokreneme promeni. Ako na fotka sto pravi na ti go-daj mi go pa op, 150 poeni, dademe kriticki osvrt, ke se podzamislat i postiracite i ocenuvacite. Mislam deka za pocetok, toa ke donese dovolna promena. Koj e za?


Iako ne znam kolku vredi makata, i jas sum generalno za ovoj predlog i go poddrzuvam vo celost... otsega ne stavam ocenki, samo ke komentiram , kolku sto mozam poobjektivno... i iskreno... pa da vidime sto ke se sluci... samo se nadevam deka barem nas sto sme tuka na forumov nema da ni raboti mnogu suetata...голема%20насмевка
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 18:35
Јанус, на тоа мислев.


Изменето од Vojkan - 19.Февруари.2008 во 18:40
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 20>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.