IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Што прави оваа влада?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што прави оваа влада?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9293949596 200>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 5,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2011 во 11:35
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Сите што имале поднесено документи добиле пари?
Изгледа јас у Зимбабве живеам, и тука има град Неготино и Кавадарци исто лозарски градчиња, ама пола од народот не земал субвенција.....
Ќе да е до тоа....
А тоа што го кажа дека твоите склучиле пред договор со винарската визба, е за тие што сакаат да почнат....
  винарските визби се приватна сопственост.... и тоа нема врска со субвенционирањето.... Убаво ги слушам луѓето кога сум таму... Ќе прифатеа 5 денари откупна цена за килограм доколку претходно добиеа субвенции.... А вака субвенциите сеуште ги немаат добиено, а грозјето отиде за вино и ракија....
Бтв...... Убаво му рекоа на вујко ми и тие што ги знам.... Одете извадете книшки, гарант пари ќе земете.... А вака ни пари ни грозје....




Наброј ми еден човек кој уредно поднесе документи а не зема пари за субвенции...Те замолувам пиши ми го може, и во лп...да не е јавно пред сите, и за 5 минути ќе провериме што е проблемот и дали земал или не.....да
И  убаво си кажа винарските визби се приватна сопственост а не на Груевски...и Владата....да си ми жив и здрав ти текнада

Изменето од MyWay - 20.Мај.2011 во 11:35

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2011 во 11:38
само ке мораш точно име и презиме  и матичен..и ке средиме...среќа

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2011 во 11:40
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Сите што имале поднесено документи добиле пари?
Изгледа јас у Зимбабве живеам, и тука има град Неготино и Кавадарци исто лозарски градчиња, ама пола од народот не земал субвенција.....
Ќе да е до тоа....
А тоа што го кажа дека твоите склучиле пред договор со винарската визба, е за тие што сакаат да почнат....
  винарските визби се приватна сопственост.... и тоа нема врска со субвенционирањето.... Убаво ги слушам луѓето кога сум таму... Ќе прифатеа 5 денари откупна цена за килограм доколку претходно добиеа субвенции.... А вака субвенциите сеуште ги немаат добиено, а грозјето отиде за вино и ракија....
Бтв...... Убаво му рекоа на вујко ми и тие што ги знам.... Одете извадете книшки, гарант пари ќе земете.... А вака ни пари ни грозје....




Наброј ми еден човек кој уредно поднесе документи а не зема пари за субвенции...Те замолувам пиши ми го може, и во лп...да не е јавно пред сите, и за 5 минути ќе провериме што е проблемот и дали земал или не.....да
И  убаво си кажа винарските визби се приватна сопственост а не на Груевски...и Владата....да си ми жив и здрав ти текнада


За набројувањето нема да излезе од моја уста никогаш.... 1000 % сум сигурен дека имате статистика, кој се поднел документи, а кој добил пари.... Така да нема шанси на некого да му го загорчам животот дополнително...

А приватни винарски визби уште пред да започне откупот им нудеа ниски откупни цени, и парите да им се префрлат веднаш.... Но лозарите чекаа да видат што ќе се случи со ветените субвенции, за да знаат дали да го ветат родот по екстремно ниска цена.... Тоа не се случи немаше субвенција за секого, и немаа сигурност дека со таа цена што ќе им ја исплатат пред откупот ќе можат да преживеат....
Едно се знае во оваа држава... Биди член на вмро, полесно ќе живееш..... тоа посебно важи за земјоделците, тутунарите, лозарите и останатите...

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2011 во 11:42
Лелеее НРГ значи не знаеш што збориш и за тоа овде ќе ја завршам дискусијата....
Ако некој не добил субвенции има право да се буни...
а такви НЕ ПОСТОЈАТ.......

И ти кажав ако има некој што не добил кажи ми.....да

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2011 во 11:47
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

Лелеее НРГ значи не знаеш што збориш и за тоа овде ќе ја завршам дискусијата....
Ако некој не добил субвенции има право да се буни...
а такви НЕ ПОСТОЈАТ.......

И ти кажав ако има некој што не добил кажи ми.....да


Има право да се буни, ама не гледате А1 и не гледате дека се бунат... истото се деси и со тутунарите... Ама пак не гледате А1 и не сте виделе дека се бунат...
Чудно како толку народ се буни, а пак никој не го гледа....

