IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ХРИСТОС СЕ РОДИ!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ХРИСТОС СЕ РОДИ!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 21:37
Originally posted by belichka belichka напиша:

Originally posted by Ezan-a Ezan-a напиша:

Nie imame samo dva praznika i toa k*rban Bajram i Ramazan Bajram a tie romcinjata sto slavat badnik kaj vas tamu ne se muslimani :) Pozdarv

 

a sto se?

muslimani se ama si slavat badnik?

to aprashuvav?

ako samo edno prebeguvanje na muhammed go smetata za pocetok na nova era zastro togash ne go slavete ragjanjeto na golemiot prorok Isa???



ZATOA STO NE MOZEME RED DA FATIME OD VAS HRISTIJANITE
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 21:43
c.c.c.svashta
koj da prashas ,
koj da ti odgovori???
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 16:41
Moze li da gi prasam nesto nemuslimanite na forumov.
Pred nekoj den pominuvav pokraj Soborniot hram, i imase edno "svetlecko pano" ist kako i naslov na temava.
E sega mene me interesira edno prosto prasanje.
7 Januari e den koga Isus se ordil spored vaseto veruvanje. Togas znaci se rodil spored vas Sinot na Boga.
E sega zosto ne velite Isus se rodil, tuku cestitate vo segasno vreme?
Prasanjevo ne e upateno od nikakva provokacija, navistina me intresira. Razgledav niz forumov i ne najdov nitu edna tama ili sl. odgovor.
Pozdrav
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 16:49
Odlichno prashanje...
Pozdravot "Hristos se rodi" oznachuva "Spasitelot se rodi". A odgovorot e "Navistina se rodi".
Odnosno - toj shto pozdravuva go informira drugiot deka ima Spasitel. A toj shto odgovara, veli deka osoznava deka e toa taka - deka navistina ima Spasitel (deka se rodil).
Zaradi toa, ne mozhe da bide postaveno vo minato vreme. Ne e odbelezhuvanje na samiot nastan na fizichkoto ragjanje na Isus, tuku odbelezhuvanje na ideajta deka postoi Spasitel. Neshto kako misla za uspokojuvanje - ne grizhete se, ima Spasitel. :)
Pozdrav,
Zidarski

Изменето од zidarski - 11.Јануари.2008 во 16:50
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 16:56
Aha fala za odgovorot!
Navistina ne znaev. OK
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 17:06
Раѓањето на Исус: „Алах создава што сака“

Во Светиот к*ран, Алах дава ексклузивен пример за чудесната креација за првиот човек, првиот пратеник, Адам. Како сите останати чуда и знаци исто така и Исус, синот на Марија, е знак од Алах, кој што го создаде со изго¬ва¬ра¬њето на зборот „Биди“, на ист начин како што го создаде првиот човек, Адам.

Во к*ранот:
Создавањето на Адам:
„Да, кај Алах примерот на Иса е сличен на примерот на Адем: Он од земја го создаде, а потоа рече: ‚Биди!‘ и тој, токму, би.“
(к*ран, 3: 59)
„‚И кога ќе му дадам лик и кога во него ќе вда¬хнам од духот, созданието Наше, тогаш паднете му на сеџда!‘“
(к*ран, 15: 29)

Создавањето на Исус:
„Таа рече: ‚Господару мој, како ќе имам дете кога ниеден маж, навистина, не ме допрел?‘ Он рече: ‚Ете, така Алах создава што сака: кога нешто ќе реши, само ќе рече: ‚Биди!‘ - и тоа, токму, бива.‘“
(к*ран, 3: 47)

„И онаа која си ја сочува девственоста своја, во неа вдахнавме од духот, созданието Наше, и одредивме да бидат, таа и синот нејзин, знамение за световите.“
(к*ран, 21: 91)

„О следбеници на Книгата, не претерувајте во верата ваша, и за Алах само вистината зборувајте ја! Месих Иса, синот Мерјемин, е Алахов пратеник, Зборот Негов, кој й го подари на Мерјем, дух од Него. Затоа, верувајте во Алах и во пратениците Негови.“
(к*ран, 4: 171)

PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 17:15
Seriozno prashanje, ne e provokacija...
Posle ova shto Aishe go citirashe od Koranot - za kakov duh stanuva zbor?! Kaj nas e toa Svetiot Duh... Zoshto koga se spomnuva duhot vo Koranot pri zachnuvanjeto na Marija, na mnogu od ovie forumi se napagja idejata za Svetiot Duh...?
Konkretno za 21:91 stanuva zbor... (pa i za 4:171)
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 17:26
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Seriozno prashanje, ne e provokacija...
Posle ova shto Aishe go citirashe od Koranot - za kakov duh stanuva zbor?! Kaj nas e toa Svetiot Duh... Zoshto koga se spomnuva duhot vo Koranot pri zachnuvanjeto na Marija, na mnogu od ovie forumi se napagja idejata za Svetiot Duh...?
Konkretno za 21:91 stanuva zbor... (pa i za 4:171)


