IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Ниче
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ниче

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
levijatan Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај levijatan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Ниче
    Испратена: 06.Јануари.2006 во 06:21
Me interesira, dali nekoj na forumov go ima chitano Niche i shto misli za nego. Lichno mislam deka e genijalen retorichar, taka shto i slabostite vo negovata filozofija cesto se zaboravaat zaradi negovata umeshnost so zborovite.

Изменето од mamma - 12.Април.2008 во 20:30
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2006 во 11:17
Niche e prekrasen pisatel retko koj umee da mu ja razbere mislata kako i filozofijata. Jas licno go obozavam mnogu i pocituvam.
Кон врв
kafka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3595
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kafka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2006 во 12:54
Ни го знам, ни го познавам ни го почитувам, и немам намера да го читам, уште тоа ми фали со такви тешки филозофии да се замарам
трократен победник на трките и еден од основачите на форумот
Кон врв
engie Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Август.2005
Локација: Zimbabwe
Статус: Офлајн
Поени: 2775
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај engie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2006 во 18:17
Jas isto nemam cueno e za nego no bi sakala da procitam nekoe negovo delo.Znae li nekoj da mi preporaca nekoja negova kniga, no na angliski zosto ovde vo UK nema sansa da majdam kniga na makedonski.
Кон врв
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2006 во 01:30
Ниче??? абе мое мислење е дека чоекон не може сам како прво да си се разбере, а камоли јас да му ја мислам сега шо пишал или како пишал... а вие сте слушнале ли за писателот Џони Вокер????  е неговите песни се читаат со песна
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
gargaramelka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gargaramelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2006 во 20:51
interesni moderatori. niche, bre, bi gi zapalil, na zborovi ako nishto drugo. ja imam chitano samo "ecce homo" shto e neshto kako avtokritika i kako takva e pregled na niche za niche. deka niche navistina bil lud, toa e i dokazano, ama postoi dobra prichina zoshto se smeta za najava na postmoderna. i nema veze shto i od kade zimale nacistite, ama ako chovek saka da mrdne malku so glava da sfati shto i zoshto se sluchilo taka kako se sluchilo (a za da se izbegne sranje vo idnina), niche ne e losha tochka so pochetok. dodushe, bi preporachala da se chita so enciklopedija do sebe, za da se vidi shto toa ima protiv platon i wagner. tolku.
Кон врв
uriel Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2006
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај uriel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2006 во 04:36
Covekot si e genij. i ako ja znaete izrekata deka poveketo genii ne se svateni vo svoe vreme Smile nema sto da se zboruva.  
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2006 во 09:39
Originally posted by engie engie напиша:

Jas isto nemam cueno e za nego no bi sakala da procitam nekoe negovo delo.Znae li nekoj da mi preporaca nekoja negova kniga, no na angliski zosto ovde vo UK nema sansa da majdam kniga na makedonski.
 
"Thus Spoke Zarathustra "
 
Friedrich Nietsche
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2006 во 09:47
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Friedrich Nietsche


FRIEDRICH NIETZSCHE!!!
Кон врв
kandid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kandid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2006 во 00:16

Ova e grafit(u sklop so temava!)

BOG E MRTOV-NICHE
a nekoj podole napisal
NICHE E MRTOV-BOG
Кон врв
boli glava Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај boli glava Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2006 во 20:44
Od se sto e napisano go sakam toa sto e napisano so sopstvena krv- Niche
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2006 во 12:12
Секој си има своја теорија. Секој може да биде бог над самиот себе но никогаш над сите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2006 во 17:05
Friedrich Nietzsche.

Proglasen kako genijalec uste dodeka bese momche. Postaven za profesor na fakultet koga poveketo negovi studenti bea pomladi od nego. Umre nervno obolen, a ne lud, poradi gonoreja (taa gi napagja nervite, a vo toa vreme ovaa bolest bese neizlechiva). Perjanica na egzistencializmot, bezkompromisen borec koj go gleda ragjanjeto na Noviot Chovek kako Feniks sto se sozdava od pepelot na site chovechki slabosti.

Posle negovata TOCHKA edinstveno Kreatorot moze da stavi zapirka!

Neizbezno chetivo za sekoj moderen chovek:
"Thus Spoke Zarathustra "



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2006 во 18:06
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Neizbezno chetivo za sekoj moderen chovek:
"Thus Spoke Zarathustra "


Заборави само да спомнеш:

-инспирација за Меин Кампф,
-задолжително четиво за секој нацистички војник и
-зачеток на хоророт на 20-тиот век...


Изменето од аџија - 24.Ноември.2006 во 18:09
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.