IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Знаеме ли што прават нашите деца?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Знаеме ли што прават нашите деца?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Автор
Порака
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2011 во 22:22
Па види сега, малку е комплицирано.
Јас во 21, и тој во 21, ама сака да ме смести во 19ти.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2011 во 23:53
 
 
Новата студија изработена од Универзитетот во Хаифа покажа дека се зголемува опасноста од развој на пореметување во исхраната, како што се анорексијата и булимијата кај тинејџерките, кои се премногу врзани за социјалната мрежа Фејсбук.
Авторите на студијата ги советуваат родителите да ги надгледуваат децата при користењето на интернетот, со цел да се намали овој ризик.
Професорите Јаел Лецер, Рут Кац и Зохар Спивак од Факултетот за социјална помош и здравствени науки истражиле два фактори, кои имаат врска со пореметувањето во исхраната на примерок од 248 девојчиња на возраст од 12 до 18 години - изложеноста на медиумите и личниот фактор. Истражувано е влијанието на гледањето телевизија, читањето списанија и користењето на интернет врз девојчињата.
Истражувачите открија дека постои директна врска меѓу времето кое девојчињата го минуваат на Фејсбук и бројот на пореметувањата во исхраната.
Колку повеќе време поминуваат на оваа социјална мрежа, толку е поголема опасноста да боледуваат од булимија, бидејќи стануваат незадоволни од својот изглед и почнуваат диети за да ослабат.
Авторите наведуваат дека постојаната поврзаност со Фејсбук промовира еднострано фокусирање на изгледот, навиките и однесувањето..........
Кон врв
Assailant Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)
O_o

Регистриран: 10.Февруари.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Assailant Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2011 во 10:25
Sepak mozat do tolku da im tekne deka ne e vo red toa
What is this, i don't even..
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 22:03
Малце поозбилно одколку истражувањата на самоназначен амерички научник....  Чупенца од по 14-15 години , уште недооформени ги истопориле градите и полу-голи се шетаат.... добро само бе чоек... кај е пропустов... во нас помладите или во тие од дома што му пуштаат преголема слобода...

стварно се вадам од контакт....

на 14 почнуваат да пушат со изговор „да се смирам малце“ (од јаките нервози бла%20бла), на 15 такви полуголи ги гледам каде што ги носат ѕивра пијани од кафич до такси , одвај одат децата, на 16 ти глуми калуѓерка , као демек се кае за тоа што било... деца, што разбирале... а ја знајш дека се мота со пола град... на 17 веќе е длабоко навлезена и неможе да си ги преброи шемачите... заминува со еден в чаршија, со друг седи в кафич , со трет си оди дома....  на 18 веќе не е дете и не спаѓа во оваа тема... сепак... до 17 години кога ги побила сите правила на нормално однесување, што и останува понатаму???

За машките е малку поинаку (мнозинството што ги познавам) ... до 16 нема женска фатено... тогаш прв пат фаќа женска и го убива еуфорија (ајде, фолки тапша, части и пијани ги носи до дома... јбг... разбирливо... битен чекор , особено со оглед на тоа што е забаен)... се колни дека цел живот ќе биди со неа и дека стално ќе ја сака... по една недела добива „ѕвонец“ и пак покиснат се пијанчи, ја отплакува.... уште 2-3 такви случки до 17 .... тогаш станува феноменално јак... мува се што ќе начека ( и грдо ,и глупо , и ќоро, и сакато... итд...). Па се фали и тој... со онаа се мував, со онаа се пував... што знам што праел, јаката работа - дрвел тапи пивски ...  Го пропуштив моментот на трезнење со повраќање „ во слободен стил“ или „со два прста“, ама тоа е приказна за себе...

Кој згрешил и каде...?

Од 16 години немам нешто оригинално прочитано на нет... Сите фраери користат издупени фрази , сите издупени цури му враќаат уште поиздупени фрази.... се филмаат као „ е, не даам“ а само прашање на време е која кога на кого ќе му се преврти однопачке...

Абе луѓе.... внимавајте малце на децата.... заборавија што е тоа вистински нешто да се сака, да се копнее по нешто и нешто да ти значи...  Секој со секоја се имапоминато... Ретка работа е во овој свет тоа, ама бесценета за луѓе кои знаат за вистински вредности..... Во вакви услови чувството на љубов го нема, само на допаѓање

Апелирам каде ќе стигнам, а од сите добивам само „замисленост“... Озбилна е работата...
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2011 во 08:58
Не би се сложила околу делот со машките.
Баш тие се оние што ги вртат и ги откачуваат. Фраери бе, па да! Не. Само идиоти.

Незнам за тебе, ама јас мислам секоја девојка има право да прави ШТО САКА со КОГО САКА. Нејзина работа е дали на 14 години ќе има секс со 10тина, нејзина работа е и дали ќе се мува со двајца или тројца во една вечер и само нејзина работа и право е да оди кај сака и со кого сака.
Сега, ниеден родител не сака “распуштена ќерка“ тоа е факт, ама за да си го не им го испрчат гзот пред лице вака еден ден, треба да им постават граници.

