IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Што прави оваа влада?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што прави оваа влада?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 133134135136137 200>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2012 во 08:53
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Јас би сакал кај мене владата да се јави со акција за плаќање на каматите од стамбените кредити. Веднаш би уплатил за стан или куќа!

И јас би сакал дефинитвно такви услови.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2012 во 10:49
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Пријателе, оноа што го говорев за градежната индустрија и нејзиниот удел во глобалната економија на државата е потполно точно.

Ако и понатаму не ми веруваш тогаш читај од од линкот кој самиот си го посочил:

"Градежништвото е тоа што го спаси ланскиот БДП. Овој сектор кој во првиот и вториот квартал уриваше рекорди со стапки на раст од над 20 отсто, во последниот квартал забележал плус од 10,4 отсто, додека за цела година бил во позитива од 15,6 проценти."


Меси...
Како спасувањето на БДП-то од страна на градешништвото  изгледа во пракса...?
еве ти пример...

во едно семејство од 4 члена, 3 работат, 1 не работи...
значи секој месец во семејниот буџет се слева точно одредена сума на пари од 3 цата вработени...
е сега, тој невработениот зема на заем пари од другите членови на семејството...
па со тие пари гради куќа и потоа му ја продава на еден член...
и со добиените пари им го враќа долгот на сите членови...
а овој кој купил, ќе плати дел во кеш, дел на рати...
а ратите ќе ги зема пак на заем од другите членови на семејството...
јас вака ама ич не гледам како ќе се подобри стандардот на живеење на целото семејство...?збунетост

за мене, ваквото купување се  сведува на претурање на парите од лев во десен џеб...
каде тука има ќар за семејството...???збунетост
тоа се вика од шупливо во празно...


јас би се согласил дека градежништвото има водечка улога водечка улога во развој на економијата...
ако нашите градежни компании работата надвор од државата...
па нивната исплата носи свежи пари како за нив, така и за државата и за вработените во тој сектор...
едноставно купчето на пари во државата се зголемува...

да се вратам на примерот, тоа е исто како оној 1 невработен да почне да заработува и зема своја плата...
веднаш буџетот на семејството се зголемува со свежи пари и му се покачува стандардот...
ете видиш, јас така ја разбирам економијата...

а несакам да споменувам за порастот на градежништвото со непродуктивно објекти...изненадување
како трговски центри, продавници, катни гаражи со тенденција да станат деловен простор...
и најчесто заради зголемување на ќарот на некоја странска компанија на наш грб...
тоа е пак посебна приказна...


Изменето од којсумјас - 24.Март.2012 во 10:52
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2012 во 15:57
којсумјас, ова не е пдф "Економија" и не би ширел натаму во таа насока, но можам да ти кажам дека неки работи не ти се потполно јасни штом мислиш оти економијата се состои само во земање и акумулирање на капиталот, а не и во давање и неговово циркулирање.
 
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2012 во 16:20
...e pa, shto ako ne e  ekonomija?!изненадување

...i shto segaзбунетост ...aj ke odime (usileno) na ekonomija,....da prichame,
,...koga eve ,..toj shto ''ne znae koj e''...ubavo objasni,..spontano ..... na ''prost' nachin'',... neshto okolu ''ogromniot'' pridones na gradeznishtvoto vo makedonija,...za najziniot, lansko godishen''napredok''.

...ama nee!!,..na ekonomija mu bilo mestoto za  toa!

...aj , odgovori mu,....ako si tolku hrabar tukaнамигнување
...ne na ekonomija!

....iako ne e ...po site propisi !голема насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2012 во 17:34
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

којсумјас, ова не е пдф "Економија" и не би ширел натаму во таа насока, но можам да ти кажам дека неки работи не ти се потполно јасни штом мислиш оти економијата се состои само во земање и акумулирање на капиталот, а не и во давање и неговово циркулирање.
 

Аааа...
не си ме разбрал Меси...
јас дискутирав за тоа што прави оваа Влада...
и уз пат нешто пролупав за моите нејасни погледи кон економијата...
во неколку збора, но нејсе...

Убаво вика Брзиов...
е ај де одговори, кај сакаш, таму...
јас ќе читам...намигнување
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2012 во 18:28
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Јас би сакал кај мене владата да се јави со акција за плаќање на каматите од стамбените кредити. Веднаш би уплатил за стан или куќа!

И јас би сакал дефинитвно такви услови.


