IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Што прави оваа влада?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што прави оваа влада?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 144145146147148 200>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2012 во 22:05
Него, што прави дел од владата, додека другиот дел работи?

За ДУИ поклонувањето на УЧК било акт на визионерство!?



Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2012 во 22:06
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Јас колку разбрав Индијците ќе инвестираат, не ние. Ќе станеме конкуренција на Монте Карло и на Монако. За лас Вегас малку ќе почекаме. Ама ќе ни треба поголем аеродром т.е. некое  аеродромче каде ќе слетуваат светските коцкари оти море си немаме за да ни дојдат крстарејки низ Средоземјето.
Да пробаме и ова , ако пропадне, не ќе е прво. Навикнати сме.смеење

Индијците ќе инвестираат кај нас. А се што поминало низ наша рака е скоро речи осудено на пропастхи, хи...
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2012 во 22:25
Ма не се ни тие оарни од нас. Ќе не биди со дружбата.голема насмевка
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2012 во 22:41
  
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2012 во 09:28

со србите ќе го правеле Вардар пловен.

ај нашиве,ама и тие ми станаа сумњиви...тајм аут

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2012 во 15:23
ПРЕРОДБА НИ ПРАВИ... СИТЕ ЌЕ ИСПОУМРЕМЕ САМО ТИЕ НИВНИТЕ ЌЕ СИ ОСТАНАТ... не вреден
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2012 во 16:45
Под притисок на власта ова се случува

15.08.2012, 10:01

ПРИ­ВАТ­НИ­ТЕ ПЕН­ЗИС­КИ ФОН­ДО­ВИ ЈА ПРО­ДА­ВА­АТ ЕВ­РО­ОБ­ВРЗ­НИ­ЦА­ТА

Вла­да­та зај­ми 20 ми­ли­о­ни ев­ра од ид­ни­те пен­зи­о­не­ри

При­ват­ни­те пен­зи­ски фон­до­ви во Ма­ке­до­ни­ја ку­пи­ја др­жав­ни об­врз­ни­ци и со тоа, во из­ми­на­ти­ве де­сет де­на $ да­доа нов за­ем на Вла­да­та од 20 ми­ли­о­ни ев­ра. Тоа зна­чи де­ка со пос­лед­ни­от за­ем, др­жа­ва­та им дол­жи на ид­ни­те пен­зи­о­не­ри вкуп­но 177 ми­ли­о­ни ев­ра, заш­то 57% од па­ри­те во два­та фон­да се ин­вес­ти­ра­ни во др­жав­ни об­врз­ни­ци.

