IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - НАТО или ИМЕТО?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

НАТО или ИМЕТО?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 22>
Автор
Порака
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2007 во 13:27
Името и ништо друго. Какво НАТО.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2007 во 19:20
еј дечки, темата ја забораивте???


јас мислам дека досега не видов некој да понуди реално сценарио, освен тоа што го шарнав пред 5-6 страни... Како ќе дојдеме и до НАТО и до името?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2007 во 19:21
Едноставно нема избор,или НАТО ке не сака такви какви што сме - Р.МАкедонија или не ни треба НАТО.КОцкање и преговарање за името не би требало ни да постоилутина
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2007 во 20:03
Nema voopsto potreba da se diskutira za izborot pomegu NATO ili imeto. Veruvam deka kaj sekoj makedonec ne postoi nitu ronka dvoumenje za ova prasanje i ne treba voopsto da se postavuva. Iako realno imame problem, koj e sozdaden blagodarenie na neprincipielnosta od strana na elinite i na predavstvoto od nekoi nasi "eminentni" politicki strukturi, smetam deka voopsto ne treba da se pravat nikakvi otstapki, ni po koja cena. Samo taka moze da se izborime za naseto pravo da se narekuvame so imeto na nasite pretci, i samo na toj nacin moze da ocekuvame deka ke pocnat da ne cenat i da razmisluvaat za nas kako seriozna evropska drzava koja ima dignitet i koja znae sto saka.
Кон врв
AK-47 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AK-47 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2007 во 20:45
ni imeto ni Nato
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2007 во 21:08
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Едноставно нема избор,или НАТО ке не сака такви какви што сме - Р.МАкедонија или не ни треба НАТО.КОцкање и преговарање за името не би требало ни да постоилутина


затоа постои термин ДИПЛОМАТИЈА, а не инает. Треба да се „изигра“, така да има и НАТО и име што ќе го изразува и сочувува нашиот македонски идентитет.
Кон врв
naum 1518118 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
GayLord f**ker

Регистриран: 13.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 312
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naum 1518118 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2007 во 21:37
LOL
abre makedonche... kade se spremash...
nikoj ne te sakat... LOL
more lesni tipci ste za provokacija... trampame fiktiven problem za fiktivna tvorevina... pa ovo nema ni u beogradu....LOL
Dakle... ko prvo.. problem nie nemame so imeto tie imet... LOL taka da prava politika e samo ignore,,, ne znam jas kako problem na mojaot komshija mojt da e moj problem... ako jas ne se ufilmam i go prifatam.. ama nashava tekovna politika od kogo e i mnogu e.. LOL
trebeshe oddamna na ignore da odet... da si gjamket po vashington i brisel sami ,,, tuku batali... BMPO_CMPT ne samo bite d hook... tuku i zede inaeti da im terat.. ne znam provokacii,, ne znam iminja na aerodromi... i od fudbaleri se napenalivme na golmani,,, ama makedonska rabota...
Ko vtoro.. koe nato?????? pandan na varshavski sojuz???zs postojt sega???
dali : prvo imat potreba...
vtoro : dali e koherentno i imat ista politika???
treto : ako sme nadvor od nego dali bi ne napadnalo???
LOL LOL LOL....ili da go stavam obratno,,, dali ako sme vo nego,,,ne bi ne napadnale... a mozda ne.. posho za da se izlizime dobro.. ke ne smeknet da po miren pat im ispolnime se na nivnite orudija koi zboruvaat - albanezite.. da zakljuchime.. koja e poentata od vleguvanjeto vo nekoherenten sojuz kade sekoja chlenka vodi svoi politiki i vojni,,, a garantirat nenapagjanje samo na hartija...(pr. konfliktot grcija - tucija..)
dakle,,, ni prodavet muda za bubrezi a kako nie dobro im pashame za to,.,., ne sme svesni,,, ne znam kako mojte da trosh*te energijha za to..
se e to resheno , nekojpat fatalizmot i ne e taka losha opcija...
ama ne enen ne ene ne
imat da pijame sive po 5 kila vino i pak da sme isti.. da izginime pola..  i vo romanticharsko-bekriski zanes so nekohj BMPO filmoj ke sme dosledni vo lizenjeto i prifakanjeto....
za pomladite chlenoj ke im kazam za edna vistina.. ko ke se krevalo makedonsko vostanie i ko ke dojdele turcite prv muabet na komitite(LOL) im bil : Ke se predavame ili ke begame...  LOL
more zeleni za drzava sakat mazi... a nie go imame miss Antonio Milosheski .... tolku na temava..
Кон врв
мало дете Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 106
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај мало дете Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2007 во 21:42
Името, се разбира...............што ќе ни е НАТО  ако го изгубиме онаа што со векови пред новата ера е настанато.
НАЈВАЖНА Е македонија
Мало дете
Кон врв
Gusarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Ноември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gusarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 08:59
Сите вие на оваа тема што ВООПШТО и помислувате да спомнете дека Македонија требала да го смени името во „Нова Македонија“ „Горна Македонија“ или „Македонска Република“ и уште што ти знам, сте ФАШИСТИ и анти-Македонци. Како може воопшто да помислите било каква промена на името не ми е јасно? Тоа не треба да доаѓа во обзир. Продадени души. И г’с ќе дадете за у Нато/ЕУ.
Македонија е вечна!
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 09:02
Originally posted by Gusarski Gusarski напиша:

Сите вие на оваа тема што ВООПШТО и помислувате да спомнете дека Македонија требала да го смени името во „Нова Македонија“ „Горна Македонија“ или „Македонска Република“ и уште што ти знам, сте ФАШИСТИ и анти-Македонци. Како може воопшто да помислите било каква промена на името не ми е јасно? Тоа не треба да доаѓа во обзир. Продадени души. И г’с ќе дадете за у Нато/ЕУ.



Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 10:37
Originally posted by аџија аџија напиша:

еј дечки, темата ја забораивте???


јас мислам дека досега не видов некој да понуди реално сценарио, освен тоа што го шарнав пред 5-6 страни... Како ќе дојдеме и до НАТО и до името?


Тоа е дилема која не треба да не’ замара иако ни ја наметнуваат, плус и новинарите имаат удел во оваа клима на паника и комплицирање што е бесмислено. Многу е едноставно, уставното име е основното за суверена државотворна земја, и тоа е она што не’ интересира највеќе. На НАТО можеме да му мавнеме рецка, што би се рекло.

Не знам веќе дали Македонија сеуште знае зашто ги посакува толку НАТО и ЕУ. Навистина мислите дека тие се решение за нашата земја?

Нејсе, Фрчковски го гледав вчера кај Раберт Поповски. Можете што сакате да мислите за човекот и како сакате да го цените сега и на времето кога беше на функција, ама едно мора да се признае: знае одлично да ги постави нештата со логична анализа и да ги нарече со вистинско име. Тој смета дека светските прилики, конкретно независноста на Косово, природно би не приближила до НАТО ако знаеме добро да изиграме тие први месеци. Еве ја и колумната:

http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=5D87BF4B86EFCA4381EFF39A06063B89&arc=1
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 15:27

Франција ја поддржува Македонија во нејзините аспирации за прием во НАТО и ЕУ, но до влезот во овие организации потребно е исполнување на критериумите кои ги бара Брисел.

За официјален Париз, Алијансата не треба да се двоуми дали да им даде зелено светло на земјите од Јадранската група - Македонија, Хрватска и Албанија. Влезот на трите земји ќе значи и стабилизирање на регионот.

Овие пораки во Париз му се пренесени на шефот на дипломатијата Милошоски, кој заедно со неговата претходничка Илинка Митева го опипуваат пулсот кај француските власти околу македонските шанси за прием во Алијансата и ЕУ, но и грчките закани за вето.

Иако за шефот на француската дипломатија Кушнер не е исклучена Атина да ја блокира Македонија во НАТО, сепак тој се надева дека Грција нема да се одлучи на таков чекор.

„Постојат формалности за влегување во НАТО, како и формалности за зачленување во ЕУ, но за сето тоа Франција е спремна да работи со Македонија која е пријателска земја“, изјави Бернард Кушнер, министер за надворешни работи на Франција.

„Го истакнавме нашето очекување Македонија да биде поканета, затоа што заслужува. Во однос на ЕУ имаме очекувања за време на француското претседателство, со постигнати резултати, со убедливи реформи да им овозможиме на нашите пријатели да донесат одлука за отпочнување на преговорите за членство“, рече Антонио Милошоски, министер за надворешни работи.

Дипломатска офанзива ја надополнува и денешното писмо на македонскиот Претседател до земјите членки на НАТО.

Црвенковски ја изразува подготвеноста на земјата во остварувањето на стандардите за членство во Северноатлантскиот сојуз. Претседателот се надева дека Алијансата нема да дозволи да се реализираат заканите на Грција за вето.

„Поканата за Македонија, но и за останатите држави од Јадранската група ќе биде од неизмерно значење во насока на натамошна и конечна стабилизација на регионот, за негов натамошен просперитет. Длабоко сум уверен дека на тој план ќе ја имаме вашата поддршка“, се наведува во писмото до земјите членки на Северноатлантскиот сојуз.



Изменето од xxll - 06.Февруари.2008 во 01:14
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 01:32
Jas vo ovie izjavi voopsto ne veruvam, zatoa sto "ljubovta" na Francija kon Makedonija se ima dokazano mnogupati vo minatoto! Ova e cista k*rtoazija i frlanje pesok vo oci!
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 16:35
Чисто лицемерие...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 22>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,098 секунди.