...вие двајца изгледа стварно не зезате.Кои посебни поволности нуди овој проект?ниски камати,или пола-пола рата за цел период,квалитетни и здрави или еколопки градби?врска нема овој проект..па дури и за нивните ....пиони!.Се гледа по интересот на граѓаните.Важно штиклиран е уште еден чекор од оние 100.ефектот и не толку важен.

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2012 во 20:30
Originally posted by zagor zagor напиша:


...вие двајца изгледа стварно не зезате.Кои посебни поволности нуди овој проект?ниски камати,или пола-пола рата за цел период,квалитетни и здрави или еколопки градби?врска нема овој проект..па дури и за нивните ....пиони!.Се гледа по интересот на граѓаните.Важно штиклиран е уште еден чекор од оние 100.ефектот и не толку важен.



Во ред, предложи што очекуваш ти од владата ?



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2012 во 20:55
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

којсумјас, ова не е пдф "Економија" и не би ширел натаму во таа насока, но можам да ти кажам дека неки работи не ти се потполно јасни штом мислиш оти економијата се состои само во земање и акумулирање на капиталот, а не и во давање и неговово циркулирање.
 

Аааа...
не си ме разбрал Меси...
јас дискутирав за тоа што прави оваа Влада...
и уз пат нешто пролупав за моите нејасни погледи кон економијата...
во неколку збора, но нејсе...

Убаво вика Брзиов...
е ај де одговори, кај сакаш, таму...
јас ќе читам...намигнување


Имаш толку капитални превиди (за брза не говорам бидејќи тој е претплатен за опструкција и контрирање по секоја цена  голема насмевка ) што навистина не знам од каде да почнам со економијава.

Велиш:

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:



во едно семејство од 4 члена, 3 работат, 1 не работи...
значи секој месец во семејниот буџет се слева точно одредена сума на пари од 3 цата вработени...
е сега, тој невработениот зема на заем пари од другите членови на семејството...
па со тие пари гради куќа и потоа му ја продава на еден член...
и со добиените пари им го враќа долгот на сите членови...
а овој кој купил, ќе плати дел во кеш, дел на рати...
а ратите ќе ги зема пак на заем од другите членови на семејството...
јас вака ама ич не гледам како ќе се подобри стандардот на живеење на целото семејство...?збунетост

за мене, ваквото купување се  сведува на претурање на парите од лев во десен џеб...
каде тука има ќар за семејството...???збунетост
тоа се вика од шупливо во празно...





Па, толку не гледаш дека со парите кои ги вложуваат вработените се ВРАБОТУВА и НЕВРАБОТЕНИОТ ! Hевработениот така станува вработен и ја гради куќата која потоа ја продава на еден од вработените. Bработените со тоа  мртвиот капитал го оживеале и го ставил во циркулација со која се вработил невработениот и останатите вработени добиле интерес на своите вложени пари.

Од ова поедноставно не можам да ти објаснам.

Идеално би било никој да не акумулира пари и сиот капитал да циркулира. Во спротивно секој ќе работи, никој нема да троши и секој ќе очекува некој друг да ги внесе своите пари во нивниот бизнис. Тоа е СТАГНАЦИЈА и СМРТ за економијата. Економијата живее и се развива со постојано вложување на капиталот, а не со чување под перница. Затоа на запад постојат берзите врз кои се гради и одржува тамошната економија, развојот во науката и техниката и стандардот на живеење.

Ако и понатаму не ти е јасно, тогаш навистина не знам како поедноставно да ти објаснам.

Инаку, назад на темата, ова што го прави државата со субвенирање во плаќањето на каматите и издејствување на поповолни каматни стапки покриено од државниот буџет е нешто што никогаш не би се случило во западните држави! Затоа и во основа го критикував овој проект. Тој е неверојатен од економcки аспект бидејќи значи дека на оние кои ќе купат станови под овие услови целиот народ ќе им ги плаќа каматите !!! Таквиот стан за нив ќе биде поевтин отколку договорената цена. Тоа е исто како да ставиш пари во банка и за нив да добиваш повластена камата повисока откoлку што добива секој друг !

Иако тоа не можете да го видите тогаш навистина не знам што да прокоментирам...  тага

Jас велам, камо среќа мене државата да ми ги плаќа каматите... веднаш купувам стан ! големо гушкање






Изменето од Messenger - 24.Март.2012 во 21:04
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2012 во 01:05
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


.................................
Па, толку не гледаш дека со парите кои ги вложуваат вработените се ВРАБОТУВА и НЕВРАБОТЕНИОТ ! Hевработениот така станува вработен и ја гради куќата која потоа ја продава на еден од вработените. Bработените со тоа  мртвиот капитал го оживеале и го ставил во циркулација со која се вработил невработениот и останатите вработени добиле интерес на своите вложени пари.

