IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Ниче
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ниче

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2006 во 19:15
Originally posted by аџија аџија напиша:



Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Neizbezno chetivo za sekoj moderen chovek:
"Thus Spoke Zarathustra "
Заборави само да спомнеш:-инспирација за Меин Кампф, -задолжително четиво за секој нацистички војник и -зачеток на хоророт на 20-тиот век...


Ne zaboraviv аџија.

Ne go staviiv toa zatoa sto po chitanjeto na sevkupniot objaven opus na Nietzsche vo togasnata Jugoslavija, kako i chitanjeto na Mein Kampf (na krajot objaven i na makedonski jazik) mi bese ochebijno deka sporeduvanjata na ovoj filozof so nacistichkata filozofija i propaganda nemaat nikakva osnova. Toj bil zloupotreben od nacistite vo toa vreme oti tie imale potreba za "nauchno" dokazuvanje i potpora na nivnite idei, no po chitanjeto na negovite dela na sekoj ke mu bide mnogu jasno deka Nietzsche, govorejki za "nadchovekot", voopsto ne propovedal rasno podeluvanje na lugjeto, tuku nivno moralno-duhovno vozdignuvanje! Pa samiot naslov na knigata "Taka zboruvase Zaratustra " i mestoto na zbidnuvanjeto vo nea go dokazuva toa.

Negovata ochigledna zloupotreba od strana na nacistite e tolku providna sto ne treba nitu da pretstavuva tema za muabet (iako bese mosne konvencionalna politichko-filozofska povoena tema), a isto taka razbirliv e i nepomirliviot stav na Crkvata vo odnos na negovite dela.

Vo taka narechenata "Viktorijanska era", ovoj popski sin, ja razgoluva dogmata do koska, javno gi kritikuva hristijanskite misioneri koi odat vo Afrika i Azija kako prethodnica na kolonizirachkite vojski i koi vo imeto na hristijanskite morali premolchuvaat na krvavite zadushuvanja na rabotnichkite strajkovi. Toj, neplashejki se za svojata lichna sligurnost, kako nitu za svojata pozicija na fakultetot, go objavuva "Antihrist" i na siot glas ja kritikuva hipokrizijata na Crkvata koja dovela do situacija chovekot poveke da ne veruva vo nisto, pa nitu vo samiot sebe si.

Zatoa i rekov deka posle negovata TOCHKA stavena na seta chovekova destrukcija i prevrednuvanjeto na site vrednosti, samo Kreatorot moze da stavi zapirka...


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2006 во 19:52
Има факт, и има дебата.

Факт е дека послужила за инспирација и пробудување на најгнасното во човековата природа, оставајќи трага во крв која се протегаше на 5 континенти.
Факт е дека Хитлер ја користел во својата книга.
Факт е дека секој нацистички војник му била „задолжително четиво“.

Дебата  е дали била употребена, или злоупотребена. Колку што може човек да се запени со докажување на едното, толку може и со докажување на другото.

П.С. Ниче на вистинската црква и има направено само услуга - разобличувајќи ги оние кои ја заробија Христовата црква во Вавилонското ропство (задолжително четиво: Вавилонското ропство на црквата од Мартин Лутер Wink). Оние кои ширејќи го империјализмот (или пред тоа инквизицијата итн.) под плаштот на крстот, никогаш не биле, ниту ќе бидат олицетворение на вистинската Христова црква.


Пис енд лав.


Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2007 во 17:11
ова е тој типот што викал дека нема место за слабаците на овој свет дека ке биле згазени од појаките, па животот бил џунгла и така натаму ?!?...
не мислам ништо посебно...
освен дека има без везе брк !!!
Кон врв
plamenko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај plamenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2007 во 17:41
pa sega rekle nekad deka popametniot tepa ne posnazniot:)
Кон врв
Carnation Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Carnation Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2007 во 17:42

nice sotavil edna klasifikacija za vidovite na temperament.spored nego postojat dva vida temperament i toa apolonic koj se karakterizira so harmonija,ramnoteza,kontrola nad strastite i slicno,i tip dionisiac koj se karakterizira so impuslivnost,neramnoteza,golema dinamika na zivotot i slicno.

Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2007 во 16:37

Od  Fridrih  ja imam  citano   knigata   : OD  DRUGATA  STRANA  NA DOBROTO  I  ZLOTO : Kolku so  mozev da svatam  razbrav  deka  covekot  e anithrist.On prasuva  sto   mislel  toj  sto  rekol  :spoznaj se sam sebe: dalitoa  znaci  da prestanes da se zanimavas  so sam sebe  da bide  objektiven.  Knigata  za  ZARATUSTRA  nikako  da dopre do mene .  Osobeno  me privlekuva  zaradi  toa so  toj e prviot  poznat eticar  pa  bas bi sakal da  vidam  Fridrih  so rekol  za toa  .Eve  nekoj  misli  na pisatelot  mene  so mi se dopagaat.

