IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Што прави оваа влада?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што прави оваа влада?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 149150151152153 200>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2012 во 04:26
Originally posted by Zdravko81 Zdravko81 напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by Zdravko81 Zdravko81 напиша:

I moram da komentiram za nekoja si nevladina AMAN od Prilep, koja bara nekakvi promeni vo pazarnata ekonomija, da pocne da gi bara istite vo lugjeto koi go prodadoa EVN.
 
VMRO DPMNE prodade del od Telekom no vnese ushte eden kup operatori so shto se namali cenata na razgovorot od 60 den. na 3 den pa i besplatni razgovori.
 
RAZLIKI IMA... SAMO KOJ GI GLEDA, GLI GLEDA. A KOJ NE, NESAKA DA GI VIDI.


Зарем народот нема право да излезе на протести ако нешто не му е по кеиф? Дали ти имаш плата од 1000 евра па поскапувањето од 30 % кое е во реалност наместо 10 % што се кажува е за тебе лесна работа па нема да го осетиш? Народот има право на искажување на сопствената волја по пат на мирен протест.. Впрочем ниеден друг начин на искажување на волјата и не постои веќе во државата... Народниот парламент и отворената комуникација не постојат или се само на хартија или таму може да отиде некој кој е селектиран од сегашнава власт и поставува веќе напишани прашања или прашања од типот колку орхидеи се планира да се засадат во наредниот месец... Искрено на една сметка од 3000 денари за струја која од наредниот месец ќе плаќа 1000 денари повеќе и тоа како е видливо покачување, а да не збориме за останатото... Инаку лебот веќе се покачи на 26-28 денари... тоа е покачување од дополнително 3 денари за 1 векна леб... е сега ако едно нормално семејство купува дневно 2 леба тогаш пресметај колку се тоа дополнителни пари во 1 месец... ќе речеш што се 2-3 денари, ама оди собери ги и на крајот на месецот извади ја конечната сметка па ќе видиме за колку ти е покачен трошокот... простата математика кажува дека просечно 4 члено македонско семејство од идниот месец ќе треба да издвои дополнителни 2-3000 денари за најосновните потреби... А од каде???? 2-3000 денари за некој кој има 60000 денари плата се малку ама за некои кои цел домашен буџет им е 15-20 000 денари и тоа како се многу... А дополнителни покачувања на платите нема... епа ако веќе сакаш да знаеш како е во државата оди на пазар и прашај ги пазарџиите колку им е сега дневниот промет а колку им бил порано..... субвенциите се делат а родот скапува и не се продава... затоа што народот нема веќе сила како порано да купи 2 кила домати, 2 кила пиперки, 2 кила крставици, 5 кила компир и слично... сега се купува во грамови.. едвај едно кило... тоа е доволен показател дека нешто од далеку смрди.... и дека нешто ама стварно не чини....

E pa si vo pravo, poskapuvanje e toa.
Samo da te ispravam malce, platata dajboze da mi bide poveke od 60 000 mkd, ic ne mi smeta. Samo kolku ke zemashe plata prosechno semejstvo dokolku brankovata TRANZICIJA NE GI ODNESESHE FABRIKITE KOI SE ZATVORIJA BRATCHEEEE. Tatkomi raboteshe - fabrikata pod stechaj, majkami rabotese fabrikata pod stechaj - A VO KOE VREME BESHE TOA A??? A od druga strana lebot ne e 28 29 kako shto sakas da prikazes, lebot e 20-22 den!!! i ako sakas bespari krastavici, domati , piperki vratise vo selo i nasadisi be, BESPARI KE SI KRKASH намигнување
I gledam prashuvas "OD KADE PARI ZA ZIVOT" - namesto da kisnish na PS po cel den, zemi raboti neshto. Poznavam bankari, funkcioneri, gradski lugje koi sadat po 15-20 dekari tutun ako znaes shto e toa voopshto RABOTA. Samo od premija od tutun zemaat poveke od 4000 EUR godishno, a bashka 4000 kg TUTUN po 3 evra prosek cena za tutun. ZNAES LI KOJA E TAA MATEMETIKA ILI DA TI PRESMETAM - 16 000 EVRA GODISHNO намигнување
SAMO ETE NEKOJ SEDI I SE ZALI A NEKOJ SI JA GLEDA RABOTATA, I NEMA VREME DA SE ZALI - SI RABOTI.
 