Од ова поедноставно не можам да ти објаснам.

Види сега...
Имаш и ти еден превид...

а овој кој купил, ќе плати дел во кеш, дел на рати...
а ратите ќе ги зема пак на заем од другите членови на семејството...
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Иако тоа не можезбунетостте да го видите тогаш навистина не знам што да прокоментирам...  тага

Jас велам, камо среќа мене државата да ми ги плаќа каматите... веднаш купувам стан ! големо гушкање

Ние тоа не може да го видиме...
А го гледаат оние кои, за жал, немаат намера да купат стан во државава...
инаку би живееле тука, зарем не...
апсурдно, нели...збунетост




Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2012 во 01:13
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Види сега...
Имаш и ти еден превид...

а овој кој купил, ќе плати дел во кеш, дел на рати...
а ратите ќе ги зема пак на заем од другите членови на семејството...




Не разбирам што сакаш да кажеш со ова ?

Очекуваш купувачот да купи стан во готово, да не зема кредит ? Земањето кредит не е ништо друго туку земање на заем од другите членови на семејството - банката располага со пари затоа што оние што ги имаат ги депонираат во неа. Нема разлика меѓу земање на заем од група луѓе или од банка. Тоа е ИСТО, само навидум изгледа различно.  среќа



Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Ние тоа не може да го видиме...
А го гледаат оние кои, за жал, немаат намера да купат стан во државава...
инаку би живееле тука, зарем не...
апсурдно, нели...збунетост


И ова не ти го разбирам, но ако целиш на македонци кои живеат во странство тогаш треба да се потсетиш оти оваа акција не се однесува за нив. Колку за твоја информација, јас купив стан во Скопје минатата година без да добијам било какви повластици од владата.

Инаку, кога реков дека веднаш купувам стан доколку државата ми ги плаќа каматите мислев на државата каде што живеам. За жал, таква акција нема да направи НИТУ ЕДНА западна држава - да им ги  плаќа каматите на приватните  купувачи на станови и куќи ! тага

Ова што го прави македонската влада е на самата острица меѓу прифатливото и неприфатливото... но го прави само за да го одржува моментумот на  градежната индустрија која за сега е главниот економски двигател во државата. Таа смета дека со инвестирањето на државни пари во плаќањето на банкарските камати индиректно ќе ги врати тие средства назад преку ваквото стимулирање на градежништвото и сите пропратни индустријски гранки и сервиси кои неодбегливо одат со него.








Изменето од Messenger - 25.Март.2012 во 01:32
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2012 во 01:23
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Не разбирам што сакаш да кажеш со ова ?

Очекуваш купувачот да купи стан во готово, да не зема кредит ? Земањето кредит не е ништо друго туку земање на заем од другите членови на семејството - банката располага со пари затоа што оние што ги имаат ги депонираат во неа. Нема разлика меѓу земање на заем од група луѓе или од банка. Тоа е ИСТО, само навидум изгледа различно.  среќа

Сакам да кажам...
се додека станот не се продаде на некој од друго семејство...
тоа е претурање од шупливо во празно...

и кај нас викаат...
Исто е...
ама не е исто...намигнување
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2012 во 01:43
ОК којсумјас... знаев уште од почетокот дека нема да мрднеме од мртва точка. Затоа и не сакав да почнувам со оваа дискусија. тага

Нека биде по твое.  среќа




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2012 во 06:46
Јас...се извинувам
Ќе ви ја прекинам дискусијата за да пренесам еден текст што ме трогна!


Сите ги гледаат убавите сочни плодови на владата, никој не го гледа пустошот...
А другите пак од надвор велат....
...Абе супер реформи имате, што ви фали....
...Владата...Владата ви дава субвенции бе луѓе...кој дава на запад а? Коој? 
...Ви ги дава владата....откога ќе умрете!

Убаво е од надвор да гледаш што се прави, како се преживува ...
Кога ќе дојдат и тие од надвор да преживуваат на истиов начин, ќе видам дали ќе фалат се што се прави....

А не дај Боже да умрат затоа што немаат пари....не може на сметка на владата ни да ги закопаат!



