IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Што прави оваа влада?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што прави оваа влада?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 148149150151152 200>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2012 во 12:19
Originally posted by Zdravko81 Zdravko81 напиша:

I moram da komentiram za nekoja si nevladina AMAN od Prilep, koja bara nekakvi promeni vo pazarnata ekonomija, da pocne da gi bara istite vo lugjeto koi go prodadoa EVN.
 
VMRO DPMNE prodade del od Telekom no vnese ushte eden kup operatori so shto se namali cenata na razgovorot od 60 den. na 3 den pa i besplatni razgovori.
 
RAZLIKI IMA... SAMO KOJ GI GLEDA, GLI GLEDA. A KOJ NE, NESAKA DA GI VIDI.


Зарем народот нема право да излезе на протести ако нешто не му е по кеиф? Дали ти имаш плата од 1000 евра па поскапувањето од 30 % кое е во реалност наместо 10 % што се кажува е за тебе лесна работа па нема да го осетиш? Народот има право на искажување на сопствената волја по пат на мирен протест.. Впрочем ниеден друг начин на искажување на волјата и не постои веќе во државата... Народниот парламент и отворената комуникација не постојат или се само на хартија или таму може да отиде некој кој е селектиран од сегашнава власт и поставува веќе напишани прашања или прашања од типот колку орхидеи се планира да се засадат во наредниот месец... Искрено на една сметка од 3000 денари за струја која од наредниот месец ќе плаќа 1000 денари повеќе и тоа како е видливо покачување, а да не збориме за останатото... Инаку лебот веќе се покачи на 26-28 денари... тоа е покачување од дополнително 3 денари за 1 векна леб... е сега ако едно нормално семејство купува дневно 2 леба тогаш пресметај колку се тоа дополнителни пари во 1 месец... ќе речеш што се 2-3 денари, ама оди собери ги и на крајот на месецот извади ја конечната сметка па ќе видиме за колку ти е покачен трошокот... простата математика кажува дека просечно 4 члено македонско семејство од идниот месец ќе треба да издвои дополнителни 2-3000 денари за најосновните потреби... А од каде???? 2-3000 денари за некој кој има 60000 денари плата се малку ама за некои кои цел домашен буџет им е 15-20 000 денари и тоа како се многу... А дополнителни покачувања на платите нема... епа ако веќе сакаш да знаеш како е во државата оди на пазар и прашај ги пазарџиите колку им е сега дневниот промет а колку им бил порано..... субвенциите се делат а родот скапува и не се продава... затоа што народот нема веќе сила како порано да купи 2 кила домати, 2 кила пиперки, 2 кила крставици, 5 кила компир и слично... сега се купува во грамови.. едвај едно кило... тоа е доволен показател дека нешто од далеку смрди.... и дека нешто ама стварно не чини....

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2012 во 12:24
Originally posted by Zdravko81 Zdravko81 напиша:

6.Македонија-со најмал ддв во регионот и најмали даноци
7. Македонија - една од најмалу задолжените држави во Европа
8. Македонија - денарот e една од најстабилните валути во овие нестабилни европски времиња
9. Македонија - меѓу најниските стапки на инфлација
10. Македонија - cпоред куповната моќ на парите македонците имаат подобар стандард на живеење од повеќето балкански држави
 
Jas samo ke nadopolnam deka sega za sega nekoja X partija koja ke raboti kako shto veli gore tamu nekoj ne e mozna, toa e samo fantazija posebno shto ne se rodil SOVRSHEN CHOVEK !!! kolku i da raboti VMRO DPMNE ke bide kritikuvana, no kritikata e  del od demokratskoto opshestvo, nishto strashno.
FAKT e deka se napravija mnogu chekori koi se dosta pozitivni, ima vidlivi efekti i toa tempo za drzava koja ja ostavi Branko, kako invalid vo kolichka, go smeni znameto,  imeto ja turna vo bezdna drzavata i sega ke se vratel da i pomogne na Makedonija... Mi nema logika nekako toa. Zatoa shto volkot go menuva vlaknoto no tabietot JOK. A i grkot kaza deka moze da se reshi problemot so imeto dokolku Brane i Tito dojdat na vlast. E sega kako ke go reshat moze da pretpostavime i sami a i javno zboruvaat za toa nemora da se macime da mislime. Jas gi pozdravuvam kriticharite na vlasta i gi bodram da napreduvaat vo toa bidejki toa e DEMOKRATIJA, no i da prifatat kritiki koga greshatнамигнување ili davaat predimstvo ili izmisluvaat fantom partii. bez razlika shto se chlenovi na SDSM.