Знам гледате Сител и Канал 5, а таму Скопје е Женева, а Македонија е Андора, каде се е убаво и сите се мирни, секој има пари.... хммммммммм....

Кога некој ќе ти го покаже покаканиот веш, нормално е да си му љут и да му свртиш глава....



Изменето од NRGMKD - 20.Мај.2011 во 11:49
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2011 во 11:58
Знам неколку земјоделци кои за последниве 3-4 години кој од субвенции,кој од закуп на државно земјиште процветаа благодарејќи на истите тие субвенции и земање земја под закуп.

Не велам дека можеби немало опструкции на земјоделци кои не се од позиција,ама су сигурен дека секој или најголем процент на ите што си поднесле сите и исправни документи си довиле и субвенции и земја.

Треба да ви е јасна една работа,дека Грујо води кампања за избори од крајот на предходните избори,нови факултети и дисперии,зубвенции,земјичка за тој што побарал и слично,и ќе ги добие изборите.

Огромен број на родители и се благодарни на оваа влада само и најмногу за новите факултети и дисперии од причина што дечињата сега си им студираат дома,не одат никаде надвор,не се плаќаат пари за стан,превоз и слично и само поради тоа ќе гласаат за ДПМНЕ.

Додека овие од СДСМ најавуваат затворање на сите дисперии еден глас нема да добијат од такви семејства кои имаат студенти во сопствен град,просто човек да се чуди кои им ја води кампањата,абе тие самите ќе се победат,во случајов ДПМНЕ не треба кампања да прави.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2011 во 12:04
Бреее Мај, па ти ептен јака женска си била во држававада.... проверки одма дрн мрн, информации прва рака...колку е убаво да си моќен, нели?

Знам, знам, т.е. можам да замислам намигнување

Убава е моќта...само што оние кои се вистински моќни, ја имаат таа доблест постојано да се преиспитуваат себеси, своите дела, да преземаат одговорност...За жал, оваа влада не ни го даде тоа задоволство, бидејќи они едноставно живеат во друга димензија....
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2011 во 12:06
Originally posted by fiks fiks напиша:

Знам неколку земјоделци кои за последниве 3-4 години кој од субвенции,кој од закуп на државно земјиште процветаа благодарејќи на истите тие субвенции и земање земја под закуп.

Не велам дека можеби немало опструкции на земјоделци кои не се од позиција,ама су сигурен дека секој или најголем процент на ите што си поднесле сите и исправни документи си довиле и субвенции и земја.

Треба да ви е јасна една работа,дека Грујо води кампања за избори од крајот на предходните избори,нови факултети и дисперии,зубвенции,земјичка за тој што побарал и слично,и ќе ги добие изборите.

Огромен број на родители и се благодарни на оваа влада само и најмногу за новите факултети и дисперии од причина што дечињата сега си им студираат дома,не одат никаде надвор,не се плаќаат пари за стан,превоз и слично и само поради тоа ќе гласаат за ДПМНЕ.

Додека овие од СДСМ најавуваат затворање на сите дисперии еден глас нема да добијат од такви семејства кои имаат студенти во сопствен град,просто човек да се чуди кои им ја води кампањата,абе тие самите ќе се победат,во случајов ДПМНЕ не треба кампања да прави.


Неможеш земјоделецот да го делиш на вмро и сдсм... тој работи со мака со пот, тој сака да му се откупи родот, да си ја прошири земјата, да го зголеми производството... начинот на селектирање е омаловажувачки... извади книшка ќе добиеш што сакаш...
А кога веќе збориме за дисперии, тогаш зошто сеуште Скопје е полн со студенти од други градови... Им се плаќа на нив? Како да успееш да влезеш на дисперии? Има и тука конк*рс нели?


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2011 во 12:11
Секако дека не можеш да делиш земјоделци,ама и нека ти е јасно дека огромен број од Земјоделците не неполитички ориентирани кон се,не ги интересира политика,не се ни членови ни ништо,едноставно си тераат работата нивна.

Сега од кого се позадоволни,од ДПМНЕ  или СДСМ??

Енерџи,во Скопје студираат студенти кои имаа средства или пак немало таков факултет во нивниот град.

Во градовите кои имаат дисперзирани студии студираат сиромашните студенти кои немале средства за да појдат надвор и сега му се ептен благодарни на Грујо за тоа.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2011 во 13:25
Originally posted by Kali Kali напиша:

Бреее Мај, па ти ептен јака женска си била во држававада.... проверки одма дрн мрн, информации прва рака...колку е убаво да си моќен, нели?