Зарем е потребно да коментирам понатака... Самиот си кажа до каде и колку можеш, или толку си разбрал.. Само ќе ти кажам лебот 20 денари беше пред 2 години, сега е 28 денари по ново....пред да се покачи беше 25 денари, цена пред 3-4 дена највеќе... Понатамошен коментар на твојот пост и да сакам да дадам бидејќи очигледно касниш, или некаде нешто си чул, не си дочул и дополнително кажуваш работи од кои човек само може да се изнасмее...

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2012 во 13:11
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Прво купува автобуси од Кина...
а сега Македонија ќе била извозник на автобуси...збунетост
признавам, не сум по економијата...
не разбирам...збунетост
збунетост
Македонија повторно ќе стане извозник на автобуси и тоа голем извозник. Првата тура која „Ванхол“ ја има веќе потпишано е за Америка. Првите 500 автобуси за американскиот пазар ќе бидат производ од Република Македонија, изјави премиерот Никола Груевски.

Едноставно:

1. Македонија имаше потреба од извесен број автобуси за градско возење. 

2. "Ванхол" почна да гради фабрика за составување автобуси по нарачка (custom made) пред кусо време, откога ние ја направивме нарачката за градските автобуси. Kолку што ми е мене познато,  автобусите на "Ванхол" не се градски автобуси, туку за меѓуградски патувања и за специјални потреби (затоа реков дека секој од автобусите ќе се гради по нарачка според посебните потреби на купувачите).

3. "Ванхол" автобусите од оваа фабрика се наменети за извоз бидејќи барем за сега Македонија нема потреби за такви производи. А и да има, тоа би биле само неколку парчиња. Практично сето производство ќе оди надвор од државата.


Владата направи добра работa што успеа да ја донесе оваа фабрика кај нас и со тоа да даде шанса за вработување на некогашните работници од ФАС "11 Октомври" како и на новите кадри од машинскиот факултет и средните стручни училишта.






Pisav , ama nemozam da se vozdrzam......

Vanhol ke pocne so rabota za 2 (dve) godini, a dotogas moze i ke padne Makedonskiot Sanader..
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1690
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2012 во 15:24
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by Zdravko81 Zdravko81 напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by Zdravko81 Zdravko81 напиша:

I moram da komentiram za nekoja si nevladina AMAN od Prilep, koja bara nekakvi promeni vo pazarnata ekonomija, da pocne da gi bara istite vo lugjeto koi go prodadoa EVN.
 
VMRO DPMNE prodade del od Telekom no vnese ushte eden kup operatori so shto se namali cenata na razgovorot od 60 den. na 3 den pa i besplatni razgovori.
 
RAZLIKI IMA... SAMO KOJ GI GLEDA, GLI GLEDA. A KOJ NE, NESAKA DA GI VIDI.


Зарем народот нема право да излезе на протести ако нешто не му е по кеиф? Дали ти имаш плата од 1000 евра па поскапувањето од 30 % кое е во реалност наместо 10 % што се кажува е за тебе лесна работа па нема да го осетиш? Народот има право на искажување на сопствената волја по пат на мирен протест.. Впрочем ниеден друг начин на искажување на волјата и не постои веќе во државата... Народниот парламент и отворената комуникација не постојат или се само на хартија или таму може да отиде некој кој е селектиран од сегашнава власт и поставува веќе напишани прашања или прашања од типот колку орхидеи се планира да се засадат во наредниот месец... Искрено на една сметка од 3000 денари за струја која од наредниот месец ќе плаќа 1000 денари повеќе и тоа како е видливо покачување, а да не збориме за останатото... Инаку лебот веќе се покачи на 26-28 денари... тоа е покачување од дополнително 3 денари за 1 векна леб... е сега ако едно нормално семејство купува дневно 2 леба тогаш пресметај колку се тоа дополнителни пари во 1 месец... ќе речеш што се 2-3 денари, ама оди собери ги и на крајот на месецот извади ја конечната сметка па ќе видиме за колку ти е покачен трошокот... простата математика кажува дека просечно 4 члено македонско семејство од идниот месец ќе треба да издвои дополнителни 2-3000 денари за најосновните потреби... А од каде???? 2-3000 денари за некој кој има 60000 денари плата се малку ама за некои кои цел домашен буџет им е 15-20 000 денари и тоа како се многу... А дополнителни покачувања на платите нема... епа ако веќе сакаш да знаеш како е во државата оди на пазар и прашај ги пазарџиите колку им е сега дневниот промет а колку им бил порано..... субвенциите се делат а родот скапува и не се продава... затоа што народот нема веќе сила како порано да купи 2 кила домати, 2 кила пиперки, 2 кила крставици, 5 кила компир и слично... сега се купува во грамови.. едвај едно кило... тоа е доволен показател дека нешто од далеку смрди.... и дека нешто ама стварно не чини....

