IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Свет
  Активни теми Активни теми RSS - Арапскиот свет и што потоа ????
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Арапскиот свет и што потоа ????

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 30>
Автор
Порака
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2011 во 13:25
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2011 во 14:14
ee,изненадување...bash taa e!
...glupite zapadnjaci ke potroshat desetpati povekje od toa shto kinezite i rusite ke zarabotea ama ,..ete im na!!....gi zaebaa!да

...a i,od tebe izgleda ne moze nishto chovek da skrie,

...sigurno  si mu desna raka na onoj ....asanzon.намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2011 во 16:51
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Ова да не е причината што Гадафи се казнува?!


Toa e само една од причините- последица на една многу позначајна причина. Ќе си дозволам да го цитирам Messenger, тој прекрасно го објасни проблемот.


Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Denes e ochebijno deka dojde vremeto planovite da se realiziraat onaka kako shto bea postaveni na rabotnite masi.

Zeksi71 e potpolno vo pravo koga veli deka mnozinstvoto na narodot e so Gadafi i deka malcinstvoto, koe od propagandnite mashini e pretstaveno kako masovno narodno dvizhenje, voglavno e podrzhano i rakovodeno od platenici sobrani so cel da go simnat diktatorot od tronot.


Negoviot grev e shto so kinezite napravi eksluziven dolgorochen dogovor za snabduvanje so nafta. I ushte ako taa ne se plakja vo amerikanski dolari...

Vo pochetokot na "gragjanskata" vojna vo Libija ovaa drzhava ja napushtija 30.000 kinezi. Toa ne bea turisti    tuku trieset iljadi inzhineri, tehnichari i rabotnici koi se naogjaa tamu za da vospostavat i vtemelat dolgogodishna sorabotkata so Libija za kinesko snabduvanje so nafta.   



Za razlika od onie kulturni revolucii vo Tunis, Egipet, Jordan, Maroko, Bahrein i Saudijska Arabija, ovie vo Libija, Jemen i Sudan se kreirani od Amerika od sosem drug interes.

A toj interese e dvokraten:

1. Izoliranje na Kina od sigurni dolgovremenski izvori na nafta.

2. Garantirancija deka amerikanskiot dolar kje ostane glavno platezhno sredstvo vo trgovijata so naftata.


So svojot ekonomski razvoj Kina, zemakji ja vo predvid amerikanskata ekonomska stagnacja, kje ja mine SAD kako prva ekonomska sila na svetov do 2020. Toa e rok od samo 7-8 godini !

Na lugjeto s'e ushte pred ochi im se nekakvi arhaichni sliki od kineskata civilizacija, no toa nema nikakva vrska so deneshata realnost. Onoa shto denes mozhe da se vidi i dozhivee vo Kina ne mozhe da se najde na drugo mesto. Imav prilika pred nekoj den da razgovaram so lugje koi bea tamu na odmor i koi ednostano bea fascinirani od toa shto go doznale i dozhiveale vo ovaa zemja. Najbliskata ilustracija koja mozhea da mi ja prikazhat za nea beshe "idealen spoj megju socijalizam i kapitalizam", zemja vo koja se uzhivaat site socijalni beneficii na edno opshetstvo so mozhnost neprecheno da se razvivaat kapitalistichkite ekonomski odnosi.

Samo dve nevrzani ilustracii za toa shto pretstavuva denes kineskata ekonomska lokomotiva vo svetov... od seto proizvodstvo na zhelezo i chelik vo svetov 50% se korististi od Kina. Kako se reflektira toa vo sekojdnevniot zhivot na kineskiot chovek? Pa mozham da vi kazham deka koga pred nekolku meseci bev vo Las Vegas sigurno barem 60-70% od gostite bea kinezi. A samo do pred godina-dve nemashe skoro nitu eden.

Shto znachi toa za svetskata dominacija na SAD? Simnuvanje od tronot za pomalu od deset godini.

Kako planira SAD da go sprechi toa? So kontroliranje na energetskite resorsi vo svetov i osiguruvajkji go anemichniot amerikanski dolar kako platezhno sredstvo.

Site onie diktatorski rezhimi na bliskiot Istok, za koi znaeme deka so kultirnata revolucija narodite sakaat da gi simnat, se podrzhani od SAD zatoa shto poslushno gi sledat amerikanskite direktivi vo toj pogled.

Libija ne go pravi toa, Sudan ne go pravi toa, Jemen ne go pravi toa... Irak ne go praveshe toa koga Sadam reshi naftata ekskluzivno da ja prodava za evra namesto amerikanski dolari i Iran ne go pravi toa, no problemot so nego e shto se naogja megju Rusija i Kina i so niv ima potpishano ekonomski i voen pakt. Na amerikancite tuka im e malu pozheshko i poteshko, pa so izraelcite se obiduvaa da go napravat onoa shto sega im uspeva so libijcite... tokmu vo Iran za prv pat ja probaa na tie teritorii idejata za "narodna revolucija" po oficijalnite drzhavni izbori (se nadevam deka se sekavata bidejki ne beshe odamna) koja beshe neuspeshna, kako shto vprochem se sluchi pred povekje godini vo Kina.