Знам, знам, т.е. можам да замислам намигнување

Убава е моќта...само што оние кои се вистински моќни, ја имаат таа доблест постојано да се преиспитуваат себеси, своите дела, да преземаат одговорност...За жал, оваа влада не ни го даде тоа задоволство, бидејќи они едноставно живеат во друга димензија....



Kali kaliiiiiiiiiiiiii dali se slusas i se citas sto kazuvas.........
Ubavo mu kazav ako ima takvi luge neka gi kaze, ili samite neka se kazat..
AJDE.......sto  e problemot ovde
NE SAMO DA SI IZMISLUVATE.........lazete.........kako prazni vodenici ovde, samo da pisete nesto deka ti pa ili bilo koj ste mnogu popametni...
ili PO JAKI.izvini ama provociras epten....kontrol malku...

ustvari Branko shkola sto da ocekuvam...
pocnav da ne se zamaram so takvite pametni..



Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2011 во 13:36
Маче, извини ако погрешно сме се разбрале, не е мој стил да провоцирам непотребно, ниту ми значи да се правам паметна...но ти го кажа ова нели? Како поинаку да го сфатам тоа ?
И ајде доста веќе ме етикетираш...нема смисла веќе. мирШто јас излажав Мај? Зошто ме ставаш во групи некои...? Не се познаваме, ама еднаш пушти срце, отвори очи, прошири хоризонти и земи ми за збор дека јас воопшто не сум Бранко фан намигнување


Originally posted by MyWay MyWay напиша:


Наброј ми еден човек кој уредно поднесе документи а не зема пари за субвенции...Те замолувам пиши ми го може, и во лп...да не е јавно пред сите, и за 5 минути ќе провериме што е проблемот и дали земал или не.....да



Изменето од Kali - 20.Мај.2011 во 13:39
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2011 во 14:33
Originally posted by Kali Kali напиша:

Маче, извини ако погрешно сме се разбрале, не е мој стил да провоцирам непотребно, ниту ми значи да се правам паметна...но ти го кажа ова нели? Како поинаку да го сфатам тоа ?
И ајде доста веќе ме етикетираш...нема смисла веќе. мирШто јас излажав Мај? Зошто ме ставаш во групи некои...? Не се познаваме, ама еднаш пушти срце, отвори очи, прошири хоризонти и земи ми за збор дека јас воопшто не сум Бранко фан намигнување


Originally posted by MyWay MyWay напиша:


Наброј ми еден човек кој уредно поднесе документи а не зема пари за субвенции...Те замолувам пиши ми го може, и во лп...да не е јавно пред сите, и за 5 минути ќе провериме што е проблемот и дали земал или не.....да



PA NEKA DOKAZE...A NE SAMO DA IZVEDUVA...
MOZEBI ZNAM NEKOJ STO KE MU POMOGNE ......

inaku kali te obozavam..i nadvor od ova vo politika sto se raspravame te pocituvam i bas mislam deka si super i ok...бакнеж

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14598
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2011 во 14:50
Што и да прави и оваа и било која влада во Македонија, едно треба да е јасно

Не може сите да работат во државна администрација, не може сите да седат во канцеларии....мора да има кадар и од останатите кои ке се занимаваат со друга работа, било тоа да е во текстила индустрија, рударство, земјоделство, сточарство итн.

Факт е дека секогаш ќе бидат привилигирани оние со партиски книшки , така да нема ништо да се смени, може само да се помириме сите со тоа и толку.

Од друга страна, доколку имаш врски , значи НЕ МОРА ДА СИ ЧЛЕН НА НИЕДНА ПАРТИЈА, но да имаш врски, близок роднина, пријател , тогаш ќе си работиш и во приватна фирма, шпедиција , па дуууууууууууууууури и во странска фирма во Македонија, но МОРАШ да имаш врски за да те вметнат во фирмата.намигнување

Тоа е тоа, ќе си се помириме со ситуацијата во нашата земја и додека оној кој зборува не работи - тој што работи, не зборува

Ако сакаш пари, макар да се минимални, мора да се работи, а не да се седе.
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2011 во 14:54
Se soglasuvam so Mindy 100%..........да

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9293949596 200>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.