„И онаа која си ја сочува девственоста своја, во неа вдахнавме од духот, созданието Наше, и одредивме да бидат, таа и синот нејзин, знамение за световите.“
(к*ран, 21: 91) (od aischa)

Eve jas ce ti kazam. Vo k*r,anskiot citat sto pogore sestrata Aischa go postira,stanuva zbor za Melekot DZebrail (Angelot Gavril),koj e se prikazal na Merjema(Marija) vo forma na sovrsen maz.

I tuka na stanuva zbor za SVETIOT DUH na koj vie hristijanite mislete,tuku na angelot Gavril.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 17:46
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Seriozno prashanje, ne e provokacija...
Posle ova shto Aishe go citirashe od Koranot - za kakov duh stanuva zbor?! Kaj nas e toa Svetiot Duh... Zoshto koga se spomnuva duhot vo Koranot pri zachnuvanjeto na Marija, na mnogu od ovie forumi se napagja idejata za Svetiot Duh...?
Konkretno za 21:91 stanuva zbor... (pa i za 4:171)


„И онаа која си ја сочува девственоста своја, во неа вдахнавме од духот, созданието Наше, и одредивме да бидат, таа и синот нејзин, знамение за световите.“
(к*ран, 21: 91) (od aischa)

Eve jas ce ti kazam. Vo k*r,anskiot citat sto pogore sestrata Aischa go postira,stanuva zbor za Melekot DZebrail (Angelot Gavril),koj e se prikazal na Merjema(Marija) vo forma na sovrsen maz.

I tuka na stanuva zbor za SVETIOT DUH na koj vie hristijanite mislete,tuku na angelot Gavril.
 
glupost! angelot Gavril i ja navestuva radosnata vest, a ne ise pokazuva kako sovrshen maz tuku veli:
i ete Svetiot Duh kje sleze na tebe i kje zacnes i rodenoto kje bide sveto!!!
 
daj podobro objasni efendija kako toa melekikite se pokazuvaat vo forma na sovrshen maz?
nikade vo biblijata ne pisuva a veruvam ni vo koranot deka angelot gavril ja posetil i taa zacnala od nego, pa go rodila Isus!!!
 
 
 
 
 
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 17:47
Da, da... Arhangel Gavril i se pojavil no veli: "vo nea vdahnavme od duhot"...
Konkretno za toa prashuvam. "Duhot" e angelot spored koranot? Ili angelot e nositel na Duhot?
Isto vo 4:171 veli za Isus: "Месих Иса, синот Мерјемин, е Алахов пратеник, Зборот Негов, кој й го подари на Мерјем, дух од Него."
Znachi - zachnuvanjeto (zborot) koe Alah go podaril na Merjem e duh od nego...
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 17:53
Originally posted by belichka belichka напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Seriozno prashanje, ne e provokacija... Posle ova shto Aishe go citirashe od Koranot - za kakov duh stanuva zbor?! Kaj nas e toa Svetiot Duh... Zoshto koga se spomnuva duhot vo Koranot pri zachnuvanjeto na Marija, na mnogu od ovie forumi se napagja idejata za Svetiot Duh...? Konkretno za 21:91 stanuva zbor... (pa i za 4:171)
„И онаа која си ја сочува девственоста своја, во неа вдахнавме од духот, созданието Наше, и одредивме да бидат, таа и синот нејзин, знамение за световите.“ (к*ран, 21: 91) (od aischa) Eve jas ce ti kazam. Vo k*r,anskiot citat sto pogore sestrata Aischa go postira,stanuva zbor za Melekot DZebrail (Angelot Gavril),koj e se prikazal na Merjema(Marija) vo forma na sovrsen maz. I tuka na stanuva zbor za SVETIOT DUH na koj vie hristijanite mislete,tuku na angelot Gavril.

 

glupost! angelot Gavril i ja navestuva radosnata vest, a ne ise pokazuva kako sovrshen maz tuku veli:

i ete Svetiot Duh kje sleze na tebe i kje zacnes i rodenoto kje bide sveto!!!

 

daj podobro objasni efendija kako toa melekikite se pokazuvaat vo forma na sovrshen maz?

nikade vo biblijata ne pisuva a veruvam ni vo koranot deka angelot gavril ja posetil i taa zacnala od nego, pa go rodila Isus!!!

