IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Што прави оваа влада?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што прави оваа влада?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 100101102103104 200>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2011 во 11:19
Originally posted by BelindaMill BelindaMill напиша:

Originally posted by MyWay MyWay напиша:


Originally posted by BelindaMill BelindaMill напиша:

Branko Crvenkovski ja stimulirashe kosharkata vo Makedonija, odvojuvashe pari za mladite da igraat kosharka, visok e, ima i snimki kako igra basket, pa zatoa eve konechno nash*te zhnejat uspesi vo Litvanija.

A Grujo go poddrzhuva fudbalot (neli napravi stadion vo Skopje, i razni fudbalski igralishta), pa zatoa sme na dnoto.


Zakluchok: Uspehot vo Litvanija e zasluga na Branko Crvenkovski. Dajte mu poddrshka na Crvenkovski, ako sakate da postigneme uspesi na site polinja, a ne so Grujo - samo na dnoto kje bideme.
ti devojce ili momce si ne e bitno tuku bitno e da ne lupas gluposti niz forumot...i ako imas nesto popametno da kazis pisi ako ne AJ GITLA.... ne se brukaj ovde i ti i branko... газење%20од%20смеењеova samo mnogu intelegentni luge mozat da go zaklucat...газење%20од%20смеење


E shto tolku se smeesh, se gazish od smeenje. Nie gi bodrime kosharkarite so pesnata "Edno ime imame", a Grujo i ovaa vlada se soglasile za imeto "Makedonija (Skopje)". Direktno protiv nash*te kosharkari. Znachi Grujo e kriv.

So Branko kje postigneme ne samo uspesi vo kosharkata tuku i na drugi polinja.


ova stvarno citam ili haluciniramхипнотизиран
газење%20од%20смеење..........aj nema da te komentiram..gledam oti nema svrhaголема%20насмевка

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2011 во 08:01
Во моментот се радува како и сите надосегашниот  успех на нашите кошаркари и е во исчекување како и сите ние во освојување на бронзатаголема%20насмевка
Е арно ама во меѓувреме МОРА да се фати за работа, посебно делот за министри Албанци и редно е некој да го замени (оти очигледно сам нема намера да си даде оставка) Сафет Незири кој како заменик-министер едноставно не ги почитува законите и бара нивно кршење.
И што е уште потрагично, за тоа што не му е дозволено прекршување на законот дури се осмели да прети дека ќе ги извести странските амбасади.
Незнам зошто ама Незири ми наликува на оние децана задорничиња кој прави  бељи  и чим  му се покаже заби оди да ја собира “бандата“.
Дали човек треба да верува на заменик министер кој ПРВ не ја почитува регионализацијата. Треба ли сите да постапат така-да ги запишуваат децата во училишта каде не припаѓаат а училиштата во нивните маала неека зјаат празни. Искрено, иако Стевче Јакимовски никогаш не ми бил симпатичен заради онаа негова несреќна изјава за просветните работници сепак што е право, право е тој е во право. И МОН, БРО, ДПИ како институции треба да застанат зад неговата одлука.

Станува ли ОУ „Братство“ меѓуетнички проблем?

И не станува меѓуетнички проблем туку покажува како неспособните решааваат со мускули.Не им обезбедиле услови на своите гласачи па сега се растрчале да ги грабнат тие кои некој друг ги обезбедил.
На потег е владата-да не го дозволи ова. Дури, следејки го својот к*рс редно е на коалициониот партнер да му каже да си одбере асални кадри на одоворни функции.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2011 во 17:56
Originally posted by MoNiI MoNiI напиша:

        E AJ DA VIDAME STO PRAVI OVAA VLADA ZA REPUBLIKA MAKEDONIJA I ZA GRAGANITE


Poshto celata vlada e del od narodot slobodno kje kazjam deka za narodo/drzjava ne pravi ama bash nishto.
Pravi samo za sebe.
Pravi spomenici vo vreme koga socijala ni e na ochajnichko nezavidno nivo, namesto da otvara potencijali kade kje go zgrizji narodot i so toa kje ja namali socijalata, siromashtijata/bedata i brojot na gladnite i bezdomnicite.
Zakljuchok:
,,Raboti sama za sebe. Sekoj zema od narodniot kolach onolku kolku mu dozvoluva funkcija,,

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2011 во 18:57
Donesuva Zakoni za legalno zbogatuvanje na snetka na narodot.
Umno si raboti, oti brgi kje i pomine mandatot i mora po hitna postapka da se zbogati. Zatoa na narodot sekoj den mu donesuva nov ARACH.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2011 во 16:03
Баш би сакала, сите форумски поддржувачи на оваа влада, да ги слушнам, прочитам за две- три години ...


