IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Што прави оваа влада?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што прави оваа влада?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 111112113114115 200>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
ljoce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Мај.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 197
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ljoce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2012 во 10:51
Оваа влада граги ама и кради. Најпрофесионално и законски го прави тоа поучена од сите претходни влади, која помалку која повеќе но секоја со својот стил. јаки се нема шо!
Се што било,поминало и се што ќе биди ќе помини.
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2012 во 17:52
Originally posted by ljoce ljoce напиша:

Оваа влада граги ама и кради.

Ништо чудно, дури и би ми било чудно секој динар да отишол законски без да забега некаде во некој џеп.
Тоа се појави против кои треба да се бориме за да се сведат на едно задоволувачко ниво.

Него што правиме кога некои претходни влади не градеа а парите ги немаше????
 


"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2012 во 18:22
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by ljoce ljoce напиша:

Оваа влада граги ама и кради.

Ништо чудно, дури и би ми било чудно секој динар да отишол законски без да забега некаде во некој џеп.
Тоа се појави против кои треба да се бориме за да се сведат на едно задоволувачко ниво.

Него што правиме кога некои претходни влади не градеа а парите ги немаше????
 


не ми се верува дека ова сеуште се користи како демек ако крадеш со градење, тоа било боље...
патетика жива ви е изговоров напоменувајќи помало зло...

дали некој само ќе кради, или ќе гради нешто за кое ќе треба одиништа да поминат да се вратат парите, и плус со дупла цена испрани пари, мене сеедно ми е, пак се тоа крадени пари, а народот е заебан... и сеуште се чудам како никој не се буни за било што, сите тука ќе се потепате да докажете кое од сите овие зла и гадови е помало зло и гад... едноставно бесмислено


Изменето од zabegan - 14.Јануари.2012 во 18:23
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2012 во 18:31
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

забеган,

Само ти одговорив дека со изградба на цркви војни не се водат ( а не е лошо да објасниш на кој тоа начин е можно да се води војна од тој тип ), а уште помалку обележуваме територија како диви животни ( тоа ли е твоето мислење за нашиот народ???? ).

И кај ти виде контрадикторност во моите пишувања. И што врска имаат едното со другото мислење за да си ги саботирам сопствени ставови.

Моето прашање до тебе беше многу едноставно, што имаш против изградбата на цркви а и воопшто против било каква изградба пошто ти ги пратам постовите и освен негативизам за се што досега е изградено или се има идеја да се гради, јас не сум прочитал од тебе дека нешто позитивно се случило на тој план во МК последните години.
А и како измери колку цркви му се потребни на народот.

Сантијаго,

Не се работи за мене дали и колку цркви ќе посетам за еден месец, тотално ја промашуваш суштината.

Забораваш дека оваа влада доби доверба од народот да ја води државата а согласно со тоа и да троши пари односно има ингеренции да одлучи дали и што ќе подржи во изградба или не.

Тоа дали мнозинството народ одобрува вакви потези на владата беше кажано на 5 јуни.
каде сум видел контрадикторност? па објасни ми која е поентата да градиш што е можно поголем број цркви без некаков план и причина, а тоа да не ти биде натпревар со некого?... плус, самото тоа што напоменуваш некакви шиптари и како никој не се бунел што градат џамии, си ги искажуваш на глас своите инспирации за вакви ставови...

а јас немам ништо против изградба на цркви, или било какви други религиозни објекти, ако не го разбра тоа од првиот мој пост, тогаш нема смисла да ја продолжуваме дискусијава
за се си има цивилизиран начин на изведба, ако некаде нема потреба од црква или џамија, нема зошто да се трошат пари и простор за такво нешто

и ме прашуваш како сум измерил колку цркви му се потребни на народот, а ти кажуваш дека му биле потребно бесконечен број на цркви? каде е тука логиката?
и најинтересно е што ти објаснив зошто во аеродром не се потребни цркви, параклиси, или како и да ги викаат, па не си обрнал внимание на тоа
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2012 во 18:48
Crkvite treba da se gradat od Crkovnite fondovi, a ne od drzhavnite. Drzhavata ne e vo biznis na investiranje vo crkovni objekti.

Drzhavata moze da dodeli lokacija za gradenje na verski hram i Crkvata treba da si ja kupi lokacijata kako i sekoj drug investitor, dokolku ne e sopstvenik na istata.

I ova vazhi za site institucijalizirani religii. Makedonija e sekularna drzhava i vo nea site religii se ramnopravni.