От­ка­ко на 8 ав­густ ста­пи­ја на си­ла из­ме­ни­те на За­ко­нот за ка­пи­тал­но фи­нан­си­ра­но пен­зи­ско оси­гу­ру­ва­ње, пен­зис­ки­те фон­до­ви поч­наа да ја про­да­ва­ат ев­ро­об­врз­ни­ца и свес­но да ра­бо­тат со за­гу­ба, заш­то влас­та со­си­ла им на­мет­на но­ва ин­вес­ти­ци­ска по­ли­ти­ка. Два­та фон­да ве­ќе про­да­ле две тре­ти­ни од ев­ро­об­врз­ни­ца­та, ко­ја тре­ба да дос­та­са во 2015 го­ди­на. Та­му па­ри­те на ид­ни­те пен­зи­о­не­ри се зго­ле­му­ваа со ка­ма­та од над 7%. Се­га ис­ти­те па­ри не мо­жат да би­дат оп­ло­де­ни тол­ку доб­ро, заш­то се ин­вес­ти­ра­ат во об­врз­ни­ци со ка­ма­та од око­лу 5%.
"Мо­ра да го по­чи­ту­ва­ме за­ко­нот што бе­ше из­гла­сан ми­на­ти­от ме­сец од Соб­ра­ни­е­то. Спо­ред не­го, ние мо­ра до 15 ја­ну­а­ри 2013 го­ди­на да ја про­да­де­ме ев­ро­об­врз­ни­ца­та. Се бо­ри­ме да нап­ра­ви­ме кол­ку што мо­же по­ма­ла за­гу­ба за на­ши­те чле­но­ви", ве­ли Јан­ко Трен­ков­ски, ди­рек­тор на КБ прв от­во­рен пен­зи­ски фонд.
Ре­гу­ла­тор­на­та аген­ци­ја МА­ПАС, ко­ја ја кон­тро­ли­ра ра­бо­та­та на пен­зис­ки­те друш­тва и го шти­ти ин­те­ре­сот на оси­гу­ре­ни­ци­те, сe уш­те не знае кол­ка­ва ќе би­де за­гу­ба­та на чле­но­ви­те по­ра­ди но­во­то за­кон­ско ог­ра­ни­чу­ва­ње на Вла­да­та. Ди­рек­то­рот Бу­ленд Дер­ви­ши ве­ли де­ка не чувс­тву­ва лич­на од­го­вор­ност, заш­то тој не ги но­сел за­ко­ни­те.
"Ќе нап­ра­ви­ме ис­тра­жу­ва­ње ко­га вра­бо­те­ни­те ќе се вра­тат од од­мор. Уш­те не зна­е­ме да­ли ќе има за­гу­ба и се­то ова е са­мо ка­жа­но на ули­чен ја­зик", из­ја­ви вче­ра Дер­ви­ши.
Пред да се до­не­се За­ко­нот, тој из­ја­ви де­ка МА­ПАС не се сог­ла­су­ва со но­ви­от пред­лог, но де­ка ни­кој од Вла­да­та не ги пра­шал за мис­ле­ње.
Пр­вич­ни­те ана­ли­зи по­ка­жаа де­ка со пред­вре­ме­на­та про­даж­ба на ев­ро­об­врз­ни­ца­та, 300.000 оси­гу­ре­ни­ци, чле­но­ви на при­ват­ни­те пен­зи­ски друш­тва, ќе за­гу­бат око­лу 15-20% од па­ри­те што ги ин­вес­ти­ра­ле во неа. Два­та пен­зи­ски фон­да во ев­ро­об­врз­ни­ца­та имаа вло­же­но вкуп­но 75 ми­ли­о­ни ев­ра.
Р. Фо­ти­нов­ска

Извадено од денешниот број на Вест (про владин) дневен весник... Дали тоа значи дека власта ги губи ингеренциите врз медиумите?



The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2012 во 17:00
Премногу лични грешки направи владата во само една четвртина .... Може да ја кошта цела утакмица како што ми изгледа... 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2012 во 01:46
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Под притисок на власта ова се случува

15.08.2012, 10:01

ПРИ­ВАТ­НИ­ТЕ ПЕН­ЗИС­КИ ФОН­ДО­ВИ ЈА ПРО­ДА­ВА­АТ ЕВ­РО­ОБ­ВРЗ­НИ­ЦА­ТА

Вла­да­та зај­ми 20 ми­ли­о­ни ев­ра од ид­ни­те пен­зи­о­не­ри

При­ват­ни­те пен­зи­ски фон­до­ви во Ма­ке­до­ни­ја ку­пи­ја др­жав­ни об­врз­ни­ци и со тоа, во из­ми­на­ти­ве де­сет де­на $ да­доа нов за­ем на Вла­да­та од 20 ми­ли­о­ни ев­ра. Тоа зна­чи де­ка со пос­лед­ни­от за­ем, др­жа­ва­та им дол­жи на ид­ни­те пен­зи­о­не­ри вкуп­но 177 ми­ли­о­ни ев­ра, заш­то 57% од па­ри­те во два­та фон­да се ин­вес­ти­ра­ни во др­жав­ни об­врз­ни­ци.