Моето право на критика тебе не ти дава за право да ме етикетираш.. Јас самиот категорично кажав дека не сум етикетиран туку наједноставно го користам сопственото право на критика кон некого кого што јас сум го гласал и сум му помогнал во одредена мерка да дојде на власт... Сега сакам тој на кого сум му помогнал да ме испочитува мене и да ми овозможи пристоен а не кучешки живот во оваа држава... Кој сака нека се етикетира.. а ти ако поубаво прочиташ 1-2 страни назад ќе видеше дека не сум партиски обоен... Ниту моите коментари се насочени само кон едната страна иако се во голем дел насочени само кон едната.. но впрочем темата е тоа.. ШТО ПРАВИ ОВАА ВЛАДА... Не е темата ШТО УКРАЛ СДСМ ИЛИ УНИШТИЛ СДСМ А ШТО ОВАА ВЛАДА.... И едните и другите за мене се подоле од најнизок ранг... и едните и другите за мене не се достојни за почит, ама кога живеам во денешницата за мене има една власт која е сега и тука и таа во голема мера ми го диктира начинот на живот...

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2012 во 12:28
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by Zdravko81 Zdravko81 напиша:

I moram da komentiram za nekoja si nevladina AMAN od Prilep, koja bara nekakvi promeni vo pazarnata ekonomija, da pocne da gi bara istite vo lugjeto koi go prodadoa EVN.
 
VMRO DPMNE prodade del od Telekom no vnese ushte eden kup operatori so shto se namali cenata na razgovorot od 60 den. na 3 den pa i besplatni razgovori.
 
RAZLIKI IMA... SAMO KOJ GI GLEDA, GLI GLEDA. A KOJ NE, NESAKA DA GI VIDI.


Зарем народот нема право да излезе на протести ако нешто не му е по кеиф? Дали ти имаш плата од 1000 евра па поскапувањето од 30 % кое е во реалност наместо 10 % што се кажува е за тебе лесна работа па нема да го осетиш? Народот има право на искажување на сопствената волја по пат на мирен протест.. АКО СПОРЕД ТЕБЕ НЕКОЈ ИЗЛЕЗЕ НА ПРОТЕСТ ДА СИ ГО ИСКАЖЕ СОПСТВЕНОТО МИСЛЕЊЕ ТОГАШ ДАЛИ ТОЈ Е ОПОЗИЦИСКИ НАСТРОЕН ИЛИ ПРОТЕСТИРА ЗА НЕШТО ШТО СПОРЕД НЕГО НЕ ЧИНИ.. ЗОШТО СЕКОЈ ПРОТЕСТ ИЛИ КРИТИКА НАСОЧЕНА КОН ВЛАСТА ЈА ДОЖИВУВАТЕ КАКО ДА Е НАРАЧАНА ОД ОПОЗИЦИЈАТА? Тоа е тоа што всушност го подели народот.. Неприфаќањето на критиката... Тоа за мене е самобендисаност... Ако си против одма си опозиција, ако си ЗА добредојде во ВМРО...Впрочем ниеден друг начин на искажување на волјата и не постои веќе во државата... Народниот парламент и отворената комуникација не постојат или се само на хартија или таму може да отиде некој кој е селектиран од сегашнава власт и поставува веќе напишани прашања или прашања од типот колку орхидеи се планира да се засадат во наредниот месец... Искрено на една сметка од 3000 денари за струја која од наредниот месец ќе плаќа 1000 денари повеќе и тоа како е видливо покачување, а да не збориме за останатото... Инаку лебот веќе се покачи на 26-28 денари... тоа е покачување од дополнително 3 денари за 1 векна леб... е сега ако едно нормално семејство купува дневно 2 леба тогаш пресметај колку се тоа дополнителни пари во 1 месец... ќе речеш што се 2-3 денари, ама оди собери ги и на крајот на месецот извади ја конечната сметка па ќе видиме за колку ти е покачен трошокот... простата математика кажува дека просечно 4 члено македонско семејство од идниот месец ќе треба да издвои дополнителни 2-3000 денари за најосновните потреби... А од каде???? 2-3000 денари за некој кој има 60000 денари плата се малку ама за некои кои цел домашен буџет им е 15-20 000 денари и тоа како се многу... А дополнителни покачувања на платите нема... епа ако веќе сакаш да знаеш како е во државата оди на пазар и прашај ги пазарџиите колку им е сега дневниот промет а колку им бил порано..... субвенциите се делат а родот скапува и не се продава... затоа што народот нема веќе сила како порано да купи 2 кила домати, 2 кила пиперки, 2 кила крставици, 5 кила компир и слично... сега се купува во грамови.. едвај едно кило... тоа е доволен показател дека нешто од далеку смрди.... и дека нешто ама стварно не чини....



