IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КОЈА РЕЛИГИЈА Е ВИСТИНСКА?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОЈА РЕЛИГИЈА Е ВИСТИНСКА?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 55>
Автор
Порака
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 15:22

Goor,nekolku utki napravi.

Kako prvo odbiras od mojot text na sto ke mi repliciras a na sto nemozes.... Jas sea treba povtorno da se povtoram,zatoa sto znam deka odgovor ti dadov.
 
Ako e makedonska krvava svadba dokaz deka Islamot prisilno se sirel,togas,navistina si plitkoumen. No ne veruvam i siguren sum deka ne si tolku plitok so razmisluvanje tuku deka toa go kaza onaka,samo zaradi sto ti e navika protiv religiite da zboruvas a posto za Islamot neznaes sto da kazes si ja zel prikaznata za primer.
Jas ti kazav deka vo Germanija 4.000 godisno prifakjaat Islam (Hristijani).... Koj gi prisiluva nim ????? Taka i jas ti velam,Cveta,nikoj prisilno ne ja grabnal (iako toa si e se' izmisleno),koga bi postoele takvi lica i iminja,togas bidi siguren deka CVETA SO ZADOVOLSTVO PO BEGOT  Pobegnala.
Deka prisilno nekoj Turcel,toa e se laga do laga,GENERALNO,tuka da gi stavime eve i Makedonskite MUSLIMANI. Eve uste nesto na sto mozes da se sopinas. So toa samo si gi plaknat mozgovite na suvo.
Jas neznam kako ne im e stram na Makedonskite Istoricari sto IZMISLILE olku glupava istorija. Jane sandanski i Pitu guli i kokoskari nekoi si krenale vostanie i gi izbrkale Turcite.... Kako li turcele sosila pokraj tolkavi silejdzii neznam. Sramota e be goor,priberi se.
 
 
Цитирај DA TI KAZAM DEKA 60 % OD VERNICITE ODAT VO CRKVA MEHANICKI KOLKU DA GI IMA NA BROJ
IC ne mi e gajle.Voopsto ne me interesira dali onie koi odat vo crkva veruvaat ili ne veruvaat.... Da te potsetam na faktot i podatokot.Kako takvi ne ke ja napustat Hristijanskata religija ? Treba da gi prisiluvas takvite praznoverci za da prifatat VISTINA ????
Цитирај DEKA EVE OD DA RECEME 10000 VERNICI 6000 POVEKE NE VERUVAAT VO BOG .....
Da se vraime i na ovoj Fakt. Onie koi ne veruvaat vo Boga od ovaa brojka (znaci se "vernici") ne veruvaat zatoa sto ne videle cvrst dokaz za Nego i ima vo niv SOMNEZ i ne veruvaat zatoa sto ne ja spoznale i ne ja pobarale pravata vistina za se ona sto go slusale vo Lazni verzii.Kako na Primer za Hrista,za Mojsie,Za pocetokot,za Krajot... tie ucat za ovie raboti no nejasno i postoi somnez vo niv. Sekoj takov koj ja pobaral vistinata i ponataka,te. i vo drugite religii,SO ZADOVOLSTVO GO PRIFATIL zatoa sto tamu nema nejasnotii.
Ponataka,ti mi zboruvas za situacijata kaj Hristijanite. Ne kaza nisto a i neznaes (pravilno) za Muslimanite. E Boga mi,Muslimanite ne ja davaat religijata bas taka. Zatoa sto toa im e naj golemo Bogatstvo.
Pravilno bi bilo i Cveta da ne ja spomnuvas zatoa sto ednostavno ne si upaten i neznaes bas vo vrska so Islamot.Ne bas.neznaes voopsto nisto.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 15:35
Originally posted by moira moira напиша:

