IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Што прави оваа влада?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што прави оваа влада?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 141142143144145 200>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2012 во 19:16
Уште една инвестиција...намигнување
браво...

"Според предвидениот проект ќе се градат четири висококатници со 42 ката и објект кој ќе претставува деловен и трговски центар, а во станбениот комплекс ќе живеат 5.000 луѓе."

Стартува изградбата на облакодерите во Аеродром...


Сигурен сум дека со оваа вредна инвестиција од 100 милиони евра...
ќе се подобри стандардот на народот...збунетост
сите ќе имаме ќар...
па како...намигнување


Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2012 во 22:18
Одлично, сакам пентхаус таму! задоволство
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2012 во 23:51
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Уште една инвестиција...намигнување
браво...
...............................

Стартува изградбата на облакодерите во Аеродром...

........................................
..ovaa e stara be,...prebashe  da bidat dve ''100 i kusur'' spratnici ama ,...ete gi rascepkale na  ...po dv,..sekoja!


a, toa deka i  nie ke imame korist ,...t.e...opshta korist za celiot narod i drzava ,...toa e ...dabome da ''ke  e" taka!смеење


Изменето од brza - 13.Јули.2012 во 23:52
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2012 во 22:04

чекај сега едно година дена додека им земат мерка...

засега временските услови не дозволуваат градба од тој калибар...и клиренс.газење од смеење

ако имаат појма од каде да почнат ја си го ....голема насмевка

стварно.

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2012 во 22:15
мислев дека около аеродромите не може да има 100катницизбунетост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2012 во 23:06

ЛЕКАРИ И БОЛНИЦИ НА SИДОТ НА СРАМОТ


Тринаесет лекари и десет болници осамнаа на „ѕидот на срамот“, на веб страницата на Фондот за здравствено осигурување. Објавени се имињата на лекарите, на кои им бил раскинат договорот заради неправилно издавање на боледувања, фалсификување потписи на осигуреници, работење со некомплетни тимови или во лоши услови. На ѕидот на срамот се најдоа и општите болници во Тетово, Велес, Битола, Охрид, Дебар, Кочани, Струга, Гостивар, Струмица и Кавадарци. Сите се парично казнети во висина од 3,5 отсто од фактурираниот износ по ДРГ, бидејќи направиле пропуст при кодирањето на пацинтите според оваа методологија. Од хелсиншкиот комитет го осудија ваквото етикетирање на лекарите и болниците. Велат со „ѕидот на срамот“ се дискредитира лекарската фела и се доведува во опасност да ја изгуби довербата кај пацинетите.
 
„Мислам дека ваквите методи не придонесуваат лекарите да се чувствствуваат правно сигурно, баш напротив, мислам дека токму овој ѕид, кој инаку би требало да биде „ѕид на срамот“ на оние кои го осмислиле како таков, може да придонесе само за правна несигурност, кога станува збор за статусот и позицијата на лекарите во нашето општество“, изјави Уранија Пировска, од Хелсиншкиот комитет.




Фала богу, ова требаше да го сторат одамна, како што треба да сторат и со другите државни институции!

И што ? Добиле порака од Хелсиншкиот Комитет ? голема насмевка Требало да им се допушти на лекарите да продолжат со фалсификувања и земања мито... за да не им се урне угледот кај граѓаните дека станале поштени. голема насмевка

За условите на работа и некомплетноста на тимовите не коментирам бидејќи можеби за тоа не се криви поради објективни причини врз кои немаат контрола, ама за оноа другото малу е само објавување на имињата. 


http://www.time.mk/read/bb0fb6938d/a67afc43fa/index.html





Изменето од Messenger - 19.Јули.2012 во 23:08
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2012 во 20:12

Во Европа пензиите се намалуваат, кај нас се очекува прогресивно зголемување


Над 26 илјади пензионери во Словенија ќе добиваат помали пензии. Како мерка за штедење на земјите погодени од економската криза, власта ги намалува пензиите. 

