IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Народот кој ја ослободува жената
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Народот кој ја ослободува жената

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 53>
Автор
Порака
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 17:07
muslimanite ne se eden narod
vo povekje razlichni narodi ima muslimani
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 17:43
Antony se pisuvase za ova. Pokazi ja svojata pismenost i vrati se na pocetokot na temava, kade diskutiravme za istovo.
I vo islamot se e veroispovest.
Ne e oddlen zivoto na muslimanite na politicki i verski tuku 2 vo 1.
Ednostavno sovrseno.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 17:46
Islamskata drzava opishana vo k*ranot ne postoi.
Koga kje se formira togash kje vidime kako kje ja oslobodi zenata narodot shto zivee vo takvata drzava.
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 17:49
Originally posted by Kali Kali напиша:




Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Spored mene terminot "osloboduvanje" znachi osloboduvanje. Toa e krshenje na dotogashnite prangi i ostavanje na chovekot da pravi onoa sto mu nalaga negovata svest i negovata slobodna volja i respektiranje na istata se dodeka ne odi na direktna steta na drugite.

Toa e prava sloboda.

Seto ostanato e diktirana sloboda spored nechii tugji normi na sfakjanje sloboda. Ne razbiram kako mozhe zhenata da ima sloboda ako, na primer, nema sloboda da se oblechi kako sto saka. Kakva e taa sloboda? Nemojte samo sega da mi rechete deka SITE muslimanki obozhavaat da se oblekuvaat kako sto im se diktira od edno mesto. Ako vie veruvate vo toa, jas ne veruvam i nemozhete nikogash da me uverite vo spotivnoto. Ne mozhete zatoa sto odi protiv sekoja logika. Toa e istoto kako koga me ubeduvaa vo komunizmot deka sekoj rabotnik go ljubi ednoumieto na komunistichkoto opshtestvo i e presrekjen vo diktaturata na proletarijatot.



<span style="" lang="MK">Како не разбираш,
</span>Messenger:)



<span style="" lang="MK"><o:p> </o:p></span>



<span style="" lang="MK">Јас пак ќе кажам,
навистина верувам една муслиманка ја чувствува таа слобода.<o:p></o:p></span>



<span style="" lang="MK">Чувството дека
припаѓаш на народ кој е близок и мил на Бога, молитва која ти носи само
позитивни чувства бидејќи чувствуваш блискост со Семоќниот, и му се поклонуваш,
тоа е слобода. <o:p></o:p></span>



<span style="" lang="MK">Немаш голема одговорност бидејќи живееш според правила кои те прават да се чувствуваш како високо
морална личност, вредна, доблесна-правична. <o:p></o:p></span>



<span style="" lang="MK">Немаш страв дека
ќе бидат оценета како неморална бидејќи ќе облечеш кратка сукња само зашто
убаво ти стои и сакаш да си убава. <o:p></o:p></span>



<span style="" lang="MK">Наметката и
марамата значат заштита, сигурност и посебност. Нејзината убавина е
предизвикувачка бидејќи таква е женската природа-првенствено сексуална, и затоа
е покриена. За да му припаѓа само на еден, и само за него да биде убава. Таа е значи
-посебна, заштитена, сакана, почитувана, високо морална, нема никакви стравови, ни несигурности, ни патење. <span style=""> </span>Исламот паметно ја оценил таа интринзичка
потреба на луѓето- на жените. <o:p></o:p></span>



<span style="" lang="MK">И тоа навистина е
чувство на слобода, зашто е спокојство.<o:p></o:p></span>



<p style="text-align: center;" align="center"><span style="" lang="MK"><o:p> </o:p></span>



<span style="" lang="MK">Секако, јас си
пишав дека за мене слободата е нешто поразлично. Јас го сакам конфликтот( дури
и внатрешен) бидејќи тој носи развој, напредок, сакам индивидуалност и сама да
го бирам својот пат и да ја градам својата свесност, да се откривам себеси,
светот, животот и вредностите низ самото живеење. <span style=""> </span><span style=""> </span><o:p></o:p></span>



<span style="" lang="MK"><o:p> </o:p></span>





Kako da ne razbiram...   