Изменето од NRGMKD - 18.Август.2012 во 12:37
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2012 во 15:08
6.Македонија-со најмал ддв во регионот и најмали даноци
7. Македонија - една од најмалу задолжените држави во Европа
8. Македонија - денарот e една од најстабилните валути во овие нестабилни европски времиња
9. Македонија - меѓу најниските стапки на инфлација
10. Македонија - cпоред куповната моќ на парите македонците имаат подобар стандард на живеење од повеќето балкански држави.
Според овие точки шо ги напишавте ке треба да додадеме уште и дека денарот треба светска валута да стани и да го замени еврото и доларот на берзите.
Прво Македонија држи најниска стапка на ДДВ за да привлечи странски инвестиции ,во овој момент е многу добра работа која сите ја поздравуваме.
Второ најмала задолженост се должи и на стапката од 31.2% невработеност според статистиката на ММФ кој ја направија за Македонија.
Македонија со најниска стапка на инфлација...1.4 % А кој верува во ова:
Германија има стапка на инфлација од 2% , Англија 3.5 %,Франција 2.4 ,Чешка 3.5%.Умерена инфлација е од 5-12 % и таа се регилира.
Денарот е стабилен и тоа е една од најдобрите работи шо во моментот се прави , но треба да се пази влезот од субститути кои можи да влезат од Србија каде шо едно евро е 118 динари а кај нас е 61.5 и да нанесат штета поради разликата во курсот.
А за да видите дали се живее подобро со платата во Скопје или Љубљана земете автобуска карта направете посета и ке ви биди се јасно...
И ако нема критика ке нема и демократија ,патем и затоа сме плурализам а не социјализам.
Кон врв
nostalgija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
сениор

Регистриран: 12.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nostalgija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2012 во 16:39
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:



Originally posted by nostalgija nostalgija напиша:

Цитирам текст од NRGMKD
 
Зошто си скокаш сам во стомак?Па нели самоит кажа си били во Авганистан,па не знам каде на друго место.....И ти најде да зборуваш за патриотизам,дека ние сме локал патриоти кои среката си ја бараат далеку.....Па ти си ја барал исто среката како сите други за подобро утре затебе и фамилијата.А сега наеднаш стана критичар бр.1 и врвен економиста......Зошто?Секогаш има зошто,ама има и затоа....Е сега кое е твоето затоа е прашањето.......Зошто 2001 не ја одбранивте државата.....Или и тогаш ви беше ВМРО криво така?Што очекувавте да народот излезе да се бори....Па тоа ти е должност на тебе,а не на мене.....И сега ВМРО било криво за се.......Да секогаш дежурен кривец за се......Или сега можеби не ви одговара политиката која се води,па нормално ВМРО е криво......



Ако некогаш си одел на службен пат ќе знаеш што е службена должност... Доброволно никој неможе колку и да сака да замине таму, а искрено тој пекол од мисии на никој не му го посакувам за разлика од обичните граѓани кои се вработени преку американските фирми кои даваат услуги на владата на САД...Тие се тие кои што отишле да спечалат надвор од државата ДОБРОВОЛНО... Но сепак се враќаат зашто тоа е краткорочно и брзо завршува... Целите и задачите на мисијата сигурно нема да ти ги кажам, ама воопшто никој не беше среќен што мораше да замине, ама служба си е служба... Ако работиш, а знам дека работиш сигурен сум дека знаеш.... Нема неможам, нема не сакам... Може да не одиш само ако имаш сериозни проблеми и тоа е факт... Кажуваш цитирам "Зошто 2001 не ја одбранивте државата"... Само ќе ти кажам дека ме чепкаш во најболна точка.. А ако ти не си застанал рамо до рамо со бранителите НЕМАШ апсолутно никакво право ниту да коментираш на тоа поле... Ако во тоа време не си се јавил или си ја избегнал должноста тогаш коментар на таа тема од моја страна само дополнително ќе ја однесе дебатата во друг правец... Значи и за мисијата во пустината и за одбраната во 2001 може да коментира кој осетил барем дел, или е компетентен и стручен да дебатира на тие теми... Зборам за некој кој е стручен во делот на безбедноста, одбраната, воените и безбедносните сили..
И да отворено кажувам ВМРО ми е криво сега зашто без усул ги аминува одлуките на регулаторната комисија... Да затоа што како влада има апсолутно влијание врз МЕПСО и ЕЛЕМ, да се разбереме ЕВН само ја продава струјата до финалната дестинација, ЕВН не е таа која игра улога во ценовната политика на струјата... Владата преку своите клонови МЕПСО и ЕЛЕМ е таа која врши продажба, увоз на електрична енергија... Владата индиректно преку својата таканаречена невладина Регулаторна комисија ја одредува цената на енергенсите... Туку на нив им одговара продажба по таа цена, бидејќи никој и нема увид во набавната или производната цена на струјата туку само ни се пласира како цуцла на бебе... И владата е таа што во моментот е домаќин во оваа куќа... таа и треба да стопанисува ама треба да се погрижи и за членовите на семејството а не само за себе...
Од сосема друг агол.. Во Македонија скоро и да не постои медиум кој може отворено да ја критикува владата... Сите информации кои доаѓаат за неправилностите за работењето скоро и да ги нема, или се прикажани во благо завиени форми скоро како и да не се кажани.. Ама пак затоа владата наместо се фокусира на подобар животен стандард таа се фокусира на конфронтација со опозицијата, на конфронтација со медиуми, на конфронтација со неистомисленици во кои гледа потенцијална опасност од типот на рушење на власта по пат на демократски начин.. Монтира случаеви и остали ствари.. Зарем една власт треба така да се постави... Уништи се што е контра себе, внеси страв па после владеј...
Еве ти уште еден показател дека работите во државата не се како што треба и дека народот е осиромашен... Дали знаеш во Македонија во последните 5-6 години колку лихвари се појавија? Дали знаеш колку народ страда од тие истите и дали знаеш зошто? Сега ќе ти кажам..Но најпрво ако знаеш да го дефинираш и го разбираш зборот лихва... Народот кој се потешко се справува со поскапувањето на сите артикли потребни за живот, посегнува по лихва... Во неможност да подигне кредит (дали веќе има 1, дали е невработен, дали банката не му дава не е битно) посегнува по таканаречен црн или нелегален заем... Враќа со страшни камати, и е под постојан притисок.. Е сега кажи ми ти, зашто оваа власт која знае, 1000000 % сум сигурен дека знае за оваа појава која зема замав во последните 5-6 години, зошто не почне да се справува со тоа, туку ми лови фантоми во матно? Дали знаеш зашто лихвата зема замав во овој период најповеќе? Народот нема пари, а државата не ги спречува во нивното таканаречено работење... Тоа е чист криминал од многу аспекти... Затајување на данок на добивка, криминал од класичен тип.. уцена..... И сакаш да ми кажеш дека за тоа е крив некој друг? Па тоа се случува сега, било и порано, ама сега е во невидена експанзија, небаре секој 3-4 во државава тоа го работи... Тоа не е способност да се заработи, тоа е способност која некој друг ја оправдува а недај боже мислам дека и ја поддржува....



