IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Сон
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сон

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 55>
Автор
Порака
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2007 во 00:48
Originally posted by superbaby superbaby напиша:

dali znae nekoj sto znaci ako sonuvame grmotevici? ali strasniгрицкање%20нокти

не значи ништо не се грижи среќа
Кон врв
KaTeNcE1111 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KaTeNcE1111 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2007 во 20:29
Vo sonot minatata nok se tepav so sestrata na mojot poranesen decko i nikako ne mozev da ja pobedam, nemav sila. Sto znaci toa?збунетост
You will never get to HEAVEN if you`re scared of gettin HIGH!
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2007 во 23:12
znaci ne se cepkaj so posilni, moze da te natepaaatголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2007 во 23:35
mnoooogu retko sonuvam, i koj znae so sonuvamголема%20насмевка
Кон врв
silvija* Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај silvija* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2007 во 18:23
retko sonuvam a neznam ova so znaci.Znam deka sonot e obratno od jave.Go sonuvav bivsiot moj kako sum posla kaj sto raboti da mu soopstam na site deka se mazam,a toj ne mi pravel muabet samo me podigna vo race i pocna da me stega i guska i celo vreme go prasuvav so mu e nisto ne mi odgovarase,se do eden moment koga edna devojka mi prijde i mi rece deka konecno me zapoznala oti jas sum mu bila ljubovta na zivotot oti samo na mene mislel,i velam zosto bas sega koga ke se mazam e vaka,i probav da mu izbegam od pregratka ama ne mi ja pustase rakata i mu velam zosto segam me macis samo i toj mi veli ti ke bides moja zgresiv vo vrska so se i site ke gi ostavam za tebe . So bi znacelo ova veruvam vo sonovite mnogu.
sme se rodile oti drugi sakale , ke ziveeme onaka kako nie sakame
Кон врв
551mb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 207
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај 551mb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2007 во 19:42
a jas pak sega sonuvam kako e NOVA GODINA...ii vikam na drugarka mi ajde da odime negde a ona si kuti celo vreme...i vikam ja ke odam so drugar mi i taa vika odi...i jas otidov...tamu vo k.voda mi bese glupo bez nea...ja cekav da dojde potoa po nova godina i taa nedojde....nedojde i den denes...
I SO ZNACI SEA OVA KE DOJDE ILI NE ILI MI SE NALUTI BEZ ZBOR...I NEMA DA MI ZBORI DO KRAJOT NA ZIVOTOT?
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2007 во 20:32
Chesto mi vikaat...-ne sonuvaj nishto....
ako nekogash se pojavam tamu...izbrkaj me...?????

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
sara333 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sara333 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 00:45
Originally posted by brmm brmm напиша:

mnoooogu retko sonuvam, i koj znae so sonuvamголема%20насмевка


sonuvame sekogas samo sto ne se sekavame koga ke se razbudime ....

znaes, znaes, ama se pravis deka ne znaes...te znam jas tebe
Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 01:46
ehhh emi nekogas i znam, ama pred da se razbudam si biram sto sakam da znam kogak e stanam, ako ne mi se dopaga ne go znam :)... 
Кон врв
sara333 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sara333 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 01:47
Originally posted by brmm brmm напиша:

ehhh emi nekogas i znam, ama pred da se razbudam si biram sto sakam da znam kogak e stanam, ako ne mi se dopaga ne go znam :)... 


ama ne mozes da biras, ili se sekavas ili ne
Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 01:49
ama jas mozam, biram sto da se sekavam :)....stvarno ne ve lazam:)
Кон врв
sara333 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sara333 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 01:51
Originally posted by brmm brmm напиша:

ama jas mozam, biram sto da se sekavam :)....stvarno ne ve lazam:)


kako da ne, biras....aj, kazi ja tajnata pa i jas da znam sto da biram   
Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 01:53
ne mozes ti, samo ja si mozam, a moze da mi kazes sto sonuvas pa jas da ti odberam :)
Кон врв
Maks Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2007 во 23:00
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

sonot e sozdaden samo za da ne ni bide dosadno koga spiemeсмеењесмеењесмеење
 
 
Камо да е така !

 

Еве што вели Науката за тоа, а што останатиот свет ?

 

Од Енциклопедија

 

СПИЕЊЕ, преодна физиолошка потреба која се појавува периодично и се обележува со престанок на високите функции на мозокот, намалено реагирање на надворешни дразби, недостаток на волна активност на скелетната мускулатура и нивната отпуштеност: во сонот сетилата раздразливост и осетливост према надразбите се смалени, свеста е намалена и недостасува нормалната психичка активност; работата на срцето и дишењето се забавени, крвниот притисок е нешто намален; за причините за спиењето постојат бројни теории, но меѓу најважните чинители кои го предизвикуваат доаѓа заморот, посебно на нервниот систем, и влијанието на меѓумозокот (центарот за спиење); во текот на спиењето доаѓа до одстранување на причините кои допринеле до појавата на замор и обновување на функционалната способност на организмот; на возрасните им е потребно 7 - 9 часови на спиење дневно, а на децата и повеќе;

 

СОНИШТА, несвесна психичка состојба која се јавува за време на спиењето; базирана е на веќе заборавените или во свеста потиснатите збиднувања, односно на создавање на погрешна представа за надворешните надразби, а заради намалување на високите функции на големиот мозок за време на спиењето; отскриена личност во ладна соба сонува дека се наоѓа на снег; соништата траат кратко - неколку минути. Примитивните народи им давале големо значење на соништата - „толкувачи на соништата“.

 

Изјави, наслови, цитати, претпоставки, хипотези и теории за сонот

 

-         Да се изживеат потиснатите желби во текот на денот, односно соништата се кодирани со симболички клучеви - Фројд

-          Сонот е физиолошки непотребен „Теорија на неподвижност“ од Реј Медис раководител на лабараторија при Универзитет во Лафбороу Англија

-          Сонот има главна улога во формирање на нервниот систем

-          Сонот преставува програм за јакнење на памтењето

-          Во сонот ни се претскажува иднината

-          Сонот е порака од боговите

-          Во сонот се репрограмира мозокот

-          Сонот е облик на интерна комуникација меѓу клетките

-         Соништата се несвесна реакција на свесна состојба и преставува конфликт меѓу свесното и несвесното

-          Соништата го оптоваруваат мозокот

-          Сонот го програмира човекот

-          Единствениот начин преку кој психолошкото наследство дејствува на мозокот, преку целиот живот, е периодичниот процес на сонот.

-         Една од функциите на сонот е систематско репрограмирање на движењата својствени за одредена врста (човек, мачка, куче, верверица и сл.)

-         Соништата се потсвена проекција на она што не можеме да го оствариме во свесна состојба

-          Сонуваме за да не заборавиме

-          Соништат се опасни

-          Спиејќи го чуваме она што е - вонвременско

-        Соништата ги поврзуваат дневните искуства и служат за нивно проширување

-          Сонот го одмара срцето

-          Соништата едуцираат

-          Сонот ја прочистува меморијата во мозокот од непотребни записи

-          Сонот е неопходен за нервната рамнотежа

-          Соништата ни говорат што треба да направиме

 

и така натаму...

       



Изменето од Aleks - 12.Септември.2007 во 23:14
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 55>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.