IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Пробната матура неуспешна!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Пробната матура неуспешна!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 14>
Автор
Порака
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 13:09
Originally posted by Quentin Quentin напиша:

Тоа докажува колку неписмени генерации надоаѓаат. Образовниот систем се опустоши. Кој вика дека ни требаат европски стандарди? Вистинско образование беше старото образование!


se uste ne gi procitav site postovi no vo celost se slozuvam i jas celo vreme "trubam " deka denes imame nepismeni ucenici prepolni so informacii koi ne se ni znaat , tuku taka samo se primaat. zalno.

mojata generacija polagase matura , maturata ne e nikakov bauk i ne bara nikakvo posebno prigotvuvanje koga materijalot se izucuva za da se znae a ne za da se pomine programski.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 13:16
sega procitav i mnogu ubava recenica od Monuska , " fakt e deka toa sto go ucime ne ni ostanuva vo glava"

mozebi ovaa matura i vakov neuspeh ke im gi otvori ocite na onie gore sto gi pravat programite deka prvacinja ne moze da ucat parni i neparni broevi, deka vtoroodelnci ne moze da pisuvaat pesni i stilski figuri, deka vo sedmo nema potreba od zbirka zadaci po fizika, deka rabotnite tetratki i kompjuterski otstampanite testovi ne se dobri zatoa sto ucenicite mnogu malku pisuvaat i imaat losi rakopisi , pa i vo vtoro odd se uste ne citaat tecno.... itd itd...
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 14:07
Neka zborat site so sakaat..ama najmnogu me nervira koga ke kaze nekoj i ja polagav matura ne e toa tolku strasno!!Kako prvo taa matura so bila nekad,ne e kako ovaa sea..Togas toa ne bese uslov za na fax i raka na srce site ja polagaat koj padnal na toa??I plus 3 predmeti najvise se polagaa;makedonski nekoj sostav i tvoj izborni predmeti..mislam da ne mesame abi i zabi..sepak nesto ne e vo red so maturata cim cela generacija se plasi i negoduva..pa razmislete pred da kazete nesto..
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 14:26
Originally posted by Eli Eli напиша:

Neka zborat site so sakaat..ama najmnogu me nervira koga ke kaze nekoj i ja polagav matura ne e toa tolku strasno!!Kako prvo taa matura so bila nekad,ne e kako ovaa sea..Togas toa ne bese uslov za na fax i raka na srce site ja polagaat koj padnal na toa??I plus 3 predmeti najvise se polagaa;makedonski nekoj sostav i tvoj izborni predmeti..mislam da ne mesame abi i zabi..sepak nesto ne e vo red so maturata cim cela generacija se plasi i negoduva..pa razmislete pred da kazete nesto..


ГОСПОГИЦЕ, ДРЖАВНАТА МАТУРА НЕ Е НИШТО ДРУГУ ТУКУ ОБИЧНА ЗАМЕНА НА ПРИЕМНИОТ ИСПИТ ШТО ЌЕ ГО ПОЛАгаш на некој од факултетите во државава. Ако немаш намера да студираш, не кревај непотребно тревога, туку избери си училишна матура, која се полага на стариот и добар начин.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 16:17
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

sega procitav i mnogu ubava recenica od Monuska , " fakt e deka toa sto go ucime ne ni ostanuva vo glava"

mozebi ovaa matura i vakov neuspeh ke im gi otvori ocite na onie gore sto gi pravat programite deka prvacinja ne moze da ucat parni i neparni broevi, deka vtoroodelnci ne moze da pisuvaat pesni i stilski figuri, deka vo sedmo nema potreba od zbirka zadaci po fizika, deka rabotnite tetratki i kompjuterski otstampanite testovi ne se dobri zatoa sto ucenicite mnogu malku pisuvaat i imaat losi rakopisi , pa i vo vtoro odd se uste ne citaat tecno.... itd itd...