„Абе луѓе.... внимавајте малце на децата.... заборавија што е тоа вистински нешто да се сака, да се копнее по нешто и нешто да ти значи... Секој со секоја се имапоминато... Ретка работа е во овој свет тоа, ама бесценета за луѓе кои знаат за вистински вредности..... Во вакви услови чувството на љубов го нема, само на допаѓање“

Побитно е да си јак фраер или јака... женска, п...а, риба... (!?) На кој му е гајле дали си заљубен? Битно е да се пофалиш дека си ја смувал (type name here)
Дај те молам, си кажал ли ти некогаш:
-Еј брат, ама ја сакам!
Не.
-Еј брат, да видиш шо сум и правел вчера.
Ете тоа е.
И после прашуваш зошто немало копнеж, љубов, глупости...

Околу дрогата, алкохолот и цигарите.... избор на поединецот, ако има свест ќе свати дека не е океј. И да ви се пофалам, цигари немам чепнато долго време. Ете што бил лекот -фати си дечко непушач!

П.С: Многу мразам долги постови.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2011 во 11:58


Многу сакам долги постови... како погорните два мечтаење
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2011 во 17:45
Слушај мало...бакнеж гледам дека само си го провртила тоа што го пишував горе, не и прочитала.  трепкање

Во врска со машките имам пишано што се случува, фала богу мислам, машко сум и знам малку повеќе како одат работите во „машкиот свет“.

Друго , исто така клучна работа, имам 18 години без 4 месеци што ме тера малце поинаку да ги резимирам стварите одколку ти....
не ме сваќај погрешно , ама со детски очи сеуште гледаш на ситуацијава...
Или... само се помешани лончињата?

1. Колективна работа (читај - грешка) е тоа што чупенца од 6то одделение се дезориентирани, не е нивна лична работа... На 14/15 години децата се полусвесни за светот, а не пак дозреани да преземат одговорност! Родителите да сакаат нешто , тогаш ќе се помачат да го применат и да го постигнат под било која цена... Поставувањето граници бара жртва , само ретко кој е спремен да го направи... се надевам дека кога ќе бидеш родител ќе гледаш поинаку на стварва... 


Патем, дали тебе ти личи нормално на 14 години некоја да му легнува в кревет на кого било?  Мене ми е нездраво. Има еден многу простачки ама (јбг) ептен соодветен епитет за таква персона, што ако ти се залепи нема спас....

Нема да дозволам НИКАКО мои потомци (читај - деца) да манифестираат девијантно однесување и да бидат деструктивци.... Тоа нели е смисла на животот... да оставиш здраво , право поколение со зрел начин на размислување....


2. Ааа... да ...  заборавив дека љубовта е измишљотина на тинејџерите за да се „онаквоат“ за без пари....    Дете, глупостиголема%20насмевка плазење
Не прашувам, бејби, алармирам! Толку време си го убивав мозоков сакајќи да сватам како сите другите можат да се заљубат толку лесно, а јас не можам... и испадна дека тие воопшто абер немале од тоа , а јас не сум се заљубувал така лесно затоа што , всушност, тоа воопшто не било едноставна работа.

Епа видиш (без да ме молиш) , сум рекол , и сум се нервирал што грешно сум ги тумачел стварите на твои години и погрешно сум гледал.

Сега тоа второто е веќе за во друга тема , ама еве само да спомнам: Никогаш не сум копнеел за да се пофалам на другар што сум правел со некое чупе. Ако нешто го правам , го правам исклучиво за моментот на уживање и задоволство , а не за стварите и статусот после тоа. Дали фалењето пред другарите што сме правеле со некоја лесна цура ќе го направи некого посреќен? Искрено ги сожалувам фаците што постојат само за да бидат спомнати во муабет....


Енивеј... Ти свати дека цигарите не се ок? Чисто рекреативно пушеше, нели? збунетост

Ај одговори ми зошто почна да пушиш цигари (суштествената причина кажи ја) 

Свеста не се наметнува со тоа што мајката природа те ставила во човечко тело... А за да ја развиеш треба одговор од околината! Да ти откријам нешто.... повеќе од пола година не пушам и во план сум никогаш повеќе да не запалам.... Во прашање е цврста воља, не дечко непушач...плазење


@ Анастеа:големо%20гушкањебакнеж Сори што не вратив на пораката веднаш ...на школо сум сеа, морав да вратам само на постот од тиги пошто многу ме изиритира... трепкање



Изменето од volkswagen - 14.Февруари.2011 во 17:46
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2011 во 21:48
Не ми е јасно зошто воопшто се замараш со деца од 14 години кои се рокаат со кој стигнат. Нивна работа -не твоја на крај краева.

И немој мене тие прикаски дека резимирам со детски очи.

Пубертет е, стануваш свесен што се и како се некои работи.
Едни ќе си најдат спас во “чудната“ музика и облекување, а други ќе се обидуваат да го заборават тоа и ставаат шминка, облакаат допичњаци и гајле немаат (или бар така се чини). И да, разгалени се. И тоа е пропус во родителството. А па, гајле ти е што прават, се додека имаш луѓе во кои имаш доверба и кои те сакаат и кои ги сакаш.