ПИСМО ОД ЧИТАТЕЛ: Татко ми умре денеска затоа што немав пари да му купам лек



Денес умре татко ми. Умре во болница, пред да го однесат на операција. Умре, затоа што не доби одреден лек, кој ќе му помогнеше да остане жив. Ми рекоа јас да го набавам. Не го набавив. Немав пари да го набавам. Земјоделец сум. И лани и оваа година не продадов ништо. Малку, колку за леб.
Од ветените субвенции, не добив ни денар. Некои велат дека добиле. Јас не добив. Не знам зошто ама сигурно има зошто, не се сомневам во тоа. Дома едвај врзуваме крај со крај. Да ги дадев сите пари кои ги заработев минатите две години, пак ќе немав пари за лекотТатко ми умре, затоа што после 40 години работа, здравството немаше пари за неговиот лек. Ама, не е битно. Седам на кејот на Вардар, под едни палми. Немам пари за јадење и пиење, па си седам на ѕидот од кејот. Гладен и жеден. Ама ако, навикнат сум, не ми е прв пат. Позади мене тивка музика, некои спокојни луѓе си седат по масите и си уживаат на сонцето. Пред мене, отаде Вардар, се градат едно чудо нови споменици на плоштадот. Околу мене, саде убавини, како оние сликите што ги гледав на вести, додека имавме струја дома. И добро што немаме, дека ако гледав вести, ќе се нервирав како лажат оние дека не ни чинела Владата. Како не им е срам, комунистички шпиони и предавници, кога Владата толку многу направи за сите нас. Еве, на пример, воведе реформи во земјоделието. Сега за сега, не се многу видливи, ама Владата не лаже, таа остварува. Потоа, воведе реформи и во здравството. 
Е добро сега, пред малку умре татко ми, ама кој ми е мене крив кога немав пари да му купам лек.
Владата?!? Неее!!! Владата нема време да се бави со глупости, како што е животот на татко ми.
И со лекови. Таа остварува. Па потоа, не се сеќавам баш што беше тоа другото што ни го оствари, ама работат луѓето, цело време.
Градат. Споменици, спортски објекти и останати работи, неопходни за човек да се чувствува среќен.
Ајде веќе нека почне тој митингот пред Влада, пошто ова личи како да ќе заврне. Нема да се вратам дома во селото со автобусите што ни ги организира Владата. Морам да останам до утре и да најдам начин го пренесам татко ми до гробиштата во селото. Белким ќе ми стасаат овие 500 денари што на сите ни ги дадоа од Владата, за да дојдеме на митингот. Еееј, по 500 денари одвоиле луѓето за секој од нас, па малку ли е тоа ?
Вечерва ќе се снајдам, не е страшно, ќе преспијам на некој картон, во паркот.
Само да не врне цела ноќ.
А и да врне, нема врска, ништо нема да ме спречи да и помогнам на Владата да остане на власт.
И да продолжи да остварува. И да ни помага како и до сега да се чувствуваме среќни, задоволни, горди и слободни. Слободни од стегите на Европа, курвата вавилонска.
Него, ај полека да го фатам патот накај Влада, гледам стигнаа и другите автобуси, од секаде. Вечерва треба да бидеме возбудени, бучни и радосни. За Владата. За сите 500 денари.
Татко ми ќе почека.
Има време сега тој, колку што сака.



Писмото е превземено од Скај.мк




Изменето од Santijago - 25.Март.2012 во 06:46
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2012 во 09:04
А бе Сантијаго, на моја добра пријателка умре татко и зашто немаше пари да му плати на докторот ( познат специјалист во МК ) 6 илјади марки за овој да му прави операција, комшијата во Скопје долги години си има мука зашто нема пари да си направи операција која фондот не ја покрива, вака можам да ти набројувам едно десетина случки што јас лично сум запознат.

По што е различна твојава пренесена приказна, и од што се трогна толку многу. Вакви случки ги имало и порано, ги има сега и ќе ги има и понатаму, во цел свет, некаде повеќе, некаде помалку. 

Лично ми е жал за секој поединечен ваков случај, но таа е реалноста.

Вакви приказни, лични и семејни трагедии кои на најподол и евтин начин се филуваат за дневно политички интереси, а и самите тие филувачите и лиферувачите, се за секаква осуда.

Да се користат вакви случувања, за да се оцрнува спротивниот табор, да се искористува човечката слабост кон ваквите трагедии, е само недостаток на никаква политичка идеја и култура како да се доближат кон избирачите поедини партии односно оние кои се обидуваат да ги користат ваквите трагедии.

 


"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 133134135136137 200>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.