IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 14>
Автор
Порака
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 23:02
АКО ЈА ИМАМЕ ОВАА СУДБИНА ,ДА МОРА ДА ЖИВЕЕМЕ ВО ОВА ВРЕМЕ,НЕ ЗНАЧИ ДЕКА ЈА ИМАМЕ И ЛЕГИТИМНОСТА ЗА ДОНЕСУВАЊЕ НА ВАКВИ ОДЛУКИ ЗА ...ПРОМЕНА НА ИМЕ!!!НАЧИТЕ ПРЕДЦИ..ПА И НЕКОЈ СОВРЕМЕНИЦИ ,ЖИВОТОТ ГО ДАДОА ЗА ДРЖАВАВА ,А СЕГА НЕКОЈ СО ,,ВЕТВИ",ИЗЈАВИ И БЕЗ ТРОНКА МОРАЛНА ОДГОВОРНОСТ ИЗЈАВУВА ДЕКА...ВО СТИЛОТ...МА СЕ Е ОДНАПРЕД РЕШЕНО,ЏАБЕ СКОКАТЕ!!!ОВИЕ ШАБЛОНИ ТРЕБА ЕДНАШ ЗА СЕКОГАШ ДА СЕ ОТРГНАТ,И ДА СЕ ЗАЗЕМЕ СТАВ,КАКО ШТО ДОЛИКУВА НА ЕДНА САМОСТОЈНА ДРЖАВА..(ЗА ОВА НЕ МОРА ДА ОДИМЕ ДО АФРИКА ЗА ДА ПРАВИМЕ СПОРЕДБА И ДА ЗЕМАМЕ ПРИМЕР ОД НЕКОЈА ДРЖАВА...ТАКВА ИМАМЕ ВО СОСЕДСТВОТО-СРБИЈА)!!!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 23:13
A koj toa go kazuva
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 23:38
Originally posted by moira moira напиша:

Ova ne e izjava na Ljubco Georgievski, ova e poraka ispratena preku nego, i mosne, mosne strasno zvuci, iako na prv pogled site ne faka bes od dve pricini:
Prvata deka se raboti za nekakvo si solomonsko resenie na nametnatiot problem so imeto;
Vtorata pricina sto seto ova e kazano od Ljubco Georgievski;

Sega site ke go napadneme, i ke se izgubime vo navredite kon nego, no, ima tuka edno golemo NO, Georgievski bese edinstveniot politicar sto sekogas ja soopstuvase vistinata, onaka surovo i izvorno, kolku bolna i da bila, a nie, normalno neveruvajki mu, se smeevme. Tokmu ova negova osobina, da bide bez pardon, i so lesnotija da kazuva mosne cuvstvitelni i seriozni nesta, mene, iskrena da bidam, mi sozdava neprijatno cuvstvo. Toj nikogas ne kazuva nekoi raboti tuku taka, kolku da se kazat ili vo sovetodavna uloga, tuku dobro znae i go vladee ona sto go govori, taka da i ovaa negova izjava, e strasna i porazitelna za nas, ne od pricini sto e izjavena od eden ex-premier na Makedonija, ne od pricina sto se drznuva da govori za "dobra ponuda" so koja treba da si go smenime imeto na nasata tatkovina, tuku poradi toa sto sigurno ima solidna podloga za dadenata izjava.


 Se razbira, toj ne go kazuva toa tukutaka i ne kazuva seshto.Zavisi koj go plakja i kolku ke mu plati za "lobiranjeto" i somnezite koi gi vleva kaj lugjeto i vo slucajov kaj tebe draga "Moira"ne se slucajni, tuku deka "celta gi opravduva sredstvata".

 Ako bese po negovo, sega Gostivar Tetovo Debar, Struga i mozebi polovina Skopje, ke bea Albanski, a Centralna Makedonija, ke bese samo provincija Makedonija vo sklop na Bugarija, dodeka Grcija ke se zadovolese so Monastiraki, Evzoni, i Ohrida.
  Kapish????
 
 
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 23:49
, ne ke da e samo do plakanjeto ili do sozdavanje panika i zabuna megu narodot, ne ke da e do predizvikot so koj mozebi ke treba da se soocime i od koj voopsto ne se plasam, jas ne gledam taka na ovaa izjava i ne ja razbiram kako takva. Mene me plasi nesto drugo. Me plasi nasata reakcija na frlenata rakavica, i dali voopsto ke ja ima ili ...onaka lefterno i toa ke go progoltame. Ne se raboti tuka ni za zaplasuvanje na narodot, ni za zadni nameri, nitu za ispustanje probni baloni, toj...ednostavno....neli, go soopstuva ona sto se zgotvilo vo necija kujna i za koe toj ima soznanija....ama ne ke da e bugarskata.