Vo uslovi na mir voinstveniot  covek  se napaga sam sebe
 
Isti afekti kaj mazot i zenata  se razlikuvaat  po tempoto  taka da ne prestanuvaat  pogresno da se svakaat
 
Ne  snagata  tuku  traenjeto na vozvisenite  custva  go sozdavaat  vozviseniot  covek
 
Nie  sme naj neposteni sprema nasiot  bog  ,  on  ne smee da zgresi
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2009 во 11:57
Originally posted by kandid kandid напиша:

Ova e grafit(u sklop so temava!)


BOG E MRTOV-NICHE

a nekoj podole napisal

NICHE E MRTOV-BOG

Ниче е генијалец кој бил трагач по Вистината (Боготражител), но поради лошото толкување на Бога во тоа време, не можел да се поистовети со него.
Инаку неговото учење не е воопшто далеку од Вистината, напротив.
Кон врв
Ane09 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 209
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ane09 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2009 во 11:58
Originally posted by аџија аџија напиша:



Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Neizbezno chetivo za sekoj moderen chovek:
"Thus Spoke Zarathustra "
Заборави само да спомнеш:-инспирација за Меин Кампф, -задолжително четиво за секој нацистички војник и -зачеток на хоророт на 20-тиот век...

Злоупотребен, не по своја вина.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2009 во 12:13
Ниче е генијален трагач по вечната вистина.
Многу го почитувам, голем ум.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2009 во 12:17
Mnogu sum slusala a nisto ne sum procitala od nego.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2009 во 15:27
Ne dopiraj negova kniga dodeka prvin ne se pochuvstvuvash spremna da minesh preku radikalna umstveno/duhovna hirurshka intervencija.

Toj e prevrednuvach na site vrednosti.

Negioviot um seche kako laser niz puter onamu kade shto drugite ne se osmeluvaat nitu da dopirnat.

Vo sporedba so nego site ostanati filozofi i etichari lichat na apatichni konformisti ili prazni intelektualni egzibicionisti.

Изменето од Messenger - 21.Ноември.2009 во 15:44
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2009 во 16:04
Ниче... го почитувам, генијалец кој размислувал со отворен ум, без робување на догми, храбар... кај него секогаш во преден план е единката, индивидуалноста, слободниот дух.

Неговиот начин на пишување ми се допаѓа, остава можност за слободна интерпретација и фантазија на читателот.

Главните критики и стигматизирањето на Ниче како филозоф и духовен водач на нацистичката идеологија на Хитлер се обична грешка и манипилација со факти.
Неговата последна книга “Волја за моќ“ (која е најважна за нацистичката идеологија) е издадена врз основа на негови забелешки и записи кои не биле планирани за издавање, неповрзани и без главна идеја, со додавање пасуси од страна на неговата сестра или бришење на делови за кои таа сметала дека се во спротивност на наци-филозофијата.
Познато е дека неговата сестра по неговиот нервен слом станала легален издавач на неговите дела, кои самата ги изменувала, прилагодувала по нејзин терк. Таа ја има веројатно најголемата заслуга за обележувањето на Ниче како нацистички идеолог, бидејќи во другите свои дела тој отворено пишува против идејата на нацизмот и анти-семитизмот кој во тоа време се шири како опасен вирус.

Секако тука е и болниот ум на Хитлер, кој идеите на Ниче за надчовекот (Ubermensch), за слободната волја и волјата за моќ, секако извртени и неправилно протолкувани од прагматично-егоистични причини, ги искористил како алиби-оправдание за неговата фашистичка “филозофија“ и политика и за сите злодела кон човештвото.

Одамна не сум го читала, ќе треба да си ја освежам меморијата...  “Како зборуваше Заратустра“ е дело кое не смее да остане непрочитано за сите кои се со отворен ум.ѕвезда

Кон врв
johnnie Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај johnnie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2009 во 19:56



"Голема ѕвездо! што ќе беше твојата среќа, ако не постојеа оние кои ги огреваш!" ... ете така збореше Заратустра....

Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2009 во 20:06
Kako da na nekogo mu e gajle za nasite slobodni misli...koga se interpretiraat so kapacitetot na eden materijalen duh!
Na kogo...ne mu e bitno nisto drugo...sem svojot nizok poriv(bez duhovna osnova) da bide zabalezan...a so toa da si kjari nekoja mlada dusicka...среќа
Zosto ni e nasiot genijalen mozok?



Изменето од Joshua_Tree - 26.Декември.2009 во 20:07
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.