IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Nedozvoleno prevzemanje na fotografii
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Nedozvoleno prevzemanje na fotografii

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 9>
Автор
Порака
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2007 во 22:42
Кога веќе се зборува дека се крадат фотографии од сајтот и никој не веруваше во тоа, еве да поткремам со еден конкретен пример.
Станува збор за следниот интернет сајт
http://www.macedonia-export.com/Default.html

Дечките си зеле она што мислеле дека им треба и го поставиле во нивниот сајт, без да побараат дозвола за таа работа. Доколку се јавеле и побарале дозвола, верувам дека секој автор би се согласил, ама вака ме фаќа инат (барем мене) и ќе побарам моите фотографии да бидат одстранети од нивниот веб.

На следниот линк се гледа каде и кои фотографии се употребени
http://www.macedonia-export.com/AdvM-PhotoGallery.html

А ова се мои фотки објавени на идивиди, а се (зло)употребени од дизајнерот/администраторто на сајтот




Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2007 во 22:50
i moi se na 78 sajtovi голема%20насмевка nikome niso голема%20насмевка




SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2007 во 22:54
Анакин, не се работи за тоа. Ако ја пратиш темата од почеток, ќе ти биде јасно зошто ја напишав пораката.
Реков, да прашале ќе им дозволев да ги земат. Ама вака

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2007 во 22:56
mene me prasale samo italijancite
od 4 sajta i republika italija vesnik
no
od ARGENTINA DO JAPONIJA hahaha- bash gi brigaголема%20насмевка

http://julia1313.blog.onet.pl/1,AR3_2007-07_2007-07-01_2007-07-31,index.html

zimat od site- inaku kako kje pravat internet газење%20од%20смеење




Изменето од anakin - 04.Октомври.2007 во 23:06
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2007 во 23:10
ene si ja najdov i mojata 13
http://ante-et-post.weblog.com.pt/fotoblog/index0

газење%20од%20смеење

kukjata mi stana svetskaгазење%20од%20смеење


Изменето од anakin - 04.Октомври.2007 во 23:13
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2007 во 19:10
Anakin, na tvoite, pisuva deka se tvoi barem. Ne deka e nekoja uteha ako gi zemale bez prasanje, ama aj nekako.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2007 во 20:37
Mire si vo pravo
na tie so pisuva mozam da gi najdam
a gi ima na 78 sajta
a na tie so nepisuje??????? bog znae kade se ne
heheheheheheheh
znam deka e loso- znam deka ako prasat skoro site kje odobrat ( kako so kaza bobi)  zatoa sto tie se vasa gordost
no svetot e takov- nema spas- pozdrav do site fotografi kade i da ste
duri i vo NORVESHKA
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
coolio Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај coolio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 13:45
 
 
 
Na ovoj sajt ima i moi sliki ,zatoa mu kazav na bobi da prevzeme inicijativa, no ne e samo ovoj sajt.. ima i drugi sajtovi vo koi nekoi luge pravat golem profit, a toa se sajtovi za turizam http://www.travel-macedonia.com.mk/
i tuka vlagaat i :
i red nekoi drugi sajtovi koi me mrzi da gi baram :))
ne znam dali nekoj ke prevzeme nesto no vo momentot nemokni sme i ja najcesto zatoa gi potpisuvam slikite ali ipak nema efekt...
pozdrav
 
Sega znam deka nisto ne znam (sokrat)
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 16:17
Vo Makedonija postoi zakon i inspekcija za ovaa rabota. Soberete gi mestata kaj ve se neovlasteno objaveni fotografii, i jas ke ja pokrenam postapkata.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 19:15
Na vakvo bezobrazie treba da se vrati so seriozen udar. I toa so seriozna kampanja, sudovi, mediumi itn, itn. Uste odma prezemete gi cekorite za snimanje na samite sajtovi kako dokazen materijal.
Eve vi ideja. Zemete go "Teleport Pro" programceto koe ke ja prezeme cela stranica komplet za offline pregleduvanje i kako dokaz голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
http://www.tenmax.com/teleport/pro/home.htm

That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 19:24
ova ne e shala, krajno seriozno e....
pa shto mislat deka mozat od sekade da kradat fotografii , pa i od domashnite ....

ne e fer da ne se pokrene postapka, MORA da se deluva....

Tek da najdam nekoj moja >:C ...vakvi raboti mnogu me ljutat....
 

Изменето од moz pos - 06.Октомври.2007 во 19:25
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 19:40
Originally posted by bobicar1 bobicar1 напиша:

Анакин, не се работи за тоа. Ако ја пратиш темата од почеток, ќе ти биде јасно зошто ја напишав пораката.
Реков, да прашале ќе им дозволев да ги земат. Ама вака



ma kakva dozvola bre, nema prasuenje... samo kesh treba da igra... zoshto sum zemal jas oprema od 1000 i + evra [nekoi clenovi na sajtov imaat nekolku pati poveke od to vlozeno vo oprema], za nekoj seljak so  desen klik na maus da moze da se izgaga? ne, fala, zatoa vo nasava drzava se se sveduva na amaterizam, zatoa sto ne mozeme od vakvi raboti da si gi povratime vlozenite sredstva...  znaeme vo civiliziraniot svet kako funkcionira toa, ako sakas dobra fotografija na svojot proizvod si naracuvas od profesionalec... zosto da ne bide i kaj nas isto? mora da se prevzeme nesto, vaka ne ide...
i ne gi davam so kjeif moite fotografii na koi sum potrosil saati rabota - i na teren, i vo postprocessing, samo za da mi ja zalepat na nekoj sajt sto promovira kafani i birtii na internet... or whatever...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 20:30
pa dobro
ja sum potrosil dosta sati i trud
no nesum strog koto mi frend brano голема%20насмевка


Изменето од anakin - 06.Октомври.2007 во 20:31
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2007 во 20:44
Za komercijalna upotreba treba da se naplatat pari. Ako sajtot naplakja za svoite uslugi kon korisnicite i oglasuvachite, zasto da ne plakja i za opremuvanjeto.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,232 секунди.