Sto ti propagiras Miraleme? Islamot kako edinstvena "vistinska religija"? Se obiduvav da se apstrahiram od komentari koi "navodno" i potenciram navodno bi bile neadekvatni prema vas muslimanite poradi praznikot koj go slavite, no ne mozam da ne reagiram na ovakva propaganda kakva sto postojano se obiduvas da ja plasiras na forumov. Verata na mecot i osudi vo koja sto ti veruvas se obiduvas da ne ubedis deka e edinstvenata ispravna. Pa daj te molam svrti se i pogledni okolu sebe, no bez nikakvi prevezi na ocite i zabludenost, i kazi ni iskreno, iako ne veruvam deka mozes toa da go storis, za kakva bera ni govoris ti tuka. Za vera koja se smeta za edinstveno ispravna, a ostatokot od svetot go smeta za neprijatel, a patem se zdobila so vernici so pomos na mecot, za vera koja e propovedana od vojskovodec, za vera koja propoveda polova neednakvost, za vera koja povikuva na Djihad vo ime na nekoi povisoki celi? Za sto govoris Miraleme???
 
Moira,naj golem problem e sto tokmu ti ne gledas sto se slucuva okolu tebe.Problem e sto ti gledas so tugji oci.Problem e sto ti gledas so tugji usi.Problem e sto tvojot mozok drug razmisluva,kako sto toj saka a ne kako sto ti sakas. Dali za tebe ima povratok,nesum siguren,no deka daleku si zalutana FAKT E.
Zosto go velam ova.Jas mozam da se zakolnam vo Allah deka ti ne si gledala vesti vo zivotot od nekoj drugi izvori,osven od "nasite". Dali na primer ti imas Arapski nekoj Kanal ???? Ne za inaet da mi kazes deka imas.....  Dali si svesna sega deka so tvoite oci gleda drug.Ti veruvas vo ona sto ke ti se ponudi. Ti si tolku lesnoumna. Tebe ne ti treba dokaz dali nekoj izvrsil napad.... ako napadot si slusnala deka go izvrsil musliman,toa e za tebe dokaz..... Tolku te oslepile.
 
Jas govoram tokmu za onie koi go skinale toj prevez od ocite i koj realno gledaat i koj tokmu na sive obvinuvanja koi im se prefrleni na Muslimanite ja prifakja taa VELICESTVENA RELIGIJA,EDINSTVENA RELIGIJA NA EDINSTVENIOT BOG-ALLAH.
Zrtvi i zrtvi padnaa samo da ti go zasadat islamot vo glavata kako terorizam i ete,uspeaa za zal a nikoj Musliman nitu ubil nitui napravil nekakvo barem sitno zlo na zemjava.Onie koi nered sirat za vas se miroljubivi.Toa e PERENJE NA MOZOK,na Illuminati nacin ;)
Neznam dali znaes deka si ZRTVA na tie SATANSKI DVIZENJA koi te oslepile do besvest.
No kolku god da ne narekuvate Teroristi,NIKOGAS NEMA DA PRESTANEME DA SE BORIME PROTIV ZLOTO ZA PRAVDATA.
Gi spomnav i povtorno ke gi spomnam,od RTL  televizija,tokmu za toa ti zboruva,zosto Islamot go prifakjaat se poveke i poveke vo momentot koga e narecen kako Terorizam vo vremeto koga e narecen kako religija koja im gi zabranuva pravata na zenite se poveke i poveke zeni go prifakjaat.... NO TOA NE E ZA TEBE,MOIRA,TOA E ZA PAMETNI LUGE,KOI ZNAAT DA RAZMISLUVAAT SAMI SO SVOITE GLAVI.
Dzirni go klipot,anketa imas na Ex-Hristijani,ne obicni seljaci,DOKTORI,POPOVI,SVESTENICI,FILOZOFI,ASTRONOMI,,,,,, pa mozebi ke se opametis i ke vidis koj e terorist.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 15:50
Originally posted by moira moira напиша:

Verata na mecot i osudi vo koja sto ti veruvas se obiduvas da ne ubedis deka e edinstvenata ispravna. 
 
