IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Споменик на Александар на плоштад Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Споменик на Александар на плоштад Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4142434445 54>
Прашање: Дали сте за изградба на споменикот
Одговор Гласови Статистика
55 [56,12%]
4 [4,08%]
31 [31,63%]
8 [8,16%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2011 во 11:44

Мал ноќен разговор на Никола Груевски со сега не е важно кого

- Никола! Никола! Еј, Никола! Глув ли си, што не се јавуваш?
- Не сум.
- Што не си?
- Не сум глув.
- Па што не се јавуваш кога фино те викам?
- Како да ти се јавам кога ме викаш по име?!

- Па како да те викам? Сакаш по презиме? Еве: Груевски!

- Ќути идиоте, некој ќе те чуе!

- Кој да ме чуе во ова глуво дома? На цел плоштад Македонија нема никој освен нас.

- Па еве, јас можам да те слушнам.

- А па зошто и не би ме слушнал кога те викам?

- Не можам сега да ти објаснувам.

- Добро, Никола...

- Пак ти! Нели ти реков да не ме викаш ни по име ни по презиме?!

- Па како да те викам? Сакаш описно? Еве: еј, човеку кој сред ноќ се восхитуваш на велелепниот споменик на Александар Македонски!

- Ќути соме еден! Да не си го рекол веќе тоа!

- Што?

- Па тоа за споменикот.

- А зошто?

- Затоа што тоа не е Александар Македонски туку Воин на коњ. Така се вика службено.

- Од кога тоа?

- Ти не читаш весници, не гледаш телевизија? Си прочитал, или си чул ли некаде овој споменик да се вика поинаку отколку Воин на коњ?

- Па последниве денови и не баш, ама претходно и ти зборуваше...

- Не сум зборел ја ништо.

- Како не? Со свои уши имам слушнато...

- Ми веруваш ли ти мене или на своите уши?

- Многу ти е јак штосов! Почнуваш да продаваш вицеви постари од Александар Македонски.

- Не го спомнувај тоа име!

- Добро, извини...Почна да продаваш вицеви постари од Воинот на коњ. Сега задоволен си?

- Да..всушност не, но морам да бидам.

- Зошто мораш?

- Па од политички причини кои ти не ги разбираш. Ние мораме да бидеме паметни, да не го загрозиме сопствениот идентитет.

- Како да го загрозиме, човече?

- Ти велам дека не го разбираш тоа.

- Ајде, објасни ми!

- Идентитетот може да се загрози ако се спомнува нешто што не треба да се спомнува.

- Мислиш на Александар?

- Ти реков, немој да го спомнуваш!

- Па што ако не го спомнувам?!

- Заради идентитетот, коњу еден, ти реков! Ако сакаш да го зачуваме идентитетот, ќути!

- Да ти се плукнам во таков идентитет!

- Немој да го вреѓаш идентитетот!

- Па каков ми е тој идентитет ако морам да ќутам?

- Последен пат ти велам: немој да го доведуваш идентитетот во прашање!

- Ти го доведуваш во прашање! Цело време зборуваш дека нашиот идентитет е врзан за Алекс...

- Пак ти!

- Добро, извини...Цело време зборуваш дека нашиот идентитет е врзан за таа историска личност, а сега не дозволуваш ни името да и’ се спомне...Е, да те прашам: како ни се вика сега аеродромот?

- Кој аеродром?

- Па скопскиот. Не мислиш веројатно дека те прашувам како се вика аеродромот Џон Фицџералд Кенеди?

- Зошто би ме прашал таква глупост?! Па веројатно е јасно дека аеродромот Џон Фицџералд Кенеди, се вика Џон Фицџералд Кенеди.

- Да, јасно е. Е како се вика тогаш аеродромот Александар Велики?

- Немој, немој, немој...

- Ете гледаш дека има причина зошто те прашувам. Може да се случи и веќе никако да не се вика.

- Не е точно!

..............

има уште, кој сака да чита,.....аврор Предраг Луциќ




Изменето од bluebell - 23.Јуни.2011 во 11:48
always look on the bright side of the life!
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2011 во 12:09
da se razbereme od pochetok.....nemam nishto protiv voinot....nit protiv konjot......me interesira samo dali e prezemena sekoja merka .....da ne pozeleni bash onamu kade im otidoa ochite na nekoi ...nemoj posle i za toa nekoj drug da e krivизненадување......
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2011 во 12:38

... Sega koga kje gi stavat lavovite, kje nema problem, sekoj kje vnimava kade gleda i kako gleda, misli...
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2011 во 13:09
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


... Sega koga kje gi stavat lavovite, kje nema problem, sekoj kje vnimava kade gleda i kako gleda, misli...


..бог да чува, само да не распоредат...тигри.какви има,два-тројца се доста за цел плоштад.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13917
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2011 во 13:23
kajzerot ako ne go doterashe na pamet narodot stoka  germanija nemashe da bide toa shto e denes., -izvadok od sekavanjata na agjutantot kajzerov
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13917
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2011 во 13:35
lugjeto shto go zhiveat svojot zhivot na prizemno nivo., ni mislata ne mozhat da ja potkachat ni za edna skala., ostanuvaat zarobenici na sopstvenata hipokrizija
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2011 во 13:38
..ако минатото е репер за развој на една држава,тогаш ние сме преку 20 века наназад.бреее....

