IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Nedozvoleno prevzemanje na fotografii
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Nedozvoleno prevzemanje na fotografii

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
Автор
Порака
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 06:24
Huh, jas samo se vkluciv vo vece otvorena diskusija.

Prasaj me koga ce otvoram vakva tema, mozebi togas ce imam konkretno nesto da se pozalam LOL


Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2007 во 00:18
Eve edna interesna diskusija na ovaa tema na flickr.com.
Se krade niz cel svet. Strasno. A, postrasno e koga golema kompanija ke ti ja sobere fotkata.

Diskusijata e tuka
http://www.flickr.com/groups/central/discuss/72157600541608353/

Fotkata e ovaa
http://flickr.com/photos/chewywong/467623403/

A, iskoristena e na ovoj nacin
http://flickr.com/photos/sesh00/515961023/

Se raboti za bilbord na Virgin Mobile

That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Schumacher Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schumacher Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2007 во 08:43
Е ставрно имаат памет овие.LOL
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2007 во 12:20
Fotografijata e 3mp od nea e izvaden crop i e ispecaten plakat ....

eve ja i licencata za doticnata fotografija
http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en-us


pa taka da mislam deka ne e prekrshena.....




ovaa organizacija za licenciranje pocna da raboti i vo makedonija
http://creativecommons.org.mk/


Taka da postoi ligalen nacin i nie da se zastitime ;)

vo makedonija licencata za "ukradenata" fotografija e vakva:
http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.mk



Znaci imame i organizacija (koja ne sum siguren kako funkcionira) dokolku se prekrsat pravata za licenca ;)


Изменето од moz pos - 03.Јули.2007 во 12:38
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2007 во 14:56
Kolku sto gledam, chlenovite na flickr.com preku dogovorot sto go potpishuvaat so ovoj sajt bukvalno gi podaruvaat site svoi dela na bilo koj sto ke saka da im gi zeme i da gi koristi na bilo kakov nachin.

Deka ima i vakvi raboti, navistina ne znaev. Ama chovek uchi dodeka e zhiv...
Кон врв
shedow Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај shedow Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2007 во 02:06
ЕВЕ КОГА СМЕ КАЈ ФОТОГРАФИИТЕ....КАКО МОЖЕ НЕКОЈ ДА ВЕ ФОТОГРАФИРА А ДА НЕ ВЕ ПРАША ЗА ТОА А ПЛУС ТОА И ДА ВИ ЈА ОБЈАВИ ФОТОГРАФИЈАТА ?ПОСТОИ ТАКОВ ЗАКОН? 
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2007 во 11:14
Shedow,

Kaj nas ne veruvam deka postoi, no vo svetot toa se narekuva Model Release. Normalno, i toa ima moznosti za izvitoperuvanje, inaku Paparazzi-te bi bile bez rabota, ili bankrotirani poradi placanje na odsteti :)))
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2007 во 01:43
Mire Avstralija i USA se sto e slikano nadvor na otvoren prostor i ne e vo privatna sopstvenos mozis da go slikas i objavuvas a Model release e zakon ili dogovor koj sto go imaat napraveno fotografot i modelot za toa pod koj uslovi fotografot mozi da ja objavuva fotografijataWink













http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
*bibi* Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 26.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *bibi* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2007 во 01:57
Originally posted by shedow shedow напиша:

ЕВЕ КОГА СМЕ КАЈ ФОТОГРАФИИТЕ....КАКО МОЖЕ НЕКОЈ ДА ВЕ ФОТОГРАФИРА А ДА НЕ ВЕ ПРАША ЗА ТОА А ПЛУС ТОА И ДА ВИ ЈА ОБЈАВИ ФОТОГРАФИЈАТА ?ПОСТОИ ТАКОВ ЗАКОН? 
Кон врв
kum Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3279
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kum Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2007 во 02:10
  


Изменето од branefatboy - 01.Септември.2007 во 01:07
JOIN THE FAMILY
Кон врв
551mb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 207
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај 551mb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2007 во 02:18
dali postojat sankcii za toa?
Кон врв
ARI(c) Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2007
Локација: Greece
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ARI(c) Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2007 во 01:16
Pak se fativte da polemizirate za banalni raboti.
Ednas pisav na nekoja vakva tema na koja ke vi kazam samo edno
 
AKO NE DAKAS DA TI JA UKRADAT FOTKATA
NE JA POSTUVAJ
 
ako sakas 5ki togas stavi si ja ....
 
i najvaznoto
KOGA E UKRADENA FOTKA PA DA SE OTVORI OVAA TEMA
I NEKOJ ZAPNAL BAS VAS DA VI KRADE
 
a be da se zgazis od smea.
 
Toj sto ja simnnal, ja ima vo PC i moze da ja pokazuva na drugarcinjata
 
a toj sto saka da ja objavi vo vesnik togas .... si ima profesionalec koj ke ja izvrsi zadacata po nivno batanje i e pretplaten na mnogu fotografski agencii koi ne se IDIVIDI.
 
Agencija za Razmena na Informacii (ARI)
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2007 во 01:45
pozdrav ari
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
ARI(c) Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2007
Локација: Greece
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ARI(c) Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2007 во 01:49
Pozdrav decko.
Agencija za Razmena na Informacii (ARI)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,252 секунди.