Во Македонија не само што не се намалуваат пензиите, туку се очекува во почетокот на наредната година да се покачат за 5 проценти, а во наредните години ќе има и прогресивно зголемување. Во 2015 година пензијата ќе се зголеми за 10 проценти. 

Одлуката да се намалат пензиите повисоки од 600 евра предизвика протести и големо незадоволство во јавноста во Словенија, посебно меѓу пензионерите и синдикатите. На некои пензионери пензијата им е намалена и за 350 евра. Посебно се погодени оние коишто својот работен стаж го оствариле во други републики од поранешна Југославија. Но Словенија не е единствената која се бори со економската кризата преку џебот на пензионерите. 

Во Романија се спроведуваат ригорозни мерки за штедење, пензиите се замрзнати и зголемено е ДДВ/то.







Изменето од Messenger - 20.Јули.2012 во 20:12
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2012 во 09:10
Излегува дека ги реализира замислените проекти на СДСМзбунетост Барем според ова што тука го изложи колумнистот-политичар од детски  години. Зарем го имаше тоа во програмата, ако го имаше јас не го прочитав.изненадување Јас гласав за програмата, ама не видов дека замислите се на СДСМ, инаку немаше да гласам, искрено.
Секој ден по 1.000 евра кирија на Kомерцијална банка
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2012 во 17:17
Интересно нели ?

А јас се чудев зошто оние членови кои го симпатиираат СДСМ постојано велат дека нема ќар од градење вo државава додека јас тупам нокти по таcтатурава да им објаснам дека градежништвотот е една од најважните индустрии во секоја држава... излага дека тие веројатно ја слушаат СДСМ-овската пропаганда.
 
"И сега сите се чудиме зошто СДСМ толку се возбудува затоа што државата гради објекти со кои нема да има потреба да плаќа толкави кирии. Kој добива? Граѓаните и државата. Добива градежништвото затоа што поради кризата фирмите останаа без работа. Kој губи? Оние што со години го издавале просторот и секој ден ќарувале околу 1.000 од кирија само од еден објект."


Амин !




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2012 во 09:20
Пошто и при бидејќи...
јас-којсумјас-сум од Скопје...
сакам нејќам гледам што тоа се дешава...

така, го гледам она огромно здание ли, згради ли, комплекс ли, на простор помеѓу...
Партизанска и Илинденска на последна 7-ца во Карпош...

така, гледам и како почнува приказната со висококатниците...
во Аеродром...

и знам...
дека секој од нас ќе има свој дуќан...
не каде ќе работи, туку каде ќе купува...
за секој муштерија-по еден дуќан...

ја купуем кај тебе у твој дуќан-ти кај мене у мој дуќан...
он кај него-него кај он...
секоја забуна, ќе ја поебе математиката...
 
а математиката кажува...
за секој член од семејствата во Скопје-по еден стан...
така никој на никого нема да може да му издава простор...
ја ли станбен, ја ли деловен...
пошто секој ќе си има свој...
што би рекле, секој ќе биде...
свој на своега...

и јас цврсто веруем дека Меси веруе у она што го пишуе...
пошто он живее преку барата...
јер и ја веруем у она што го пишуат весниците дека Обама ќе праел...
реформи у Америчко здравство...

башка против фактите и боговите, нели така, молчат...
а јас-којсумјас-сум од Скопје...
и пошто сакам нејќам гледам што тоа се дешава...
знам и гледам...

градежништвото апла ја разви економијата...
сакав да речам, ја разви у пичку матер...
ама ми е страв пак да не ја затворат темата...намигнување

значи ја растури, знам дека знаете што сакам да кажам...
се гледа на секое ќоше, од секоја зграда која ја има на секое ќоше...

се гледа коа ќе фрлиш поглед накај Водно...
и таму згради пун курац...
мислам, то е доказ дека - секој е на своега...

