IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Градови во Македонија
  Активни теми Активни теми RSS - Прилеп
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Прилеп

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 96979899100 131>
Автор
Порака
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2011 во 20:11
луѓе, под турбофолк мрсноќа не се подразбира само музика, туку култура и начин на живот, видови на луѓе...
пивосфестот е културен настан, бидејќи секој фестивал, без разлика со каква тема и содржина е, е културен настан
погрешно сте ми ја разбрале поентата... спореддете како се спроведуваат фестивалите на пивото во земјите на пивото, а како кај нас и ќе ви стане јасно

btw Дејвид гета ми е најодбивно нешто на светот во моментов
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2011 во 20:30
Пиво фестот не е културен настан туку е едноставно пиво фест, како и секаде во светот, пиење пиво, јадење скара, рипање, цикање, дружење и тн.
Второ на овој пиво фест немаше ниту еден турбофолк пејач за разлика од годината кога главна ѕвезда беше Цеца и јас тогаш бев против. Оваа година беа Харис Џиновиќ, Здравко Чолиќ и Ван Гог носители на трите вечери, плус на сцена беа и Супер Хикс, Фолтин, и нашите Фолк и Поп ѕвезди. Затоа не ми е јасно зошто го форисраш муабетот.
Освен тоа како што реков иако сум екстремно против турбо фолк музиката мислам дека единствена прилика каде што до негде може да се преживее т.фолкот е ваков тип на фестивали.
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2011 во 22:26
 
Мене не ми се допаѓа фестивалот не заради музиката, туку заради во кое време прават вакви оргии и тоа во најсиромашните градови во МК. Медиумите и власта сакаат со сила да направат нереална слика на живеењето во Македонија... па што ако дошле 400000 луѓе, мислите утре ќе им биде подобро (на повеќето) после пиво фест... вакви лексилиуми не ни се потребни... се надевам дека ќе се укине оваа глупост... барем до оној ден кога народот ИСКРЕНО ќе се радува на вакви настани...  не
 
ПС: мило ми е пивото, ама помила ми е вистината... така рекол Аристотел еднаш... голема%20насмевка
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2011 во 23:16

Citam podolu i se cudam...
ako sme siromasni treba li da umirame...????????????????
i da nema nikakvi organizacii.........????????
Ako sme siromasni i ke nemase narod na pivo festot....i nemase da pijat site kako lamji............
Ako sme siromasni ovie denovi vo koja i da svrtev turisticka agencija sekaden mi kazaa deka full aranzmanite se za celo leto potpolneti...Toa od sto se nema pari li????????

I se organiziralo vo siromasen grad..izvini Prilep e super grad i bas mi e milo sto nekoja interesna rabota ne se organizira vo Sk...
Ama kolku za informacija vo septemvri ili oktomvri bese pivo festot i vo Sk na kale...ama nikogas nema da go dostigne nivoto na Prilepskiot...
I ako e kulturen nastan sega aj da vikneme operski peaci ovde.....pa neka rastegaat operi a nie vo kostumi sakoa i smokinzi ke odime na pivo fest i ke glumime kulturni luge.....ili seljaci na godinata..
pa kakva muzika bi bila za na pivo fest?????
Si ima nastani za sekoja prigoda...i koj saka kulturen da bidi neka di na koncert, na teatar i dr mesta ne mora na pivo fest..
A jas do togas ke gi posetuvam site nastani sto mi pravat keif...odam na teatar..odam na koncert..odam na pivofest..ke odam na Dejvid Geta i ke si uzivam...
a tie raboti sto mi se glupi sekako ke gi preskoknam ..nema da gi posetam i voopsto so niv nema da se zamaram...
Fala prijatno...

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2011 во 08:52
изненадување ми се налути Мај Веј заради мојата искреност тага ...
 
специјално за Мај менување на глаголот ,,одам,, на прилепски. Пази: голема%20насмевка
 
еднина
1л. нема да ом (на пиво фест*)
2л. че ојш (на пиво фест)
3л. че иди (на пиво фест)
 
множина
1л. нема да идиме (на пиво фест)
2л. че идите (ако сте од Точила че ојте) (на пиво фест)
3л. че ида (на пиво фест)
 
*се однесува на пиво фест 2012
 
големо%20гушкање
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2011 во 09:20
газење%20од%20смеење хахахахахахаххахаа
ме изнасмеа море момче големо%20гушкањебакнеж

