IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - што се случува со фото идивиди?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

што се случува со фото идивиди?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 20>
Автор
Порака
bano Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bano Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 13:09
za kec nevredi da se dava komentar....go ponavjash odma...nema muabeti :))) slicno i za pet(spored mene)...ti se sviga zatoa si stavil 5...ako e labava petkata kazuvash zosto...komentar stavam samo na 4-ki...:)....a treba da se ukine boduvanjeto...glupost ziva...se tepaat za bodovi...samo komentari....postena rabota
pffff
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 13:19
I....?
Koj e sega popameten otkolku sto beshe pred diskusijata?
Koj pobedi?

A, zamislete samo sto kje beshe, namesto vo prepiski, da ja vlozhevte energijata vo izlozhuvanje i komentiranje na foto sajtot.

Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 13:31
se razvodni i raskravi temava ... no, sto e, tuka e
angel, mislam deka imas poenta. ljudska. em pragmaticna.
ama jas mislam deka ako se stanuva popameten so ucenje-jas stanav popameten. pak ke recam, jas za ova zboram od poslednata hajka na veshterki (aneta. m. & friends). ama nikogas taka otvoreno i nikogas do sea nemalo poddrshka, odnosno luge sto mislat isto/slicno. Jas nauciv nesto za komunava. nesto vazno. ne znam za drugite.
blagodaram

Кон врв
igor.pandurski Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igor.pandurski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 13:33
Originally posted by сашо сашо напиша:

... Jas nauciv nesto za komunava. nesto vazno. ne znam za drugite.
blagodaram
 
Amin! голема%20насмевка
In heaven, an angel is nobody in particular.
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 13:45
Originally posted by сашо сашо напиша:

se razvodni i raskravi temava ... no, sto e, tuka e
angel, mislam deka imas poenta. ljudska. em pragmaticna.
ama jas mislam deka ako se stanuva popameten so ucenje-jas stanav popameten. pak ke recam, jas za ova zboram od poslednata hajka na veshterki (aneta. m. & friends). ama nikogas taka otvoreno i nikogas do sea nemalo poddrshka, odnosno luge sto mislat isto/slicno. Jas nauciv nesto za komunava. nesto vazno. ne znam za drugite.
blagodaram



Sasho, ne me sfakjaj pogresno, se obiduvam da ja gledam prakticnata strana. Ne sum bil nikogas vo "lov na vesterki", nitu pak del od nekoja inkvizicija ili pak od orvelovska hajka ("se znae kako treba da se komentira., ima normi na odnesuvanje", drn, drn, drn...).
Mene nitu Aneta mi smetase, nitu Fotografka, nitu pak ti.

Poentata mi e: nisto ne pravis so diskusija, odi na sajtot i tamu deluvaj.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 13:58
Originally posted by bano bano напиша:

za kec nevredi da se dava komentar....go ponavjash odma...nema muabeti :))) slicno i za pet(spored mene)...ti se sviga zatoa si stavil 5...ako e labava petkata kazuvash zosto...komentar stavam samo na 4-ki...:)....a treba da se ukine boduvanjeto...glupost ziva...se tepaat za bodovi...samo komentari....postena rabota


da taka bi bilo najubavo... samo komentrai, bez bodovi...
Кон врв
wilena Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај wilena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 15:16
Не знам кој ветар ме навеа на форумов, ама мислам дека беше некој јужен антисапат.
Морам да признаам дека пишуванкиве супер одат со супа од кнедли од завчера.
А мојот монитор има чуден симптом. Се појавуваат пубертетски мозолчиња и никако докрај да го истискам гнојот!?

Ќе кажете Милена, редно е да излезеш од пубертет, имаш скоро 19 години. А јас ќе ви кажам дека премногу личите на мајка ми. Знаете дека кај поединци детството има силна гравитациона сила? Замислете, некои луѓе не успеале да го завршат пубертетското образование и се вратиле назад. Како банџи џамп. А на некои им се скинало јажето и заглавиле во пубертетската бездна. Им врват годините, а они продолжуваат да се дават во незрели мисли.
Го читав ова некаде, на википедија ми се чини.

Некоја , некој , некоја , некое   можеби ќе ме разбере што сакав да кажам.


П.с. А да се оценуваат коментари? На секоја фотка - коментари, а на секој коментар - оцени. И фотографиите би се рангирале според најдобри коментари. Too artificial?

П.с.с. И јас сакам да си се пофалам кај имам галерии... бе!

http://wilena.deviantart.com/
http://nmp.com.mk/galerii/vilenska/vilenska.html
http://chkrap.com/images/milena_stanishlevik/galerija_let_there_%20be_black_light/milena_stanishlevik_let_there_be_black_&_light.html

И многу си се радувам на нив. Затоа што не можам да видам колку многу прегледи имам, а колку малку коментари.





Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 15:17
igor.pandurski - ne razbiram sto sakas da kazes ?

ne mislam/rekov deka beshe ti vo hajkata, Angel. Naprotiv. I mislam deka tvojot pridones ovde i na sajtot se mnogu znacajni i konstruktivni. Jas se obidov na sajtot so meseci "da deluvam", ama samo zatoa sto bev pomalku hrabar/iskren (dobro, i bezobrazen) ne pominav kako Aneta M... ama definitivno ne najdov mesto da bidam otvoren i nelicmeren pred sebe...
b good


Изменето од сашо - 17.Февруари.2008 во 16:26
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 16:18
Ke si dozvolam da se vklucam vo diskusijava kako eden od veteranite na foto.idividi.
Sosema e razbirliva intencijata da go napustite sajtot dokolku ste pocuvstvuvale deka ste go nadrasnale. Normalno e vo eden moment da pocne da vi preci na ti go - daj mi go. Prirodno e da posakate foto-idividi da pocne da ve prati vas i vasite potrebi vo eden moment koga, objektivno ili subjektivno, ke otskoknete od prosekot na komunata na sajtot.
No, sekogas ke ima lugje, novi fotografi, novi entuzijasti na koi sajtot ke im bide taman. Po merka. Koi ke stavaat po 50 ocenki dnevno, ke mudruvaat vo komentari, i ke mislat deka zatoa sto sobrale 223 poeni na fotka stanuvaat golemi fotografi. Se dodeka i oni ne go nadrasnat sajtot. Ama, potoa imate photo.net. Ili flickr. Ili golemi formati... Ama ako go nema foto.idividi, vo vakva forma, ke nema kaj da se pocne. A toa, spored mene, ich ne e vored. Tehnicki moze da se smeni sajtot, ama toa e irelevantno. Relevantna e regenerirackata komuna na foto entuzijasti, od koja potekna i nasata druzba, i nasata pasija kon fotografijata.
Ne bidete sebicni. prodolzete ponatamu, no ne plukajte po lulkata na koja ste se lulale kako mali. I, osobeno, ne terajte gi drugite da begaat od foto.idividi zatoa sto vi treba opravduvanje za vaseto begstvo. Pravenjeto steta na nikogo ne mu e od korist...

Cisto dobronamerno, normalno.

Изменето од Janus - 17.Февруари.2008 во 16:20
Кон врв
igor.pandurski Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igor.pandurski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 16:37
Originally posted by сашо сашо напиша:

igor.pandurski - ne razbiram sto sakas da kazes ?

 
ОК ајде попластично.... после волкави дискусии и нашироко и нависоко објаснети..рече дека нешто си научил з акомунова.... е Амин...добро е конечно си научил.... е арно ама на крај не разбираш што сакам да кажам... значи спек ништо не си научил....
 
ПС: Што се замараш со тоа кој кому дал 5-ка и зашто??? 5-кие се даваат по твои критериуми или по критериуми на тој шо ги дава?
 Ју донт лајк ит...гоу авеј....симпли... Како шо ја би напраил на твое место....
In heaven, an angel is nobody in particular.
Кон врв
JBorko Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2007
Локација: Slovakia
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JBorko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 16:48
Originally posted by Janus Janus напиша:

Ke si dozvolam da se vklucam vo diskusijava kako eden od veteranite na foto.idividi.
Sosema e razbirliva intencijata da go napustite sajtot dokolku ste pocuvstvuvale deka ste go nadrasnale. Normalno e vo eden moment da pocne da vi preci na ti go - daj mi go. Prirodno e da posakate foto-idividi da pocne da ve prati vas i vasite potrebi vo eden moment koga, objektivno ili subjektivno, ke otskoknete od prosekot na komunata na sajtot.
No, sekogas ke ima lugje, novi fotografi, novi entuzijasti na koi sajtot ke im bide taman. Po merka. Koi ke stavaat po 50 ocenki dnevno, ke mudruvaat vo komentari, i ke mislat deka zatoa sto sobrale 223 poeni na fotka stanuvaat golemi fotografi. Se dodeka i oni ne go nadrasnat sajtot. Ama, potoa imate photo.net. Ili flickr. Ili golemi formati... Ama ako go nema foto.idividi, vo vakva forma, ke nema kaj da se pocne. A toa, spored mene, ich ne e vored. Tehnicki moze da se smeni sajtot, ama toa e irelevantno. Relevantna e regenerirackata komuna na foto entuzijasti, od koja potekna i nasata druzba, i nasata pasija kon fotografijata.
Ne bidete sebicni. prodolzete ponatamu, no ne plukajte po lulkata na koja ste se lulale kako mali. I, osobeno, ne terajte gi drugite da begaat od foto.idividi zatoa sto vi treba opravduvanje za vaseto begstvo. Pravenjeto steta na nikogo ne mu e od korist...

Cisto dobronamerno, normalno.
 
Imas pravo za ova!!!
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 16:59
Vo potpolnost se soglasuvam Janus. Ne baram opravduvanje za napushtanjeto na sajtot. Barav mozebi pricina da ostanam. Vo moe ime i vo ime na nekolku znacajni luge koi svativ deka se na ista banova dolzina. Tokmu poradi ova shto go velis.