От­ка­ко на 8 ав­густ ста­пи­ја на си­ла из­ме­ни­те на За­ко­нот за ка­пи­тал­но фи­нан­си­ра­но пен­зи­ско оси­гу­ру­ва­ње, пен­зис­ки­те фон­до­ви поч­наа да ја про­да­ва­ат ев­ро­об­врз­ни­ца и свес­но да ра­бо­тат со за­гу­ба, заш­то влас­та со­си­ла им на­мет­на но­ва ин­вес­ти­ци­ска по­ли­ти­ка. Два­та фон­да ве­ќе про­да­ле две тре­ти­ни од ев­ро­об­врз­ни­ца­та, ко­ја тре­ба да дос­та­са во 2015 го­ди­на. Та­му па­ри­те на ид­ни­те пен­зи­о­не­ри се зго­ле­му­ваа со ка­ма­та од над 7%. Се­га ис­ти­те па­ри не мо­жат да би­дат оп­ло­де­ни тол­ку доб­ро, заш­то се ин­вес­ти­ра­ат во об­врз­ни­ци со ка­ма­та од око­лу 5%.
"Мо­ра да го по­чи­ту­ва­ме за­ко­нот што бе­ше из­гла­сан ми­на­ти­от ме­сец од Соб­ра­ни­е­то. Спо­ред не­го, ние мо­ра до 15 ја­ну­а­ри 2013 го­ди­на да ја про­да­де­ме ев­ро­об­врз­ни­ца­та. Се бо­ри­ме да нап­ра­ви­ме кол­ку што мо­же по­ма­ла за­гу­ба за на­ши­те чле­но­ви", ве­ли Јан­ко Трен­ков­ски, ди­рек­тор на КБ прв от­во­рен пен­зи­ски фонд.
Ре­гу­ла­тор­на­та аген­ци­ја МА­ПАС, ко­ја ја кон­тро­ли­ра ра­бо­та­та на пен­зис­ки­те друш­тва и го шти­ти ин­те­ре­сот на оси­гу­ре­ни­ци­те, сe уш­те не знае кол­ка­ва ќе би­де за­гу­ба­та на чле­но­ви­те по­ра­ди но­во­то за­кон­ско ог­ра­ни­чу­ва­ње на Вла­да­та. Ди­рек­то­рот Бу­ленд Дер­ви­ши ве­ли де­ка не чувс­тву­ва лич­на од­го­вор­ност, заш­то тој не ги но­сел за­ко­ни­те.
"Ќе нап­ра­ви­ме ис­тра­жу­ва­ње ко­га вра­бо­те­ни­те ќе се вра­тат од од­мор. Уш­те не зна­е­ме да­ли ќе има за­гу­ба и се­то ова е са­мо ка­жа­но на ули­чен ја­зик", из­ја­ви вче­ра Дер­ви­ши.
Пред да се до­не­се За­ко­нот, тој из­ја­ви де­ка МА­ПАС не се сог­ла­су­ва со но­ви­от пред­лог, но де­ка ни­кој од Вла­да­та не ги пра­шал за мис­ле­ње.
Пр­вич­ни­те ана­ли­зи по­ка­жаа де­ка со пред­вре­ме­на­та про­даж­ба на ев­ро­об­врз­ни­ца­та, 300.000 оси­гу­ре­ни­ци, чле­но­ви на при­ват­ни­те пен­зи­ски друш­тва, ќе за­гу­бат око­лу 15-20% од па­ри­те што ги ин­вес­ти­ра­ле во неа. Два­та пен­зи­ски фон­да во ев­ро­об­врз­ни­ца­та имаа вло­же­но вкуп­но 75 ми­ли­о­ни ев­ра.
Р. Фо­ти­нов­ска

Извадено од денешниот број на Вест (про владин) дневен весник... Дали тоа значи дека власта ги губи ингеренциите врз медиумите?