 
Da ne go zaboravam ova голема%20насмевка Koja vera sega zboruvas ??? Za Hristijanstvoto ??? Jas nemam nisto so taa religija,odnosno so religijata na Mecot:
Matej 10-34 ”Не мислете дека дојдов да донесам мир на земјата. Не дојдов да донесам мир, но меч.
 
Ili,Isus tuka "vo Matej" saka da kazi... deka dosol za mir ustvari a ljubovta oti kaj otecot sto e vo sinot kaj duhot na miro so macot........   Ako mislis deka taka sakas da mi objasnis ne maci se.
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 18:50
od mIRALEM

Goor,nekolku utki napravi.

Kako prvo odbiras od mojot text na sto ke mi repliciras a na sto nemozes.... Jas sea treba povtorno da se povtoram,zatoa sto znam deka odgovor ti dadov.
TI REPLICIRAV NA CELIOT TEKST MIRALEM OSVEN NA POSLEDNATA RECENICA ZATOA STO NE SAKAM DA SE SPUSTAM NA NIVO DA TI REPLICIRAM NA NAVREDA SO NAVREDA.....

Ako e makedonska krvava svadba dokaz deka Islamot prisilno se sirel,togas,navistina si plitkoumen. No ne veruvam i siguren sum deka ne si tolku plitok so razmisluvanje tuku deka toa go kaza onaka,samo zaradi sto ti e navika protiv religiite da zboruvas a posto za Islamot neznaes sto da kazes si ja zel prikaznata za primer.

PRIKAZNATA E VISTINITA I E DOBAR PRIMER ZA TOA ISTO KAKO I DANOKOT VO KRV ZA KOJ STO KAKO STO GLEDAM TI IZBEGNUVAS DA ZBORUVAS.....NEMOJ SEGA DA KAZES DEKA MAJKITE CEKALE VO REDICI DA GI DADAT DECATA NA TURCITE DA MOZAT DA VOJUVAAT ZA NIV....
Jas ti kazav deka vo Germanija 4.000 godisno prifakjaat Islam (Hristijani).... Koj gi prisiluva nim ?????

A JAS TI DADOV PRIMER DEKA MNOGU LUGE SE OTKAZUVAAT OD VERATA SO CEL AKO NE SI SVATIL DA TI DOKAZAM DEKA ONAA RELIGIJA STO IMA POVEKE PRIPADNICI NE ZNACI DEKA E VISTINSKATA...NE E TOA POLITICKA PARTIJA PA DA MERIME KOLKU LUGE IMA NA MITINZITE ..STO ZNACI TOA NE TI VREDI NISTO KOGA ZBORUVAS SO ATEIST ZATOA STO SIGURNO MNOGU POGLEM BROJ PRESLE VO ATEISTI ILKI AKO SE VODAT VERNICI SITE ZNAEME KOLKU VERUVAAT.....

Taka i jas ti velam,Cveta,nikoj prisilno ne ja grabnal (iako toa si e se' izmisleno),koga bi postoele takvi lica i iminja,togas bidi siguren deka CVETA SO ZADOVOLSTVO PO BEGOT  Pobegnala.

SEKAKO DEKA POBEGNALA.....CCCC
TOGAS JAS KE TI KAZAM DEKA PRIKAZNATA ZA KAMILATA NEMA VRSKA GOLEMECOT CELO VREME SEDEL NA NEA A MU JA DAL NA SLUGATA 5 MIN PRED DA STIGNE VO GRADOT ZA DA IZGLEDA DOBAR A SLUGATA OD STRAV POTVRDIL DEKA E TAKA.....

