IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Љубов
  Активни теми Активни теми RSS - Срцето или разумот..???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Срцето или разумот..???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3738394041>
Автор
Порака
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2013 во 08:06
Gaze,koj dade odgovor vo tvojot post,t.s.kogo poslusga sega srceto ili razumot?
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2013 во 11:27
Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

Gaze,koj dade odgovor vo tvojot post,t.s.kogo poslusga sega srceto ili razumot?
|
A tebe shto te tera da prashash...srceto ili razumotтрепкање......upsssss...ama ti ne veruvashe ni vo ednoto ni vo drugotoтага......
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2013 во 14:29
Jas chesto pati se vodam intuitivno. Ne znam na sto se dolzi toa. Srce? Dusha? Razum?


Prvo, dali moze najprvin da gi definirame tie dva poima - srce i razum

Koi se karakteristikite na ednoto a koi se karakteristikite na drugoto
Dali mora celosno da se iskluci ednoto? 
Zosto tie dva dela ne bi trebalo da sklucat nekakov kompromis pa da go slusame toa vnatresnoto a razumniot del da go upotrebuvame kako alatka za realizacija na ona sto nasheto srce go posakuva?
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2013 во 14:44
ако некој се раководи со “срцето“ целосно го исклучува разумот. среќа
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2013 во 14:47
Mene ne mi drzi toa voda. Nekako mnogu se ide ili crno ili belo. Zivotot ne e taka ednostaven ko sto nekoi se trudat da go prikazhat. Zivotot e mnogi poraznolik...  A sto ako ima i nesto drugo i ne se samo srceto i razumot? Zivotot e mnogu podlabok taka da debatata za dve krajnosti ne vodi nikade tuku dava edna iskrivena slika za zivotot - a  toj e mnogu poveke,
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2013 во 14:49
не реков и обратно. голема насмевка
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2013 во 14:53
Ne rekov deka rece.. jas samo si se nadovrzuvam i doobjasnuvam,.. zatoa sto jas sum vecno nedoiskazanaголема насмевка
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2013 во 16:52
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Jas chesto pati se vodam intuitivno. Ne znam na sto se dolzi toa. Srce? Dusha? Razum?


Prvo, dali moze najprvin da gi definirame tie dva poima - srce i razum

Koi se karakteristikite na ednoto a koi se karakteristikite na drugoto
Dali mora celosno da se iskluci ednoto? 
Zosto tie dva dela ne bi trebalo da sklucat nekakov kompromis pa da go slusame toa vnatresnoto a razumniot del da go upotrebuvame kako alatka za realizacija na ona sto nasheto srce go posakuva?

Многу добри прашања!

Во старт насловот, а со тоа и вообичаеното убедување кај луѓето, е погрешен.

Разумот е алат. Срцето е мајсторот (лидерот кој го користи алатот). Спротивно од срцето не е разумот, туку Егото (другиот лидер). 

Кога ќе имаш некогаш време од срце би ти препорачал да го прочиташ делот "Искушувањето на Исуса" во пустината кое е на почетокот на Евангелијата според Матеја и Лука. Токму тука е прикажана и објаснета поставенава тема.

Се работи за споредба, борба и избор меѓу Срцето и Егото, Духот и Сатаната.

Оноа што ние го велиме срце не е ништо друго туку нашиот дух, нашата вечна суштина (душа, спирит, свест, атман... разни зборови од разни култури и вери за една иста работа) која само привремено е здомена (инкарнирана) во материјалното тело.

Интуицијата не е ништо друго туку заобиколување на (раз)умот и воспоставување директната врска со Еднобитието (Колективна Свест, Бог...) од кое ги добивамe одговорите (потребните информации) на поставените прашања. 

На крајот, се подразбира дека (раз)умот е алат кој е неопходен за егзистирање во материјалниов свет кој се состои и од наједноставни практични нешта за кои нема потреба срцето да биде постојано ангажирано како некаков лидер. 












Изменето од Messenger - 10.Април.2013 во 17:05
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2013 во 17:01
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

ако некој се раководи со “срцето“ целосно го исклучува разумот. среќа

Извини што ќе опонирам на таа општоприфатена фраза, но таа не е коректна.