Види сега, цените на нафтата, гасот и струјата се зголемуваат на меѓународниот пазар, народот го чувствува тоа и своето незадоволство го истура пред владата. Оваа, неможејќи да им нареди на ОПЕК, Саудијска Арабија и оние емирати на блискиот исток да ги намалат цените, а под притисок на народот кој смета дека токму таа е одговорна за с'е, се наоѓа приморана да помогне.

И како оди тоа помогнување ? Со празнење на државниот сеф, од парите кои се собрани со даноците. Вадењето од таму би значело недостаток на пари за социјална заштита, бoлници, училишта... за да не дојде до тоа владата треба да позајмува пари од меѓународни банки. Каматата таму е поприлична за вакви нешта, па останува опцијата да се користат внтарешни резерви од други фондови. СИТЕ влади, не само македонската, најчесто посегнуваат по пензијските фондови. За жал, некои држави буквално ги празнат и ги оставаат идните генерации со празни джебови. Други, како на пример САД и Канада, позајмуваат со продавање на државни обврзници со кои државата губи помалу во плаќање на камати во однос со позајмувањето пари од интернационалните банки.

Во конкретниов случај, пензионерите помагаат на државата да дојде до потребните средства за да можат индиректно и самите да ја користат помошта која ќе се рефлектира со интервенирање во цените на енергијата (нафта, струја, греење...) како и за други потребштини кои ќе ги има народот во есенските и зимските месеци.

Пензионерите наместо 7% ќе направат 5% директен ќар од државата со купување на обврзниците. Тие не губат ништо, туку не реализираат директни 2% од оние на претходните обврзници. Тие нереализирани 2% ќе ги добијат индиректно со плаќањето на намалените давачки кои ќе бидат субвенирани од владата во текот на следните месеци.

Од сета оваа работа не губи никој ништо, иако така изгледа на прв поглед, туку добива сиот македонски народ.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2012 во 02:51
Твоето држи вода само што нашата влада не го амортизира ударот од Опек на ниеден друг начин туку по џебот на народот со тоа што не се откажува од ниедна давачка туку паралелно со зголемувањето на цената на нафтата на светските берзи ја зголемува цената на горивата во македонија, а празнењето на пензиските фондови е уследено на се поголемата презадолженост на владата надворешно и внатрешно правејќи екскурзии од типот Скопје 2014 и задолжување со кредити во странски банки и каматни фондови... Така да твојот пост е одличен ама за во канада а не за кај нас зашто нашата влада со ништо не го потпомага македончето напротив го обременува со секојдневно поскапување на основните сировини за живот како што се струја, парно, вода, гориво... паралелно на тие поскапувања уследуваат поскапувања на најосновните намирници за прехрана како леб, масло, шеќер, сол.... Е друже мој ај сега да ги прашаме за што ги земаат тие кредити и за што ги празнат фондовите? 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2012 во 02:54
Бтв Владата секој месец продава обврзници за да ја закрпи дупката што се појавува од администрацијата и пензионерите... А зошто е создадена таа дупка? Нели беше попаметно да се расчистат сите долгови па да се удри јуриш на градби и екскурзии? Или ставај се под хипотека, земи уште по некој кредит, шитни уште некоја обврзница, испразни уште некој фонд, а кога сето тоа ќе секне, ќе испаднеме по банкрот и од банкротот... Е друже сето тоа се рефлектира на грбот на народот... 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2012 во 03:01
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Под притисок на власта ова се случува

15.08.2012, 10:01

ПРИ­ВАТ­НИ­ТЕ ПЕН­ЗИС­КИ ФОН­ДО­ВИ ЈА ПРО­ДА­ВА­АТ ЕВ­РО­ОБ­ВРЗ­НИ­ЦА­ТА

Вла­да­та зај­ми 20 ми­ли­о­ни ев­ра од ид­ни­те пен­зи­о­не­ри

При­ват­ни­те пен­зи­ски фон­до­ви во Ма­ке­до­ни­ја ку­пи­ја др­жав­ни об­врз­ни­ци и со тоа, во из­ми­на­ти­ве де­сет де­на $ да­доа нов за­ем на Вла­да­та од 20 ми­ли­о­ни ев­ра. Тоа зна­чи де­ка со пос­лед­ни­от за­ем, др­жа­ва­та им дол­жи на ид­ни­те пен­зи­о­не­ри вкуп­но 177 ми­ли­о­ни ев­ра, заш­то 57% од па­ри­те во два­та фон­да се ин­вес­ти­ра­ни во др­жав­ни об­врз­ни­ци.