KAKO STO TI IMAS PRAVO DA TRESES ZA OVAA SLUCKA GLUPOSTI STO KE TI TEKNAT TAKA MOZAM I JAS DA TI GI NEGIRAM PRIKAZNITE VO k*rANOT.......FER


Deka prisilno nekoj Turcel,toa e se laga do laga,GENERALNO,tuka da gi stavime eve i Makedonskite MUSLIMANI. Eve uste nesto na sto mozes da se sopinas. So toa samo si gi plaknat mozgovite na suvo.
Jas neznam kako ne im e stram na Makedonskite Istoricari sto IZMISLILE olku glupava istorija. Jane sandanski i Pitu guli i kokoskari nekoi si krenale vostanie i gi izbrkale Turcite.... Kako li turcele sosila pokraj tolkavi silejdzii neznam. Sramota e be goor,priberi se.
DA JA ZNES PODOBRO ISTORIJATA MOZEBI I NEMA DA TRESES TAKVI GLUPOSTI..ZATOA STO KAKO PRVO ISTORIJATA E BAZIRANA NA FAKTI....KAKO VTORO GOCE DELCEV JANE SANDANSKI I DRUGITE VOJVODI ZNACI NE KOKOSARI TUKU VOJVODI SE BORELE ZA SLOBODA I NE USPEALO NIVNOTO VOSTANIE......
ZNACI AKO IM BILO TOLKU UBAVO SO TURCITE ZOSTO SAKALE DA GI IZBRKAAT?????

DA TI KAZAM DEKA 60 % OD VERNICITE ODAT VO CRKVA MEHANICKI KOLKU DA GI IMA NA BROJ
IC ne mi e gajle.Voopsto ne me interesira dali onie koi odat vo crkva veruvaat ili ne veruvaat.... Da te potsetam na faktot i podatokot.Kako takvi ne ke ja napustat Hristijanskata religija ? Treba da gi prisiluvas takvite praznoverci za da prifatat VISTINA ????
DEKA EVE OD DA RECEME 10000 VERNICI 6000 POVEKE NE VERUVAAT VO BOG .....
Da se vraime i na ovoj Fakt. Onie koi ne veruvaat vo Boga od ovaa brojka (znaci se "vernici") ne veruvaat zatoa sto ne videle cvrst dokaz za Nego i ima vo niv SOMNEZ i ne veruvaat zatoa sto ne ja spoznale i ne ja pobarale pravata vistina za se ona sto go slusale vo Lazni verzii.Kako na Primer za Hrista,za Mojsie,Za pocetokot,za Krajot... tie ucat za ovie raboti no nejasno i postoi somnez vo niv. Sekoj takov koj ja pobaral vistinata i ponataka,te. i vo drugite religii,SO ZADOVOLSTVO GO PRIFATIL zatoa sto tamu nema nejasnotii.

ISTO KAKO STO SE OTKAZUVAAT I OD RELIGIITE....ZATOA STO NEMA VISTINSKA RELIGIJA NA PRIMER...SITE SI IZVRTUVAAT KAKO STO SAKAAT..


Ponataka,ti mi zboruvas za situacijata kaj Hristijanite. Ne kaza nisto a i neznaes (pravilno) za Muslimanite. E Boga mi,Muslimanite ne ja davaat religijata bas taka. Zatoa sto toa im e naj golemo Bogatstvo.
Pravilno bi bilo i Cveta da ne ja spomnuvas zatoa sto ednostavno ne si upaten i neznaes bas vo vrska so Islamot.Ne bas.neznaes voopsto nisto.

NE TUKU SKOKAJ BEZ VEZE ZA DA SVATIS STO SAKAM DA TI KAZAM KE TREBA SLIKICKI DA TI STAVAM OVDE NA FORUMOV NE GLEDAM DRUGO RESENIE PRVIN UBAVO RAZMISLI STO SUM NAPISAL POTOA SKOKAJ....JA NAPAGAS ISTORIJATA KOJA E BAZIRANA NA FAKTI SO PRIKAZNI OD k*rANOT KOJ NIKOJ NE GI PRIZNAVA I ILIJADAT IMA POVEKE ISTORISKI DOKAZI OD k*rANOT.......