Abre lugje ne sum jas od vchera za da ne razberam osnovni raboti, no ponekogash si mislam deka drugite ne go razbiraat istoto.

Sloboda e onoa sto ti samata go izbirash vo relacijata so Boga ili so bilo koj drug. Onoa sto go pravish spored nechii upatstva ne e Sloboda. Ti mozhesh eventualno po slobodna volja da se slozhish da se odnesuvash po nekoj recept, no toa e sosem druga rabota.

So odluchuvanjeto da prifatish nekakvi propisi i zakoni zapishani i usvoeni od nekoe opshtestvo ili komuna za da bidesh del od taa grupa poradi chuvstvoto na sigurnost, posebna zashtita, sakanost, vrednost ili bilo sto drugo sto go gledash kako svoj interes, ne e nishto drugo tuku odreknuvanje od del na svojata Sloboda kako zalog za da bidesh prifatena od taa komuna. Ti se odreknuvash od Slobodata koja ti e podarena i garantirana od Boga za da ne bidesh otfrlena od konkretnata grupa, ja koristish kako sredstvo za bartering. Koga grupata ke ja prifati tvojata ponuda i ti dade chlenstvo, ti ke morash da se odnesuvash onaka kako sto bara taa od tebe, a ne kako sto eventialno bi sakala ti bidejki veke se imash odreknato od toj svoj sloboden izbor. Normalno, pratejki gi religiozno site detali koi ti se pripishani od komunata, ti ke se zdobiesh so atributite na visoko moralna, doblesna, vredna i pravichna chlenka od toa drushtvo, no toa e samo vo respekt na nivnite normi i zakoni, a kako takvi tie se relevantni samo za niv. I ti sekako mozhesh, ako sakah da se ubedish samata vo toa, da velish deka ti imash "potpolno sloboden izbor na onoa sto go pravish" i da ne sakash da si priznaesh deka toa ne e Sloboda, tuku samo dozvolena opcija. Znam deka teshko im e na lugjeto da go prifatat toa, bidejki bi se pochustvuvale nesrekno ako se soochat i ja prifatat vistinata, no toa e fakt !

Sega mozhebi polesno mozhesh da razberes shto e vistinska SLOBODA, a shto e komunalno prifateniot poim sloboda.

Изменето од Messenger - 22.Јануари.2008 во 23:08
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 18:22
Originally posted by Messenger Messenger напиша:




Sloboda e onoa sto ti samata go izbirash vo relacijata so Boga ili so bilo koj drug.


Така и напишав, тоа е слобода за менесреќа
Јас го разбирам чувството на слобода кое го имаат муслиманките, што не значи дека го делам лично. Мојот избор е твојот цитат.

Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 10:23
аплауз
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 14:13
MAramata ili ona nadvoresnoto, koe e sekogas na meta kaj ostantite koga treba da se navreduva islamot.

Sekoj treba da sfati deka maramata ne e odlika na edna grupa luge ili na nekoi pleme. TOa e odlilka na islamot.

Ako nekoj stavi marama, samo za da pripadne na nekoja grupa, samo i toa ke go dobie. Pripadnost, no ne i nagradata koja i sleduva od Boga za napravenoto delo, vo Negovo ime.

Islamot kako religija ti ja pruza taa sloboda. Mozes da biras dali ke se poklonuvas na naredbite na tvojo Sozdatel ili na svoite strasti, kade i da te vodat.

Sloboda ne se gleda, slobodata se cuvstvuva.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 14:20
Tochno taka Aisha, slobodata se chuvstvuva, a ne se gleda.

Togash zoshto ne kazhesh deka slobodata ja chuvstvuvash vo srceto i ne ja simnesh maramata koja ne znachi apsolutno nishto tuku e samo za gledanje? Zarem ne mozhe da si muslimanka i slobodna vo srceto i da ne nosish marama?