Еве ке почнам од почеток......Велиш дека си во полиција,за да после го спомнуваш Авганистан.....Јас колку што сум информиран дека во Афганистан е Македонската армија,а не полицијата.....Значи како секој Македонец си заминал по било кој основ,за да заработиш пари за фамилијата што е нормално.Но никој не ти го дал правото да плукаш по оние кои се обидуваат да направат нешто.....А за 2001 немаш право да зборуваш зошто сигурно повекето од нас на форумот отидовме да ја браниме државата.Не бевте само вие на првите линии,туку требаше ВИЕ да ја одбраните државата......Е сега за ситуацијата во која се наогаме,кој ни е крив....Али Ахмети,Мендух Тачи,Груевски,Георгиевски,БЦ........Груевски одлучи да се покачи цената на нафтата на светска берза???НЕ........Груевски одлучи да се покачи цената на златото на берза???НЕ......Ти не разбираш или не гледаш вести дека целата светска економија на стаклени нозе......Што очекуваш да се случи??????Магија.....Магија има само во филомовите со Хари Потер.Гледам сега ти пречи и покачувањето на лебот?Пак ти е Груевски крив........А ако беше некој Петре на власт и он ке ти беше крив пак.........Пак ке кажам се критикува власта за лошо менаџирање,но и се фали ако направила добри проекти.........Значи според тебе се не чини во државата,така??????Е ако не ти чини никој на никого не му забранил да заработи за подобар живот........Си имал шанса,си бил во Афганистан,си заработил пари,па креирај нов поубав почеток..........Или сакаш Грујо да ти отвори фирма,а ти само да земаш??????????

Лихварите постоеле и ке постојат........Таму се земаат пари со кратки рокови........Секој нормален нема ни да помисли да припари кај лихвар,зошто знае какви се каматите.........А лихварите Грујо да не ги созададе......

Пријателе преиспитај си ги ставовите,дефинитивно или не си прошетал да видиш што се случува,или само коментираш на празно........Не ми прикажувај економски показатели,зошто не сме економисти.....Напиши на наједноставен јазик што ти пречи кај сегашната влада????????Или можеби губењето на власта не се поднесува лесно.........Е па сега кој губи има право да се лути,нели........
I WILL NEVER APOLOGIZE FOR BEING MACEDONIAN
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2012 во 17:09
Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