Originally posted by Janus Janus напиша:



 Tehnicki moze da se smeni sajtot, ama toa e irelevantno. Relevantna e regenerirackata komuna na foto entuzijasti, od koja potekna i nasata druzba, i nasata pasija kon fotografijata.
Ne bidete sebicni. prodolzete ponatamu, no ne plukajte po lulkata na koja ste se lulale kako mali.


smetam deka bi bilo licemerno i infantilno da mislam deka sajtot treba da "me prati mene", ama (ova se odnesuva i na komentrarite pogore), navistina mi e navreduvacki koga gledam na naslovna stranica (ne koj ima kolku boda, ama na nivo na "koj kvalitet se ceni") mnoogu, mnoogu taka da se izrazam-nekvalitet, a na 3-4 strana gledam fotografii koi me raduvaat so svojata kreativnost i/ili estetika. ne se smetam sebesi deka znam mnogu za fotografija i smetam deka moite fotografii se poprilicno prosecni. ama dobivam vpecatok deka komunata na sajtot vleguva vo eden "magicen krug" vo koj nema resursi za napredok.... krivo mi e toa da go gledam. toa mi e osnovniot motiv. ne samo za mene, tuku i za lugeto koi mozebi ke si go upropastat talentot so samozavaravanje deka se dobri-zatoa shto na se shto se pojavilo na sajtot - dale 5ka i normalno-vo golem broj slucai dobile nazad.... (IMHO toa e terapija-i ne se poklopuva so moeto razbiranje za web fotokomuna)

ne mi e namerata da bidam maliciozen ili da lobiram nekoj da go napushti sajtot. Naprotiv. Idejata mi beshe da "kataliziram" mozebi nov regeneriracki proces, ili da vidime dali ima kriticna masa da se odi nivo ponatamu?


Изменето од сашо - 17.Февруари.2008 во 17:07
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 17:15
Originally posted by Janus Janus напиша:

Ke si dozvolam da se vklucam vo diskusijava kako eden od veteranite na foto.idividi.
Sosema e razbirliva intencijata da go napustite sajtot dokolku ste pocuvstvuvale deka ste go nadrasnale. Normalno e vo eden moment da pocne da vi preci na ti go - daj mi go. Prirodno e da posakate foto-idividi da pocne da ve prati vas i vasite potrebi vo eden moment koga, objektivno ili subjektivno, ke otskoknete od prosekot na komunata na sajtot.
No, sekogas ke ima lugje, novi fotografi, novi entuzijasti na koi sajtot ke im bide taman. Po merka. Koi ke stavaat po 50 ocenki dnevno, ke mudruvaat vo komentari, i ke mislat deka zatoa sto sobrale 223 poeni na fotka stanuvaat golemi fotografi. Se dodeka i oni ne go nadrasnat sajtot. Ama, potoa imate photo.net. Ili flickr. Ili golemi formati... Ama ako go nema foto.idividi, vo vakva forma, ke nema kaj da se pocne. A toa, spored mene, ich ne e vored. Tehnicki moze da se smeni sajtot, ama toa e irelevantno. Relevantna e regenerirackata komuna na foto entuzijasti, od koja potekna i nasata druzba, i nasata pasija kon fotografijata.
Ne bidete sebicni. prodolzete ponatamu, no ne plukajte po lulkata na koja ste se lulale kako mali. I, osobeno, ne terajte gi drugite da begaat od foto.idividi zatoa sto vi treba opravduvanje za vaseto begstvo. Pravenjeto steta na nikogo ne mu e od korist...

Cisto dobronamerno, normalno.


Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 17:18
Хмммм.замисленост

Јас сум од тие глупите, па треба 5-60 пати да ми се објасни.
Што е проблемот?
1. На ти - го дај ми го систем на бодување.
2. Немање доволно квалитетни фотографии на сајтот.
3. Недостаток од опширни коментари.

И како тие да се решат?

1. На ти го- дај ми го систем верувам дека постои и на други сајтови. Не сум поборник за такво нешто, но тоа тешко ќе се спречи.
2. Како може да се стави филтер за квалитетни фотки? Ај некој нека ми каже.
3. Кој треба да пишува опширни коментари кои ќе имаат некакво значење? Колку такви луѓе има на идивиди? Читам дека некој си зема за право да коментира, а не знае ништо за фотографија. Јас мислам дека не знам ништо за фотографија, па коментирам. Ова е јавен сервис и секој може да си го каже мислењето. Не гледам ништо лошо во тоа. Дури и ако тресам глупости. На крајот на краиштата немаме сите ист вкус.

Сепак, идивиди е ок сајт. Случајно налетав на него и доста работи научив. Има туторијали кои многу ми помогнаа, а и одредени членови со нивните коментари. Без разлика дали се добри или лоши.


Изменето од Vojkan - 17.Февруари.2008 во 17:20
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 20>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.