IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Што прави оваа влада?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што прави оваа влада?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 135136137138139 200>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2012 во 12:50

..по мое,за време на криза,а изгледа дека сме во криза,треба да се намалат трошоците,расфрлање со пари..без веза!.

велиш дупка во буџетот...!Да,ќе има,и ќе нема некој споменик ..ќе фали...џабе,ќе нема пари за аванта..ќе се води ред за секоја инвестиција и секоја изведба на било што..!Лани бе го реконструираа еден од мостовите на Вардар..си видел каков е?Од авион изгледа добро,ама помини по него и загледај..а милиони евра гарант чинел.Што со мермерот од плоштадот?Си видел како е,и дека по калдрма полесно се оди..!Ќе ми купувал пајтони и бродови...лавови и мечки ..споменици и фонтани.Џабе ни е се,кога душата не ни е мирна.Ме разбираш ли или не?.

Ќе мора да има и стегање во јавната потрошувачка и плата на јавната администрација.Се сложувам со тоа дека ќе има немир,но не е ист немирот на 100.000 илјади од кои можеби половина ќе молчат поради книшките во своите џебови,отколку немир на половина милион граѓани!Како и да е,еднаш мора да се пресече..што поскоро толку подобро...за СИТЕ!.Верувај за сите!.

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2012 во 14:23
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Еве и да ја намали, ма не да ја намали да ја укине скроз, ќе падне горивото за едно 25-30 ден. литар=евро. Со платите во МК пак ќе биде екстра скапо. Со идните нови поскапувања за година дена пак ќе дојде до сегашната цена, и што сме направиле, ништо, пресипување од шупљо во празно.

Што правиме со дупката која ќе се отвори во буџетот, а која ќе биде огромна. Ќе се скратат парите за болници, школи, градинки, ќе се намалат платите на администрацијата, за сите оние основни потреби во општеството.

..изненадување.znachi...sê ona shto e  neophodno, (osven pokachuvanjeto na platite!)go nabroja za kratenje ama ,...ama toa shto voopshto ne  treba ( barem vo momentov )....a, za koeshto se troshat milioni......ne go ni udostoi so svoeto (preceneto) vnimanie?!изненадување

.....aj , da ne nabrojuvam shto së e....toa,

....mi se smachilo vekje !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2012 во 15:00
Originally posted by zagor zagor напиша:

..по мое,за време на криза,а изгледа дека сме во криза,треба да се намалат трошоците,расфрлање со пари..без веза!.

велиш дупка во буџетот...!Да,ќе има,и ќе нема некој споменик ..ќе фали...џабе,ќе нема пари за аванта..ќе се води ред за секоја инвестиција и секоја изведба на било што..!Лани бе го реконструираа еден од мостовите на Вардар..си видел каков е?Од авион изгледа добро,ама помини по него и загледај..а милиони евра гарант чинел.Што со мермерот од плоштадот?Си видел како е,и дека по калдрма полесно се оди..!Ќе ми купувал пајтони и бродови...лавови и мечки ..споменици и фонтани.Џабе ни е се,кога душата не ни е мирна.Ме разбираш ли или не?.

Ќе мора да има и стегање во јавната потрошувачка и плата на јавната администрација.Се сложувам со тоа дека ќе има немир,но не е ист немирот на 100.000 илјади од кои можеби половина ќе молчат поради книшките во своите џебови,отколку немир на половина милион граѓани!Како и да е,еднаш мора да се пресече..што поскоро толку подобро...за СИТЕ!.Верувај за сите!.


Јас како што знам за себе, се сме во криза, никад не сум чул дека е ок состојбата, така да тоа криза не криза многу и не му значи на народот.

Трошењето пари за споменици, делумно се сложувам дека во услови на криза треба непотребните работи да се стопираат како инвестиции. 
Но од друга страна пак СДСМ владееше кога немаше криза, па што дека, што направија со парите со кои располагаа, што остана позади нив освен крш, јад и беда на секој чекор. Освен што си ги лапнаа фабриките кои народот со мака ги правел 50 год. Ај што ги лапнаа фирмите, него и народот на улица го оставија. А заробените девизи?????

Кај се парите??????????? Има ли траг од нив. Кај завршија????