Изменето од goor - 17.Септември.2007 во 21:18
end off days 15...14...13....
Кон врв
Анжелика Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анжелика Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 18:53
Љубовта е најјака религија, ретко кој не верува во љубов. а може и има и такви.. голема%20насмевка

Изменето од Анжелика - 17.Септември.2007 во 18:54
..........
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 21:25

Цитирај

PRIKAZNATA E VISTINITA I E DOBAR PRIMER ZA TOA ISTO KAKO I DANOKOT VO KRV ZA KOJ STO KAKO STO GLEDAM TI IZBEGNUVAS DA ZBORUVAS.....NEMOJ SEGA DA KAZES DEKA MAJKITE CEKALE VO REDICI DA GI DADAT DECATA NA TURCITE DA MOZAT DA VOJUVAAT ZA NIV....
Za kakov danok po krv zboruvas nemam poima.
 
Цитирај
A JAS TI DADOV PRIMER DEKA MNOGU LUGE SE OTKAZUVAAT OD VERATA SO CEL AKO NE SI SVATIL DA TI DOKAZAM DEKA ONAA RELIGIJA STO IMA POVEKE PRIPADNICI NE ZNACI DEKA E VISTINSKATA...NE E TOA POLITICKA PARTIJA PA DA MERIME KOLKU LUGE IMA NA MITINZITE ..STO ZNACI TOA NE TI VREDI NISTO KOGA ZBORUVAS SO ATEIST ZATOA STO SIGURNO MNOGU POGLEM BROJ PRESLE VO ATEISTI ILKI AKO SE VODAT VERNICI SITE ZNAEME KOLKU VERUVAAT.....
Se otkazuvaat,no od Hristijanskata. Ti kazav mnooogu pati... mozebi preminuvaat vo Ateisti,no jas ne ti zboruvam sega za Hristijanstvoto,zboruvame za Islamot. Tuka ti velam deka Ateistite mozat samo da si molcat oti nitu eden pripadnik na Islamot (ili se mnogu mnogu mnogu retki slucaevi) ne preminal vo Ateizam od Islam.
Zatoa i tebe ne ti vredi nisto koga zboruvas so Muslimani,zatoa sto Nie ne ja napustame religijata oti vo nea najdovme mir i spas.... i nisto povredno od Nea ne smetame. Naj golema zelba e na sekoj Musliman da umre kako takov. Znaci zaboravi kolku Hristijani preminale vo teizam,vprocem i na Forumov gledam,od vkupno 15 hristijani trojca se samo "vernici" i toa vo navodnici. No ne e takov slucajot so Muslimanite. DALI ME RAZBIRAS ?
Цитирај SEKAKO DEKA POBEGNALA.....CCCC
TOGAS JAS KE TI KAZAM DEKA PRIKAZNATA ZA KAMILATA NEMA VRSKA GOLEMECOT CELO VREME SEDEL NA NEA A MU JA DAL NA SLUGATA 5 MIN PRED DA STIGNE VO GRADOT ZA DA IZGLEDA DOBAR A SLUGATA OD STRAV POTVRDIL DEKA E TAKA.....

KAKO STO TI IMAS PRAVO DA TRESES ZA OVAA SLUCKA GLUPOSTI STO KE TI TEKNAT TAKA MOZAM I JAS DA TI GI NEGIRAM PRIKAZNITE VO k*rANOT.......FER


 
Prikaznite ne se vo Qur'anot,prikaznite se zabelezani od Istoricari,no za zal takvite Istoricari ne gi priznavate. Vo Qur'anot e sodrzan Allahoviot-Bozji govor.Zakonot.  Nekolku pati napomena deka Qur'an ne si doprel,od kade pravo da go kritikuvas i negiras ??? Sekako deka imas pravo,no ne e realno.Treba da go procitas pa da klazes valja ili nevalja.
 