Na krajot, zoshto e tolku vazhno amerikanskiot dolar da ostane glavno platezhno sredstvo za naftata? Zatoa shto negovata vistinska vednost ne e nitu od daleku onaa fiktivnata. Potochno, negovata vrednost ne samo shto e daleku pomala, tuku realno plivajkji so nestabilnata amerikanska ekonomija pagja so sekoja izminata godina. Za da obezbedat nekakva sigurnost, vo nedostatok na zlatni rezervi i zdrava ekonomija, amerikancite odamna ja vrzaa svojata valuita za naftata.

Naftata denes e nesporedlivo posigurna i povazhna vrednost od zlatoto zatoa shto e komoditet bez koj nikoj ne mozhe da opstane i na koj sekoj den vrednosta mu se zgolemuva s'e povekje. Lugjeto davaat zlato za nafta, a ne obratno.

A ako mora naftata da se kupuva samo so edna valuta, togash tokmu taa valuta kje bide barana za ovie trgovski tranzakcii i drzhavni bankarki rezervi.

A tokmu toa e amerikanskata cel... bez toa i bez amerikanskata armija (sega znaete zoshto e tolku potrebna ) SAD nema nikogash da bide toa shto e denes.



Има една мошне интересна книга, која ја читам во во моментов, а која се однесува на односот меѓу Америка и арапскиот свет, ослабената Европа, падот на европската социјал-демократска држава и недостатоците во надворешната политика на истата, зголемената имиграција и влијание од исламскиот свет, демографското самоуништување на Европа, моќта на Америка и идните случувања како последица на сето ова. Се вика "Осамена Америка", напишана од Марк Стејн.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2011 во 21:02
eehhh...kutrata amerika,..''osamena'' bila,a?изненадување

...zatoa i pishuvaat lugjeto knigi ,osobeno vakvi,....znaat deka ima mnogu shto ke im gi (pro)chitaat,...ama , znaat i deka mnogumina napishanoto doslovce  go vpivaat i ...''raznesuvaat''ponataka...

...kutrata amerika!тага

...tuku,...edno me interesira:

aj ,...shto ke ostane od amerika da vidime ako im gi ''odbieme''tie dve raboti?
...ili od rusija,..ako i ja ''zememe'' naftata i plinot,...ili od japonija ako im zabranime da pravat raznorazna elektronika,...ili od...koj drug?збунетост
..ili pak  na kinezive kolichinata da da im ja  namalime ...barem za polovina?

...ili aj ,..neka bide najprosto ,..za onie shto ne sakaat mnogu da si go tupat pametot:

...shto ke beshe  babata ,...da imashe ...neshto ?
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2011 во 21:18
Пријателе, во книгата се промовираат американски вредности. А "осаменоста" на Америка не значи осаменост поради нејзина вина, или нешто за осудување, туку е порака до европските држави да ги усвојат американските вредности, да внесат елементи до американскиот систем, доколку сакаат нивните системи да опстојат. Книгата претставува критика на социјалдемократијата и европските држави, а не на САД. Осаменоста на Америка значи станување единствена, односно осамена слободна држава, без европски партнери, кои поради имиграцијата, слабата демографија, едноставно ќе го загубат својот идентитет. Затоа е и тој повик до европските држави да се огледаат повеќе на американската држава и да станат нејзини партнери, затоа што без неа, нема да опстојат онакви какви што се. Авторот смета дека само Америка ќе успее да ја зачува државата онаква каква што е, благодарение на нејзиниот систем. Книгата најмалку е критика на американскиот систем. Прочитај ја, интересна ќе ти биде, верувај.

Изменето од Македон - 13.Април.2011 во 21:20
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2011 во 21:27
aa, toa li e?изненадување...ja pa mislev , ushte edna negativna kritika od nekoj kako onoj neblagodarnionb debel majkl( se chudam samo zoshto e debel)....kako li beshe?

...dobro togashда,..neka kaze onoj naturaliziranion amerikanec,..bidejki ne znamтага

...shto ke beshe ,..babata da.....?

...p,s..inache , stvarno bi ja prochital da znam kaj da ja najdam!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2011 во 17:57
Bivsiot kral na Libija bese obicna marioneta na britancite, do togas naftata so ja eksploatiraa britancite ja zimaa bukvalno za dzabe. Istoto se slucuvase i so sahot vo Iran dodeka bese na vlast.

Ova sega sto se slucuva, odnosno toa so go pravat zapadnjacite e cista pljacka sto sakaat da ja sprovedat isto kako vo vreme na krstasite, koi pravea pohodi na istokot ne zaradi zastita na krstot i hristijanstvoto tuku poradi obicni pljacki.

