IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Проблемот со македонците од Егејска Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Проблемот со македонците од Егејска Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 15>
Автор
Порака
PREDATOR Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 12.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PREDATOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 14:24
многу си далеку од вистината момко, прво: за турците баш ти никак не ми зборуваj те молам jас много поарно од тебе знам состоjбата им моментално /jас зборувам и турски jазик и знам манталитетот на турчинот/ сега ке ти кажам разликата мегу гркот и турчинот- турчинот е чирак а гркот чорбаджиjа..турчинот има азиатска хитрост -немоjда мислиш дека многу ви лубат турците -они прават спротивното на грците и затоа моментално ви подржуват ама тоа е мечешка услуга..па и е многу лесно да си приjател с некоj со кого немаш граница...Моментално турците во Бугариjа немат и полмилион пошто многу избегаха по Европа и веке си ги земат и фамилиите таму /ние никак не пречиме на овоjпроцес... /а и нашите турци са сос европски манталитет и бугарски произход и си jа тачат Бугариjа ./да имаш слушнато они да сакат знаме и jазик и слични ..?/ А за тоа дека први ви признахме видиме како сега благодарите ..За Бук*решт 1913г ич не помислуваj ова са утопии на болни глави..
Кон врв
PREDATOR Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 12.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PREDATOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 14:29
а вов Егеj верно дека се доселуват по 20000на месец ама бугари ...од Бугариjа кои работат и уживат таму..
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 14:31
Добро тоа се за тебе утопии за македонецот не се.Наскоро тие утопии ќе станат реални .
Сакал или нејќел ќе се прави ревизија веќе цел Бук*решки договор е во Македонски раце .
А Турците дали не подржувале од инает или не тоа мене не ме интересира.Битно е дека не подржуваат па ми е гајле од каква народност е.И мене Бугарите да ми ја признаваат нацијата и јазикот и со нив ќе бидам голем пријател ама не ми ја признаваат нацијата така да ги сметам за најголеми непријатели зошто они се уште заглавени во минатото.

А Редно време е веќе некој нас да не подржува од инает, доста ве подржуваа вас чекај сега се дојдени нашите 5 минути.Можеби тоа нема да оди наеднаш ама гледаш полека, полека али сигурно излегува вистината на виделина..

Така да гледаш дали од инает или не тоа не знам ама еве дури и да е од инает пак они ни ја признаваат нацијата, и јазикот и останатото..

Бугарите едно уставно име ни го признаа а што не ми го признаат јазикот и нацијата, еве како подршка спрема грците??

Реков и ќе те прашам уште еднаш кај се бугарите?????

Кај се никаде ги нема.......

Турците дали од инает или не пак бе бате ми го признаваат јазикот и нацијата и уставното име (покрај 120-те земји што не признаа).

Ете гледаш пак има разлика помеѓу бугарот и турчинот....

Вас ќе ве копка тоа засекогаш што ние оформивме нација и никогаш нема да го преболите тоа ама кучињата лаат караванот врви.

И турците пребегнаа во ЕУ ама колку бугари пребегнаа во ЕУ??

така да изедначено е, секој бугар ми има кажано дека си имате проблем со турците....
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 14:32
Originally posted by PREDATOR PREDATOR напиша:

а вов Егеj верно дека се доселуват по 20000на месец ама бугари ...од Бугариjа кои работат и уживат таму..



Жити една мајка???
Во Егејска Македонија нема бугари сите тоа го знаат
Така викавте дека и во Албанија имало бугари па на крај испадна дека се е тоа лага
Кон врв
PREDATOR Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 12.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PREDATOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 14:38
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by PREDATOR PREDATOR напиша:

а вов Егеj верно дека се доселуват по 20000на месец ама бугари ...од Бугариjа кои работат и уживат таму..