жими оваа Нова Македонија што последниве 4-5години има развој невиден...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13917
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2011 во 13:45
 a shto toa se lutime na juzhnive koga 45-ta sami si izmislivme NOVA., mislam nekoj toa togash go smislil., a gi ima seushte so ista mislovna matrica
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2011 во 16:20
не ми е јасно како може некој да се гордее со одреден дел од своето минато и култура и истовременода го занемарува фактот што некој не му го признава тоа и му дава измислени имиња... навистина не ми е јасно, и наместо да се застане цврсто во македонската политика, они се распалуваат по форуми и чаршии за тоа колкави педери биле грците што не заебавале вака

бедна и забегана нација, тоа е дефинитиво, и не е навреда, ова се најпријатните зборови кои можев да ги смислам не
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2011 во 16:56
...ama, od pregolemata euforija, makedoncite ne se ni svesni seushte deka se,ustvari, zaebani:

...ne ke mozat da se slikaat so svojot''dedo'' barem ne ''normalno''.

Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Diogen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 355
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diogen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2011 во 17:58
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by Diogen Diogen напиша:



Од техничка гледна точка , споменикот е одлично наравен и тоа ми се допаѓа. Скопје ќе има атрактивен споменик, заедно со фонтаната како целина.
Ова го зборам оти кога одам по ЕУ, не дремам по кафани, ами шетам по плоштади и споменици, и затоа мислам дека е доволно атрактивен споменикот како целина.
Но, сметам дека локацијата е лошо одбрана - куп споменици и објекти на толку мал простор го има само овде, се гуши плоштадот, а тек треба и други споменици и објекти да се градат. Тајмингот е аут, многу пари се фрлија , а можеа многу работи да се покријат или да се инвестира во поитни работи, во услови на галопирачка сиромаштија.
Од политчки аспект, веќе пишав по форумов дека ме иритира она Воин на коњ, првенствено од фактот дека Александар бил крал, а сега го деградиравме во воин, исто као и Филип.....Тоа е навреда за личноста која се велича деновиве...Толку од нашата „античка свест“.....
Во секој случај, можеби заради овој споменик и другите (не толку), ќе има поголема посетеност на градот , особено центарот, повеќе туристи -повеќе пари. Само да не биде она -секое чудо за три дена....
За привлекување туристи, треба многу повеќе од ова....
 



Диоген го разбирам твојот револт би било погрешно кога би живееле во друго време и на друго место. Но не заборавај дека ние сме во Европа гаде што лицемерјето има пресудна улога. Добро е што ја прифаќаме нивната игра. Мислам дека доволно долго европското лицемерје го осеќавме на своја кожа ред е малку и ние да се поиграме со нив. Инаку како се вика споменикот не е ни битно битно а содржината.
Кога сме кај лицемерието, бар тука го имаме на претек, и тоа постојано на релација власт -народ.
Прво ни сервираа влез во ООН под привремена референца која нели ќе траеше 3 месеци, ама гледај чудо, тера веќе 18 години, и иште грчевито се бориме преку неа да влеземе во НАТО и ЕУ....
Знамето го сменивме, нели отстапка, се откажавме од македонското малцинство во соседните земји, нели, и тоа е мудра игра, тактика....
Најнов бисер е дека оваа влада не го дава името, цврст преговара, народот напален, по форумов веќе епови ќе се пеат за владава, а замисли премиерот призна дека веќе се согласил за име Република Македонија (Скопје) во Бук*решт 2008, ама на грците не им се бендисало името....Еднаш попушти, сега барај нова отстапка, немаш простор да кажеш не менувам име....
Јака тактика, сега треба да си најдеме име кое ќе им одговара на грците, тоа е нашата такатика, абе ги работиме странциве ко бавча...
И сега ќе се јават ДПМНЕ-овците со плукање дека сум кратковид, глуп и слеп, а тие ја сфаќаат големината на стратегијата на власта...
Ако,но ние наскоро ќе се разбудиме со ново име, со Воин на коњ кој ќе си го викаме Александар по дома, а воин во странство, ќе си направиме идентитет за дома, ама надвор ќе не знаат како други некои....
Кога ќе се разбудиме од еуфориите, ќе биде касно, јавето ќе ни биде мноогу црно....
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2011 во 18:11
Абе каков Воин на коњ... збунетост Споменикот се вика Алксандар Македонски... да Единствен кој е надлежен да го одреди името на своето дело е АВТОРОТ на делото... Според Валентина Стеваноска името е Александар Македонски. Крај на сите дискусии во врска со името на споменикот. среќа
 
ПС: Може Владата во Холандија да каже дека сликата на Ван Гог е ,,Хризантеми,, , но сите знаеме дека е ,,Сончогледи,,. голема%20насмевкада
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13917
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2011 во 18:59
 nacija shto imala vo svoite redovi lugje od vlast ., shto sudele i takvi makedonci kako shto e eden pavel shatev., a nivnite istomislenici i denes prodolzhuvaat so istite makedonokanibalistichki  idei., navistina se prashuvam dali treba da postoi ., ednostavno se prashuvam ., so vakvi i tolku  izvrtena ideologija kako voopshto seushte postoime/.
 
 veke e vreme da se razmisli koj toa ne osporuva ., grcite ., ili nie samite na sebe sme negacijaне
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2011 во 19:34
Кога че се прашате прво ВИЕ што сте по потекло?
- дали чеда на воинот на коњ,,дали славјани,дали антички,дали хелени,дали тракијци,дали,пелегзити,дали пеонци,дали Хуни,дали татари,дали Илири,дали Струмјани,дали Дарданци и ...,па ќе споредите со генетските истражувања каде 15% се словени,ама и толку (15%)хелени,(зборувам за овде),тогаш поставете прашање и на другите дали се македоноканибали или ,луѓе со слободна волја ,а имам уште еден предлог за споменикот,пошто ви срам да го насловите Александар,во свет,се ПЛАШИТЕ,па го кажувате како воин на коњ,немојте ,аман барем викајте се по ,а со тоа нема коњот да го омаловажите,да викајте се потомци на тој што го јава Букефал,значи БУКЕФАЛИСТИ.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4142434445 54>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.