Цитирај ISTO KAKO STO SE OTKAZUVAAT I OD RELIGIITE....ZATOA STO NEMA VISTINSKA RELIGIJA NA PRIMER...SITE SI IZVRTUVAAT KAKO STO SAKAAT..
Toa ti vikam,si zapoznal formalno edna religija i sega site vo isti kos gi stavas. Muslimani ne se otkazuvaat (ili se reeetki reetki slucai) od religijata. OVA MORAS DA MI GO PRIZNAES PA MAKAR I REKOL DEKA SMRTNO GI KAZNUVAME (STO E NETOCNO)DOKOLKU JA NAPUSTAT. Ova bese samo izgovor,deka smrtno se kaznuvaat,zatoa sto nemaat drug dokaz protiv OVOJ FAKT ! I nisto vo Islamot ne se izvrtuva. Od prvata objava,od prviot zbor koj mu bese spusten od Sozdatelot na Muhammed s.a.w.s preku Melekot Dzibril a.s bese na pamet uceno,za da nedojde do nekoe izvrtuvanje. Uste od vremeto postoele Hafizi (onie koi go znaat na pamet CEL QUR'AN) i denes ima mnogu takvi. ZNACI NEMOZES DA IZVRTIS NISTO.
 
Цитирај NE TUKU SKOKAJ BEZ VEZE ZA DA SVATIS STO SAKAM DA TI KAZAM KE TREBA SLIKICKI DA TI STAVAM OVDE NA FORUMOV NE GLEDAM DRUGO RESENIE PRVIN UBAVO RAZMISLI STO SUM NAPISAL POTOA SKOKAJ....JA NAPAGAS ISTORIJATA KOJA E BAZIRANA NA FAKTI SO PRIKAZNI OD k*rANOT KOJ NIKOJ NE GI PRIZNAVA I ILIJADAT IMA POVEKE ISTORISKI DOKAZI OD k*rANOT.......
"Napadot e naj dobra odbrana" Pa neli vam Ateistite vi treba slikicki i da vi se nacrta ? Ako ima ZDRAV dokaz,slikicka ne mi e potrebna. Veruvame vo Gajb (ona sto e nevidlivo)...  go osekjame toa,ne se plasime od predrasudi,ete ti gi spomnav i Taka narecenite Makedonski Muslimani,za koi velat deka turcite prisilno gi naterale na Islam (bez da odbiraat dobri i losi (?))  Da imas za sto uste da zboruvas.
Jas go poznavam Islamot (kolku tolku),skromno,sto e naj bitno,ubeden sum i siguren deka se Sirel so Vistinata,Pravdata,Dokazite,,,,, Tokmu zaradi toa,Muslimanite od sekogas bile progonuvani,ubivani,maceni... zatoa sto PRAVDA BARALE,robovite da ne bidat robovi kako togas sto gi koristele.Bogatstvoto da bide so siromasite podeleno..... samo zaradi toa sto od Takvite Islamot se branel,bile nareceni za nasilnici i deka so mec se sirel Islamot. A imame bezbroj primeri kade sto Muslimanite gi zastituvale gledajki niz istorijata Hristijanite. Na Muslimanite im e dadena Poslednata Bozja objava... od Hristijanite nema nisto poveke (za zal) dolzni sme da se Borime protiv NEPRAVDATA pa makar na toj pat i teroristi da ni narekuvaat.
Kako se ziveelo vo vremeto na Halifite (Drugarite na Muhammed a.s) napisav ednas vo temata "Qur'anot za Dzihadot" ke ti povtoram uste ednas.Pa vidi zosto go sakal Sekoj Islamot,isto,te ostavam sam da procenis koj i zosto go progonuval...
 
Znaes kako veli Dino Merlin: "Kakav je Boze doso vakat i zaman,ljudi zlo ni ne zapamte a vec zaborave....."
 
Krstacki ratovi,Kolonizacija,Inkvizicija......
 
Od druga strana:
 
Zamisli koga bi postoela banka vo koja zemas 2000 eura i moras da i vratis samo 2000 a ne 6000 ?!
 
Zamisli,platata,koja ja zarabotuvas ja dobivas na raka vo bruto iznos i od toa im platis na drzavata (ili na siromasi) 2,5% na krajot na godinata.Od godisniot prihod.
 