Трошење на непродуктивни пари на фасади, при толкава невработеност, е тоа што оваа држава ќе ја доведе до- банкрот.
Да бевме богата држава, да имавме 1500 еур просечна плата, да разберев владата да тера политика на ’’разубавување на фасадите’’.
Да градеа фабрики, да инвестираа во нешто што ќе вртеше пари и ќе го полнеше буџетот, ќе беше поинаку. Вака, приказната е следна:

За брзо време, буџетот ќе биде во големи минуси. Кога владата ќе ги потроши сите пари за реклами, споменици и административни плати, и ќе бара повторно кредити и позајмици, кој ќе и даде ?
Македонија ќе постане втора Грција: во долгови до гуша.
А да не се лажеме- ја немаме репутацијата на Грција, па да некој се труди да не заштити и помогне- не сме ни членки на ЕУ.
Кој ќе и помогне на Македонија, ММФ, Светска Банка.....? Се сомневам.
После слични испади како овие на новинарите, откако ќе ги видат сите извештаи и како се трошат парите, никому нема око да му трепне за нов кредит за Македонија.

Е, тогаш, ќе влезат картиците на административците во минуси кога не ќе можат да си ги покријат трошоците, и кога ќе заглават во кредити...ќе почнат да се кратат пензиите на пензионерите...да се одземаат бесплатните денови за возење со ЈСП...да се зголемуваат давачките....да се затвараат малите и средни компании...итн итн.

Тогаш, ќе биде јасно каде се движи Македонија.






Изменето од Kali - 27.Септември.2011 во 16:21
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2011 во 19:38
Originally posted by Kali Kali напиша:

Баш би сакала, сите форумски поддржувачи на оваа влада, да ги слушнам, прочитам за две- три години ...


голема%20насмевка
Со господ напред, ќе се читаме по две-три години. И ако е вистина набројаното ќе си признаеме дека сме погрешиле.намигнување
И да се разбереме, не ја подржуваме целата влада туку оние министри, оние ресори кои даваат добри резултати. Ииии кога сметаме дека нешто не чини, критикувам добрите). Не би било нормално да нема лоши чекори бидејки идеално нема.изненадување




Изменето од mamamd - 26.Септември.2011 во 19:39
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2011 во 20:24
среќа mamamd, тоа што некое министерче ќе донесе тука и таму некоја добра одлука е слично на приказната, една ластовичка не ја прави пролетта.

Економијата е таа која е најбитна за силна стабилна држава.
И правото.
За правото, не го споменав во постот, а и нема веќе потреба, доволно е напишано. Ситуацијата е јасна- за тој кој сака да ја види. 

Прашањата се едноставни и конкретни, не мора никој верува или не  во нив, туку само да погледне околу себе и здраворазумски да размисли. Не мора човек да гледа многу далеку, ниту да поседува посебни Баба Ванѓа вештини за да предвиди каде води оваа политика, за да донесе заклучок.

Секој домаќин човек ќе рече: кога парите од домашниот буџет се трошат за облеки, за да сме убави пред светот, а никој дома не заработува- значи парите се трошат, но не се влеваат. Тие пари се непродуктивни, не инвестирате никаде, не ги вртите парите, туку само ги трошите. Исто како и во нашата држава. 
Кој паметен, банка или комшија, вам ќе ви позајми пари кога ќе снемате, кога ќе види како ги трошите парите?

Судбината на Грција не ни бега. намигнување




Изменето од Kali - 26.Септември.2011 во 20:27
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2011 во 14:45
Originally posted by Kali Kali напиша:

среќа mamamd, тоа што некое министерче ќе донесе тука и таму некоја добра одлука е слично на приказната, една ластовичка не ја прави пролетта.

Економијата е таа која е најбитна за силна стабилна држава.
И правото.
За правото, не го споменав во постот, а и нема веќе потреба, доволно е напишано. Ситуацијата е јасна- за тој кој сака да ја види. 

Прашањата се едноставни и конкретни, не мора никој верува или не  во нив, туку само да погледне околу себе и здраворазумски да размисли. Не мора човек да гледа многу далеку, ниту да поседува посебни Баба Ванѓа вештини за да предвиди каде води оваа политика, за да донесе заклучок.

Секој домаќин човек ќе рече: кога парите од домашниот буџет се трошат за облеки, за да сме убави пред светот, а никој дома не заработува- значи парите се трошат, но не се влеваат. Тие пари се непродуктивни, не инвестирате никаде, не ги вртите парите, туку само ги трошите. Исто како и во нашата држава. 
Кој паметен, банка или комшија, вам ќе ви позајми пари кога ќе снемате, кога ќе види како ги трошите парите?

