IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Алергија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Алергија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 13>
Автор
Порака
VoNi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VoNi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2006 во 14:40

jas sum dete i imam nekoja alergija na racete...i neznam od sto e ali otkako otidovme na odmor i se soncav na sonceto celi race mi stanaa so tocki i mnogu me cesaat taka da mislam deka e od sonceti

Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2006 во 14:54
VoNi.. moze od sonceto da e ... zemi nekoja krema koja ima aloe vo nea...
Кон врв
VoNi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VoNi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2006 во 14:55
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:

VoNi.. moze od sonceto da e ... zemi nekoja krema koja ima aloe vo nea...
sega pocnaa da mi pominuvaat ali ako izlezam na sonce.....
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2006 во 15:00
VoNi... izbegnuvaj sonce kolku sto mozes...
no vo sekoj slucaj mora da se najde stvarnata pricina...
ima iljadnici alergii denes...
na sto ne??
imam edna prijatelka vo Avstrija doktor na nauka e...
raboti na lekovi za alergija od riba...
prijaten den...
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2006 во 16:40
Originally posted by beleg beleg напиша:

abe alergijata na komarci ne e taka smeshna....sum videla da te kasne komarec i tolku da otechesh pa da primash synopen inekcija i dexametazon.....a sega za kortihosteroidite treba da se upotrebuvaat dolgo vreme neprekinato za da se shtetni...ako se tolku opasni nema da se proizveduvaat[IMG]height=17 alt=Wink src="http://forum.idividi.com.mk/smileys/smiley2.gif" width=17 align=absMiddle>
 

a ranite i plikovite se javuvaat specificno...te kasnuva eden komarec a celo telo ti e so plikovi...taka se javuva i ako te kasne bolva na primer...isto takva reakcija ima....
Ova se slucuva kaj mene pri ubod na komarec i potoa sum niz celo telo.No me interesira dali nekoj ovoj period koga ke se pojavad dozdovite ima problemi so vlaznosta(vlagata) od vozduhot i mu predizvikuvaat teshkotii pri dishenjeto i dali se pojavuva kashlica, zosto minatata esen kaj mene se javi ova i zemav letizen, sega imam strav poradi drugi pricini zatoa me interesira

Изменето од maja - 25.Септември.2006 во 16:40
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
kandid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kandid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2006 во 00:59
Originally posted by maja maja напиша:

Ova se slucuva kaj mene pri ubod na komarec i potoa sum niz celo telo.No me interesira dali nekoj ovoj period koga ke se pojavad dozdovite ima problemi so vlaznosta(vlagata) od vozduhot i mu predizvikuvaat teshkotii pri dishenjeto i dali se pojavuva kashlica, zosto minatata esen kaj mene se javi ova i zemav letizen, sega imam strav poradi drugi pricini zatoa me interesira
Jas imam vakov problem Maja...So godini imam asma,a od pred dve godini mi dijagnosticiraa i hronicna urtikarija(plikovi niz celoto telo koi nepodnoslivo cesaat,a ne se znae sto gi predizvikuva)...Primetiv deka na vlazno vreme mi se intenziviraat problemite so disenjeto,kako i so napadite na urtikarija,pa konecno lani esenta doktorite uspeaa da gi povrzat ovie moi problemi,i mi rekoa deka vsusnost patam od alergiska reakcija na vlagata vo vozduhot.
Inaku prethodno piev Letizen i Chymoral,no od lani mi prepisaa Zyrtec koj se pokaza kako mnogu poefikasen za mojava alergija.Go pijam seuste,a na vakvo vreme ja zgolemuvam dozata na dve apcinja Zyrtec dnevno i ne znam dali voopsto nekogas ke mozam da prekinam so apcinjata(sekogas koga nema da se napijam simptomite mi se vlosuvaat!)
Ne sakam da te plasam,no mislam deka treba da posetis doktor(najdobro bi bilo da odis kaj alergolog) i da ti kaze dali Letizenot ti odgovara ili mozebi ti e potrebna nekoja druga terapija.