6.Македонија-со најмал ддв во регионот и најмали даноци
7. Македонија - една од најмалу задолжените држави во Европа
8. Македонија - денарот e една од најстабилните валути во овие нестабилни европски времиња
9. Македонија - меѓу најниските стапки на инфлација
10. Македонија - cпоред куповната моќ на парите македонците имаат подобар стандард на живеење од повеќето балкански држави.
Според овие точки шо ги напишавте ке треба да додадеме уште и дека денарот треба светска валута да стани и да го замени еврото и доларот на берзите.
Прво Македонија држи најниска стапка на ДДВ за да привлечи странски инвестиции ,во овој момент е многу добра работа која сите ја поздравуваме.
Второ најмала задолженост се должи и на стапката од 31.2% невработеност според статистиката на ММФ кој ја направија за Македонија.
Македонија со најниска стапка на инфлација...1.4 % А кој верува во ова:
Германија има стапка на инфлација од 2% , Англија 3.5 %,Франција 2.4 ,Чешка 3.5%.Умерена инфлација е од 5-12 % и таа се регилира.
Денарот е стабилен и тоа е една од најдобрите работи шо во моментот се прави , но треба да се пази влезот од субститути кои можи да влезат од Србија каде шо едно евро е 118 динари а кај нас е 61.5 и да нанесат штета поради разликата во курсот.
А за да видите дали се живее подобро со платата во Скопје или Љубљана земете автобуска карта направете посета и ке ви биди се јасно...
И ако нема критика ке нема и демократија ,патем и затоа сме плурализам а не социјализам.


Јас говорам за податоци добиени од независни маѓународни институции, а не од оние објавени од владата на Македонија. Ако не веруваш на владата и не веруваш на надворешните организации, тогаш кому му веруваш ?  На опозицијската пропаганда или уличното оговарање со вадење податоци од памет?






Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2012 во 17:24
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

6.Македонија-со најмал ддв во регионот и најмали даноци
7. Македонија - една од најмалу задолжените држави во Европа
8. Македонија - денарот e една од најстабилните валути во овие нестабилни европски времиња
9. Македонија - меѓу најниските стапки на инфлација
10. Македонија - cпоред куповната моќ на парите македонците имаат подобар стандард на живеење од повеќето балкански држави.
Според овие точки шо ги напишавте ке треба да додадеме уште и дека денарот треба светска валута да стани и да го замени еврото и доларот на берзите.
Прво Македонија држи најниска стапка на ДДВ за да привлечи странски инвестиции ,во овој момент е многу добра работа која сите ја поздравуваме.
Второ најмала задолженост се должи и на стапката од 31.2% невработеност според статистиката на ММФ кој ја направија за Македонија.
Македонија со најниска стапка на инфлација...1.4 % А кој верува во ова:
Германија има стапка на инфлација од 2% , Англија 3.5 %,Франција 2.4 ,Чешка 3.5%.Умерена инфлација е од 5-12 % и таа се регилира.
Денарот е стабилен и тоа е една од најдобрите работи шо во моментот се прави , но треба да се пази влезот од субститути кои можи да влезат од Србија каде шо едно евро е 118 динари а кај нас е 61.5 и да нанесат штета поради разликата во курсот.
А за да видите дали се живее подобро со платата во Скопје или Љубљана земете автобуска карта направете посета и ке ви биди се јасно...
И ако нема критика ке нема и демократија ,патем и затоа сме плурализам а не социјализам.


Јас говорам за податоци добиени од независни маѓународни институции, а не од оние објавени од владата на Македонија. Ако не веруваш на владата и не веруваш на надворешните организации, тогаш кому му веруваш ?  На опозицијската пропаганда или уличното оговарање со вадење податоци од памет?






еј немој, опозицијата пропагирала лаги, а владата и надворешните организации се поштени, неманипулаторски  и не информираат за се... ова е најсмешно нешто што го имам прочитано од тебе
не велам дека владата лаже, туку дека е смешно да коментираме за статистики кои знаеме дека секогаш се манипулирани, дали од влада или од опозиција сееедно