че ојш
чом

чојмеголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

не ти се лутам...онака само сакав да си кажам мое мислењеголемо%20гушкање

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2011 во 18:30
ma ne se raspravajte...ne e los pivo festot...ne e Prilep siromasen grad-recisi site gradovi vo nasata ni drzava se takvi..osven metropolata,razbira se,so siot svoj sjaj,lavovi,falanga,carevi i kralovi...
drugo mi bese muabetot.se e toa ok,malku zabava,polnenje baterii nikomu ne steti...znaete sto e loso pa duri i strasno?
centralniot del vo mojot grad den potoa!
e toa e najstrasno
samo da imate prilika da vidite sto se ostanalo na bulevarot otkako ke se krenat standovite i ke zaminat pivopiite...djubre , smrdea ,fekalii na site strani...site parkovi mirisaa na mocalni,na trulez....odvratnoболен
i da...cenata na pivoto na pivofest se granici so ludilo..ili nekomu ne e jasno sto znaci pivofest ili epten uspesno glumat mutavi...a nie,narod ko narod...udri denes na pienje i jadenje, pa utre...utre ke mu mislime za utreголема%20насмевка

Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2011 во 17:10

10 години од Карпалак одбележани во Прилеп

10 годишнината од трагичното загинување на десетмината прилепски бранители денеска беше одбележана во центарот на Прилеп во рамките на меморијалниот комплекс изграден во чест на бранителите на чиј споменик беше положено свежо цвеќе на денот на нивното загинување.

,,Карпалак е нашата тага и непребол. Загубата на прилепските бранители остави празнина која е дел од поновата историја на Македонија, вест која ја потресе целата македонска јавност,,-истакна градоначалникот на Прилеп Маријан Ристески.

,,Да се дознаат ликовите и имињата на извршителите, случајот да биде целосно расветлен, а сторителите да се жигосаат. Настанот никогаш да не се повтори, но и да не се заборави,,-рече Маријан Ристевски.

Владината делегација ја предводеше министерот за здравство Никола Тодоров.

,,Овде сме за да оддадеме почит на големите јунаци, но и тука сме за да не се заборави дека Македонија имала, има и ќе има свои храбри синови кои секогаш се подготвени да застанат на браникот на татковината,,-истакна министерот за здравство Никола Тодоров.

Од здруженијата на бранителите денеска истакнаа дека најголем дел од барањата кои ги поставиле од 2001 година па наваму се исполнети, но и натаму бараат да им се исполнат барањата во поглед на здравственото осигурување, предлагајќи за македонските бранители да се употреби хрватскиот модел.

,,Политичарите си ја сносат нивната одговорност доколку има грешки. Ние сме да излеземе во пресрет на секое барање на државата,,-вели Игор Петрески, претседател на здружението Карпалак.

Бараат и расветлување на фактите од воените дејствија.

,,Амнестијата е незаконска. Треба тие случаи да се вратат назад. Истражување на сторителите на дела, меѓу кои тука спаѓаат и четирите хашки случаи,,-вели Никола Грков, претседател на здружението на армиски ветерани од Кавадарци.

Во рамките на меморијален комплекс Карпалак 10 столбови високи по 15 метри ги симболизираат десетте животи на прерано загубените прилепски бранители

розарозарозарозарозарозарозарозарозароза 
 
лесна им земја на дечковците
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2011 во 15:59

ДЕНЕСКА КАЈ СЛОНОТ ВО ПРИЛЕП

Се одржува "Поетско Маркукуле"

Традиционалната поетска манифестација "Поетско Маркукуле", вечерва од 19 часот, по 5-ти пат ќе се одржи во Варош, во амфитеатарот кај локалитетот и природната атракција Слонот.
Ревијалната манифестација добива меѓународен карактер зашто, според организаторите - Градската библиотека "Борка Талески", културното македонско друштво "Пела" од Љубљана, локалната самоуправа и ДЛУП - најавено е учество на уметници од Словенија, Албанија и од Шпанија. Пријавени се над педесетина учесници, вљубеници во пишаниот збор од повеќе градови од земјава, а содржините годинава се збогатени и со ликовно - музички манифестации. Ќе настапи и словенечкиот квартет "Пела", кој ја негува македонската изворна музика.
За посетителите што од година во година ги има сe повеќе, организиран е и автобуски превоз. Се поаѓа еден час пред почетокот на манифестацијата од пред Домот на културата "Марко Цепенков".
В.То.