Јадам бурек овде на форумов, и секаде кај ќе стигнам, додека не се направи ревизија на приватизацијата, кој, како, на кој начин ги упропасти фирмите, го обезвреди неговиот имот, ги зема на криминален начин, додека не се утврди кај отидоа парите, додека на кривците не им се заплени имотот и завршат по затвори, на оваа држава не и се пишува добро.
Се работи за милијарди, доволно да се отпочне една сериозна инвестициона кампања, да се осовремени технолошкиот процес а со тоа производите да ни бидат конкурентни на пазарите.

Поради ова мое прашање ме избркаа од една трибина што ја организираше дпмне пред изборите 98 год. зашто инсистирав да добијам одговор кој што сакаа да го премолчат.
Истото прашање сакав и да го поставам на собирите што ги организираше СДСМ, а комшијата мој, функционерче општинско на СДСМ ми вика како можеш да поставуваш такво прашање на оние кои директно се засегнати од тоа!!!??? 

И многу е симптоматично што никој не го поставува ова прашање на дневен ред, во ниедна политичка платформа, во ниедна партија. Можно ли есите да се влезени во тој пљачкашки ред.

Тук таму ќе осудат по некој грев што затаил данок или слични ситници, а за пљачката на столетието никој, ама буквално никој не потегнува прашање.




 





"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2012 во 15:09
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:


Кај се парите??????????? Има ли траг од нив. Кај завршија????


....ostanatoto ne go ni dochitav!

...a, za toa kaj se parite,...aj , napravi presmetka koj so kolku raspolagal za ''svoeto'' vreme , pa ke vidish  kaj se parite.

....i valjda nema potreba da ti objasnuvam deka ,...i tvojot mezimec i  roshavion tvoj....i site drugi...bi gi obesil za muda( shto ja nemaat)...da mi se pruzi toa zadovolstvo !да
================================================================================

ps,...spiesh li be ti nekogash?изненадување ...rabotish li neshto tamu ''gore''?збунетост....koga gledam deka  24/7/12/365 ...si ni (na nashe ogromno zadovosltvoнамигнување)...na raspolaganje!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2012 во 18:28
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Јас би сакал кај мене владата да се јави со акција за плаќање на каматите од стамбените кредити. Веднаш би уплатил за стан или куќа!

И јас би сакал дефинитвно такви услови.


Абе колку е лесно да делиш памет од 7-8000 км.....
ајде повелете...дојдете тука и купчете по еден стан...ем ќе ја појачате економијата, ем ќе му удоволите на Пастирот, ем ќе имате аргументи да зборите против нас неписмените што не знаеме да ја цениме заложбата што ја прави за нас оваа ретардирана гарнитура што е на чело на државата.....
a be,...jas toa ,vekje ne ni znam  od koga,...im go ''sviram''  !да

...ama , se nadevam deka eve, muderatorskoto ke ima povekje tezina.намигнување

...tuku,...na tebe be, obama i negovite prethodnici, ti ovozmozile da zivees vo zemjatya so najgolema kupovna mokj vo svetot.

..pa , sprema toa,...shto ima toj,...(a i stephen harper na  tvojot komshija) ...da vi plakjaat rati,
...koga vi ovozmozile, so dve-tri godini rabota vo nivnite zemji,...da si kupite nova  pristojna kukja,....ili stan  , sekako!
....pa , duri i na menheten  bi mozele luksuzen nekoj stan da si kupite,... so dve -tri decenii "r'mbanje"  ,...ako nema  da jadete,..ni piete, tolku vreme.

...za isto tolku (decenii!),  kolku shto ,...vashive (od vas) napushteni sogragjani, ne mozat ni 50m2 vo centar na skopje da zarabotat,
...jasno,...ako i tie ,... ne jadat ni pijat...ni.....

...obama da mu dal  djabe rati,....na nekoj shto ,prosechno zarabotuva vishe od  3 000$?!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2012 во 18:33
Originally posted by brza brza напиша:

....ostanatoto ne go ni dochitav!

...a, za toa kaj se parite,...aj , napravi presmetka koj so kolku raspolagal za ''svoeto'' vreme , pa ke vidish  kaj se parite.