E pa si vo pravo, poskapuvanje e toa.
Samo da te ispravam malce, platata dajboze da mi bide poveke od 60 000 mkd, ic ne mi smeta. Samo kolku ke zemashe plata prosechno semejstvo dokolku brankovata TRANZICIJA NE GI ODNESESHE FABRIKITE KOI SE ZATVORIJA BRATCHEEEE. Tatkomi raboteshe - fabrikata pod stechaj, majkami rabotese fabrikata pod stechaj - A VO KOE VREME BESHE TOA A??? A od druga strana lebot ne e 28 29 kako shto sakas da prikazes, lebot e 20-22 den!!! i ako sakas bespari krastavici, domati , piperki vratise vo selo i nasadisi be, BESPARI KE SI KRKASH намигнување
I gledam prashuvas "OD KADE PARI ZA ZIVOT" - namesto da kisnish na PS po cel den, zemi raboti neshto. Poznavam bankari, funkcioneri, gradski lugje koi sadat po 15-20 dekari tutun ako znaes shto e toa voopshto RABOTA. Samo od premija od tutun zemaat poveke od 4000 EUR godishno, a bashka 4000 kg TUTUN po 3 evra prosek cena za tutun. ZNAES LI KOJA E TAA MATEMETIKA ILI DA TI PRESMETAM - 16 000 EVRA GODISHNO намигнување
SAMO ETE NEKOJ SEDI I SE ZALI A NEKOJ SI JA GLEDA RABOTATA, I NEMA VREME DA SE ZALI - SI RABOTI.
 


Зарем е потребно да коментирам понатака... Самиот си кажа до каде и колку можеш, или толку си разбрал.. Само ќе ти кажам лебот 20 денари беше пред 2 години, сега е 28 денари по ново....пред да се покачи беше 25 денари, цена пред 3-4 дена највеќе... Понатамошен коментар на твојот пост и да сакам да дадам бидејќи очигледно касниш, или некаде нешто си чул, не си дочул и дополнително кажуваш работи од кои човек само може да се изнасмее...

 
 licno moj prijatel so negovoto 4cleno semejstvo minatata rekolta zaraboti 16000 evra od tutun. CHOEKOT SI RABOTI !!! i ne sedi na PS po cel den.
-vtoro, sekoe mesto na ziveenje si ima dobri i loshi strani i nemoze da sekoj na sekoe mesto da mu bide pogodeno, pa zatoa netreba da se bara preku leb pogacha.
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2012 во 15:30
Добро бе паметњакович ај да те прашам.. Јас сум на работа 24 часа смена, 24 часа одмор па пак 24 часа смена.. А најтрагично е што и кога сум слободен знам многу често да бидам повикан.. кога јас ќе одам да садам, да наводнувам и што ти уште не.. втора работа, кое познавање имам јас од тутунот да го садам и собирам, нижам, сушам и да одам до откупните центри да го продавам.. и трето од каде пари да купам нива да купам па семе па да изорам, и ред други работи.. Ај не трескај зелени .... И на крај неможам да се регистрирам како земјоделец бидејќи сум државен службеник, а со тоа го губам правото на субвенции... Дај жити се не биди смешен.. А по цел ден седам на ПЦ кога нема што да се прави на работа, или кога ќе се вратам од работа... Ако не приметуваш се уклучувам за да пишам и пак се гасам...