 

 

 

 

 



Vidi vaka...zabelezuvam kaj tebe belichke deka se raboti za devojce so nedostatok na znaenje...Zidarski prasa za duhot koj e spomnat vo k*r,anot,jas mu kazav za koj duh stanuva zbor....i sega ti od senka se ufrli za da ni kazes deka takov citat nemalo vo k*r,anot.Sto da ti kazam belichke...ocigledno kaj tebe ne pominuva dokaz....zatoa ce ti recam,ako imas k*r,an otvori go vo Sura MERJEM,i tamu ke go najdes odgovorot na tvojot somnez.....

A za bilbliskite citati ne kazuvaj mi mene,za razlika od tebe i Biblijata ja znam mnogu poubavo i mnogu povece od tebe.Mene mie jasno tamu sto pisuva(sto izmislim Pavle),i zatoa nie muslimanite ne veruvame vo SVETIOT DUH,zosto toj i ne postoi GOSPOD E EDEN,a ti,kako sakas komentiraj si ja Biblijata:simbolicno ili ezotericki,toa e tvoj problem i istovremeno nedostatok od znaenje. Pozdrav!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 17:53
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Seriozno prashanje, ne e provokacija...
Posle ova shto Aishe go citirashe od Koranot - za kakov duh stanuva zbor?! Kaj nas e toa Svetiot Duh... Zoshto koga se spomnuva duhot vo Koranot pri zachnuvanjeto na Marija, na mnogu od ovie forumi se napagja idejata za Svetiot Duh...?
Konkretno za 21:91 stanuva zbor... (pa i za 4:171)


„И онаа која си ја сочува девственоста своја, во неа вдахнавме од духот, созданието Наше, и одредивме да бидат, таа и синот нејзин, знамение за световите.“
(к*ран, 21: 91) (od aischa)

Eve jas ce ti kazam. Vo k*r,anskiot citat sto pogore sestrata Aischa go postira,stanuva zbor za Melekot DZebrail (Angelot Gavril),koj e se prikazal na Merjema(Marija) vo forma na sovrsen maz.

I tuka na stanuva zbor za SVETIOT DUH na koj vie hristijanite mislete,tuku na angelot Gavril.


Navistina ne me interesira koj kako si veruva i koj kako si interpetira... toa apsolutno ne me zasega, bidejki ne sum jas toj koj sudi i reshava za chovechkata dusha i nejzinite zhelbi.

Onoa sto mi privleche vnimanie e kako e neshtoto kazhano vo pishanava forma:

I онаа која си ја сочува девственоста своја, во неа вдахнавме од духот, созданието Наше, и одредивме да бидат, таа и синот нејзин, знамение за световите

Tekstot veli во неа вдахнавме од духот. Ne znam od kade ti dojde ovaa interpretacija efendija, no ako go prifatam tvoeto objasnuvanje togash neshto ne e vo red so tekstot. Proizlaga deka del od Angelot Gabriel e vdahnat vo Marija, a toa bi bilo edno golemo - NE ! Mozhe samo da se vdahne od Alah i od nikoj drug.

Ako pishuvashe vo nea vdahnavme so duhot, togash i bi mozhel da ja zemam tvojata interpretacija kako mozhna alternativa.

Za mene, rechenicata, kako sto e napishana, ednoznachno kazhuva deka vo Marija e vnesen Svetiot Duh (spored hristijanskata terminologija), onoa sto e sozdadeno od Alah i tokmu so toj akt se odreduva taa i nejziniot sin da bidat znamenie na svetovite.

Izvini ako ne se slozhuvam so tvoeto veruvanje, no kako chovek so sloboden um i duh, jas imam pravo da ja razberam ovaa poraka potpolno sprotivno od tebe... sto ne znachi deka bilo koj od nas dvajcata e vo pravo ili ne.


Изменето од Messenger - 11.Јануари.2008 во 17:56
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 17:56
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Da, da... Arhangel Gavril i se pojavil no veli: "vo nea vdahnavme od duhot"...
Konkretno za toa prashuvam. "Duhot" e angelot spored koranot? Ili angelot e nositel na Duhot?
Isto vo 4:171 veli za Isus: "Месих Иса, синот Мерјемин, е Алахов пратеник, Зборот Негов, кој й го подари на Мерјем, дух од Него."
Znachi - zachnuvanjeto (zborot) koe Alah go podaril na Merjem e duh od nego...



Ne,tuku pod Duhot se misli na melekot DZebrail! Tocno taka Duhot e angelot Gavril spored k*r,anot.A zborot negov e objasnet vo drugite k*r,anski citati koga Allah veli: Bidi!-i bidna!

Ovde ne stanuva zbor za Svetiot Duh na koj vie mislite,tuku pak ke povtoram stanuva zbor za Melekot DZebrail.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 17:58

PA STO PRASHUVAM OD KOJ DUH ZACNUVA MARIJA OD DUGOT NA BOGA ILI OD DUHOT NA GAVRIL???????????????

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.