Изменето од moira - 17.Декември.2007 во 23:54
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 23:52
Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски го поддржува предлогот на Грција - Северна Македонија. По неговиот напис со оваа теза, денеска Георгиевски потврди дека е за промена на Уставното име. Сегашниот пратеник и неформален лидер на ВМРО - Народна, порачува да сме излегле од халуцинацијата дека во последниве 15 години, не се случува ништо околу името, вели 15 години сме биле БЈРМ, неговиот предлог бил подобра опција.
- Фактичката ситуација е дека пред 15 години Глигоров и Црвенковски го сменија името. 15 години не викаат БЈРМ, и да се повлече Грција ќе останеме БЈРМ. Ова со НАТО е позитивна точка каде можеме да направиме нешто со името - изјави Љубчо Георгиевски.
И покрај се, по претходните тези за поделба на Македонија, бугарското државјанство, а сега и името, Георгиевски се чувствувал - како Македонец.
- Се чувствував како Македонец кога вие се уште се чувствувавте на како Југословени, за жал се уште 98 насто се Југословени. Да, се чувствувам како Македонец - потврди Георгиевски.
Помалку чудно, но наспроти Георгиевски и неговата Северна Македонија, дури и европратениците се против промена на уставното име. Италијанскиот европратеник Марчело Вернола, вели - Македонија има право да се нарекува како што сака.
- Мојот став е став на Европскиот Парламент, кој веќе се изјасни Македонија има право да се нарекува како што сака. За нас сте Македонија, а ако Грција има проблем да го признае ова име - тоа е билатерален проблем - вели Вернола Марчело.
Во меѓувреме, од Атина стигаат најави за таен пакт меѓу Грција и САД, базиран на веќе употребениот пазар со Европската Унија - промена на Грчката поддршка на Србија и ставот за Косово, во замена за името на Македонија. Дипломатски извори во Атина за нивните медиуми одат дотаму, што споменуваат и промана на ставот на Русија, која исто така го признава нашето уставно име, овојпат како дел од пазарот за нафтоводот - Бургас - Александропулос.

......ВО ТИЕ 15г,ТОЈ НАЈМАЛКУ 8 БЕШЕ НА РАЗНИ ПОЗИЦИИ,АКО НЕ И ПОВЕЌЕ...!!!НЕКА НЕ ГИ ОБВИНУВА САМО ДРУГИТЕ ШТО НЕ Е РЕШЕН ПРОБЛЕМОТ СО ГРЦИТЕ!!!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 23:55
Originally posted by zagor zagor напиша:

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски го поддржува предлогот на Грција - Северна Македонија. По неговиот напис со оваа теза, денеска Георгиевски потврди дека е за промена на Уставното име. Сегашниот пратеник и неформален лидер на ВМРО - Народна, порачува да сме излегле од халуцинацијата дека во последниве 15 години, не се случува ништо околу името, вели 15 години сме биле БЈРМ, неговиот предлог бил подобра опција.
- Фактичката ситуација е дека пред 15 години Глигоров и Црвенковски го сменија името. 15 години не викаат БЈРМ, и да се повлече Грција ќе останеме БЈРМ. Ова со НАТО е позитивна точка каде можеме да направиме нешто со името - изјави Љубчо Георгиевски.
И покрај се, по претходните тези за поделба на Македонија, бугарското државјанство, а сега и името, Георгиевски се чувствувал - како Македонец.
- Се чувствував како Македонец кога вие се уште се чувствувавте на како Југословени, за жал се уште 98 насто се Југословени. Да, се чувствувам како Македонец - потврди Георгиевски.
Помалку чудно, но наспроти Георгиевски и неговата Северна Македонија, дури и европратениците се против промена на уставното име. Италијанскиот европратеник Марчело Вернола, вели - Македонија има право да се нарекува како што сака.
- Мојот став е став на Европскиот Парламент, кој веќе се изјасни Македонија има право да се нарекува како што сака. За нас сте Македонија, а ако Грција има проблем да го признае ова име - тоа е билатерален проблем - вели Вернола Марчело.
Во меѓувреме, од Атина стигаат најави за таен пакт меѓу Грција и САД, базиран на веќе употребениот пазар со Европската Унија - промена на Грчката поддршка на Србија и ставот за Косово, во замена за името на Македонија. Дипломатски извори во Атина за нивните медиуми одат дотаму, што споменуваат и промана на ставот на Русија, која исто така го признава нашето уставно име, овојпат како дел од пазарот за нафтоводот - Бургас - Александропулос.