....i valjda nema potreba da ti objasnuvam deka ,...i tvojot mezimec i  roshavion tvoj....i site drugi...bi gi obesil za muda( shto ja nemaat)...da mi se pruzi toa zadovolstvo !да
================================================================================

ps,...spiesh li be ti nekogash?изненадување ...rabotish li neshto tamu ''gore''?збунетост....koga gledam deka  24/7/12/365 ...si ni (na nashe ogromno zadovosltvoнамигнување)...na raspolaganje!

и спијам, и работам, а тоа што сум доступен 24/7 па нели мезимец ми е Грујо, морам да се постоветувамгазење од смеење

него остај тоа, парите знаеме кај се, но зошто никој жив не спомнува како тие пари ќе се вратат таму кај што припаѓаат, тоа ме интересира
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2012 во 18:46
Originally posted by brza brza напиша:


...koga vi ovozmozile, so dve-tri godini rabota vo nivnite zemji,...da si kupite nova  pristojna kukja,....ili stan  , sekako!



1. Извини, ама појма немаш за економијата и условите за живеење во САД и Канада. Зборуваш на памет. Кога читам од вас дека сакате становите и куќите предвреме да си ги исплатите не можам да си верувам на очите !  Кај нас лугјето куќите ги исплаќаат на 30 годинши кредити. Среќни се ако ги исплатат предвреме - за 20 години.  Затоа, кога читав дека вашите кредити се на 20 години и дека државата ќе ги исплаќа каматите реков дека СОНУВАМ ТОА ДА СЕ СЛУЧИ И КАЈ НАС !

2. Инаку, нема потреба да се споредува ТУКА и ТАМУ бидејќи говориме за општи економски законитости кои важат НАСЕКАДЕ.

А тоа НАСЕКАДЕ значи дека НАСЕКАДЕ има луѓе кои можат да си дозволат да купат стан, НАСЕКАДЕ има луѓе кои живeат собирајќи храна по канти за ѓубре и спијат под мостови, НАСЕКАДЕ може да се изгуби работното место, НАСЕКАДЕ куќата и станот ќе му бидат одземени на оној кој нема да исплати 3 рати на банката (зарем не знаеш што се случува овие години низ цела Америка ???)... само изгледа дека НЕКАДЕ на тоа се гледа како на нешто специјално што се случува само ТАМУ.


На крајот ќе речам едно: правете како што ви се годи. Ако ви се допаѓа акцијата и ако гледате некој бенефит од неа тогаш купете си стан. Ако не ви се допаѓа и не гледате никаква корист од неа тогаш прескокнете ја... ниту јас можам да ве убедам дека е добра пропозиција која не се наоѓа туку-така низ светов, ниту вие можете да ме убедите дека нечини.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2012 во 18:49
a be ajde begaj!...znaesh  ,...ama ne kazuvash !изненадување

..aj eve , poednostavno....kolkav im bil budjetot na ''roshavine'' a ,kolkav im e na ovie tvoive mezimci?

...mislam deka onie ne stignaa ni do milijarda budjet ,...a, ovie pak,..za samo ovaa godina imaat povekje od vkupno,
... od toa shto tie imale da ukradat,.... za vreme dodeka tie pljachkale,..pardon...vladeele vo drzavata!

...a, cenite,...sigurno ne se pet ili povekje pati povisoki ,...za ona shto sega tvoite mrsulkovci go ...kradat,

...uuppss,pardon...gradat!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2012 во 18:56
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by brza brza напиша:


...koga vi ovozmozile, so dve-tri godini rabota vo nivnite zemji,...da si kupite nova  pristojna kukja,....ili stan  , sekako!



1. Извини, ама појма немаш за економијата и условите за живеење во САД и Канада. Зборуваш на памет........................

izvini i ti ama...jas zborev za prosechni plati  ...tamu i vamu....bez da jadesh i piesh ...i kirija  i...,
...za seto vreme dodeka ne soberesh da si kupish neshto...vo sluchajov ,..stan ili kukja!

...a, kako i kolku troshat pari tie tamu i ovie vamu,...ne me interesira,
....se e toa do stilot i nachinot na zivot,
......toa tamu shto e chudno, ako go nemash,...tuka e  (stana) najgolem luksuz!да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2012 во 22:10
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by brza brza напиша:


...koga vi ovozmozile, so dve-tri godini rabota vo nivnite zemji,...da si kupite nova  pristojna kukja,....ili stan  , sekako!