Срцето одлучува, а разумот, како соодветна алатка, планира и егзекутира

Фразата "Каде раководи срцето исклучен е разумот" е потполно погрешна. Таа треба да гласи "Каде раководи Срцето исклучено е Егото".

Но работата е што Егото е доволно лукаво да се скрие зад разумот (алатот) со цел да го дискриминира и оцрни Срцето. Слоганот кој ти го поосочи е креација на Егото.









Изменето од Messenger - 10.Април.2013 во 17:03
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2013 во 17:15
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Jas chesto pati se vodam intuitivno. Ne znam na sto se dolzi toa. Srce? Dusha? Razum?


Prvo, dali moze najprvin da gi definirame tie dva poima - srce i razum

Koi se karakteristikite na ednoto a koi se karakteristikite na drugoto
Dali mora celosno da se iskluci ednoto? 
Zosto tie dva dela ne bi trebalo da sklucat nekakov kompromis pa da go slusame toa vnatresnoto a razumniot del da go upotrebuvame kako alatka za realizacija na ona sto nasheto srce go posakuva?

Многу добри прашања!

Во старт насловот, а со тоа и вообичаеното убедување кај луѓето, е погрешен.

Разумот е алат. Срцето е мајсторот (лидерот кој го користи алатот). Спротивно од срцето не е разумот, туку Егото (другиот лидер). 

Кога ќе имаш некогаш време од срце би ти препорачал да го прочиташ делот "Искушувањето на Исуса" во пустината кое е на почетокот на Евангелијата според Матеја и Лука. Токму тука е прикажана и објаснета поставенава тема.

Се работи за споредба, борба и избор меѓу Срцето и Егото, Духот и Сатаната.

Оноа што ние го велиме срце не е ништо друго туку нашиот дух, нашата вечна суштина (душа, спирит, свест, атман... разни зборови од разни култури и вери за една иста работа) која само привремено е здомена (инкарнирана) во материјалното тело.

Интуицијата не е ништо друго туку заобиколување на (раз)умот и воспоставување директната врска со Еднобитието (Колективна Свест, Бог...) од кое ги добивамe одговорите (потребните информации) на поставените прашања. 

На крајот, се подразбира дека (раз)умот е алат кој е неопходен за егзистирање во материјалниов свет кој се состои и од наједноставни практични нешта за кои нема потреба срцето да биде постојано ангажирано како некаков лидер. 

Ti blagodaram na odvoenoto vreme za da mi odgovoris. Jas bev do nekoj stepen zbuneta sto e sto. Nekogas mi se chini deka pravime isti muabeti no mislime deka se razlicni zatoa sto upotrebuvame razlicen vokabular. Zatoa i postaviv prasanja za da seto toa ubavo se izdefinira. Dokolku ne si go razbirame megusebnoto znacenje na zborovite diskusijata odi vo dupka. Nisto.

A za knigata ke se obidam da ja najdam, samo ne znam kade. Ke se rasprasam.


Изменето од ekszi88 - 10.Април.2013 во 17:17
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2013 во 17:34
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

A za knigata ke se obidam da ja najdam, samo ne znam kade. Ke se rasprasam.

Извини за непотполното посочување на "Искушувањето на Исуса". Посочениот дел е назначен како такво поглавие во првите страници на Евангелијата според Матеја и Лука напишани во Новиот Завет (Библијата), па можеш веднаш да го најдеш и да го прочиташ бидејќи не е подолг од полoвина страничка. Тоа можеш да го сториш за 5 минути во било која книжарница без да ја купиш Библијата. намигнување








Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2013 во 17:36
Hahaha, ete, se gleda deka ja nemam chepnato. Ja imam biblijata doma, ednas baba mi mi ja dade i ostana kaj mene. Nebitno toa, bas ke chepnam i ke se obidam da go najdam toj del.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2013 во 17:39
ништо без бабите... голема насмевка
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2013 во 19:26
Originally posted by Феникс Феникс напиша:

Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

Gaze,koj dade odgovor vo tvojot post,t.s.kogo poslusga sega srceto ili razumot?
|
A tebe shto te tera da prashash...srceto ili razumotтрепкање......upsssss...ama ti ne veruvashe ni vo ednoto ni vo drugotoтага......


Nishto ne me tera,nitu srce nitu razum,bezumen sum...   

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3738394041>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.