IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Nedozvoleno prevzemanje na fotografii
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Nedozvoleno prevzemanje na fotografii

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789>
Автор
Порака
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2007 во 00:33
So macedonia-export go sredivme toa.
Aj da gi sredime i drugite...
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 15:18
vaka, sega kako shto e sajtot, neli za da ja prevzemis slikata treba da imas account?

gledam, se broi kolku prezemanja ima edna slika. ali, koa ke vlezam kaj mene na account, zosto ne mozam da vidam koj ja prezel slikata?

jas bi go dodal toa, i bi go ostail kako so e sega sajtot vo pogled na goleminata na slikite, samo, koa ke se klikne na prevzemi, da se dodade watermark nekoj preku cela slika. to mozi da se napraj avtomatski od strana na idividi, t.e. da se isprogramira, i mislam ke se resat mnogu problemi. PLUS, da ima popap sho kojke kliknis na prezemi, ke ti kazi deka slikata sho ja prezemas ne smees da ja koristis za komercijalni celi.

edno vreme mislev da zemam i da napram eden sajt za foto, kako idividi, so site nedostatoci (od programerska strana gledano), ali ....
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 15:56
Sase,
toa ne se koristi od pricina sto slikite gi boduvame, a za da ja vidis asolno teba da ja prevzemes. Ako ima watermark preku prevzemenata slika nema nisto da mozes da vidis.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2007 во 16:07
hmmm, e pa toas pred upload, samite da si stavime watermark, tamu kaj so mislime deka nema da shteti pri analiziranje.

jas dodusa odvaj cekam da mi ukradi nekoj slika, sea zasea, nitu ke go tuzam nitu nisto :)


ps: samo neka proba не%20знам
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 08:43
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

hmmm, e pa toas pred upload, samite da si stavime watermark, tamu kaj so mislime deka nema da shteti pri analiziranje.

jas dodusa odvaj cekam da mi ukradi nekoj slika, sea zasea, nitu ke go tuzam nitu nisto :)


ps: samo neka proba не%20знам


газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење
Definitivno si dovolno "lud" za na forumov!
Dobro ni dojde големо%20гушкање

Aj pusti link do tvoeto portfolio.

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 09:33
мислам дека сеа треба да го има во потписо
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
ARI(c) Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2007
Локација: Greece
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ARI(c) Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 16:11
Decki aj procitajte barem edna tocka od zakonot i ne tresete zeleni bez vrska.
Ne mi se obrazlozuva na siroko kako funkcioniraat nekoi raboti i kakov e vasiot statut vo odnos na zakonot za avtorski prava.
Agencija za Razmena na Informacii (ARI)
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 23:05

Go procitavme zakonot. Pocnuvame da go primenuvame.
Se nadevame deka i vie naskoro ke ponete da citate.
Blagodarime na vnimanieto.









OStanatoto e prifatlivo kako tekst


Изменето од Mire - 30.Ноември.2007 во 10:20
Кон врв
maxX Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Септември.2007
Локација: Zaire
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maxX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2007 во 01:03
ozdrav do ARI(c) komentarot ti e na vistinsko mesto ,bi sakal da mi
 
odgovorat Borcite za Prcedateli , dali nekade se vraboteni i dali imaat
 
poznavanja od Upravuvanje so Zdrujzenija na Gradjani  задоволство i dali im
 
trebaat Sponzori  i Dokolku imaat Dali Celata im e finansiskiot interes
 
  pozdrav
 
  ARI(c) kolku sto mojam da primetam ti edinstveno si direkten na foto
 
 forumov , dokolku uspesno te razberat so svoite Poucni kritiki
 
Zdrujenievo moje da ostvari Rezultati смеење 
Кон врв
ARI(c) Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2007
Локација: Greece
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ARI(c) Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2007 во 02:20
Mire, Janusce me vrega газење%20од%20смеење brisi go....
 
Janus, si procital nekoe vikend romance ili kojznae sto namesto zakonot. Zatoa ne se zamaraj i najdi si advokat koj ke ti objasni se. Posle, se e do tebe kolku ke svatis.
 
Pozdrav. мир
Agencija za Razmena na Informacii (ARI)
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2007 во 02:44
Ari, sinko...
uzasno si greska be decko. Ke ti odgovoram, za nekoj da ne pomisli deka stvarno znaes sto zboruvas.
Odlicno go poznavam zakonot za avtorski prava, i aktivno sorabotuvam na temata so ekipata od APEMM, ministerstvo za kultura i sovet za radiodifuzija po odnos na zastitata i pocituvanjeto na intelektualnite i avtorskite prava za audio-vizuelni dela kaj radiodifuznite organizacii i kabelskite distributivni sistemi. I toa so godini. Zatoa, te molam, ne trabunjaj.
Кон врв
ARI(c) Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2007
Локација: Greece
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ARI(c) Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2007 во 02:58

Znam deka rabotis vo "golema" TV stanica i deka fakas nekoj muabet. No daleku si od poznavanjeto na zakonot. Da go poznavase ke im objasnese ubavo na coolio i na drugite sto da pravat ili ke im pomognese. A ne da im filozofiras od strana.

Aj da ne "trabunjam" po tvoe, ke si sedam i ke fakam seir. ѓавол


Изменето од ARI(c) - 30.Ноември.2007 во 04:33
Agencija za Razmena na Informacii (ARI)
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2007 во 10:00
Stvarno trabunjas.
Ti mu pomogna na nekoj nesto? Vo zivotot, bilo koga? I ne, ne folozofiram od strana. Bev so Bobi na lice mesto i go resivme problemot. Rabotite ne se resavaat so filozofiranje ovde, tuku na nekoi drugi mesta. I poarno da si Janus, nego da si Trojanski konj.

P.S. "smajlito" sto go stavas na kraj ti e apsolutno pogodeno. Stvarno si malo, zlobno, nikakvo covece. Seirdzisko klepe...
Ignore You!
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 10:10

Да ја освежам малку темава.

Денеска по некоја случајност (или можеби и не е случајност) на google earth, си видов една моја фотографија "Елка и зраци" потпишана од некој си Александар Мишевски.
Дефинитивно нема никаква заштита а ни совест овде кај нас.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.