IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Светот на први мај протестира, а ние?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Светот на први мај протестира, а ние?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2011 во 19:47
Originally posted by Македон Македон напиша:



Не знам дали знаеш, ама здружението за социјална правда "Ленка" е антикапиталистичко движење, поврзано со анархистите. А штом е антикапиталистичко здружение, тогаш истото е јасно каде гледа.

 

Ами и анархистите се лугенамигнување
Не сретнав во литературата дека се забранети или не обратив внимание.
Еве и јас сум антикапиталистички (дури може да се рече социјалистички типголема%20насмевка) ама не сум анархист-ка.
Впрочем-анархистите се претходница на помирните протести. Да не ги навредам децава-ама јас си имам сомнеж дека и се некои анархисти-премногу беа мирниголема%20насмевка
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2011 во 19:48
Да не бидам off topic..
ама ајде некој нека каже...
дали некогаш, некаде за време на овие 20 транзициски години...
било кој штрајк...
за било што...
против било која влада...
успеал нешто да смени...
и да ја постигне целта...

демагогии во стил народот треба да се освести...
треба да излезе на штрајк...
треба...
треба...
се исто што го зборат и политичариве...
едноставно во оваа држава не се знае кој е кој....
кој за што, кој со што...
ова е уствари секој за себе...
секој со сам себе...
Америка и Бандите на Њујорк...


Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2011 во 19:54
tuka ,ochigledno, deka ne palat nikakvi shtrajkovi ,protesti,...mitinzi i sl....
 
eve , na oprimer,...imalo,povekje  protesti za neshto da ne se gradi ....
 
...i mene me interesira dali nekoj od niv ''upalil''...t.e...dali  bilo sprecheno, koga i da e,...neshto da se gradi , samo poradi toa shto narodot se pobunil?збунетост
 
...kako da ne,...ako nekade, voopshto, ne go e*** narodot  ....toa e tuka!
 
....mislam,,...ne za takvi raboti,
 
...inache ,...toj itekako e e*** od ....sopstvenata drzava!да


Изменето од Анастеа - 02.Мај.2011 во 00:06
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2011 во 20:05
Ме мрзи да барам наназад- ама знам сигурно дека негде кажав- Во Македонија во Охрид човек умре како последица од штрајк со глад и никому око не трепна. Тогаш се трасираше патот на ова што се случува денеска.
Ако се знае дека Махатма Ганди ги матираше Англичаните токму со тој тип штрајк, а кај нас политичарите не трепнаа со око на такво нешто, тогаш јасно е дека знаат со каков менталитет имаат работа.
Затоа во Македонија е најлесно да си политичар. Никој ништо не ти може, се можаш да ветиш, ништо да не исполниш или да си правиш што сакаш и влакно да не ти фали.
Доволно е само да го убедиш народот дека противникот ти вади афери и готово.Можеш раат да си делуваш.
Искрено мислам дека сме единствена држава во која на штрајк само кај нас се одговара со антиштрајк- народ против народ. тага
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2011 во 20:14
starata dobra,....''stara''!аплауз
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2011 во 20:26
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by Македон Македон напиша:


Не знам дали знаеш, ама здружението за социјална правда "Ленка" е антикапиталистичко движење, поврзано со анархистите. А штом е антикапиталистичко здружение, тогаш истото е јасно каде гледа.

 
Ами и анархистите се лугенамигнувањеНе сретнав во литературата дека се забранети или не обратив внимание.Еве и јас сум антикапиталистички (дури може да се рече социјалистички типголема%20насмевка) ама не сум анархист-ка.Впрочем-анархистите се претходница на помирните протести. Да не ги навредам децава-ама јас си имам сомнеж дека и се некои анархисти-премногу беа мирниголема%20насмевка


Jaс не реков дека не се луѓе, ама многу добро знаеме што мислат тие за државата, правото и јавниот поредок. Оние кои протестираа се всушност поврзани со анархистите, а дали и тие се такви, не знаеме.