П.С. No1. А бе овака размислуем, си викам, ако СДСМ ја смислиле приказната за Скопје 2014...
а ДПМНЕ ја прифатиле како своја...
тогаш чиј е чиј и кој е кој...збунетост





П.С. No2. Ова лично за Меси, иако не е дозволено според правилата на форумот...
Пријателе од преку барата...
ти тврдам...
мноогу окорели СДСМ ја ли членови, ја ли симпатизери...
си завршија работа дали за куќи, дали за документи, дали да отворат дуќани...
ординации, договори со фондови, работни места у министерства...
или ако сакаш се' што не можеа да завршат работа у времето на нивната партија...
завршија у времето на ДПМНЕ...
преку таканаречени окорели ДПМНЕ партиски определени...

и секој ебан ден ги слушам како плукаат по ДПМНЕ...
истите тие кои профитираа од нив...

јер ти не разбираш...
овде нема партија или идеологија...
има само интерес...

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2012 во 15:49
Разбирам дека насекаде (особено кај мене во америкиве) има само интерес и партиите се користат само за негово реализирање.

И разбирам дека поради тоа имаш насобрано многу јад и незадоволство.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2012 во 16:18
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Разбирам дека насекаде (особено кај мене во америкиве) има само интерес и партиите се користат само за негово реализирање.

И разбирам дека поради тоа имаш насобрано многу јад и незадоволство.
Не сум сигурен дека разбираш...
кај нас не е битно како се вика партијата...
секој може да членува било каде...
тоест секој може со секого...

како да се сите од една партија...

ние тоа го викаме...
калакурница...намигнување

Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2012 во 16:48
Кога зборуваме за бизнис и излез од криза градежништвото е една од мерките за излез од криза, но градење на капитални објекти,патна инфраструктура,тунели,мостови,инвестирање во енергетика,инвестирање во напредна технологија.Излез од криза со некоја си фонтана или барок стил на градба другар тешко оди пошто сигурно нема да привлечиш туристи да видат квази барок стил кога можат да посетат една Италија,Шпанија,Франција,Чешка,Полска,и ултра модерни градби кои се градат во Дубаи,Баку,Шангај,Момбај,Москва.
Работата ми е таква да имам наплив на информации и сега ке ти пратам еден линк од форум за градежништво во светски размери, ке видиш шо се гради во светот,го има и проектот Скопје 2014 и ке ја воочиш разликата.
http://www.skyscrapercity.com/
Кога ке слушнам коментар или ке прочитам било каква изјава од гнидата Ѓорчев,а која е врзана со бизнис се прашувам како вошкар како него кој партиски го зеде факултетот ,нема фатено работа цел живот пошто го плаќа народот да дроби во парламентот со годишна плата која изнесува како некој Лорд во Англискиот парламент,сега на бизнис фелата во Македонија им држи лекција како се излегува од рецесија.



Изменето од Alekxandar - 22.Јули.2012 во 17:00
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2012 во 20:15
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Разбирам дека насекаде (особено кај мене во америкиве) има само интерес и партиите се користат само за негово реализирање.

И разбирам дека поради тоа имаш насобрано многу јад и незадоволство.
Не сум сигурен дека разбираш...
кај нас не е битно како се вика партијата...
секој може да членува било каде...
тоест секој може со секого...

како да се сите од една партија...

ние тоа го викаме...
калакурница...намигнување


Биди сигурен. среќа

Токму така е и во америкиве. Не е важно кој доаѓа на власт, сите си калкурираат како и со претходникот. Зарем гледаш некоја разлика меѓу политиката на Оbama и Bush ?

Затоа денес во САД од сето гласачко тело гласаат само 30%. ЕДНА ТРЕТИНА.

George Bush беше изгласан за претседател  само со 16% гласови.  Мнозинството на американците не гласаа за Буш, а тој сепак седна на претседателската фотеља. De facto тој не е по желба на граѓаните, но de jure тој стана претседател!

Но има и едно наравоучение... секогаш постои можност за промена и ако не ја користиш можноста за да ја издејствуваш тогаш сигурно ќе ја изгубиш.






Изменето од Messenger - 22.Јули.2012 во 20:16
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 141142143144145 200>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.