Жити една мајка???
Во Егејска Македонија нема бугари сите тоа го знаат
Така викавте дека и во Албанија имало бугари па на крај испадна дека се е тоа лага
Абе после балканските воjни сичко избега во Бугариjа со малки исклучоци..тие люде уште си живеат овде и знаат какви са..а за Бук*решткиот договор еднаш за секогаш да ти кажа -прво во овоj договор Македониjа не постои като земjа и второ Бук*решткиот договор е отменен сос следваштите договори после првата светска воjна и поподир после втората светска..
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 14:43
Originally posted by PREDATOR PREDATOR напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by PREDATOR PREDATOR напиша:

а вов Егеj верно дека се доселуват по 20000на месец ама бугари ...од Бугариjа кои работат и уживат таму..



Жити една мајка???
Во Егејска Македонија нема бугари сите тоа го знаат
Така викавте дека и во Албанија имало бугари па на крај испадна дека се е тоа лага
Абе после балканските воjни сичко избега во Бугариjа со малки исклучоци..тие люде уште си живеат овде и знаат какви са..а за Бук*решткиот договор еднаш за секогаш да ти кажа -прво во овоj договор Македониjа не постои като земjа и второ Бук*решткиот договор е отменен сос следваштите договори после првата светска воjна и поподир после втората светска..


Не знам за тоа.
Ама знам дека е во македонски раце и дека тоа неможе да се игнорира.Рекоа дека ќе прават ревизија.

А бугари не ни имало во Егејска Македонија.

Така викавте дека имало и Бугари во Албанија па на крај испадна дека се тоа е бугарска пропаганда(ништо и не ме чуди).

There is no official data confirming that there really is a Bulgarian minority in Greece today, since no linguistic or ethnic census has been held since 1951.


Така да ништо не ме чуди и ако испадне пропаганда подоцна.
А Бугарите му ја избегаа накај север не накај југ зошто и они не ги мирисаат грците




Изменето од Vladimir88 - 26.Декември.2007 во 14:43
Кон врв
PREDATOR Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 12.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PREDATOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 15:11
Ама знам дека е во македонски раце и дека тоа неможе да се игнорира.Рекоа дека ќе прават ревизија
и кои са "тие" дека имат речено за ревизиjа ..? можда да са "тие" истите кои сега се чудат како да умилостиват грците и одАт сос подвиткан опаш затоа дека им се размина поканата за влез во НАТО И ЕУ..? ЗА НИХ ли зборуваш или за "другите" бившите дека единиот стана наш државjанин а другиот посакува конфедерациjа сос Грциjа..? или па збориш за "идните "дека ке мора да ви го сменат на 180гр. световидот за да можете некогаш да бидете европеjци и вие..абе вие секогаш ми личите на Титаник..давите се ама сос музика..симпатични сте..

Изменето од PREDATOR - 26.Декември.2007 во 15:13
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 15:21
Originally posted by PREDATOR PREDATOR напиша:

Ама знам дека е во македонски раце и дека тоа неможе да се игнорира.Рекоа дека ќе прават ревизија
и кои са "тие" дека имат речено за ревизиjа ..? можда да са "тие" истите кои сега се чудат како да умилостиват грците и одАт сос подвиткан опаш затоа дека им се размина поканата за влез во НАТО И ЕУ..? ЗА НИХ ли зборуваш или за "другите" бившите дека единиот стана наш државjанин а другиот посакува конфедерациjа сос Грциjа..? или па збориш за "идните "дека ке мора да ви го сменат на 180гр. световидот за да можете некогаш да бидете европеjци и вие..абе вие секогаш ми личите на Титаник..давите се ама сос музика..симпатични сте..



Nikoj ne odi so podvitkan opas.Stavot na Makedonija e jasen.
A toj sto stana vas gradjanin ne me cudi sepak e politicar ne e istoricar.

I za kraj pozdrav do tebe


Pa sega da vidime koj ke odi so podvitkan opas...