#






Изменето од Andjelina - 13.Август.2011 во 16:00
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2011 во 10:02
sinoka i Prilep slavese za pobedata голема%20насмевка
odamna ne se sobral tolku narod na plostad,a da bide so ista misla i namera...stalno tamu bile nasi ili vasi...ili prisilno doneseni...
sinoka plostadot ecese a vozduhot bese poln so euforija i ljubov kon lugjeto koi uspeaja vo nekolku nedeli da napravat ona sto nitu eden politicar ne uspea da napravi za nasata drzava vo minative 20 godini


 
momci не%20вреденне%20вреденне%20вреден


Изменето од Andjelina - 15.Септември.2011 во 10:21
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2011 во 18:39
Ууууу замисли шо че бидиТ утре хи,%20хи... забава
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2011 во 22:23

Прилеп - 70 години од првиот истрел


Реновираниот музеј на 11 Октомври, сместен во зградата на прилепскиот учесток, ќе биде отворен во чест на јубилејот - 70 години од почетокот на антифашистичката борба во Македонија, најавува прилепскиот градоначалник Марјан Ристевски во пресрет на празникот

Парада со 2.000 ученици, отворање скулптура на Кузман Јосифоски-Питу, огномет и целовечерен концерт на фолклорниот ансамбл „Танец“ се само некои од манифестациите што Советот на градот ги подготвува за 11 Октомври.

Новоуредениот музеј во учестокот ќе биде еден од најубавите во регионот, најавуваат градските власти на Прилеп.

- Импозантната поставка многу автентично и дискретно ќе ги отслика настаните од тој период. Во ентериерот, кој е модерен и современ, ќе бидат претставени голем број документи, скици, карти, оружје и воена опрема, како и указите за прогласување на народните херои и нивните фотографии. Посебен акцент ќе биде ставен на Повелбата за прогласување на Прилеп за град-херој и, секако, на учесниците што на 11 Октомври го почнаа оруженото востание - велат музејските работници.

Ќе биде изложена и обновената макета на учестокот, онака како што тој изгледал во 1941 година. Светнат е и муралот на НОБ од Борко Лазески. На долниот кат ќе биде поставен ентериер од просторијата каде што се вршела истражната постапка во тогашниот затвор.

- Она што се случувало тогаш ќе биде раскажано преку соодветна приказна, која ќе го претстави минатиот период - велат од прилепскиот музеј.

Споменикот на Кузман Јосифоски-Питу ќе биде поставен на плато пред учестокот. Ќе биде висок 2,50 метри и излеан во бронза. Автор е скулпторот Жарко Башески.

- Предизвик ми беше да го изработам ликот на Кузман Јосифоски-Питу. Тој е еден од најголемите револуционери во Македонија од периодот на НОБ - вели Башески.

Градоначалникот Ристески истакна дека општината со посебен пиетет, почит и внимание се однесува кон спомениците од НОБ.

- Во изминатите години се погриживме за реконструкцијата на Могилата на непобедените и ја обновивме Алејата на народните херои. Поставиме нови спомен-обележја на Мирче Ацев и на Трајко Тарцан. Ќе им оддаваме почит и натаму на сите што дале придонес за Македонија. Наскоро ќе поставиме бисти на Блаже Конески и на Круме Кепески - додава Ристески.


Што се случило на 10 октомври 1941 година

На десетти спроти единаесетти октомври 1941 година, прилепскиот партизански одред бил стациониран во месноста Црвени Стени. Командантот Тарцан издал наредба: „Вечерва во 10 часот ќе го истреламе првиот востанички истрел на бугарскиот полициски учесток. Потоа групата веднаш ќе ги прекине телефоните, а другата група ќе го нападне затворот“.

Почетокот на оруженото востание го означил Душко Наумовски. Според многубројните записи, таа ноќ била како ден. На Душко му биле придружба неговите другари од групата за напад на учестокот. Кога се приближиле до објектот, неколкумина се скриле под мостот, а Душко тргнал кон стражарот. Набрзо пукал во него, по што припукале и другите од групата, кои потоа се повлекле. Така почнало оруженото востание на македонскиот народ, за борба против фашизмот.






Изменето од Andjelina - 08.Октомври.2011 во 22:24
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2011 во 22:48
љубов prilep,

....mislam,...dab-ot! да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2011 во 21:53
ete,go proslavivme 11 Oktomvri so goooolem ognomet ...koj veli deka VMROto ne priznava NOVплазење
megju drugoto imase i edna prekrasna izlozba na Bojana Artinovska,koj moze nek ja poseti,vredi da se vidi...me voodusevi devojkava
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 96979899100 131>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.