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2012 во 19:41
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Прво купува автобуси од Кина...
а сега Македонија ќе била извозник на автобуси...збунетост
признавам, не сум по економијата...
не разбирам...збунетост
збунетост
Македонија повторно ќе стане извозник на автобуси и тоа голем извозник. Првата тура која „Ванхол“ ја има веќе потпишано е за Америка. Првите 500 автобуси за американскиот пазар ќе бидат производ од Република Македонија, изјави премиерот Никола Груевски.

Едноставно:

1. Македонија имаше потреба од извесен број автобуси за градско возење. 

2. "Ванхол" почна да гради фабрика за составување автобуси по нарачка (custom made) пред кусо време, откога ние ја направивме нарачката за градските автобуси. Kолку што ми е мене познато,  автобусите на "Ванхол" не се градски автобуси, туку за меѓуградски патувања и за специјални потреби (затоа реков дека секој од автобусите ќе се гради по нарачка според посебните потреби на купувачите).

3. "Ванхол" автобусите од оваа фабрика се наменети за извоз бидејќи барем за сега Македонија нема потреби за такви производи. А и да има, тоа би биле само неколку парчиња. Практично сето производство ќе оди надвор од државата.


Владата направи добра работa што успеа да ја донесе оваа фабрика кај нас и со тоа да даде шанса за вработување на некогашните работници од ФАС "11 Октомври" како и на новите кадри од машинскиот факултет и средните стручни училишта.






Pisav , ama nemozam da se vozdrzam......

Vanhol ke pocne so rabota za 2 (dve) godini, a dotogas moze i ke padne Makedonskiot Sanader..

Да беее... ајде да престанеме, како што правевме порано, со домашни и странски инвестирања и средставата ако може сега да ги изедеме и испиеме оти додека тие инвестиции почнат да даваат ќар може да падне некој астериод и да ја уништи планетава !

Cамо скара и "Johny Walker", никакви инвестиции, никакви вложувања за иднината... дај што ќе дадеш сега, а за утре што ќе даде Господ. А ако не даде тогаш тој ќе ни биде дежурниот кривец !

Тоа е како онаа приказна за гладниот човек ...  дај му кош риби и ќе ги изеде за некое време, па повторно ќе биде гладен. Наместо тоа, земи си троа време и направи му трска и јадица, научи го како се ловат риби и така стокму го секојдневно да лови и за себе и за целото село. 

Само проблемот е што ова е многу комплицирана приказна...  И бара време... многууууу време... кој ќе чека до тогаш !?!?




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2012 во 23:23
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Прво купува автобуси од Кина...
а сега Македонија ќе била извозник на автобуси...збунетост
признавам, не сум по економијата...
не разбирам...збунетост
збунетост
Македонија повторно ќе стане извозник на автобуси и тоа голем извозник. Првата тура која „Ванхол“ ја има веќе потпишано е за Америка. Првите 500 автобуси за американскиот пазар ќе бидат производ од Република Македонија, изјави премиерот Никола Груевски.

Едноставно:

1. Македонија имаше потреба од извесен број автобуси за градско возење. 

2. "Ванхол" почна да гради фабрика за составување автобуси по нарачка (custom made) пред кусо време, откога ние ја направивме нарачката за градските автобуси. Kолку што ми е мене познато,  автобусите на "Ванхол" не се градски автобуси, туку за меѓуградски патувања и за специјални потреби (затоа реков дека секој од автобусите ќе се гради по нарачка според посебните потреби на купувачите).

3. "Ванхол" автобусите од оваа фабрика се наменети за извоз бидејќи барем за сега Македонија нема потреби за такви производи. А и да има, тоа би биле само неколку парчиња. Практично сето производство ќе оди надвор од државата.


Владата направи добра работa што успеа да ја донесе оваа фабрика кај нас и со тоа да даде шанса за вработување на некогашните работници од ФАС "11 Октомври" како и на новите кадри од машинскиот факултет и средните стручни училишта.