Patem, ajde odgovori mi na nekoi prashanja tuka:

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=11720

Ovaa tema e sekojdneven del od zhivotot vo muslimanskite zemji i imam gledano ne samo na TV shou programi, tuku i na zhivo koga sum bil prisuten na svadba megju muslimani. Me interesira kako gleda zhenata muslimanka na ovaa rabota.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 14:34
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Tochno taka Aisha, slobodata se chuvstvuva, a ne se gleda.

Togash zoshto ne kazhesh deka slobodata ja chuvstvuvash vo srceto i ne ja simnesh maramata koja ne znachi apsolutno nishto tuku e samo za gledanje? Zarem ne mozhe da si muslimanka i slobodna vo srceto i da ne nosish marama?




Moram da priznaam deka sum iznenadena od ovaa tvoja, poveke konstatacija, otkolku prasanje.
Za nekoj koj tvrdi deka e vernik!!!!

Jas sega nema vreme da ti pisuvam zosto ja nosam maramata, od prosta pricina sto okolu 95 moi posta ovdeka na forumov objasnuvav za toa. Se nadevam deka nema da ti bide tesko da razlistas malku.

Pocnuvajki maramta vo dokumentite pa se do temata za tancot.

Slobodta e da se pokoruvas vo ona sto ti naredil Sozdatelot, vo cuvstvoto deka ne si sozdadena samo kako seksualen objekt, da na tebe senasladuvaat secii ocii. Sozdadeni sme so VELICENSTVENA CEL, a toa e da bideme individui, nicii robinki, i samo da kopnee kon BOzjeto zadovolstvo.............

Tuka ima uste da se pisuva, pa olesni mi i vrati se na starite temi

pozdrav
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 16:04
......................nicii robinki,......................mnogu jasno,...samo na ,...allah!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 19:21
sigurno ovie muslimanive mnogu mislele kako da gi unakazat svoite zeni...
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 19:36
a,od shto toa ja osloboduva,zenata?!збунетост,....od slobodata?
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 19:55
Brza ti gledash samo slucuvanja vo deneshno vreme, e ako navistina imash cepnato nekoja islamska literatura ke znaeshe deka vo deneshno vreme islamot ja zashtituva zenata, ali ako se vratish nazat vo istorijata ke vidish deka Islamot odamna ja oslobodil zenata.

Vo site Kulturi rimskata kultura, grckata kultura predislamskoegipetskata kultura i site drugi kulturi zenata ja smetale kako rob, kako imovina koja moze da se kupuva i prodava ednostavno zenata nemala nikakvo pravo,da si odbere maz koj go saka ili so kog ke spie... ednostavno bila imovina na nekoj koj ima pari da ja kupi, ili koj ima sila da ja prisili na toa!


E so doaganjeto na Islamot zenata go dobiva svoeto pravo, za prvpat vo istorijata posle tolku godini zenata e oslobodena od prangite na neznaenkovcite i vladarite...

So doaganjeto na Islamot zenata stana toa shto trebashe da bide,   Zena!!!


A denesh mozete sekakvi izreki i nevistini da prfrlate na Islamot, no faktot deka islamot i dade najgolemo pravo na zenata koga site ostanatti kulturi vklucuvaekija i pred islamska Arabija zenata ja tretiraa kako zivotno, kako covek od vtor rang, kako covek koj moze da se kupuva i prodava i tn.


Uzivanjeto na pravata koi denes gi ima zenata se dolzat na zakonot daden od strana na Islamot...

No ete ima od nas i takvi koi negledaat taka niti veruvaat pa sekoj si ima svoe pravo, a koj saka da ja znae vistinata ima pishani fakti vo Istorija.


OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 20:27
BRAT!!!!
Bravo za postot,no Brza i nejzina kompanija nemozat da ja svatat vistinata...

SAMO OBDARENITE SO RAZUM MOZAT DA JA SVATAT VISTINATA....

a ti brza ako si zainteresirana mozam da ti dadam i nekoj pasus od Biblijata vo vrska so zenata,spored Hristijanstvoto,kako zenata se tretirat vo Hristijanstvoto..

Selam...Brat...

Изменето од Halid ibn Velid - 24.Јануари.2008 во 20:28
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 53>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.