Zamisli,da pojdes na lekar (da ne rece Gospod)a nema od sto da mu platis (naravno,pred da te primi doktorot nema da te prasa dali si osiguran) a toj ti veli: Elhamdulillah,nema problem.
 
Zamisli tvojot glas da bide pricina da se skine od vlast onoj koj poima nema koja mu e rabotata.
 
Zamisli da se respektira glasot na narodot i da imate polno pravo (a da ne te progolta nokta ili infarkt da ne ve zatekne vo bazenot) a da ja kritikuvate vlasta.
 
Zamisli da nemora da rabotite po 40 sati ti i tvojot partner da bi zarabotile za kukickata ili stanot,tuku onolku kolku sto dvajcata sakate i pritoa da vi ostane dovolno vreme za Familijata,Rodninite,vreme za razmisluvanje za vasata situacija i vreme za drustvo....
 
Zamislite da bidete VIE onie koi ke odlucat  sto ke se usvoi vo zakonot a ne parlamentot ili nekoe politicko sobranie.
 
Zamisli kakov bi bil zivotot a da ne se brzas sekoj den.
 
Zamisli Lider koj bi se plasel od Narodot i bi rabotel onaka kako sto za narodot e naj ubavo.
 
Zamisli Lider koj peski odi na rabota,od ednostavna pricina,da ne go zagadi vozduhot.
 
Zamisli sto bi bilo koga bi mozele sami da odlucime sto ke ucime vo ucilistata.Na primer da ja odbieme darvinovata teorija.
 
Zamisli zivot vo koj bi se slusale Nie,malite obicni dusi,koi rabotaat za onie koi utre nad glava ke ni se kacat.
 
Ova go bara Islamot,vaka se ziveelo (kako sto denes mozeme samo da si zamisluvame) za vreme na PRAVEDNITE HALIFI.
 
Sega Goor,razmisli... si dobil poklon razum,ne si go stvoril sam.
Treba od zivotnite da se zastramime. Razum nemaat no sepak gi poznavaat i respektiraat kodeksite na ponasanje,zakoni......
 
Kazi mi sega ti zosto denesnava vlast (na sekade okolu svetot) ne bi se borela na sekakov nacin protiv Islamot ?????????
 
 
 
 
 
 
 


Изменето од Miralem1 - 17.Септември.2007 во 21:28
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 22:09

Uste eden mal primer голема%20насмевка Halali sto mozebi preteruvam.

Koga Ebu Bekr r.a bil Halifa,otisol kaj nego vo poseta Alija r.a. vo negovata kancelarija (kancelarija vo denesna smisla na zborot). Go prasal Ebu Bekr na Alija r.a zosto si dojden ?
Zosto (prasal Alija r.a) ?
Ako si dojden Poslovno da razgovarame (rekol Halifata Ebu Bekr) da ja ostavam ovaa svekja da gori.
A ako si dojden privatno da si poprajme muabet,togas da ja zapalam ovaa,rekol (pa izvadil od dzep druga svekja koja ja platil od sopstveniot dzep a ne od blagajnata kasa).
 
Sto rekol Omer r.a. Omer b El Hattab r.a za vreme na negoviot Halifet (a i predtoa) osekjal odgovornost duri i za zivotnite,velejki: "Se kolnam vo Allah,koga kozhata bi ja povredila nogata na obalata Eufrat,bi osekjal odgovornost,zosto ne sum im go osigural patot"
 
Inaku Omer r.a narecen e El-Faruk,zatoa sto ja razdvojuval vistinata od lagata.
Eve uste eden primer za nego. Edna prilika,koga vo Medina dosol nekoj pratenik (pratenik kako ovoie nasi vo vladata,ne Bozji pratenik) od Kisra,prasal za Muslimanskiot Kral.Tie mu rekle deka nemaat kral,tuku Halifa.Potoa prasal kade toj sedi,pa go upatile vo Dzamija.Posto ne go nasol tamu,go upatile na nekoe mesto nedaleku od Dzamijata....  Koga persijskiot pratenik dosol na mestoto na koe go upatile,nasol covek kako spie pod nekoe drvo. Sam,sokrien od sonceto so svojot stit pod glavata Siguren i Bezgrizen spie prviot covek na naj golemata drzava vo toa vreme Taa slika go naterala Persijanecot da ja kaze poznatata pogovorka : "SI VOSPOSTAVIL PRAVDA,PA MIRNO SI ZASPAL"
 