1. Извини, ама појма немаш за економијата и условите за живеење во САД и Канада. Зборуваш на памет........................

izvini i ti ama...jas zborev za prosechni plati  ...tamu i vamu....bez da jadesh i piesh ...i kirija  i...,
...za seto vreme dodeka ne soberesh da si kupish neshto...vo sluchajov ,..stan ili kukja!

...a, kako i kolku troshat pari tie tamu i ovie vamu,...ne me interesira,
....se e toa do stilot i nachinot na zivot,
......toa tamu shto e chudno, ako go nemash,...tuka e  (stana) najgolem luksuz!да


Извини на твоето извини, ама не постои живеење без да јадеш и да пиеш и плаќање кирии, осигурања и т.н.... па затоа кај мене НИКОГАШ не се собираат пари за да се купи стан или куќа.

Не знам дали тоа може да го разбереш кажано вака, па ќе повторам уште еднаш:

НИКОЈ НЕ СОБИРА ПАРИ ДА КУПИ СТАН ИЛИ КУЌА бидејќи тоа е НЕВОЗМОЖНО.

Сите купуваат на кредит.

СИТЕ.

Говорам за онаа нормлана група луѓе од кои се состои 99% од општеството.

НИКОЈ не ја испаќа куќата или станот за 5 години како што велите дка сакате вие да направите во Македонија.

НИКОЈ!

Сите ги исплаќаат куќите  по 30 години и кога доаѓа обнова на кредитот секои 4-5 години добар дел од луѓе го зголемуваат бидејќи на него си ги додаваат и купената кола, телевизор и т.н.

Ретки се оние кои успеваат да ги исплатат кредитите за 15-20 години. Таквите, доколку чесно заработуваат, не смеат да одат на одмор и треба секој ен да јадат макарони за да успеат во овој подвиг... или треба да добијат пари на Лото, да "позајмат" од некаде, да сокријат од државата со работење на црно или слично.

Ако вие планирате да исплатите стан и куќа за само 5 години тогаш оваа акција не е за вас, а ние од Америкиве, Канадиве и Австралииве можеме да ви се фатиме за оноа... за нас вие сте американци !








Изменето од Messenger - 26.Март.2012 во 22:12
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2012 во 22:24
за нас вие сте американци !

kutrite oni!!изненадување
...pa, kolku pati da vi kaze chovek....vratete se....od kaj shto ste otishle,
...pa ke stanete  i vie pogolemi amerikanci od.....amerikancite !намигнување

....i bez zaviduvanje , molim,....ako ne se vrakjate!голема насмевка
--------------------------------------------------------------------------------------------------
...ova posleden pat go kazuvam i.... nikad visheда

...nikoj ne te prinuduva  tamu da go ziveesh zivotot na americhki nachin,...mozesh da si  ziveesh i na makedonski nachin,...tamu!

...toa  go mislam i go kazuvam,...zivej kako shto ziveesh vo makedonija , pa ...ke vidish deka so platite vo amerika ima,
...ne samo  kukja,tuku ...i vikendica vo Aspen da si kupish!намигнување

...ama,...da si tamu na americhka plata,...ama da ziveesh na makedonski nachin !

...ako sfakjash ,...ako ne....
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2012 во 22:35
...i ushte neshto,
....od kade be im togash,tolkava gotovina na ''vratenite'' tuka,...ako tamu samo na kredit mozat da kupat....kukja?

...ili mozebi i  keshot za ''po doma''....go zele na kredit?

...ova vazi za i site ''uspeshni'' gastarbajteri koga ke se vratat doma,...od site meridijani !

...ili pak,..jas sum bil vo pravo...makedoncite ( vo najgolem del) zemaat ''svetski'' plati niz svetot,.... ama  gi troshat na,....makedonski nachin !намигнување



Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2012 во 22:52
ДИСКУСИЈАТА ОТИДЕ ВО ПРЕПУКУВАЊЕ ПОМЕЃУ ОНИЕ КОИ ЖИВЕАТ ВО МАКЕДОНИЈА И ОНИ НАДВОР!!! ВЕ МОЛАМ ВРАТЕТЕ СЕ НА ТЕМАТА!!!
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2012 во 23:20
...ja nabiva drzavnata administracija,.


Балканските земји вријат од чиновници

..a,shto drugo da pravi ?


Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 135136137138139 200>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,311 секунди.