IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Споменик на Александар на плоштад Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Споменик на Александар на плоштад Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3738394041 54>
Прашање: Дали сте за изградба на споменикот
Одговор Гласови Статистика
55 [56,12%]
4 [4,08%]
31 [31,63%]
8 [8,16%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2011 во 23:36
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

И јас сум против рушење. Најголемиот број од спомениците и посебно барокните згради (уф, барок во Византија) ќе  останат долго време како сведоштво за мегаломанијата и кичот промовиран од една генерација транзициони политичари на кои газот им е во 21 век а умот во 19 век. Споменици на големите комплекси на една мала нација.
 
голема%20насмевка
да
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2011 во 00:10
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

И јас сум против рушење. Најголемиот број од спомениците и посебно барокните згради (уф, барок во Византија) ќе  останат долго време како сведоштво за мегаломанијата и кичот промовиран од една генерација транзициони политичари на кои газот им е во 21 век а умот во 19 век. Споменици на големите комплекси на една мала нација.
 
голема%20насмевка
да
 
нененамигнување
 
 
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2011 во 00:23
Влегуваш во Скопје, контејнери и ѓубре лево, ѓубришта десно...оп, малце понатаму, Бандини комерц....сиромашна земја, што да правиш, невработеност до плафон, нема инвестиции, а ни премногу воспитание....

Стигнуваш ( некако ) до центар, проаѓаш триумфално низ порти....Од спротива Аце ти мафта, не можеш да го догледаш- мислиш Кипот на слободата стигнал во сред Скопје....од позади, Даме и Гоце, коњаници горди....лево и десно, барок стајл зданија...Машала....Не се дава Македонче голема%20насмевка Има на сите да им покаже колку пари може да фрли на куп бетон, па нека пукнат душманите.
Ова муабетот ми беше пешки ако тргнеш....со кола...којзнае изненадување


Изменето од Kali - 17.Јуни.2011 во 00:25
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2011 во 10:36
Мене споменикот ми се допаѓа од чисто естетско-уметничка  гледна точка....не дека е од Аце наш, туку едноставно како замисла.....вклопен во една целина со фонтаната и постаментот...
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2011 во 14:07
Има,има вакви и слични глупости,од помали и поголеми размери.
Само времето ќе си го покаже своето,како се прават работите без вкус,а и џабе има катедра Историја на Уметност,нека ги прашаат нив,како низ историјата имало разни небулози и паметни работи.
Ова овде е само непознавање на работите,тотален невкус,иронија со КИЧ,селска клапачка култура,или просто речено,Инает,јас можам и ми се можи ако ти е мака жали се..?
тоа ти е етносот во целосна смисла кој егзистира овде,крајно и не знае што е ,односно ако тие претходно забрануваа систематско истражување на античкиот период(како бугарите што ги забораваат годните кога биле во пакт со нацистите),сегашните за инает,нацуцлијна се во еден квадрат,ноо... лудаци имало и ќе има останува историјата како ќе запише,се разбира овде ќе си напишат,но во примерите за естетика,Историја на уметност,и сродните познавања,ќе бидиме повторно како појава за потсмев и иронија на една глупава нација.
фактички тоа е одраз на нашето наводно систематско истражување,само што сега излегува на површина тресењето глупости,светската историја сеуште не потврдила ,систематски не признала ништо од ова,затоа тоа ќе си има последици,врз нас ,е сега колку е кадарен да издржи овој народ,ќе видиме,кај некои веќе конците попуштаат,... но за самосвст,далеку е да се зборува.
И уште една вистина,(пошто сум од таа сфера),кога учев на таа катедра,па некој од интелектуалците(машинци,економисти,правници)ќе ме прашаа што учам,со потсмев ги гледаа работите,демек,ме прашуваа што сме ние по потекло?
е ,одговорот е лесен,но прашањето е одраз на некултурата која се градела со децении,а сега ова е само надоградба на иронијата,дојдоа демек,познавачи на антиката и начукаа се и сешто,а систематската археологија,вистинските пишани и постоечки извори се сосема нешто друго,значи овде нема никаква наука и здрава потпора за научно докажување,затоа и сите ни се смеат,сами си ја испревртивме историјата.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2011 во 23:54
Денес Македонија го изживува (поточно - живее со) КОМПЛЕКСОТ на Балканските држави од 19 и почеток на 20 век! Срамота!!!

Од кичарајов, срамота е за еден човек да се нарече македонец - да живееш во држава со вакво “уредување“ треба да се срами што е жив!!!

Не за граници и поделби - не сакам никој да го ограничува мојот идентитет и мојата слобода на ваков начин!!!