поради вакви работи има една ученичка кај мене во клас, четврта година средно, што уште не знае да чита течно, и таа треба да полага говорење...
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 16:29
Originally posted by Eli Eli напиша:

Neka zborat site so sakaat..ama najmnogu me nervira koga ke kaze nekoj i ja polagav matura ne e toa tolku strasno!!Kako prvo taa matura so bila nekad,ne e kako ovaa sea..Togas toa ne bese uslov za na fax i raka na srce site ja polagaat koj padnal na toa??I plus 3 predmeti najvise se polagaa;makedonski nekoj sostav i tvoj izborni predmeti..mislam da ne mesame abi i zabi..sepak nesto ne e vo red so maturata cim cela generacija se plasi i negoduva..pa razmislete pred da kazete nesto..



e pa se lazes, jas polagav 3 pismeni ispiti , matematika, knigovodstvo i makedonski , i usmen ispit po 5 predmeti , na materijal od vtora, treta i cetvrta godina. cela generacija denes se plasi zatoa sto nisto ne ucat , vo toa e cel problem

i ti pred da kazes nesto prvo informiraj se

Изменето од butel2 - 06.Февруари.2008 во 16:30
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 17:19
Треба децата да научат основни работи и се за Македонија. А не изнатрупани тоа програмите со се и сешто и од тоа се, децата не знаат ништо. Мора и нив да ги сватиме,по цел ден учат,исплашени дури некои се искомплексирале дека за ништо не ги бидува. Што направија со младинава. Не дека сум против матурата, ама кога се менува треба од темел заедно со наставната програма и со наставниот кадар. Мора и наставниците да се стават на испит да видат до кај стигнале. Дали напредувале или тупкале во место.   
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 19:03
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by Eli Eli напиша:

Neka zborat site so sakaat..ama najmnogu me nervira koga ke kaze nekoj i ja polagav matura ne e toa tolku strasno!!Kako prvo taa matura so bila nekad,ne e kako ovaa sea..Togas toa ne bese uslov za na fax i raka na srce site ja polagaat koj padnal na toa??I plus 3 predmeti najvise se polagaa;makedonski nekoj sostav i tvoj izborni predmeti..mislam da ne mesame abi i zabi..sepak nesto ne e vo red so maturata cim cela generacija se plasi i negoduva..pa razmislete pred da kazete nesto..


ГОСПОГИЦЕ, ДРЖАВНАТА МАТУРА НЕ Е НИШТО ДРУГУ ТУКУ ОБИЧНА ЗАМЕНА НА ПРИЕМНИОТ ИСПИТ ШТО ЌЕ ГО ПОЛАгаш на некој од факултетите во државава. Ако немаш намера да студираш, не кревај непотребно тревога, туку избери си училишна матура, која се полага на стариот и добар начин.


A koj rece deka ja neam namera da studiram?!!! A i gospodine ovde temata ne sum ja..I ne krevam voopsto panika tuku gi kazuvam rabotite kako stojat sea realno..ja sum momentalno maturant i najdobro mozam da kazam kako stojat rabotite sea..(ja ja gleam situacijata u skolo,kolku deca se nasekirani,i zboram za jaki ucenici ne za slabi da se razbereme..u pogresna nasoka sea davas komentar!!!
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 19:10
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by Eli Eli напиша:

Neka zborat site so sakaat..ama najmnogu me nervira koga ke kaze nekoj i ja polagav matura ne e toa tolku strasno!!Kako prvo taa matura so bila nekad,ne e kako ovaa sea..Togas toa ne bese uslov za na fax i raka na srce site ja polagaat koj padnal na toa??I plus 3 predmeti najvise se polagaa;makedonski nekoj sostav i tvoj izborni predmeti..mislam da ne mesame abi i zabi..sepak nesto ne e vo red so maturata cim cela generacija se plasi i negoduva..pa razmislete pred da kazete nesto..