Pisav , ama nemozam da se vozdrzam......

Vanhol ke pocne so rabota za 2 (dve) godini, a dotogas moze i ke padne Makedonskiot Sanader..

Да беее... ајде да престанеме, како што правевме порано, со домашни и странски инвестирања и средставата ако може сега да ги изедеме и испиеме оти додека тие инвестиции почнат да даваат ќар може да падне некој астериод и да ја уништи планетава !

Cамо скара и "Johny Walker", никакви инвестиции, никакви вложувања за иднината... дај што ќе дадеш сега, а за утре што ќе даде Господ. А ако не даде тогаш тој ќе ни биде дежурниот кривец !

Тоа е како онаа приказна за гладниот човек ...  дај му кош риби и ќе ги изеде за некое време, па повторно ќе биде гладен. Наместо тоа, земи си троа време и направи му трска и јадица, научи го како се ловат риби и така стокму го секојдневно да лови и за себе и за целото село. 

Само проблемот е што ова е многу комплицирана приказна...  И бара време... многууууу време... кој ќе чека до тогаш !?!?





I normalno ...bas sega toa boldiranoto go objasnuvav....Nie ovde vo Makedonija sme maloumni i nemozeme da svatime kako se zivee so 150 evra plata , pa zatoa vaka i prikaznite ni se kompliciraniнамигнување
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2012 во 01:11
СИТЕ имаат плати од 150 евра ? Од СИТЕ кои јас ги знам во Mакедонија ниту еден не работи за плата од 150 евра.

Обајцата знаеме дека има луѓе со плати и од 1000 евра и луѓе кои имаат повеќе од тоа, луѓе кои не знаат колку имаат и луѓе кои немаат ништо.

Така е насекаде во светот.

И ако ги земеш само една група граѓани во обидот да ја обоиш сета земја со една боја, тогаш си нереален и тенденциозен. 

 


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2012 во 01:17
A kolku zemaat aj ti objasni mi ....

Vo privaten sektor koj e vraboten plata e 10000 do 12000
Vo javna administracija plata e od 18400 do 28000
Pratenicka plata e 60000 
Premierska plata ????
Predsedatelska plata ????

Ima 500000 administrativci , ako toa e merilo za drzavata OK izvini neznaev . ...ama i Grcija imase administracija??

A za toa koj neznae kolku ima....tie se mal broj.....
a onie koi ziveat ( presivuvaat ) so pomalku od 50 denari na den ...e tie se poveke od 40 %..

Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2012 во 01:32
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

A kolku zemaat aj ti objasni mi ....

Vo privaten sektor koj e vraboten plata e 10000 do 12000
Vo javna administracija plata e od 18400 do 28000
Pratenicka plata e 60000 ili nemu ? komu ?
Premierska plata ???? plata 13 500,_ ?! плачењеkromid da mu dadam amlku da si gi izmie ocite so solzive !?
Predsedatelska plata ???? ili pak nemu ?

Ima 500000 administrativci , ako toa e merilo za drzavata OK izvini neznaev . ...ama i Grcija imase administracija??

A za toa koj neznae kolku ima....tie se mal broj.....
a onie koi ziveat ( presivuvaat ) so pomalku od 50 denari na den ...e tie se poveke od 40 %..

plata 13 500,_ ?! плачењеkromid
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2012 во 02:55
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

СИТЕ имаат плати од 150 евра ? Од СИТЕ кои јас ги знам во Mакедонија ниту еден не работи за плата од 150 евра.

Обајцата знаеме дека има луѓе со плати и од 1000 евра и луѓе кои имаат повеќе од тоа, луѓе кои не знаат колку имаат и луѓе кои немаат ништо.

Така е насекаде во светот.

И ако ги земеш само една група граѓани во обидот да ја обоиш сета земја со една боја, тогаш си нереален и тенденциозен. 

 




Е дефинитивно живееш во светот на бајките... Жена ми е дипломиран професор по физичко ама не ја работи таа работа, зашто нема работа па работи за 10 000 денари, сестра и исто така.. Виша медицина вработена во приватна ординација зема 10 000 денари.. сакаш уште да ти ги набројувам? Во право си не се 150 евра, 175 биле...