А антикапитализмот не е решение за една демократска држава како Македонија, која се стреми да биде дел од капиталистичкиот и демократски свет.

Затоа и кажав дека доколку анархистите и нивните сличномисленици се единствената критичка маса во Македонија, тешка и мачна ќе биде иднината на оваа држава.
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2011 во 12:48
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by Македон Македон напиша:


Не знам дали знаеш, ама здружението за социјална правда "Ленка" е антикапиталистичко движење, поврзано со анархистите. А штом е антикапиталистичко здружение, тогаш истото е јасно каде гледа.

 
Ами и анархистите се лугенамигнувањеНе сретнав во литературата дека се забранети или не обратив внимание.Еве и јас сум антикапиталистички (дури може да се рече социјалистички типголема%20насмевка) ама не сум анархист-ка.Впрочем-анархистите се претходница на помирните протести. Да не ги навредам децава-ама јас си имам сомнеж дека и се некои анархисти-премногу беа мирниголема%20насмевка


Jaс не реков дека не се луѓе, ама многу добро знаеме што мислат тие за државата, правото и јавниот поредок. Оние кои протестираа се всушност поврзани со анархистите, а дали и тие се такви, не знаеме.

А антикапитализмот не е решение за една демократска држава како Македонија, која се стреми да биде дел од капиталистичкиот и демократски свет.

Затоа и кажав дека доколку анархистите и нивните сличномисленици се единствената критичка маса во Македонија, тешка и мачна ќе биде иднината на оваа држава.
Сега сфатив дека иднината со начинов на кој ја третираме државата и народот а богами и  демократија ќе не внеселе во демократскиот свет...Леле мамо..Без притисок на власта и без борба за работничките и човечките слободи воопшто...Фашизмот би ни добродошол???Таму немало штрајкови и демонстрации..Демократијо, демократијо....кој ли како те доживува...
Сега ми е разбирлива поговорката која ни е длабоко вкоренета...СВЕДНАТА ГЛАВА САБЈА НЕ ЈА СЕЧЕ!Само едно ме копка...дали поради менталитетот или неспособноста на власта паднавме на дното на Европа...ВО СЕ...не
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2011 во 13:16
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Сега сфатив дека иднината со начинов на кој ја третираме државата и народот а богами и  демократија ќе не внеселе во демократскиот свет...Леле мамо..Без притисок на власта и без борба за работничките и човечките слободи воопшто...Фашизмот би ни добродошол???Таму немало штрајкови и демонстрации..Демократијо, демократијо....кој ли како те доживува...
Сега ми е разбирлива поговорката која ни е длабоко вкоренета...СВЕДНАТА ГЛАВА САБЈА НЕ ЈА СЕЧЕ!Само едно ме копка...дали поради менталитетот или неспособноста на власта паднавме на дното на Европа...ВО СЕ...не


Ти многу работи не сфаќаш, па и ова очигледно. Демократија и тоа како зависи од односот на единката кон државата, како и односот на државата кон единката и колективот.

Ако за тебе анархизмот, социјализмот и сличните идеологии се иднина, за среќа, за развиениот свет не се.

Штрајкови и демонстрации во демократскиот светсе подразбираат, а такви немало, не само во фашизмот, туку и во твојот омилен социјализам.



Изменето од Македон - 02.Мај.2011 во 13:16
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2015 во 02:20

Два протести за 1 Мај


Денот на трудот 1 Мај годинава ќе биде одбележан на два посебни протести. Потписниците на Повелбата за солидарност во која членуваат неколку синдикати и движења ќе протестираат против постојаното кршење на работничките права и задушувањето на синдикализмот, а ССМ по долга пауза ќе маршира за солидарност.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2015 во 08:40

За каква солидарност ќе маршира ССМ?
Ова како протести и контрапротести?збунетост

Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2015 во 12:47
Ако (и годинава) НЕ МАРШИРА(ат) ...некој (одново) ќе напише - праша ....ЗАШТО?.
Најверојатно ...ЗАТОА.
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.