можеби пуштам класика муабет, ама тоа е факт, додека не се вратиш да живееш тука и да ја осеќаш политиката на свој грб, ништо не правиме со вакви дискусии, кога секогаш ќе се ослонуваш на статистики и медиа, наместо на просто реално секојдневие... да беше така како што зборите вие од странство, никој во земјава немаше воопшто да се замара со политика онака како што не се замараат во други земји, ама тука секој ден си осеќаме како не шамара политиката, што ти воошто не ја ни осеќаш
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2012 во 17:28
Околу и за Авганистан не ти се доволно јасни работите затоа не коментирај зашто повеќе се правиш смешен отколку да докажеш нешто... За 2001 имам апсолутно право да зборам и ќе зборам зашто почнувајќи од 1 ден до последниот ден бев таму, и после тоа, а ти најмалку можеш да дебатираш на таа тема... Што се однесува до останатото напишано во твојот пост искрено се изморив да ти објаснувам за кои НАМЕРНО не сакаш да ги воочиш, или ги воочуваш само тераш инает и се држиш за едното исто како слеп за стап.. Значи 10 страни едното исто го објаснувам а ти пак се држиш до твојата теорија... убаво имам објаснето кој е крив и кој може да реагира за да ја исправи работата... А бидејќи ти кажуваш дека парите што сум ги заработил треба да ги инвестирам во фирма, дојди и инвестирај ја твојата заработка од чужбината па после ќе се мериме... Или како што кажа, пари на сметка и оп каматичка.. Моите пари се дебело подјадени заради зголемените трошоци и тоа што платата не стига за да се истера крајот на месецот... Не можам да коментирам со личности кои тераат инает искрено колку и да се трудам да им објаснам, зашто тие се таму далеку и информатор им се розевите медиуми.. Не ја делиме истата судбина.. Вие сте таму ние сме ваму.. Ние ги сносиме последиците а вие само се нафрлате од страна и делите памет како тоа ние да живеееме и величаме лопови од двете страни... КОГА ЌЕ СЕ ВРАТИТЕ ДА ЖИВЕЕТЕ ТУКА И ДА ГИ ИНВЕСТИРАТЕ ПАРИТЕ ЗАРАБОТЕНИ ОД ТАМУ, ДУРИ ТОГАШ ЌЕ ГО ИМАТЕ ПРАВОТО НА ДИЈАЛОГ... ДО ТОГАШ АКО САКАТЕ ПОМАГАЈТЕ ГИ ТИЕ ШТО СЕ ТУКА ИЛИ БАРЕМ ДАЈТЕ ИМ МОРАЛНА ПОДДРШКА ВО НАРЕДНИТЕ ЦРНИ ДЕНОВИ ШТО СЛЕДАТ.... УБАВО ВИ КАЖА ЕДЕН ЧЛЕН ВО ПОГОРНИТЕ ПОСТОВИ... САКАТЕ МЕГДАН.. ДОЈДЕТЕ ОТВОРЕТЕ КОМПАНИИ, ВРАБОТЕТЕ ЛУЃЕ ПА ТЕРАЈТЕ ДИЈАЛОГ... ВО СПРОТИВНО СЕ НАВРАЌАМЕ НА ОНАА СТАРАТА .. СИТИОТ ГЛАДНИОТ НЕ ГО ВЕРУВА..... САМО НЕМОЈТЕ ДА МИ ДРЖИТЕ ПРЕДАВАЊА ЗАШТО ДЕФИНИТИВНО НЕ СТЕ ДОРАСНАТИ НА ТОЈ ЧЕКОР ОД ПРОСТА ПРИЧИНА ШТО НЕ ЖИВЕЕТЕ ТУКА.....  
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2012 во 17:42
Месинџер... Па и СНН е меѓународен невладин медиум па Македонија ја вброи во 5-те најлоши економии на светот.. Оди реплицирај му на СНН.. Или гарант БЦ го наместил и тоа со СНН... Или пак имаше уште едно светски познато списание, исто пред некој ден објави дека Македонија е меѓу ТОП 10 најлоши економии во светот... И тоа списание е на рангот на СНН само не ми текнува сега како се викаше, ќе го најдам и ќе го дополнам постот... Зарем тие лажат а? Што им е нив за цел да лажат па за 5-те или 10-те најлоши економии во светот.. А сите нивни Топ листи се темелат на информации од нивни екстра релевантни извори и истражувања... Немој да кажете сега дека СНН лаже и врши пропаганда кога нема интерес од тоа ....
Инаку ја спореди Србија гледам.. Па србија пред 10-12 години беше пеплосана од нато ... Целата економија им беше еден куп рушевини од бетон и железо, па таа истата србија во период од 10-12 години ја закрепна својата економија на рамниште на Македонија.. Да таму има инфлација, ама тие ако не си заборавил живееја 10 години под ембарго и уште 10 години закрепнуваат од рушењето од бомбардирањето... Тие ја имаат најголемата инвестиција моментално на Балканот... Фиат... Хрватска ја споредуваш, ама Хрватска има датум за преговори, Хрватска им право на пристапните фондови на ЕУ.. Словенија викаш е пред банкрот.. Ама Словенците нам ни продаваат коли по 200-300 евра кои ние тука ги продаваме 2-3-4 пати поскапо... Тие имаат највисока стапка на раст од сите Балкански земји... Црна Гора има море, и знае како да го искористи тој ресурс.. тие се само 600 000 жители.. Црна Гора го има најголемиот рудник за Јаглен на балканот и е еден од најголемите извозници на јаглен во Југоисточна европа... Тие знаеја дека заедно со Србија само губат и се извлекоа.. Сега просечна плата во Црна Гора се движи над 600 евра.. Плата која ние само ќе ја сонуваме.. Црна Гора ги има во вкупен збир највеќе инвестиции... Ние ни од блиску не можеме веќе да се мериме со неа... Босна каква е таква е, протекторат е и си крка туѓи пари, ама пополека но сигурно ја закрепнува економијата... Ние каде сме во целата таа приказна.. Од најуспешни пред 10-12 години испаднавме најлоши и убедливо тонеме... Прочитај ги оригиналните меѓународни институции и медиуми и ќе дознаеш збор два повеќе за збиднувањата во Македонија...