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2012 во 15:52
Ги споменавте субвенциите...па затоа само ќе го постирам следново...инаку официјални бројки од Заводот за статистика...


За спознавање на сликата нека послужи компарацијата на податоците за произведени количества на неколку клучни земјоделски производи во Македонија, изнесени во годишникот за 2012 година издаден од Државниот завод за статистика. Токму таму одат и најголем дел од буџетските средства наменети за субвенции. 

Бројките покажуваат дека произведената количина на пченица во 2006 година изнесува 293.326 тони. Во 2011 година се произведени 256.103 тони. Значи, континуирано од 2006 година наваму има пад на произведените количини на пченица. Приносите по единица хектар се движат во границата од 3.000 до 3.400 кг. Што значи дека не е постигнат напредок ниту во вкупното производство на пченица ниту во приноси по единица површина.

Во 2006 година се произведени 147.494 тони пченка, а во 2011 производството е помало и изнесува 126.096 тони. Намалени се и приносите по единица површина, односно наспроти 4.649 килограми по хектар во 2006 година, добиени се 4.294 килограми во 2011 година.

Грозјето, кое се третира како една од нашите култури на кои треба да се посвети внимание, исто така, бележи пад. Во 2006 година се произведени 254.308 тони, а во 2011 година помалку за дваесет илјади тони.

Во однос на 2006 година нешто подобри резултати има во произведените количества сончоглед и тутун, но тоа е во границите од илјада до две илјади тони. Производството на тутун, пак, е помало од 2005 година. Притоа и кај двете култури има пад на приносите по единица површина. 

Производството на градинарските култури покажува шареноликост. Така кај доматите има пораст од 117 илјади тони во 2007 година на 165 илјади во 2011 година. Слично е и кај зелката, но има пад на производството на одделни видови компир и леќа.

Ништо не е подобра ситуацијата и кај сточарското производство. Значителен е падот на бројот на овци, свињи и живина. Во 2011 во однос на 2006 забележан е раст на производството на млеко. Но статистиката бележи драстичен пад на производството на месо и јајца. Зголемен е бројот на пчелни семејства, но нивното учество не е нешто значајно во вкупното земјоделско производство во Македонија.

Се намалува површината која земјоделците ја обработуваат. Така од 526 илјади хектари обработлива површина во 2006 година, во 2011 таа е намалена и изнесува 511 илјади хектари. Наспроти тоа се зголемува делот на пасишта. Има намалувања на површините засадени со пченица, пченка и јачмен. За две илјади хектари се намалил и делот на површини засадени под лозја. Незначителен пораст има кај површините засадени под сончоглед и тутун во износ од две илјади хектари. Опаѓа и бројот на вработени во земјоделството, така од 3.961 во 2007 година во 2011 изнесува 2.957. 



Субвенции се делат...ама кај одат парите...???????????
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2012 во 22:21
1. Субвенции се даваат затоа што домашното производство е поскапо од увозното.

2. Дадените субвенции не гарантираат дека производството ќе биде зголемено или ќе остане на истото ниво како минатите години.

3. Субвенции не се даваат на секој кој ќе ги побара. Така се правеше порано, па луѓето претпочита побрзо со малверзации да си стават готови пари во джеб отколку да го свијат грбот и да работат на земјиштето.

4. Субвенции се даваат на оние кои ќе го пријават земјоделието како примарно занимање од кое си го прават живеењето, кои точно ќе ја пријават површината за обработување, кои ќе ја осигураат таа површина, кои ќе ја обработуваат истата, од кои ќе се очекува извесно производство и кои на крајот ќе го пријават приходот и ќе платат данок.

Земјоделието ќе дава онолку колку што луѓето се заинтересирани да се занимаваат со него. Уште од време на СФРЈ најголемиот дел на земјоделците, а особено младината, се пресели во градовите. Земјоделието од примарно, за нив стана споредно или никакво занимање. Тој тренд продолжува и натаму.  Луѓето повеќе сакаат да се вработат преку партијска линија во државната администрација или во некоја посолидна фирма отколку да копаат, сеат, жнејат и висат по пазари.