......ВО ТИЕ 15г,ТОЈ НАЈМАЛКУ 8 БЕШЕ НА РАЗНИ ПОЗИЦИИ,АКО НЕ И ПОВЕЌЕ...!!!НЕКА НЕ ГИ ОБВИНУВА САМО ДРУГИТЕ ШТО НЕ Е РЕШЕН ПРОБЛЕМОТ СО ГРЦИТЕ!!!


 Pa negoviot koalicionen partner TUPURKO od DA, odese na pregovori za imeto "Upper Macedonia" na vremeto koga VMRO bese na vlast i toj bese premier.
  Toa bese koordinirano..eden Bugaro Makedonec i eden Yugo-Makedonec so sloga, protiv Republika Makedonija...

Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 23:59
...КООРДИНИРАНИ ОД,,БАЛКАНСКИОТ ТИТО"!!!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 00:08
Originally posted by Neonic Neonic напиша:

Pa negoviot koalicionen partner TUPURKO od DA, odese na pregovori za imeto "Upper Macedonia" na vremeto koga VMRO bese na vlast i toj bese premier.  Toa bese koordinirano..eden Bugaro Makedonec i eden Yugo-Makedonec so sloga, protiv Republika Makedonija...




Kazete mi koj za ovie 15 macni godini ne odese na pregovori za imeto samo sto rezultatite i predlozite od tie pregovori ponekogas bea objavuvani, a ponekogas bea zabosotuvani. I sega ne go branam doticniot, no ne zaboravajte koj ni go smeni imeto, i koj ja zapocna ovaa bezumna bitka
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 00:14
КАКО И СИТЕ ДРУГИ РАБОТИ ВО ОВАА ДРЖАВА,АЈ СЕГА,ТОА Е ТОА,ДА СЕ ПОМИРИМЕ НЕКА ЈА ЗАТВОРАТ ТЕМАВА И СЛИЧНИТЕ НА НЕА ПО БИЛО КОЕ ПРАШАЊЕ ЗА МАКЕДОНИЈА,ДА СЕ ,,ЗАЛЕПИМЕ ЗА ШЛЕПЕРОТ"...!!!...И,ЌЕ СИ ЖИВЕЕМЕ ДОЛГО И СРЕЌНО...!!!УШТЕ ЕДНАШ ЌЕ ПОВТОРАМ МОЈА ИЗЈАВА КАЖАНА ВЕЌЕ НЕЗНАМ КАДЕ И КОЛКУ...ЖАЛОСНО И БОЛНО ЗА СИТЕ БОРЦИ И ЖРТВИ ЗА ОВАА ЗЕМЈА..ВО РАЗНИ ВОЈНИ ,КОЈ ГИ ДАДОА СВОИТЕ ЖИВОТИ ЗА НЕКОЈ ДЕНЕС ДА СЕДИ НА ТРИБИНИТЕ И ДА НАВИВА ЗА ТИМОТ ШТО ПОБЕДУВА!!!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 00:16
Originally posted by moira moira напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:

Pa negoviot koalicionen partner TUPURKO od DA, odese na pregovori za imeto "Upper Macedonia" na vremeto koga VMRO bese na vlast i toj bese premier.  Toa bese koordinirano..eden Bugaro Makedonec i eden Yugo-Makedonec so sloga, protiv Republika Makedonija...




Kazete mi koj za ovie 15 macni godini ne odese na pregovori za imeto samo sto rezultatite i predlozite od tie pregovori ponekogas bea objavuvani, a ponekogas bea zabosotuvani. I sega ne go branam doticniot, no ne zaboravajte koj ni go smeni imeto, i koj ja zapocna ovaa bezumna bitka

 Nemoj da zaboravis pod koi uslovi bese NAMETNATO da se smeni imeto....Take or leave it...
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 00:17
....zosto da ja zatvorat temata i koj naviva za timot.....kakov tim bese .....sto pobeduva ....kade

Изменето од moira - 18.Декември.2007 во 00:18
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 00:23
Originally posted by Neonic Neonic напиша:


Originally posted by moira moira напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:

Pa negoviot koalicionen partner TUPURKO od DA, odese na pregovori za imeto "Upper Macedonia" na vremeto koga VMRO bese na vlast i toj bese premier.  Toa bese koordinirano..eden Bugaro Makedonec i eden Yugo-Makedonec so sloga, protiv Republika Makedonija...