Изменето од Messenger - 14.Јануари.2012 во 18:50
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2012 во 19:20
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Crkvite treba da se gradat od Crkovnite fondovi, a ne od drzhavnite. Drzhavata ne e vo biznis na investiranje vo crkovni objekti.

Drzhavata moze da dodeli lokacija za gradenje na verski hram i Crkvata treba da si ja kupi lokacijata kako i sekoj drug investitor, dokolku ne e sopstvenik na istata.

I ova vazhi za site institucijalizirani religii. Makedonija e sekularna drzhava i vo nea site religii se ramnopravni.






аплаузаплаузаплауз
точно,ама кај нас црквата мислам МПЦ секогаш бара донации од граѓаните кога треба да се гради или обновува
се прашувам за што ги чуваат нивните фондови
колку што ме држи меморија никогаш не сум слушнала дека нешто е донација од црквата или некому црквата помогнала..ако грешам исправете ме
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2012 во 19:59
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Crkvite treba da se gradat od Crkovnite fondovi, a ne od drzhavnite. Drzhavata ne e vo biznis na investiranje vo crkovni objekti.

Drzhavata moze da dodeli lokacija za gradenje na verski hram i Crkvata treba da si ja kupi lokacijata kako i sekoj drug investitor, dokolku ne e sopstvenik na istata.

I ova vazhi za site institucijalizirani religii. Makedonija e sekularna drzhava i vo nea site religii se ramnopravni.



Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:


точно,ама кај нас црквата мислам МПЦ секогаш бара донации од граѓаните кога треба да се гради или обновува
се прашувам за што ги чуваат нивните фондови
колку што ме држи меморија никогаш не сум слушнала дека нешто е донација од црквата или некому црквата помогнала..ако грешам исправете ме


Сепак, има добри луѓе, се организираат народни кујни, а во Св.Јован Бигорски на пример има прием и центар за зависници од дрога. Проблемот е што МПЦ како институција е корумпирана од внатре, па е само уште еден сателит на власта, било која.
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2012 во 22:32
добри луѓе има секаде...сеуште...не само во Св.Јован Бигорски,ги има и во манастирите оклу Прилеп на пример,ама овде не станува збор за тоа
што прави МПЦ за своите цркви(како објекти,нели) па и за своите верници ако сакаш...можеби муабетот и не е баш за овој ПДФ...оф смехи, хи...
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2012 во 22:54
За прв пат-ништо. Си молчи и остава Хаџимишев да ги бричи лугето на суво. А зборуваа дека нешто ке преземат. Очигледно ќе не снајде ова-бугарсково тага
Ќарот на дерикожите
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2012 во 22:54
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

 кај нас црквата мислам МПЦ секогаш бара донации од граѓаните кога треба да се гради или обновува
се прашувам за што ги чуваат нивните фондови
 

Baranje donacii e vo red... ne e protivzakonito, ne  e nemoralno... koj saka kje dade, nikoj ne e prisilen na nishto. Toa se pravi i od muslimanite i so niv gi gradat svoite dhzamii. 

Toa ne e nikakov problem, problem e ako drzhavata kje gi odvrze svoite fondovi za investiranje vo institucijalnata religija delejkji pari koi narodot voopshto ne gi oddeluval za taa namena. Ako postoi neshto takvo togash toa treba da se posochi, iskritikuva i sprechi.

Makedonija e sekularna drzhava i nejzinata rabota e samo da obezbedi ednakvi prava za site religii vo zemjata. Nishto povekje! Investiranjeto, odrzhuvanjeto, propagiranjeto, vodenjeto na biznisot i bilo shto drugo ostanuva vo domenot na interesite i mozhnostite na soodvetnite vernici. Tolku.




Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

 колку што ме држи меморија никогаш не сум слушнала дека нешто е донација од црквата или некому црквата помогнала..ако грешам исправете ме

Sega... toa e nejzina rabota. Kako taa kje si go postavi svojot biznis i kako kje gi tretira svoite vernici e nejzina rabota, a ne na drzhavata. Fakt e deka neshto pomaga, kako shto e evidentno deka lugjeto verojatno ochekuvaat povekje od toa. Od druga strana treba da se ima na um deka Crkvata zavisi od pridonesite na vernicite (kako i so trgovijata od prodavanje knigi, CD plochi, ikoni i suveniri, so razvivanjeto na manastirskiot turizam...) i so tie sredstva treba da obezbedi plati za svojata administracija i sveshtenstvo, odrzhuvanje i gradenje na objektite, odrzhuvanje na posedite i t.n.

