IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Како да се надминат болката и тагата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како да се надминат болката и тагата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 55>
Автор
Порака
beticka Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај beticka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2007 во 20:11
Pa mozebi ako vistinski mu se prijde na storitelot na bolkata odnosno se sogleda realnosta. Dali nesto e povredno od samiot zivot, dali vredi zaradi toa da se "umre" vo taga. Mora da se prodolzi zaradi sebe i zaradi onie koi gi sakas i te sakaat.Sekoj mig e dragocen i nepoftorliv, zatoa mora da se iskoristi so site sili  i togas koga ti e najtesko da si reces pa jas seuste sum ziv!
betty
Кон врв
ekaterina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekaterina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 00:08
Originally posted by beticka beticka напиша:

Pa mozebi ako vistinski mu se prijde na storitelot na bolkata odnosno se sogleda realnosta. Dali nesto e povredno od samiot zivot, dali vredi zaradi toa da se "umre" vo taga. Mora da se prodolzi zaradi sebe i zaradi onie koi gi sakas i te sakaat.Sekoj mig e dragocen i nepoftorliv, zatoa mora da se iskoristi so site sili  i togas koga ti e najtesko da si reces pa jas seuste sum ziv!


taka e, veke kazav vo eden post...problemot ke go resis samo togas koga ke mu poglednes vo oci. nisto ne e posveto od naseto vreme, ne smeeme da go gubime na luge koi toa ne go zasluzuvaat...
ke najdeme nov partner, no vreme nikogas...
people are strange
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 00:22
,....lekot e na,....dnoto na chashkata! голема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
ekaterina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekaterina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 00:50
me naucija da si kazam:
"ajde, vednas nasmevnise bidejki utre ke bide potesko".
ziva vistina....smeenje,dobar lek
people are strange
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 08:08
Paaa ednas bev tazaen. Me povreija tamu kade sto najmnogi boli - dusata. Me bolese, me bolese, me bolese , a sega bas me "boli" za sve
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2007 во 00:11
 
 
 
 
 
    nekoi sekavanja nema nikogas da isceznat...
    no so tekot na vremeto ke izbledneat...
    samo samite treba da si dozvolime, bolkata i tagata
    da gi zamenime so nadezta i radosta...
Кон врв
ekaterina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekaterina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2007 во 00:13
lele, denes se me boli...
ama pak se smeam bidejki toa e nesto sto me pravi srekna.
people are strange
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2007 во 14:58
Ne mozat da se nadminat, moze samo naucis da zivees so niv...
Кон врв
zumbulka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zumbulka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2007 во 10:17
Originally posted by brza brza напиша:

,....lekot e na,....dnoto na chashkata! голема%20насмевка


se soglasuvam..ama mora se da bide so stil, inace ke prejde vo navika
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 03:00
Originally posted by brza brza напиша:

,....lekot e na,....dnoto na chashkata! голема%20насмевка
Prvo ti ke ja pies tagata, a stom dojdes do dnoto na caskata-ke pocne taa tebe da te ispiva.намигнување
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 09:22
Тагата е антипод на радоста. Едната без другата не би имале смисла. Ако на нешто не му се радуваме, кога ќе го загубиме ќе нема по што да тагуваме. Мудроста не е во тоа да бидеме имуни на овие чувства туку е во количината во која ќе ги конзумираме. Ако на нешто многу му се радуваме и го сакаме, кога ќе го загубиме и тагата и болката ќе бидат многу големи. Значи - конзумирајте ги чувствата умерено.
Најдобро е кога се има раме за плачење.              

Изменето од majstorce62 - 28.Декември.2007 во 09:26
Кон врв
becenevem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај becenevem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 10:00
koga nesto ne boli toa znaci deka na toa mesto imame nedostatok na energija pa taka tamo treba da ja nasocime za da posle nekoe vreme staneme silni ili imuni kako sakate svatete. Sreka sto postoi bolkata zasto da ja nemavme koj znae kakvi raboti ke pravevme. zamislite , seckata krastavici i go secete prstot a vas toa ne ve boli, pa nema ni da vnimavate sledniot pat ke ostanete bez prsi pa i bez glava. A tagata e vestacka, ne treba mnogu da se prepravame poveketo sto tazat se zalat sebesi "sto ponataka". Ne treba da se vrzuvate ni za predmetite ni za lugjeto. Ako nekoj saka nekogo navistina togas nemoze nikogas da go izgubi. Toa sto vo ovoj period ne se zaedno ne znaci deka nema povtorno da se zaedno. Sega vo ovoj period site tie sto se zaedno , nekogas se sakale pa povtorno se zaedno, samo toa tesko se gleda. Nekoj toa go custvuva ama nekako ne e siguren pa veli "tebe te imam nekade videno, poznat si mi od nekade, se znaeme li? poznato mi e ova mesto, kako da sum bil tuka. Ete taka nesto matno postoi vo podsvesta ama tesko doagja vo svesta, (blokirano e).

Изменето од becenevem - 28.Декември.2007 во 10:02
Кон врв
GoXI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 105
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GoXI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 02:38
ako bolkata i tagata vi go preokupiraat raspolozenieto samo pocnete da glumite deka dobroto raspolozenie vi se vratilo i ke videte deka po nekoe vreme stvarno ke vi se vrati.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 21:57
Originally posted by GoXI GoXI напиша:

ako bolkata i tagata vi go preokupiraat raspolozenieto samo pocnete da glumite deka dobroto raspolozenie vi se vratilo i ke videte deka po nekoe vreme stvarno ke vi se vrati.


на зборови е лесно,ама на дело...!?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 55>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.