Некогаш и јас помислувам, главно додека сум под туш: што е со луѓево? Посебно со девојките. Јас ли сум чудна или се тие изреметени?

И доаѓам до една константација дека не е ни битно.
И цигарите не се битни.
А и да е битно, што би можел да направиш ти? Или јас?
Да билдаме постови без никаква цел.
Него онака... колку да пројадам бурек, да промрчам нешто...

Ај сеа поздрав.


What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2011 во 22:34
Moram samo da kazam deka site istoto go pravele na tie godini pa i roditelite nasi, a sega se i necivi babi i dedovci so taa razlika sto sega starosnata granica e pomestena i pogolem e stepenot na tolerancija.
Od 60 i nekoja godina navaka site bile ili hipici ili diskovci pa se treskale na razno-razni raboti, a radodajki i fraerista ne izostanuvale i togas i pred 20 i pred 30,40 god.
Moze nemalo napliv tolkav i lesen pristap do drogite, a i starcite bile postrogi ama site na tie godini samo edna misla gi tera.
Bitno e da ne zabegas skroz bez razlika sto pravis ama na site koga-togas im doagja od gazot vo glavata.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2011 во 12:34
Тиги, ова го пишуваш само за да „промрчиш нешто“?збунетост
Пубертет е ... стануваш ЗБУНЕТ за некои работи....  само што ти сега си во топ фаза на пубертетот и уште ти е чудно кога читаш вакви работи.... 15 и 16 се најнезгодни години за трезвено размислување...

Ако не е битно воопшто , тогаш пак идам на мојата теза дека во земјава само се лечиме од последици, никако да се соочиме со ствариве што се сега и овде, само со тоа што било...

Поставив неколку прашања во погорниот пост, не добив одговор...
На твои деца ти ќе му дозволиш такви глупости на 14 - 15 години? Што му останува понатаму и кај е здравиот разум на заедницава? До каде ќе се поместува границата и до кај ќе оди незаинтересираноста на родителите?

Јас МОЖАМ да направам доволно за тие што ми се во близина да не испаднат „орјаци“...  Постовите ги пишувам само колку да резимириам се што имам на ум , да си разбистрам мисли и да видам дали постои некој што ме поддржува во тоа нешто (надвор од мојава околина)...

 стварно... извини, али чудно ми е како ги ледаш ствариве....

„ќе си најдат спас“ од што бре спас ? Од турско ропство??? Од Панде Чесноска или од Пинк Пантер? Што ги мачи бре толку?

„И немој мене тие прикаски дека резимирам со детски очи.“ 

„И цигарите не се битни. “ неосновани ти се ствариве и .... ИМА ФАКТ ШТО ГО НОСИ ОВА?

трепкање


Изменето од volkswagen - 15.Февруари.2011 во 12:38
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2011 во 13:04
Многу бе,  уште од нецели 18 години, знаат какви ќе им бидат децата/голема%20насмевка
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2011 во 18:41
Тошо Малерот.
Па да...
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2011 во 07:39
Опивање со помош на ТАМПОНИ???? 
 
изненадувањеизненадувањеизненадување 
 
тоа го имав читано во нашата преса и стварно се чудам од каде им текнуваат такви глупости на децата!!!
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2011 во 23:12
 
...........тага.............
 

Фатен малолетник - сторител на 19 кражби во Скопје

 

Скопската полиција уапси 16- годишно момче, сторител на 19 тешки кражби, три кривични дела – “тешка кражба во обид“, како и две “дрски кражби“.

Според полицијата во петокот околу 12 часот по извршена тешка кражба, во стан на булеварот “Илинден“ осомничениот А.О. е фатен со украден лап-топ компјутер и бил приведен во просториите на полициската станица Центар.

Во обавениот разговор, малолетникот признал дека од март годинава па се до неговото приведување извршил повеќе тешки кражби во станови, дуќани и одземање на велосипеди како и дрски кражби.

Полицијата го сомничи за три тешки кражби во обид во станови на улицата “Народен Фронт“ (влегол во становите но не украл ништо); потоа девет тешки кражби во станови, од кои четири стана  на улицата “Народен Фронт“,  останатите во станови на улиците “Виктор Иго“, “Коце Металец“, “Страшо Пинџур“, “Васил Ѓоргов“, како и во еден стан на булеварот “Илинден“; три тешки кражби – украдени велосипеди на подрачје од Центар; четири тешки кражби во дуќани, од кои една во мобилара на улица “Водњанска“, една во аптека на “Зегин“ лоцирана кај пазарот во Бутел како и  две тешки кражби во колонијални продавници кај ГТЦ-Скопје; и две дрски кражби - една извршена во населбата Радишани и една извршена во населбата Чаир.

Малолетникот А.О. по станови оперирал сам, вратите ги отварал насилно со употреба на сила и погоден предмет - штравцигер кој е пронајден кај него, а при кражбите од становите земал пари, злато како и техничка стока но најчесто мета на кражбите му биле пронаоѓње на лап-топ компјутери, фотоапарати, камери и мобилни телефони.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.