От­ка­ко на 8 ав­густ ста­пи­ја на си­ла из­ме­ни­те на За­ко­нот за ка­пи­тал­но фи­нан­си­ра­но пен­зи­ско оси­гу­ру­ва­ње, пен­зис­ки­те фон­до­ви поч­наа да ја про­да­ва­ат ев­ро­об­врз­ни­ца и свес­но да ра­бо­тат со за­гу­ба, заш­то влас­та со­си­ла им на­мет­на но­ва ин­вес­ти­ци­ска по­ли­ти­ка. Два­та фон­да ве­ќе про­да­ле две тре­ти­ни од ев­ро­об­врз­ни­ца­та, ко­ја тре­ба да дос­та­са во 2015 го­ди­на. Та­му па­ри­те на ид­ни­те пен­зи­о­не­ри се зго­ле­му­ваа со ка­ма­та од над 7%. Се­га ис­ти­те па­ри не мо­жат да би­дат оп­ло­де­ни тол­ку доб­ро, заш­то се ин­вес­ти­ра­ат во об­врз­ни­ци со ка­ма­та од око­лу 5%.
"Мо­ра да го по­чи­ту­ва­ме за­ко­нот што бе­ше из­гла­сан ми­на­ти­от ме­сец од Соб­ра­ни­е­то. Спо­ред не­го, ние мо­ра до 15 ја­ну­а­ри 2013 го­ди­на да ја про­да­де­ме ев­ро­об­врз­ни­ца­та. Се бо­ри­ме да нап­ра­ви­ме кол­ку што мо­же по­ма­ла за­гу­ба за на­ши­те чле­но­ви", ве­ли Јан­ко Трен­ков­ски, ди­рек­тор на КБ прв от­во­рен пен­зи­ски фонд.
Ре­гу­ла­тор­на­та аген­ци­ја МА­ПАС, ко­ја ја кон­тро­ли­ра ра­бо­та­та на пен­зис­ки­те друш­тва и го шти­ти ин­те­ре­сот на оси­гу­ре­ни­ци­те, сe уш­те не знае кол­ка­ва ќе би­де за­гу­ба­та на чле­но­ви­те по­ра­ди но­во­то за­кон­ско ог­ра­ни­чу­ва­ње на Вла­да­та. Ди­рек­то­рот Бу­ленд Дер­ви­ши ве­ли де­ка не чувс­тву­ва лич­на од­го­вор­ност, заш­то тој не ги но­сел за­ко­ни­те.
"Ќе нап­ра­ви­ме ис­тра­жу­ва­ње ко­га вра­бо­те­ни­те ќе се вра­тат од од­мор. Уш­те не зна­е­ме да­ли ќе има за­гу­ба и се­то ова е са­мо ка­жа­но на ули­чен ја­зик", из­ја­ви вче­ра Дер­ви­ши.
Пред да се до­не­се За­ко­нот, тој из­ја­ви де­ка МА­ПАС не се сог­ла­су­ва со но­ви­от пред­лог, но де­ка ни­кој од Вла­да­та не ги пра­шал за мис­ле­ње.
Пр­вич­ни­те ана­ли­зи по­ка­жаа де­ка со пред­вре­ме­на­та про­даж­ба на ев­ро­об­врз­ни­ца­та, 300.000 оси­гу­ре­ни­ци, чле­но­ви на при­ват­ни­те пен­зи­ски друш­тва, ќе за­гу­бат око­лу 15-20% од па­ри­те што ги ин­вес­ти­ра­ле во неа. Два­та пен­зи­ски фон­да во ев­ро­об­врз­ни­ца­та имаа вло­же­но вкуп­но 75 ми­ли­о­ни ев­ра.
Р. Фо­ти­нов­ска

Извадено од денешниот број на Вест (про владин) дневен весник... Дали тоа значи дека власта ги губи ингеренциите врз медиумите?