НАТО го воведува уставното име на Македонија во оперативните планови
Северно атлантската алијанса го воведува уставното име на Македонија во своите оперативни планови. Според еден од најтиражните грчки весник „Елефтеротипија“, НАТО веќе ги информирал своите членки дека во плановите за прелети на авионите на Алијансата ќе биде впишано Република Македонија.
Весникот, кој што е близок до левичарските политички сили во Грција, објавува дека Грција нема да ја прифати ваквата одлука која само ќе ги влоши односите Скопје-Атина и дека, ако НАТО инсистира на уставното име во официјални документи, тогаш Грција би можела да ги повлече своите авиони од составот на КФОР.
Грчките медиуми тврдат, дека наскоро и Европската комисија ќе побара отстапки од Грција во врска со одлуката на Атина, да не дозволува македонски авиокомпании да прелетуваат преку нејзиниот воздушен простор, поради името Македонија.

















     

Дома > Македонија
     
Испратено македонското засилување во Ирак
Макфакс      
26.12.2007 14:47

Македонското воено засилување во Ирак денеска беше свечено испратено од Охрид, со што двојно се зголемува армискиот контингент во мисијата предводена од САД.

Станува збор за 36 професионални војници и офицери од Втората механизира пешадиска бригада, кои во мисијата Слобода за Ирак ќе заминат по Нова Година, во шестмесечна мисија. Главна задача на „Леопардите“ ќе биде обезбедување на кампот на коалиционите сили во Таџи.

„Со учеството во мисијата Слобода за Ирак, продолжуваме да го даваме својот конкретен придонес во борбата против тероризмот и градењето на мирот и на тој начин се потврдуваме како силен партнер и сериозен кандидат за полноправно членство во НАТО“, рече полковник Киро Галазовски, командир на бригадата на свеченоста во касарната „Михајло Апостолски“.

„Задачите ќе ги извршуваме професионално, дисциплинирано и одговорно, со цел да го оправдаме уште еднаш одличниот рејтинг и углед, што македонските војници го имаат Ирак“, истакна поручник Дарко Стојковски, командант на водот.

Во Ирак македонските војници ќе им се придружат на триесетината специјалци, исто така лоцирани во Таџи и петте штабни офицери.

Изменето од Vladimir88 - 26.Декември.2007 во 15:22
Кон врв
PREDATOR Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 12.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PREDATOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 15:32
чекаj малце ,jас за уставното ви име немам ништо напротив дури се радувам да можете да го зачувате ,саках само да ти кажам дека ке берете големи jадови со грците и моето сопствено мнение е дека за жал они ке си ги изиграт поарно козовите/картите/ и аку вие добиете некакво победа она ке биде "Пирова" за жал../грците имат jако лоби ширум свет и слабо ги знаеш аку мислиш дека ке си "остават магарето вов калта.."/
а за вашиве 36 воjника по паметно немоj да поменуваш некак смешно иде..нашите таму са 500 и никоj не прави капитал од ова...И не забораваj дека НАТО е всесветска организациjа, ама ЕУ е Европска ...

Изменето од PREDATOR - 26.Декември.2007 во 15:34
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 15:34
Originally posted by PREDATOR PREDATOR напиша:

чекаj малце ,jас за уставното ви име немам ништо напротив дури се радувам да можете да го зачувате ,саках само да ти кажам дека ке берете големи jадови со грците и моето сопствено мнение е дека за жал они ке си ги изиграт поарно козовите/картите/ и аку вие добиете некакво победа она ке биде "Пирова" за жал../грците имат jако лоби ширум свет и слабо ги знаеш аку мислиш дека ке си "остават магарето вов калта.."/
а за вашиве 36 воjника по паметно е да поменуваш некак смешно иде..нашите таму са 500 и никоj не прави капитал од ова...И не забораваj дека НАТО е всесветска организациjа, ама ЕУ е Европска ...

I sto ako imaat lobi Ciganite mislis deka toa me plasi???

Taka se obidoa da ne heleniziraat pa na kraj pak ne uspeaa...

