IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Верба, надеж... љубов
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Верба, надеж... љубов

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2011 во 17:53
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


Toj shto ja shiri mentalnata svesnost a ne duhovnata, toj ne mozhe da go nadmine svoeto ego.


znaci recenicava nema nikakov smisol...намигнување
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2011 во 17:54

Koga rekov deka e edna, mislev na toa deka ne se odvoeni i vo pravo si koga velish deka duhovnata svesnost gi nadminuva granicite na razumot
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2011 во 17:56

a za ona pogore i za toa si vo pravo nema SMISOL...
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2011 во 17:56
Originally posted by Kali Kali напиша:


Се согласувам! Тоа и ми беше всушност зборот ....намигнувањеИли знаеш, или не знаеш. Штом нешто знаеш, мораш да имаш причина за тоа...И ако знаеш, не мораш да веруваш...едноставно, знаеш.

Podobro e da veruvash otkolku da znaesh, veruvaj.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2011 во 17:59
znaes,po moe duhot i razumot se kako maslo i kiselina...nikako ne se mesaat...sem vo prisila kako iluzija za mesanje....vo salata deголема%20насмевка
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
lady Kala Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lady Kala Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2011 во 21:41
jas ja sretnav ja doziveav najgolemata ljubov megjutoa za zal sega ja nemam
zivej spored sopstvenite pravila....
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2011 во 16:39
Originally posted by lady Kala lady Kala напиша:

jas ja sretnav ja doziveav najgolemata ljubov megjutoa za zal sega ja nemam


kako toa lejdi ?
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2011 во 16:41
Izoliraj,izbrisi se sto pocnuva na JASсреќа
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2011 во 20:37
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

Izoliraj,izbrisi se sto pocnuva na JASсреќа
Мислиш дека подобро е да се излагаш себеси во некое друго лице, како на пр 3 лице еднина таа, тој, тоа?
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2011 во 22:19
Verbata vo lugjeto e mokjna sila.Ako ja vlozhime svojata verba vo laga, togash taa laga za nas stanuva vistina.Ako veruvame deka ne sme dovolno dobri, togash se sluchuva "neka bide voljata tvoja" i nie navistina ne sme dovolno dobri.Celata drama na chovechkoto stradanje e posledica na veruvanje vo lagi, voglavno za samiot sebe.Rezultat na veruvanje vo vistinata e ljubov, dobrina i srekja.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2011 во 21:33
Amin!
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2011 во 21:42
Верба, надеж...љубов...
демагогија...
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2011 во 21:50


Sekoj chovek se sostoi od
Verba-Nadez-Ljubov-Sofija ...

Moze da Veruva od 0 - 100 %,
moze da se Nadeva od 0 - 100 %,
moze da zrachi so Ljubov od 0 - 100 %

Sekoj chovek e izmedju ovie granici ...

Ako nekoj chovek:
- mesto da Veruva se Somneva ...
- mesto da se Nadeva e Razocharan ...
- i mesto da zrachi so Ljubov zrachi so Omraza ...

toa ne e chovek ...
toa e Mentalen vampir !!!

Ako nekoj chovek Veruva, se Nadeva i zrachi so Ljubov
i toa se po 100 % toj moze da bide i Svetec !




Изменето од marco_antony - 03.Април.2011 во 22:12
                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2011 во 00:15
Ljubov... Nekogas tolku mnogu mi treba. Nekogas odam do ekstremi za taa ljubov. Sekomu mu treba. Nemanjeto ljubov razoruva. Ufff... strashno e, mnogu strashno..Lugje lisheni od ljubov pravat strashni raboti.

Za da se dade ljubovta treba da izvira od sebe i za sebe. Za da dadam nekomu vistinska ljubov, onaa mojata sushtinska prvenstveno treba da imam za sebe...

Nadezh? Nekako mi e ednakvo na ochekuvanja a toa mozhe da srushi tolku mnogu neshta. Nadezhta mi e proektiranje na fantazii vo idninata koi ochekuvam da se ispolnat i koi me oddalechuvaat od segashnosta i taka ne mozham kompletno da ja pochuvstvuvam ljubovta. Ljubovta e neshto shto se sluchuva sega i ovde i neshto shto ne vrzuva nikogo za vo idnina. Jbg, neshtata se menuvaat, a nie ne mozheme se da kontrolirame vo race.

Ljubovta nema pravila... Nikako. Jas ne ja znam definicijata za ljubovta, no mislam deka nie samite si ja gradime so sebe i so lugjeto okolu nas... Vrz baza na dogovor i prepushtanje. Nema nishto poslatko od toa prepushtanje... mojava dusha ne krknala nishto poslatko od ljubovta koja ne e ogranichena so pravila, nadezhi, ochekuvanja... koga se davam nemam potreba da kontrolira, a koga ke se pojavi zhedta za kontrola ja gubam nishkata koja me nosi... mmmmm, ne vi kazuvam kade.. poslatko mi e da go cuvam za sebe
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.