IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Црква на плоштад, црква-музеј на Кале?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Црква на плоштад, црква-музеј на Кале?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 32>
Автор
Порака
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 18:17
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Има две решениа за овој случај првиот е да се срушат и овој објект и Џамијата која со благослов на градоначалникот на Чаир на диво е изградена.
Или пак и двата да останат:


Култузин,

излези пред очите на родителите на младото момче кое лежеше на земја и кажи им го ова што го пишуваш.

Homo homini lupus est...
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 18:22
Тоа јас што го предлагам терба да се реши во институциите.
Не со насилство.Едноставно треба да се стави крај на оваа.
А тоа може да се случи со компромис.
Инаку како што гледаш преку гава им е на многумина од еднострано амортизирање на мегуетничките и меѓурелигиските односи.
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 18:25
Човек да пукне од мака...


Инцидентот на Кале во заедничко соопштение го осудија коалициските партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Во соопштението се вели:

Политичките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го осудуваат денешниот инцидент на скопското Кале и истовремено повикуваат на смирување на страстите.
---------------------------------------------------------

ДУИ, КОАЛИЦИОНЕН ПАРТНЕР В ВЛАДАТА КОЈ УРИВАШЕ СПОМЕНИК СЕГА ПОВИКУВА НА САЛОЖЕНОСТ?

Која иронија, сега Боро и Рамиз се криви за фингираниот настан!!!
Homo homini lupus est...
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 18:34
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Тоа јас што го предлагам терба да се реши во институциите.
Не со насилство.Едноставно треба да се стави крај на оваа.
А тоа може да се случи со компромис.
Инаку како што гледаш преку гава им е на многумина од еднострано амортизирање на мегуетничките и меѓурелигиските односи.


Само ладна глава решава и најтежок проблем.

Тоа нам не ни се случува, некој позади тастатура ги повикуваше децата да се жртви на некој си кој позади сето тоа профитира.

1. Родителите на тие деца се криви што дозволуваат нивните деца да бидат манипулирани.
2. ПОД ХИТНО ДА СЕ ПОВИКААТ ИНИЦИЈАТОРИТЕ на двте страни на одговорност.
3. Министерката за внатрешни да даде изјава зошто и покрај најавите на верско насилство пратени се двајца без тројца полицајци и зошто немаше кордон (тампон зона) за да не дојде до судир.

Зошто се дозволи “контакт“ помеѓу двете групи?

Култузин, те молам најпонизно тебе и сите членови, оладете ги страстите, резонирајте и размислите дека секоја навреда, обвинување, не и носи среќа и добрина на земјава.

Да додадам, не мешајте ја стрпливоста и разумот со слабост, позади секоја стрпливост има и ЛАВ во една личност!!
Homo homini lupus est...
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 18:41
За министерката се согласувам затоа што требаше полицијата поенергично и пред се побрзо да реагира.А не на почеток да праќат сообраќајци и маалски пандури .Требаше веднаш да влезат специјалците.

Страстите јас цело време ги оладувам со тоа што барам да се седне на маса и да се најде решение кое сите ќе ги задоволи или сите ќе ги задоволи подеднакво.
Не прифаќам решенија каде што јас повторно треба целиот терет на тој толку посакуван соживот да го носам на мој грб.


Многу ли е тоа што го барам?

Инаку што се однесува до навредите , мислам дека со ниту еден мој пост не сум навредил никој , ако не е така слободно демантирајте ме.
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 18:45
Кој ли почна со лудостиве???И ќе има ли одговорност на повикувичите на Фејсбук за конечна пресметка...Овие од МВР слепи и глуви беа...Или Гоца Делчев, спиела, па и Големото Уво???Срамно и потполно за срамење...Брука и за власта и за полицијата како дел од министерството на ГОЦА ( чувај боже)...тага
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 18:53
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

За министерката се согласувам затоа што требаше полицијата поенергично и пред се побрзо да реагира.А не на почеток да праќат сообраќајци и маалски пандури .Требаше веднаш да влезат специјалците.

Страстите јас цело време ги оладувам со тоа што барам да се седне на маса и да се најде решение кое сите ќе ги задоволи или сите ќе ги задоволи подеднакво.
Не прифаќам решенија каде што јас повторно треба целиот терет на тој толку посакуван соживот да го носам на мој грб.


Многу ли е тоа што го барам?

Инаку што се однесува до навредите , мислам дека со ниту еден мој пост не сум навредил никој , ако не е така слободно демантирајте ме.


Ниту твојот ниту мојот грб не е во прашање. Во прашање е “грбот“ на оној кој сака да владее.
Како може владин човек да урива музеј а сега безобразно неговата партија( ДУИ) да повикува на смиреност која тие самите ја започнаа, под чив АМИН?