A bogami naseto doprva doaga
Кон врв
PREDATOR Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 12.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PREDATOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 15:41
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by PREDATOR PREDATOR напиша:

чекаj малце ,jас за уставното ви име немам ништо напротив дури се радувам да можете да го зачувате ,саках само да ти кажам дека ке берете големи jадови со грците и моето сопствено мнение е дека за жал они ке си ги изиграт поарно козовите/картите/ и аку вие добиете некакво победа она ке биде "Пирова" за жал../грците имат jако лоби ширум свет и слабо ги знаеш аку мислиш дека ке си "остават магарето вов калта.."/
а за вашиве 36 воjника по паметно е да поменуваш некак смешно иде..нашите таму са 500 и никоj не прави капитал од ова...И не забораваj дека НАТО е всесветска организациjа, ама ЕУ е Европска ...

I sto ako imaat lobi Ciganite mislis deka toa me plasi???

Taka se obidoa da ne heleniziraat pa na kraj pak ne uspeaa...

A bogami naseto doprva doaga
Разликата мегу песимистот и оптимистот е дека единиот /оптимистот/кажува -шишето е половина пуно сос ракиjа а другиот/песимистот/ вели дека е половина празно....ти си оптимист видам пошто си млад и наивен уште ..jас па имам повеке живеано и сум реалист ...русите имат една изрека -"Поживьом -увидем" ..демек времето ке покаже и помни дека " едно е да сакаш -друго е да можеш ,трето е да го направиш ,а четврто е да се получи нешто...." понекогаш посакуваното е поголемо од можностите и тогаш е лошо...
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 16:10
Originally posted by PREDATOR PREDATOR напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by PREDATOR PREDATOR напиша:

чекаj малце ,jас за уставното ви име немам ништо напротив дури се радувам да можете да го зачувате ,саках само да ти кажам дека ке берете големи jадови со грците и моето сопствено мнение е дека за жал они ке си ги изиграт поарно козовите/картите/ и аку вие добиете некакво победа она ке биде "Пирова" за жал../грците имат jако лоби ширум свет и слабо ги знаеш аку мислиш дека ке си "остават магарето вов калта.."/
а за вашиве 36 воjника по паметно е да поменуваш некак смешно иде..нашите таму са 500 и никоj не прави капитал од ова...И не забораваj дека НАТО е всесветска организациjа, ама ЕУ е Европска ...

I sto ako imaat lobi Ciganite mislis deka toa me plasi???

Taka se obidoa da ne heleniziraat pa na kraj pak ne uspeaa...

A bogami naseto doprva doaga
Разликата мегу песимистот и оптимистот е дека единиот /оптимистот/кажува -шишето е половина пуно сос ракиjа а другиот/песимистот/ вели дека е половина празно....ти си оптимист видам пошто си млад и наивен уште ..jас па имам повеке живеано и сум реалист ...русите имат една изрека -"Поживьом -увидем" ..демек времето ке покаже и помни дека " едно е да сакаш -друго е да можеш ,трето е да го направиш ,а четврто е да се получи нешто...." понекогаш посакуваното е поголемо од можностите и тогаш е лошо...


Epa i jas ti ja kazuvam vistinata deka tek doprva ide naseto.I ako ne priznaat sega za Republika vo NATO kraj e so grcite veke ke imame moznost da ja istakneme nasata istorija......

Nisto nemozat grcite da napravat.Duri i da ne vlezeme vo NATO ,vikam duri i da ne vlezeme pa koj k**.

Sme izdrzale mnogu nie makedoncite i ova ke go izdrzame taka da pak ne me plasat grcite.Duri i da ima vojna i toa sme go vkusile, koga 1 milion makedonci proteraa od egejot i da ne kazam uste kolku zavrsija po zatvorite makedonskiot narod postoel i sekogas ke postoi.....

Narod ne se unistuva toa e fakt .
Кон врв
Oho Boho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tatarin-Dragalevchanin

Регистриран: 14.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Oho Boho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 20:26
Владимир88 ти навистина си големо джубре и глупак. Повече нема да отговарам на твои постови штото немаш IQ.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2007 во 21:49
Originally posted by Oho Boho Oho Boho напиша:

Владимир88 ти навистина си големо джубре и глупак. Повече нема да отговарам на твои постови штото немаш IQ.



Шетај бе татарину...
Добар "title" ти ставиле како им текнало

Татарин Драгавелчанин
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,113 секунди.