Kazete mi koj za ovie 15 macni godini ne odese na pregovori za imeto samo sto rezultatite i predlozite od tie pregovori ponekogas bea objavuvani, a ponekogas bea zabosotuvani. I sega ne go branam doticniot, no ne zaboravajte koj ni go smeni imeto, i koj ja zapocna ovaa bezumna bitka
 Nemoj da zaboravis pod koi uslovi bese NAMETNATO da se smeni imeto....Take or leave it...



Than.....leave it

Ne zaboravam jas nisto, mosne dobro me sluzi memorijata, mozebi i premnogu dobro, pa maana mi e toa, a ne vrlina. A premudriot 001 perfektno si ja odigra istoriskata uloga na mudrec, i taka na narodot mu ostana vo blagoprijatno sekavanje, iako napravi neprocenliva steta na drzavata i istiot toj narod, steta ciisto polsledici den denes se cuvstvuvaat, i ke se cuvstvuvaat.
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 00:24
Originally posted by zagor zagor напиша:

КАКО И СИТЕ ДРУГИ РАБОТИ ВО ОВАА ДРЖАВА,АЈ СЕГА,ТОА Е ТОА,ДА СЕ ПОМИРИМЕ НЕКА ЈА ЗАТВОРАТ ТЕМАВА И СЛИЧНИТЕ НА НЕА ПО БИЛО КОЕ ПРАШАЊЕ ЗА МАКЕДОНИЈА,ДА СЕ ,,ЗАЛЕПИМЕ ЗА ШЛЕПЕРОТ"...!!!...И,ЌЕ СИ ЖИВЕЕМЕ ДОЛГО И СРЕЌНО...!!!УШТЕ ЕДНАШ ЌЕ ПОВТОРАМ МОЈА ИЗЈАВА КАЖАНА ВЕЌЕ НЕЗНАМ КАДЕ И КОЛКУ...ЖАЛОСНО И БОЛНО ЗА СИТЕ БОРЦИ И ЖРТВИ ЗА ОВАА ЗЕМЈА..ВО РАЗНИ ВОЈНИ ,КОЈ ГИ ДАДОА СВОИТЕ ЖИВОТИ ЗА НЕКОЈ ДЕНЕС ДА СЕДИ НА ТРИБИНИТЕ И ДА НАВИВА ЗА ТИМОТ ШТО ПОБЕДУВА!!!

 Ako se popusti za Imeto Makedonija, na Grcija kako na EU i NATO clenka, ocekuvaj idnata godina BUGARIJA, da ti stava VETO za pocetok na pregovori za vlez vo EU, se dodeka NE SE OTKAZES OD DELCEV SANDANSKI, ILINDENSKOTO VOSTANIE, I MAKEDONSKIOT JAZIK.
  Koga ednas ke pocnes da "davas" ke stanes "rado-dajka" голема%20насмевка

 Nema POPUSTANJE, inaku otide drzavava, ke ispadneme Marsovci, na tugja teritorija, i tikva bez koren...VERUVAJ MI NA ZBOROV!
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2007 во 00:25
ЗОШТО СЕКОГАШ ЗА МАКЕДОНИЈА ПОСТОЈАТ УСЛОВИ КОЈ МОРААТ ДА СЕ ПРИФАТАТ? ...ОДБИРАВМЕ ДЕМЕК ТАКА НИ КАЖАА..МОРАМЕ ВО ИНТЕРЕС НА ....ТОА И ТОА..НО ДО ДЕН ДЕНЕШЕН ПОДОБАР ЖИВОТ-НЕМА!!!ЗНАЧИ...SVE JE LAZ,OSIM SMRTTI...!!!
НАВИВАЧИ..КОЛКУ САКАШ!!!САМО ДАЛИ МОЖЕШ ДА ГИ ПРЕПОЗНАЕШ,ТОА Е ВЕЌЕ ДРУГО ПРАШАЊЕ...!!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.