 Други, како на пример САД и Канада, позајмуваат со продавање на државни обврзници со кои државата губи помалу во плаќање на камати во однос со позајмувањето пари од интернационалните банки.




Економиите на САД и КАНАДА се далеку поразвиени од економијата на Македонија... Колку и да се во криза овие држави имаат премногу резерви за да можат во краен случај да амортизираат и најтешки кризи... Македонија со обременета економија, утепан извоз и со скоро никаков прилив на свеж капитал и пари и скоро никакви резерви сакаш да се мери со големите риби? Туку целата ситуација се врти околу прашањето ДАЛИ НА МАКЕДОНИЈА И БЕА ПОТРЕБНИ ЕКСКУРЗИИ И ТЕШКИ ФИНАНСИСКИ ПРОЕКТИ ВО МОМЕНТ НА КРИЗА И ВО МОМЕНТ НА ПРЕГОЛЕМА ЗАДОЛЖЕНОСТ????
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2012 во 03:12
Уште една спорна работа е контролата врз работењето на скоро сите министерства... Во моменти на криза нашата влада донесе мерки за спас од кризата, а тоа беа мерки на штедење. Во моменти на штедење започнува проект наречен Скопје 2014, исто така во момент на криза никој не врши контрола врз работата на министерствата и нивните фирми и да направи увид во трошењето на финансиите... Во време кога нафтата на берзите рипаше поголемите земји ги замрзнаа дел од давачките за 1 литар гориво како не би дошло до ценовен шок, што дополнително ќе ја влоши ситуацијата на народот... А кај нас ништо не се замрзна, само се најавија мерки на штедење ама сето тоа помина како евтин маркетиншки трик.. Во тие моменти продолжија да се прават рекламни кампањи за образованието, за здравството, се отвораа нови проекти, се купуваа автобуси, започнаа со шетање по светот за привлекување на инвеститори и слично, а дома новчаникот празен... И на тој начин нашата влада штедеше? На тој начин му помогна на и без тоа осиромашениот народ... Исто така владата акумулираше огромни суми на пари од увозот на половните автомобили... ДДВ, ЦАРИНА, АКЦИЗА, ХОМОЛОГАЦИЈА, РЕГИСТРАЦИЈА, ДОПОЛНИТЕЛНИ ДАВАЧКИ... сума сумарум најмалку по 300-400 евра од автомобил се акумулираше во државната каса... Прашањето е каде отидоа тие пари и зашто Македонија дополнително се задолжува????
И немојте да ми ја фалите сегашната власт зашто целосно недомаќински се однесува ... Претходните беа идиоти затоа ги збришаа во 2006, ама сегашниве се веќе 6 години на власт и апсолутни ништо на подобро не отиде... Од ден на ден дуќани се затвараат, фирмите се потешко крпат месец за месец, а тек па за народот... тој што има, сега дупло има, тие што малку имале сега го немаат и бројката на социјално загрозени семејства секојдневно расте... Зарем тоа е преродбата ??? Нека ми одговори некој што од петни жили ги бранел и ќе ги брани.... 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2012 во 03:16
Само немојте да ми одговарате од типот БЦ ова БЦ она.. БЦ го нема 6 и кусур години на власт... Грујо е на сцена во последната полудекада и више.... Дајте ми реални одговори на прашањата... Ако сеуште останал некој да ги брани и поддржува.... 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 144145146147148 200>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.