e pa se lazes, jas polagav 3 pismeni ispiti , matematika, knigovodstvo i makedonski , i usmen ispit po 5 predmeti , na materijal od vtora, treta i cetvrta godina. cela generacija denes se plasi zatoa sto nisto ne ucat , vo toa e cel problem

i ti pred da kazes nesto prvo informiraj se


Ja sum mnogu dobro informirana..taka polagaa unazad nekolku generacii,toa mnogu dobro go znam..brat mi zavrsuvase sredno..ja ne znam ti koga imas zavrseno i koga bil toj sistem takov..ja si zboram sepak za proverena rabota..I ne mozes da zboris ti za edna cela generacija deca dali ucat ili ne!!?? Toa e individualno..Odsekogas imalo deca koi ucele a i takvi koi kniga ne fakale??Ili u tvoe vreme se kapaciteti bile??Zatoa pred da kazes nesto takvo razmisli..
Кон врв
Македонски син Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македонски син Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 19:49
Што се нема да направат неуките деца...Слушам сега и за некаков штрајк се спремале...

НАМЕСТО ДА ФАТАТ КНИГАТА ВО РАКА И ДА УЧАТ, ТИЕ САКААТ ДА УЛИЧАРАТ!

Бог да чува...
за сите Македонци!
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 20:59
Originally posted by Eli Eli напиша:

Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by Eli Eli напиша:

Neka zborat site so sakaat..ama najmnogu me nervira koga ke kaze nekoj i ja polagav matura ne e toa tolku strasno!!Kako prvo taa matura so bila nekad,ne e kako ovaa sea..Togas toa ne bese uslov za na fax i raka na srce site ja polagaat koj padnal na toa??I plus 3 predmeti najvise se polagaa;makedonski nekoj sostav i tvoj izborni predmeti..mislam da ne mesame abi i zabi..sepak nesto ne e vo red so maturata cim cela generacija se plasi i negoduva..pa razmislete pred da kazete nesto..


ГОСПОГИЦЕ, ДРЖАВНАТА МАТУРА НЕ Е НИШТО ДРУГУ ТУКУ ОБИЧНА ЗАМЕНА НА ПРИЕМНИОТ ИСПИТ ШТО ЌЕ ГО ПОЛАгаш на некој од факултетите во државава. Ако немаш намера да студираш, не кревај непотребно тревога, туку избери си училишна матура, која се полага на стариот и добар начин.


A koj rece deka ja neam namera da studiram?!!! A i gospodine ovde temata ne sum ja..I ne krevam voopsto panika tuku gi kazuvam rabotite kako stojat sea realno..ja sum momentalno maturant i najdobro mozam da kazam kako stojat rabotite sea..(ja ja gleam situacijata u skolo,kolku deca se nasekirani,i zboram za jaki ucenici ne za slabi da se razbereme..u pogresna nasoka sea davas komentar!!!


Па и јас сум моментално матурант, па воопшто не се секирам. Сакаш на факултет - седни учи и полагај државна матура. Сакаш во фабрика - шетај, фантазирај и чекај да дојде денот кога ќе пишуваш составче по македонски јазик
и да си помуабетиш троа со твоите професори кај кои ќе полагаш изборен предмет.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 21:02
zasto se plasite tolku od drz.matura?
poveke bi trebalo da se plasite deka ke padnete na priemen,kade prasanjata vi se ne dvo...tuku cetvorosmisleni.....
 
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 21:04
Originally posted by topsexy topsexy напиша:

zasto se plasite tolku od drz.matura?
poveke bi trebalo da se plasite deka ke padnete na priemen,kade prasanjata vi se ne dvo...tuku cetvorosmisleni.....



Мислиш - четири опции од кои треба да заокружиш една по принципот еци,пеци,пец...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 21:05
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by topsexy topsexy напиша:

zasto se plasite tolku od drz.matura?
poveke bi trebalo da se plasite deka ke padnete na priemen,kade prasanjata vi se ne dvo...tuku cetvorosmisleni.....



Мислиш - четири опции од кои треба да заокружиш една по принципот еци,пеци,пец...
 
 
po koj sakas princip,samo ne po eci peci pec
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,187 секунди.