Vatikan, na primer, e bezobrazno bogat i dozvoluva negovi vernici po posvetot bukvalno da umiraat od glad. тага







Изменето од Messenger - 14.Јануари.2012 во 22:57
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2012 во 23:02
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

..оф смехи, хи...

изненадување
недругари сте и двајцата, јас се мачам да докажам дека владата треба да отвори уста за парното, а вие двајца се фативте за поповите (а нивните џипови не ги ни спомнуватенамигнување)


Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2012 во 23:05
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:


Сантијаго,

Не се работи за мене дали и колку цркви ќе посетам за еден месец, тотално ја промашуваш суштината.

Забораваш дека оваа влада доби доверба од народот да ја води државата а согласно со тоа и да троши пари односно има ингеренции да одлучи дали и што ќе подржи во изградба или не.

Тоа дали мнозинството народ одобрува вакви потези на владата беше кажано на 5 јуни.

Ти од таму каде што си можеш да даваш пари за што сакаш а јас тука самиот ќе одлучам кога ќе платам и за што ќе платам.
Суштината ја промашуваш ти од почеток.Ние сме тие кои што живееме тука да одлучиме за што би плаќале без разлика на политичката определеност.Од позиција на воајер од страна кој само чита и се информира од портали што се тука случува потполно те разбирам но , но немаш право и неможеш да тврдиш и ни кажуваш што за нас кои живееме тука е добро , што да поддржуваме или што да отфрламе. 
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2012 во 23:21
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

 оваа влада доби доверба од народот да ја води државата а согласно со тоа и да троши пари односно има ингеренции да одлучи дали и што ќе подржи во изградба или не.

Makedonija e sekularna drzhava i vo nejziniot budzhet ne postoi fond za finansiranje institucijalizirani religii i gradenje verski hramovi. Drzhavata si nema ekonomska i politchka rabota so nitu edna religija.

I ne smeee da ima bidejkji toa kje znachi protekcionizam na edni od nejzinite gragjani (vernici na edna religija) vo odnos na drugi (vernici na druga religija).

Vo sekularna drzhava toa e nedopustlivo!

Spored toa, vladata nema nikakvi ingerencii da finansira, na bilo koj nachin, bilo koja institucijalizirana religija vo Makedonija.

Edinstveno mozhe da se grizhi za odrzhuvanje objekti od istorijski interes za drzhavata koi mozhebi po igra na sluchajot se i verski objekti (crkvi i manastiri).





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2012 во 01:25
Originally posted by Santijago Santijago напиша:

Ти од таму каде што си можеш да даваш пари за што сакаш а јас тука самиот ќе одлучам кога ќе платам и за што ќе платам.
Суштината ја промашуваш ти од почеток.Ние сме тие кои што живееме тука да одлучиме за што би плаќале без разлика на политичката определеност.Од позиција на воајер од страна кој само чита и се информира од портали што се тука случува потполно те разбирам но , но немаш право и неможеш да тврдиш и ни кажуваш што за нас кои живееме тука е добро , што да поддржуваме или што да отфрламе. 

Еве уште еден тотално искомплексиран пост, ама овој пат од човек кој што наводно треба да дели некоја правдина на форумов, да биде независен а тој уште во старт пројавува табуа кон одредена група на граѓани. 

Па колку пати треба да објаснувам на форумов, дека секој еден човек кој има македонско државјанство, без разлика  каде живее, во матичната држава ги има истите права како и оној кој перманентно живее во истата.

Ај пак да ти повторам ( слабо цртам, да можев и ќе ти нацртав ), имам право да учествувам на избори од секаков вид, имам право на глас, да бирам и да бидам избран. Имам право да го кажам мојот став за секое прашање од општествен карактер, да учествувам на референдуми. Имам право да поседувам движен и недвижен имот, буквално ги имам сите права кои ги имаш и ти.

Покрај правата што ги поседувам како државјанин на Македонија, имам и свои должности, да плаќам данок за  имотот кој го поседувам, и сите останати должности кои ги има секој еден граѓанин на Македонија.

Ти не можеш да ми одредуваш што и како имам право, ниту мене, ниту на било кој друг, кога моите права се одредени со закон.
Или ти си над законот, над уставот???? 

Со самото тоа што воопшто се осмелуваш да пишуваш вакви будалаштини можам само да заклучам дека си имам работа со несериозен и неук човек со диктаторски афинитети.



"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 111112113114115 200>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,160 секунди.