Изменето од NRGMKD - 18.Август.2012 во 17:42
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2012 во 19:57
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

 

Јас говорам за податоци добиени од независни маѓународни институции, а не од оние објавени од владата на Македонија. 


еј немој, опозицијата пропагирала лаги, а владата и надворешните организации се поштени, неманипулаторски  и не информираат за се... ова е најсмешно нешто што го имам прочитано од тебе


Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

.. А сите нивни Топ листи се темелат на информации од нивни екстра релевантни извори и истражувања... Немој да кажете сега дека СНН лаже и врши пропаганда кога нема интерес од тоа .... 




Податоците не потекнуваат од владата, ниту се од CNN, FOX или AlJazeera, туку од ООН и Светската банка.

Посочените два извора нудат голи факти, а не коментари. Медијата можат да ги коментираат, интерпретираат и испревртат податоците како што милуваат во дадениот момент. 

Со ова не тврдам дека зад голите факти стои 100% животна реалност на секој поединечен човек во Македонија, но кога дискутираме на форумов тоа го правиме генерално, а не од аспект на конкретна личност, освен доколку вие тоа постојано не го правите само од ваш личен интерес.

Јас не коментирам така од едноставна причина затоа што тоа би било специфичност, а не средна вредност. Поконкретно, од дискусиите со вас имам разбрано дека има членови кои никогаш не ќе можат да исплатат стан, а има кои тоа можат да го сторат за само 5 години.

Според тоа, ако дискутирам од аспект на првите, фактите од ООН и Светската Банка се гола лага бидејќи тие не го рефлектираат НИВНИОТ реален живот, а ако тоа го правам од аспект на вторите ќе заклучам дека податоците се повеќе од скромни бидејќи нивниот реален стандард на живеење е подобар од прикажаниот.

А бидејќи не можам да дискутирам од памет или следејќи нечии специфични судбини, бидејќи владата може да ги разубави нештата, а опозицијата да ги разгрди, ги следам голите факти од релевантни меѓународни установи.

Ако вие тоа го сметате за субјективно и погрешно за општата економска состојба на државата, а миљето во кое баш  вие се наоѓате во моментов за објективно и точно, тогаш јас можам да заклучам дека немаме исти разбирања за тоа што е реално и што е субјективно.










Изменето од Messenger - 18.Август.2012 во 20:02
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1690
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2012 во 20:57
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by Zdravko81 Zdravko81 напиша:

I moram da komentiram za nekoja si nevladina AMAN od Prilep, koja bara nekakvi promeni vo pazarnata ekonomija, da pocne da gi bara istite vo lugjeto koi go prodadoa EVN.
 
VMRO DPMNE prodade del od Telekom no vnese ushte eden kup operatori so shto se namali cenata na razgovorot od 60 den. na 3 den pa i besplatni razgovori.
 
RAZLIKI IMA... SAMO KOJ GI GLEDA, GLI GLEDA. A KOJ NE, NESAKA DA GI VIDI.


Зарем народот нема право да излезе на протести ако нешто не му е по кеиф? Дали ти имаш плата од 1000 евра па поскапувањето од 30 % кое е во реалност наместо 10 % што се кажува е за тебе лесна работа па нема да го осетиш? Народот има право на искажување на сопствената волја по пат на мирен протест.. Впрочем ниеден друг начин на искажување на волјата и не постои веќе во државата... Народниот парламент и отворената комуникација не постојат или се само на хартија или таму може да отиде некој кој е селектиран од сегашнава власт и поставува веќе напишани прашања или прашања од типот колку орхидеи се планира да се засадат во наредниот месец... Искрено на една сметка од 3000 денари за струја која од наредниот месец ќе плаќа 1000 денари повеќе и тоа како е видливо покачување, а да не збориме за останатото... Инаку лебот веќе се покачи на 26-28 денари... тоа е покачување од дополнително 3 денари за 1 векна леб... е сега ако едно нормално семејство купува дневно 2 леба тогаш пресметај колку се тоа дополнителни пари во 1 месец... ќе речеш што се 2-3 денари, ама оди собери ги и на крајот на месецот извади ја конечната сметка па ќе видиме за колку ти е покачен трошокот... простата математика кажува дека просечно 4 члено македонско семејство од идниот месец ќе треба да издвои дополнителни 2-3000 денари за најосновните потреби... А од каде???? 2-3000 денари за некој кој има 60000 денари плата се малку ама за некои кои цел домашен буџет им е 15-20 000 денари и тоа како се многу... А дополнителни покачувања на платите нема... епа ако веќе сакаш да знаеш како е во државата оди на пазар и прашај ги пазарџиите колку им е сега дневниот промет а колку им бил порано..... субвенциите се делат а родот скапува и не се продава... затоа што народот нема веќе сила како порано да купи 2 кила домати, 2 кила пиперки, 2 кила крставици, 5 кила компир и слично... сега се купува во грамови.. едвај едно кило... тоа е доволен показател дека нешто од далеку смрди.... и дека нешто ама стварно не чини....