Изменето од kandid - 26.Септември.2006 во 02:09
I posle mene-POTOP!!!
Кон врв
sexyemma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јуни.2006
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 1466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sexyemma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2006 во 13:40
alergicna sum na puter i kikiritki
Don't drink and drive, just walk and fly
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2006 во 16:34
Originally posted by kandid kandid напиша:

Originally posted by maja maja напиша:

Ova se slucuva kaj mene pri ubod na komarec i potoa sum niz celo telo.No me interesira dali nekoj ovoj period koga ke se pojavad dozdovite ima problemi so vlaznosta(vlagata) od vozduhot i mu predizvikuvaat teshkotii pri dishenjeto i dali se pojavuva kashlica, zosto minatata esen kaj mene se javi ova i zemav letizen, sega imam strav poradi drugi pricini zatoa me interesira

Jas imam vakov problem Maja...So godini imam asma,a od pred dve godini mi dijagnosticiraa i hronicna urtikarija(plikovi niz celoto telo koi nepodnoslivo cesaat,a ne se znae sto gi predizvikuva)...Primetiv deka na vlazno vreme mi se intenziviraat problemite so disenjeto,kako i so napadite na urtikarija,pa konecno lani esenta doktorite uspeaa da gi povrzat ovie moi problemi,i mi rekoa deka vsusnost patam od alergiska reakcija na vlagata vo vozduhot.

Inaku prethodno piev Letizen i Chymoral,no od lani mi prepisaa Zyrtec koj se pokaza kako mnogu poefikasen za mojava alergija.Go pijam seuste,a na vakvo vreme ja zgolemuvam dozata na dve apcinja Zyrtec dnevno i ne znam dali voopsto nekogas ke mozam da prekinam so apcinjata(sekogas koga nema da se napijam simptomite mi se vlosuvaat!)

Ne sakam da te plasam,no mislam deka treba da posetis doktor(najdobro bi bilo da odis kaj alergolog) i da ti kaze dali Letizenot ti odgovara ili mozebi ti e potrebna nekoja druga terapija.
Pri doagjanje vo MK imam problemi i sekogash mi se pojavuva kashlicata, od koga sum vo Italija seto ova se nadminuva.Zapoznata sum so ovoj vid na asma , no me interesira dali odish na inhalacija.Ovoj vid na asma se pojavuva kaj decinjata i trae se do navleguvanjeto vo pubertet.Me interesira na koja vozras si i od koga go imash ovoj problem.
Fala za SOVETOT:)
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2006 во 21:17
mrazam alergiiAngryAngryod site vidovi..pa i ovie modernive alergii sto se MANIFESTIRAAT SO POKACENA TEMPERATAURA KAKO REZULTAT NA OSLABNAT IMUNITET..TIE NAJMNOGU GI MRAZAMAngryAngryAngryAngryAngryLELE KOLKU SUM SAMO GROGIDead
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2006 во 14:29

Originally posted by beleg beleg напиша:

mrazam alergii[IMG]http://forum.idividi.com.mk/smileys/smiley7.gif" height="17" width="17" align="absmiddle" alt="Angry" />[IMG]http://forum.idividi.com.mk/smileys/smiley7.gif" height="17" width="17" align="absmiddle" alt="Angry" />od site vidovi..pa i ovie modernive alergii sto se MANIFESTIRAAT SO POKACENA TEMPERATAURA KAKO REZULTAT NA OSLABNAT IMUNITET..TIE NAJMNOGU GI MRAZAM
me izluduva sekoja alergija, nemam sili poveke da se spravuvam so nea.Nekogash sakam da sum poimuna na ova, da ne sum volku nezna osetliva na se:(ama majka priroda no do koga vaka ?????:(
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
Emus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Emus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2006 во 19:09

alergicna sum na puter

se onestvesvam CryCryCryCryCry

It's funny how someone can break your heart in a tousands of litle pieces, and you'll still be able to love him with those broken pieces.
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2006 во 08:26
Колку ли само го мрзам тој урбазон AngryAngryAngryAngryAngryAngryAngryAngry
Кон врв
plamenko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај plamenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2006 во 09:48
samo na strslen alergicen sum:) opasno:)
Кон врв
begu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај begu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2006 во 13:18
Eve uste eden alergicen na penicilin bbbrrrrrr ....
Veruvaj i vo toa sto ne go gledas .
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.