Ete,dosta ti e... den za den,ke ti pisuvam primeri.Pa misli ti deka Islamot so mec e prosiren.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 22:23
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

[quote]

Znaes kako veli Dino Merlin: "Kakav je Boze doso vakat i zaman,ljudi zlo ni ne zapamte a vec zaborave....."

..
 
Kazi mi sega ti zosto denesnava vlast (na sekade okolu svetot) ne bi se borela na sekakov nacin protiv Islamot ?????????
 
 
 
 



interesen post Miralem1,
i sega ako ne go ubedis goor neznam koga,
samo se prasuvam dali direktno ke premine vo islam ili prvo ke poveruvaголема%20насмевка


Изменето од connected - 17.Септември.2007 во 22:24
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 22:27
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Uste eden mal primer голема%20насмевка Halali sto mozebi preteruvam.


"
 
Ete,dosta ti e... den za den,ke ti pisuvam primeri.Pa misli ti deka Islamot so mec e prosiren.


i jas mislam deka ne e mozno niedna vera da te prisila so sila da poveruvas, pa duri ni islamot.

a mislam deka si siri najdobro preku natalitet смеење
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 22:28
ti mozes da zamisluvas se i seshto
no civilizacija se koti
raste stanuva se pobrzo i poenergetski pojacano
energii i branovi na site strani
milijarda informacii vo sekunda se talozat od eden na drug medium
milijardi lugje treba da se prehranat
da opstoi nasata vrsta
borba so prirodata
nema vreme i prostor za IDILI
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 22:30
Originally posted by anakin anakin напиша:

ti mozes da zamisluvas se i seshto
no civilizacija se koti
raste stanuva se pobrzo i poenergetski pojacano
energii i branovi na site strani
milijarda informacii vo sekunda se talozat od eden na drug medium
milijardi lugje treba da se prehranat
da opstoi nasata vrsta
borba so prirodata
nema vreme i prostor za IDILI


desperate housewifeнамигнување

p.s.
anakine, ti si mi najdomakinski raspolozen, gledano od socijalno-humanisticka perspektiva.
ubavo so se grizis i navivas za lugjeto големо%20гушкање


Изменето од connected - 17.Септември.2007 во 22:31
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 22:32
Originally posted by connected connected напиша:

Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Uste eden mal primer голема%20насмевка Halali sto mozebi preteruvam.


"
 
Ete,dosta ti e... den za den,ke ti pisuvam primeri.Pa misli ti deka Islamot so mec e prosiren.


i jas mislam deka ne e mozno niedna vera da te prisila so sila da poveruvas, pa duri ni islamot.

a mislam deka si siri najdobro preku natalitet смеење

Ubavo misles голема%20насмевка
Muhammed s.a.v.s rekol:" Zenete se i razmnozuvajte se,jas ke se gordeam so vasata brojnost na idniot svet"

Uste  eden dokaz  za miroljubivoto sirenje na islamot .
Nigde nema da  najdes citat na pejgamberot koj vika: Terajte gi na sila lugeto da  prifatat Islam!

Komu Gospod mu dal razum ke svati deka nie muslimanite samo
povikuvame da se  sledi bozjiot pat,a kolku ponudeniot go saka toj
pat ostanuva nanego големо%20гушкање

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 22:35
kalife brate
i ti doprinos daes za reklama na religiite?
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2007 во 22:36
Brate se  razbira deka davam ,nego kazi mi ti mene koga ke pocnes
da go praves istoto?голема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 55>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.