Судбината на Грција не ни бега. намигнување





Vo red, eve da se soglasam so tebe deka ovaa vlada ne ja biva i treba da se smeni .

Koja e alternativata i kogo treba da stavime na vlast? Sto mislis Kali ?

Koj ke ne spasi ? збунетост


   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2011 во 15:09
Sigurno Branko......oti on do sega sekoj pat ne vadese od kalta....да

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2011 во 16:16
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:



Vo red, eve da se soglasam so tebe deka ovaa vlada ne ja biva i treba da se smeni .

Koja e alternativata i kogo treba da stavime na vlast? Sto mislis Kali ?

Koj ke ne spasi ? збунетост




Како да го разберам ова, дека велиш дека всушност нема подобра алтернатива?
Или навистина прашуваш која алтернатива ја сметам за подобра?

Мене воопшто не ми беше зборот за алтернативите.
Јас само пишувам и се прашувам за политиката која сега и овде, оваа влада ја води.
Ако вие сметате дека треба да се согласиме на ваквата политика, или воопшто да не ја дискутираме, само поради тоа што не гледате други алтернативи, тоа е сосема друго.
И патем, тоа е исто така проблематично.
Нема смисла човек да се согласува на лоша политика само поради тоа што не гледа други алтернативи.
Всушност, изборите поминаа пред неколку месеци. Нема логика сега да разговараме за тоа кој би бил подобар. Возот помина...меѓутоа со оглед на се, претпоставувам дека набрзо ќе дојде следниот. Па тогаш, ќе разговараме за алтернативите.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2011 во 00:46
Originally posted by Kali Kali напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:



Vo red, eve da se soglasam so tebe deka ovaa vlada ne ja biva i treba da se smeni .

Koja e alternativata i kogo treba da stavime na vlast? Sto mislis Kali ?

Koj ke ne spasi ? збунетост




Како да го разберам ова, дека велиш дека всушност нема подобра алтернатива?
Или навистина прашуваш која алтернатива ја сметам за подобра?

Мене воопшто не ми беше зборот за алтернативите.
Јас само пишувам и се прашувам за политиката која сега и овде, оваа влада ја води.
Ако вие сметате дека треба да се согласиме на ваквата политика, или воопшто да не ја дискутираме, само поради тоа што не гледате други алтернативи, тоа е сосема друго.
И патем, тоа е исто така проблематично.
Нема смисла човек да се согласува на лоша политика само поради тоа што не гледа други алтернативи.
Всушност, изборите поминаа пред неколку месеци. Нема логика сега да разговараме за тоа кој би бил подобар. Возот помина...меѓутоа со оглед на се, претпоставувам дека набрзо ќе дојде следниот. Па тогаш, ќе разговараме за алтернативите.



Mislam deka bev jasen vo mojot post.

Najlesno e da se kritikuva , na sekoj moze da mu se najde mana . 

Ako veke nesto sakame da rusime, treba da bideme spremni namesto toa da izgradime nesto podobro. Taka li e?

No vo pravo si, gragjanite si go kazaa svoeto na poslednite izbori na kogo mu veruvaat.
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2011 во 10:16
Мислам дека во мојот пост никаде не стана збор за некакво рушење среќа

Критикувањето е нешто позитивно-наместо критизирањето.
Поставив конкретни прашања кои ме загрижуваат, во врска со тоа ШТО ПРАВИ ОВАА ВЛАДА.

Тоа што оваа политика не трпи критики, особено не конструктивни, е нешто што исто така ме загрижува, кога веќе спомнуваме....





Изменето од Kali - 28.Септември.2011 во 15:39
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2011 во 23:04
Originally posted by Kali Kali напиша:

Мислам дека во мојот пост никаде не стана збор за некакво рушење среќа

Критикувањето е нешто позитивно-наместо критизирањето.
Поставив конкретни прашања кои ме загрижуваат, во врска со тоа ШТО ПРАВИ ОВАА ВЛАДА.

Тоа што оваа политика не трпи критики, особено не конструктивни, е нешто што исто така ме загрижува, кога веќе спомнуваме....





Najlesno e da se kritikuva, od toa nema nisto polesno среќа

No dali mozes da predlozis i resenija so koi bi mozel da i pomognes na ovaa kutra vlada ? ( dokolku ne si partiski opoziciono opredelena , razbira se намигнување )
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2011 во 23:22
Едни велат дека оваа влада САМО ја задолжува, презадолжува и ја носи кон банкрот драватаизненадување
Други велат дека оваа влада гради, средува (додуша само Скопје) ама важно гради (иако оние првите велат дека не гради туку кради).изненадување
Јас чекам да видам кој е во правоголема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 100101102103104 200>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.