Конкретно за грозјето... најголемиот проблем за опаѓање на неговото производство е односто на "Тиквеш" према земјоделците. Оваа фирма е главниот откупувач на грозје и држи најмалу 50% од македонскиот пазар. Пореди својот монополистички статус се однесува буквално како што сака, земајќи им го грозјето на луѓето за никакви пари и задржувајќи им ги парите со години. Поради неговата големина државата с'е уште не може да стори нешто многу подрастично во однос на тоа. Безобразието на "Тиквеш" оди до таму што отворено велат - ако не ви се допаѓа нашата работа затворете не! Се разбира, знаат дека таквиот потег во овој момент би бил погубен и за винарството и за владата. Затоа владата почна со политика на поттикнување на изградба на приватни винарски визби, како и опција на странско вложување во винарството со откупување на државно земјиште и давање поволни услови за инвестирање. Работите ќе се сменат кога "Тиквеш" повеќе нема да биде главна карта (не ваква каквa што е до сега) во македонското винарство.

Во однос на зголеменото производство на тутун, тоа се должи на владиното прекинување на дотогашниот терк на работата на тутунскиот монопол (истоветен како оној на "Тиквеш"), прекинување на долгогодишниот систем на шверцување цигари од група луѓе кои имаа врски со владата  уште од времето на СФРЈ и со заинтересување на странскиот капитал за овој наш производ. Денес тутунот се откупува од странска фирма која гарантира добри цени и редовна исплата, а истиот се користи за најскапите цигари кои се продаваат во западните држави. 

Kај градинарските култури има разнoликост бидејќи тоа зависи од разноликоста во нивното индустријско преработување (конзервирање на пиперки, ајвар, лутеница...). Оноа што денес е понудено како квалитетен македонски произвот, а е прифатено од странските пазари, бележи пораст, додека другото јасно е дека ќе стагнира.




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2012 во 01:44
http://www.libertas.mk/%D0%BE%D1%85%D1%80%D0%B8%D0%B4%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%98-%D1%81%D0%B5%D0%BF%D0%B0%D0%BA-%D1%9C%D0%B5-%D0%B8%D0%BC%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD-%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%83%D1%87%D0%BA/

Сепак ќе има закон и за УЧК?!


За да се надминат разликите околу законот за бранителите, коалициските  партнери ВМРО – ДПМНЕ и ДУИ денеска после 16 часот одлучиле да формираат правна комисија која ќе ја раководи Трајко Вељановски, пренесе ОхридСкај.

Според порталот во првичните договори од 2011 година помеѓу Али Ахмети и Никола Груевски бил постигнат договор членовите на расформираната УЧК, посебно тие кои имале последици од конфликтот да бидат финансиски поткрепени без донесување на посебен закон за припадниците на УЧК .

„Ова барање било доставено до Ахмети од страна на Груевски, а било образложено со наводен пад на рејтингот на Груевски доколку се изгласал закон за правата на припадниците на УЧК. После посетата на Слупчане на Министерот за одбрана и одавање на почит кон загинатите во конфликтот, ВМРО ДПМНЕ со знаење на ДУИ до парламентот предложи нов закон за бранителите до конфликтот од 2001. По се изгледа се работи за добро осмислен договор помеѓу коалицијата кој би требало да резултира со Закон и за бранителите и за членовите на УЧК! Заканите на ДУИ дека ќе излезат од влада пред се се упатени на нивното и на гласачкото тело на ВМРО – ДПМНЕ кое треба да биде под притисок,  и во страв од пад на владата па полесно да го дигестира законот за правата на борците на УЧК. Посебно е добро за рејтингот на ДУИ оваа ситуација заради со оваа операција сакаат да го подобрат паднатиот рејтинг кај гласачите кои веќе отворено негодуваат за односот во „Тендер коалицијата„.

Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2012 во 02:16
Најголемиот проблем е тоа што владата не го штити домашното производство од напливот на странските производи. Само во последните 2-3 години увозот на зеленчук, овошје е зголемен за цели 40 %. Заради тоа имаме и пораст на цените на пазарите бидејќи цените наместо да опаѓаат, тие се зголемуваат, бидејќи се диктирани од страна на увозниците на овие производи, наместо од домашните производители.
Се увезува секаков тип на пченица, а сите знаеме дека доколку во Македонија се искористат максимално потенцијалите за оваа култура, ќе бидат покриени потребите на сите потрошувачи во државата и ќе остане дополнително количество за складирање во државните резерви или пак да биде пренаменето за извоз. Но секако поради зголемениот увоз, цената на домашната пченица е неконкурентна за разлика од увезената, па македонските производители секоја година се помалку садат за разлика од минатите.
Истото се случува и кај делот на млечните производи. Македонските фармери беа целосно уништени а со тоа се овозможи влез на странски производи од млеко како и нивна доминација на пазарот. Сега со уништено фармерство на Македонските млеко производители им е се потешко да го фатат чекорот со големите увозници и дистрибутери на млеко и млечни производи.
Сепак од многу аспекти се гледа дека државата е позаинтересирана за либерализација на пазарот бидејќи парите од давачките на увозниците се многу полесни, а додека за домашното производство државата треба да стимулира а тоа секако не и оди баш во прилог (збориме гледано од страна).
Трета работа. Владата не поддржува и дава никаква стимулација за развој на стопанството за производството на суровини за индустријата. Од тој аспект, поголемиот дел од домашните производи своите главни суровини ги снабдуваат преку извоз, наместо да користат домашни суровини. Од тука гледано државата треба да го стимулира и овој дел на производство. Најкласичен пример е со производителите од конзервната индустрија конкретно кај производителите на кечап и производи од домати. Ниту еден производител не врши набавка на домашна суровина т.е доматно пире кое е основа во процесот на производство на кечап. Во Македонија во моментот има над 15 производители на кечап кои држат 65 % од домашниот пазар, а ниту еден од нив не набавува доматно пире од домашните производители, туку сите вршат увоз на доматно пире од кина. Разликата во цената помеѓу увезеното пире од кина и домашното пире е некаде над 25 %, што е огромна разлика. Доколку државата стимулира во овој сектор и тоа како ќе се покрене таа машинерија. Паралелно ќе се зголеми производството на домати а со тоа ќе има повеќе пари кај земјоделците, потоа домашните производители на кечап набавката на суровината ќе ја вршат од домашните производители на суровина со што ќе се створи поголем обрт на парите внатре а со тоа државата ќе профитира од данокот на 3 полиња наместо на 2 како што е сега. Проста математика... Парите се вртат дома во куќа. Фирма која остварува поголем промет на пари, по автоматизам плаќа повеќе данок (не зборам за повисок, туку како повеќе пари од данокот заради зголемениот обрт). Е сега негатива на ова е што ќе настрадаат увозниците, но сепак тоа се далеку помали фирми за разлика од тие што се производители, така да колатералната штета е помала. Домашните производители не бараат многу.. едвај 20-25 милиони евра во субвенција, а со тоа ќе се поттикне производството и кај суровинските производители и кај преработувачите на оваа суровина. Така ќе се поттикнат и поголем број на вработувања и кај двата работодавачи, а воедно ќе се намали и цената на повеќе артикли.
Имам уште многу класични примери, каде и како владата може да врши стимулација и субвенционирање а со цел на зголемување на домашното производство и зголемување на бројот на нови вработувања.. Но пак ќе се навратам на основното. Амортизацијата на економската криза не се врши преку зголемување на даноци, туку преку олеснување на работата на стопанството кое е главниот двигател на целокупната економија и најбитен фактор за полнење на буџетот.
Се вртиме околу старата поговорка.. фрли рипче да си фатиш крапче. Олеснување на даноците, привремено стопирање на одредени давачки, запирање на непотребно трошење пари и тоа како ќе ја подобри крвната слика во државата.
А како стојат работите и начинот на кој што работи владата потсеќа само на растури куќа... 1 направи 100 расипи.


Изменето од NRGMKD - 22.Август.2012 во 02:24
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 149150151152153 200>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,168 секунди.