E pa si vo pravo, poskapuvanje e toa.
Samo da te ispravam malce, platata dajboze da mi bide poveke od 60 000 mkd, ic ne mi smeta. Samo kolku ke zemashe plata prosechno semejstvo dokolku brankovata TRANZICIJA NE GI ODNESESHE FABRIKITE KOI SE ZATVORIJA BRATCHEEEE. Tatkomi raboteshe - fabrikata pod stechaj, majkami rabotese fabrikata pod stechaj - A VO KOE VREME BESHE TOA A??? A od druga strana lebot ne e 28 29 kako shto sakas da prikazes, lebot e 20-22 den!!! i ako sakas bespari krastavici, domati , piperki vratise vo selo i nasadisi be, BESPARI KE SI KRKASH намигнување
I gledam prashuvas "OD KADE PARI ZA ZIVOT" - namesto da kisnish na PS po cel den, zemi raboti neshto. Poznavam bankari, funkcioneri, gradski lugje koi sadat po 15-20 dekari tutun ako znaes shto e toa voopshto RABOTA. Samo od premija od tutun zemaat poveke od 4000 EUR godishno, a bashka 4000 kg TUTUN po 3 evra prosek cena za tutun. ZNAES LI KOJA E TAA MATEMETIKA ILI DA TI PRESMETAM - 16 000 EVRA GODISHNO намигнување
SAMO ETE NEKOJ SEDI I SE ZALI A NEKOJ SI JA GLEDA RABOTATA, I NEMA VREME DA SE ZALI - SI RABOTI.
 
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2012 во 10:48
Zdravko81, мојот татко почина и цело време пцуеше по БЦ и други личности зашто да не објаснувам тешки работи ни се случија во тоа време.
Јас пак имам друго размислување и не ги окривувам ни БЦ,ЉГ,НГ туку народот кај нас,кој го сметам за најмизерниот,најнепатриотски,најлажлив кој некогаш се појавил на едно место.
Народот е тој кој ја дозволи транзицијата,пљачката на банките,уништувањето на фабриките кој со своето молчење и не реагирање дадоа легитимно право да се распарчи имотот и денес е во сопственост на одредени луѓе кои се наоѓаат распоредени во секоја партија,а со тоа си обезбедуваат имунитет и можност за понатамошно крадење.Шо сакам да ти кажам ,гледај на партискиот систем во македонија како театар, после завршувањето на преставата глумците добиваат пари,а гледачите само задоволство.
И уште една работа ke кажам, глупоста шо ја напиша со садењето на декари тутун на функционери,банкари,директори нема да ја коментирам ке ја сватам дека е од твое непознавање на околностите во кои живееме или од X други причини,а за твоја информација со купен плац од 50000 евра и изградба на стамбен простор на видна локација од 170000 евра ке кариш три пати повеке пари,само ти треба градоначалникот за плацот,банкарот за кредитот и функционерот за дозволите.
А тутунот шо го спомна погоре не го садат тие туку работниците од фирмите на кои им дадоа градежни тендери.Со овој пост можи ке ти се разјаснат некој работи,а ако ти го зезнав концептот за бизнис планот ...ИЗВИНИ.

Изменето од Alekxandar - 19.Август.2012 во 11:00
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2012 во 22:31
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2012 во 01:38
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Прво купува автобуси од Кина...
а сега Македонија ќе била извозник на автобуси...збунетост
признавам, не сум по економијата...
не разбирам...збунетост
збунетост
Македонија повторно ќе стане извозник на автобуси и тоа голем извозник. Првата тура која „Ванхол“ ја има веќе потпишано е за Америка. Првите 500 автобуси за американскиот пазар ќе бидат производ од Република Македонија, изјави премиерот Никола Груевски.

Едноставно:

1. Македонија имаше потреба од извесен број автобуси за градско возење. 

2. "Ванхол" почна да гради фабрика за составување автобуси по нарачка (custom made) пред кусо време, откога ние ја направивме нарачката за градските автобуси. Kолку што ми е мене познато,  автобусите на "Ванхол" не се градски автобуси, туку за меѓуградски патувања и за специјални потреби (затоа реков дека секој од автобусите ќе се гради по нарачка според посебните потреби на купувачите).

3. "Ванхол" автобусите од оваа фабрика се наменети за извоз бидејќи барем за сега Македонија нема потреби за такви производи. А и да има, тоа би биле само неколку парчиња. Практично сето производство ќе оди надвор од државата.


Владата направи добра работa што успеа да ја донесе оваа фабрика кај нас и со тоа да даде шанса за вработување на некогашните работници од ФАС "11 Октомври" како и на новите кадри од машинскиот факултет и средните стручни училишта.







Изменето од Messenger - 20.Август.2012 во 01:42
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 148149150151152 200>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,199 секунди.