за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2011 во 02:57
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Мене споменикот ми се допаѓа од чисто естетско-уметничка  гледна точка....не дека е од Аце наш, туку едноставно како замисла.....вклопен во една целина со фонтаната и постаментот...
ни од уметничка и урбанистичка гледна точка не го бива...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13917
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2011 во 08:28
 da prichekate pa koga ke mozhe se vo celina da se vidi ., i togash da diskutirame ., pa ako treba i tema ke otvorime., aj lugje malku sabur.,., na srede przhenje e pomfritot ne bil doprzhen......големо%20гушкањенамигнување
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2011 во 13:43
Дефетизмот според мене е својствен секогаш и само секогаш на одредена група на луѓе.

Е сега дали секое утро стануваат истите на лева нога или од проста причина што не сака да се признае било кој добар потег само поради тоа што е од  политичкиот конк*рент не знам .

Но знам дека Скопје моменталната власт ќе го направи како бомбонче,можеби не цело Скопје,но центарот ќе биде прекрасен.

Секој ден градот е се поубав и се гради и воведува нешто ново,и секој ден Дефетистите се повеќе се против тоа збунетост

Чудна логика и ментален склоп,или јас сум во голема грешка или дефетистите..некој сигурно греши....

Ќе каже Судијата.

А Судија е времето.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2011 во 14:39
Аххх..... Скопје беше убав град..... но сега со Аце - стана “уште поубав“ голема%20насмевка

срам ми е што живеам во ваква држава...

имаше едан статија (треба да ја најдам) дека во Атина грците ќе издигнеле споменик на Дарко Панчев (бидејќи дедо му бил грк) поголема со еден метар од таа на “скопскиот“ плоштад.  газење%20од%20смеење ќе биде интересно
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2011 во 15:42
Originally posted by Kali Kali напиша:

Влегуваш во Скопје, контејнери и ѓубре лево, ѓубришта десно...оп, малце понатаму, Бандини комерц....сиромашна земја, што да правиш, невработеност до плафон, нема инвестиции, а ни премногу воспитание....

Стигнуваш ( некако ) до центар, проаѓаш триумфално низ порти....Од спротива Аце ти мафта, не можеш да го догледаш- мислиш Кипот на слободата стигнал во сред Скопје....од позади, Даме и Гоце, коњаници горди....лево и десно, барок стајл зданија...Машала....Не се дава Македонче голема%20насмевка Има на сите да им покаже колку пари може да фрли на куп бетон, па нека пукнат душманите.
Ова муабетот ми беше пешки ако тргнеш....со кола...којзнае изненадување


Охо, и ова не е се.
Аце, Даме и Гоце, Ченто, Христо Узунов (?), Васил Чакаларов (????) сите на сред село заедно со шмизлите ( ???) , ѕвоната, биковите, џуџињата и што уште не, што е неподносливо неспоиво едно со друго, и вака како цел пакет, тотално не обезличува како народ во одредено време и простор.

Зошто, се прашуваат странците, и се прашуваме ние?

Затоа што неколку луѓе мора да заработат, а повеќето да се изманипулираат со ефтини финти.
Времето ќе покаже сигурно нешто, а јас мислам времето и историјата ќе запишат дека овие споменици се опнати во фазата на лудило на македонската власт, немоќта поинаку да ги решат важните прашања, и огромното растечко незадоволство на народот.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13917
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2011 во 15:50
 vremeto ., samo edno ke pokazhe ., deka
 toj shto trebelo da si ja zavrshi domashnata zadacha ., samoto vreme pokazhuva deka ne ja srabotil
 ludiloto traeshe se dodeka odredena politichka garnitura ., ekonomski i politichki tatalka ja raznebiti makedonija
 natalozhenite neresheni vazhni prashanja ne se reshavaat preku nok i so volshebno stapche
 a narodot., .....pa narodot greshi i koga e vo pravo ., taka neshto mi se slushna ili sum vo greshka
 i na krajot., sega za sega., nekoj si ja lizhe sopstvenata plukanica
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2011 во 16:02
....
А кога се решаваат важните прашања?
Колку време треба некому да веруваш, пред да го процениш за способен или не, да ги реши важните прашања?

10 години, 20, колку?
Кога ќе биде ОК да се рече, добро, им дадовме доверба, ама не ја оправдаа?
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2011 во 16:24
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Денес Македонија го изживува (поточно - живее со) КОМПЛЕКСОТ на Балканските држави од 19 и почеток на 20 век! Срамота!!!Од кичарајов, срамота е за еден човек да се нарече македонец - да живееш во држава со вакво “уредување“ треба да се срами што е жив!!!Не за граници и поделби - не сакам никој да го ограничува мојот идентитет и мојата слобода на ваков начин!!!


Денеска Македонија го живее тоа што требаше да го изживее во годините по осамостојувањето, фазата која не сме имале можност да ја поминеме од познати причини мора да се помине тоа што било потиснувано мора да излезе од нас. Е сега зошто Македонија 15 години живееше во клиничка смрт и во статус кво тоа порценете сами.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3738394041 54>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.