Gadafi e vo pravo koga gi narekuva krstasi.

Samo me cudi stavot na Rusija a pred se na Kina vo SB na OON. So eden poteg Kina mozese da go onevozmozi ova sto sega se slucuva vo Libija.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2011 во 20:36
...ehh,...kamo jas da imav tamu vujko...pa od prva raka da me izvestuvashe!тага
...a kina i rusija ke mozea samo  da si go stavat prstot vo usta,
....i da pokazea deka i tie imaat ''sila''!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2011 во 20:36
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:


Samo me cudi stavot na Rusija a pred se na Kina vo SB na OON. So eden poteg Kina mozese da go onevozmozi ova sto sega se slucuva vo Libija.



Neka ne te chudi, toa e politika.

Se raboti samo za interesi... Ako Kina i Rusija smetaat deka so stavanjeto veto na nekoja akcija predvidena od NATO ili SAD kje si gi povredat svoite interesi na nekoja druga strana bidejki ovie, zaedno so miltinacionalnite kompanii i megjunarodnite banki  kje vozvratat na soodevten nachin, togash kje se restriktiraat od upotrebata na veto. намигнување

Kako shto se sluchi so Srbija, taka se sluchuva sega i so Libija.

Interesi, nishto drugo.

Ili shto bi rekle lugjeto "brat za brat, ama sirenje za pari".  намигнување






Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2011 во 21:41
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Samo me cudi stavot na Rusija a pred se na Kina vo SB na OON. So eden poteg Kina mozese da go onevozmozi ova sto sega se slucuva vo Libija.
Neka ne te chudi, toa e politika.Se raboti samo za interesi... Ako Kina i Rusija smetaat deka so stavanjeto veto na nekoja akcija predvidena od NATO ili SAD kje si gi povredat svoite interesi na nekoja druga strana bidejki ovie, zaedno so miltinacionalnite kompanii i megjunarodnite banki  kje vozvratat na soodevten nachin, togash kje se restriktiraat od upotrebata na veto. намигнувањеKako shto se sluchi so Srbija, taka se sluchuva sega i so Libija.Interesi, nishto drugo.Ili shto bi rekle lugjeto "brat za brat, ama sirenje za pari".  намигнување


Повеќе би се сложил дека токму интересот на Кина и Русија влијаеше тие да не стават вето, иако, нели, подоцна вербално се спротивставија на нападот, како што стори и САД кога беа во прашање Грузија и Тибет. Не треба да заборавиме дека и Кина и Русија имаат интереси и дека нормално е да не ги загрозат американските, а со цел запазување на своите. Во однос на Русија постои можност економски да се влијае, но во однос на НР Кина малку помалку, затоа што и Кина има механизми да влијае донекаде на некои економски текови, како што е трговијата.
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2011 во 01:00
Tesko na malite narodi so vakvi "bratski" podelbi na interesite po svetot od strana na golemite.

Kao u stil amerite ne se mesaa vo gruzija i cecenija, ili pak tibet, a od druga strana rusija i kina ke stojat nastrana od amerite kaj sto tie ja mutat vodata.




"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2011 во 19:58
S'e e samo interesi.
 
Seto drugo e demagogija.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2011 во 19:59
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Samo me cudi stavot na Rusija a pred se na Kina vo SB na OON. So eden poteg Kina mozese da go onevozmozi ova sto sega se slucuva vo Libija.
Neka ne te chudi, toa e politika.Se raboti samo za interesi... Ako Kina i Rusija smetaat deka so stavanjeto veto na nekoja akcija predvidena od NATO ili SAD kje si gi povredat svoite interesi na nekoja druga strana bidejki ovie, zaedno so miltinacionalnite kompanii i megjunarodnite banki  kje vozvratat na soodevten nachin, togash kje se restriktiraat od upotrebata na veto. намигнувањеKako shto se sluchi so Srbija, taka se sluchuva sega i so Libija.Interesi, nishto drugo.Ili shto bi rekle lugjeto "brat za brat, ama sirenje za pari".  намигнување


Повеќе би се сложил дека токму интересот на Кина и Русија влијаеше тие да не стават вето, иако, нели, подоцна вербално се спротивставија на нападот, како што стори и САД кога беа во прашање Грузија и Тибет. Не треба да заборавиме дека и Кина и Русија имаат интереси и дека нормално е да не ги загрозат американските, а со цел запазување на своите. Во однос на Русија постои можност економски да се влијае, но во однос на НР Кина малку помалку, затоа што и Кина има механизми да влијае донекаде на некои економски текови, како што е трговијата.
 
Se slozhuvam. Go mislev istoto.
 
 
 
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2011 во 01:13
I so ponataka da pravat site mali narodi na koi ke im frlat oko ovie golemite.

Da im se napupime podobro za da ne ne boli mnogu koga ke ni ja vteruvaat "demokratijata" ili ..................
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 30>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.