Ако сакаат, и ако имаат визија тие кој се на власт (која и да е), досега ке го средеа тоа.

Зошто не си признаеме себеси дека и ДВЕТЕ страни си имаат вина. Од тука да се започне со решавањето на тој проблем.
Да бидам исскрен, многу се притискам себеси да не “експлодирам“ и да почнам да ги отварам најсензибилните теми, каде што укажува и на нашата тврдоглавост и игнорантски однос кон другите. Паско во име на џебот ке открие и пирамиди ако тоа му го каже некој од власта, така да не би сакал многу да навлегувам во тоа.




Изменето од Buggyman - 13.Февруари.2011 во 18:58
Homo homini lupus est...
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 19:13
Бугиман зошто не разбереш дека Македонците со децении се потиснуват самите себе, од страв да не дојде до некој инцидент секогаш сме тие кои попуштаат.Даваме а не добиваме ништо за возврат.
Така беше со пасошите на Косовците , така беше со избеглиците од Косово , така е и со 100 тиците нелегални Џамии, така е и со премолчувањето и не превземањето ништо во врсла со сквернавењето на спомениците на бранителите.
Еве го најсвежиот пример градоначалникот на Куманово кој исто така нема доблест да постави спомен обележје на паднатите бранители од Куманово , додека во Липково врие од Бисти на УЧКи.
Дали тоа го оправдуваш, дали ние треба да се срамиме и да ги кримеме нашите херои во полица , само за да не подтикнуваме меѓуетничка омраза?
Тоа ли го сакаш одрекнување од се само да им угодиме на господата, кои ги бркаа Македонците им ги палеа куките , дел од тие и ден денес им е страв да се вратат.
Еве јас ќе застанам пред мајката на детето шо изеде камен во глава , ТИ дали ќе застанеш пред родителите на загинатите јунаци од Куманово и ќе им ја објасниш твојата пацифистичка теорија?

Друже разбери премногу се потиснува Македонецот , премногу порази имамаме доживеано особено за време на двајцата господа со брадичките.
Тоа потиснување воопшто не е добро.А уште помалку е добро бегање од проблемите или она за што ти се залагаш попуштањето повторно да биде врз грб на Македонците.

Понекој камен во главаа воопшто не е толку лош колку што може да биде лошо кога ќе се подигне 70% од населението кое се повеќе е угнетувано и тероризирано од 20 % то малцинство.

Затоа мој апел е да се седнат и да разговарат политичарите но несакам повторно да бидам јас кој ќе биде угнетуван и понижен.Навистина доста е....

И уште нешто она што мене најмногу ме плаши е тоа да не се дигне македонскиот народ на кој се повеќе и повеќе му е преку глава и од проблемите за името и од мегуетничките проблеми и од мегурелигиозните.И не заборавај мирниот човек е најопасен.

Изменето од kultuzin - 13.Февруари.2011 во 19:15
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 19:18
Култузин е во право, истото се случи и во Руанда, малцинството го угнетуваше мнозинството со поддршка од странскиот фактор па ко пукна, пукна на велико, стана една од најголемите чоечки трагедии во историјата.Потиснувањето не чини, ќе биди лошо ако му се смачи на овај народ, и ова не е закана туку реалност.И то таму не беа поделени религиозно ...

Изменето од DragancoLeskoec - 13.Февруари.2011 во 19:20
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 19:33
Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Култузин е во право, истото се случи и во Руанда, малцинството го угнетуваше мнозинството со поддршка од странскиот фактор па ко пукна, пукна на велико, стана една од најголемите чоечки трагедии во историјата.Потиснувањето не чини, ќе биди лошо ако му се смачи на овај народ, и ова не е закана туку реалност.И то таму не беа поделени религиозно ...


Друже те молам без навреди зошто навистина нема смисла да се вреѓаме.Досега имавме многу добра дискусија и секој има право да си го каже својот став.
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 19:34
Кaкви нaвреди?Та е реалноста.Ако некој го вреѓа реалноста негов проблем.Ако му се смачи на овај народ ќе летат партали.

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:


Понекој камен во главаа воопшто не е толку лош колку што може да биде лошо кога ќе се подигне 70% од населението кое се повеќе е угнетувано и тероризирано од 20 % то малцинство.


Изменето од DragancoLeskoec - 13.Февруари.2011 во 19:36
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 19:37
Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Кaкви нaвреди?Та е реалноста.Ако некој го вреѓа реалноста негов проблем.Ако му се смачи на овај народ ќе летат партали.


Партали нема потреба да летаат , а нема потреба ниту да се нарекуваме планинци или шиптари со тоа ништо не добиваме.
Мислам дека треба во моментов да се задржи ладна глава бидејки мислам дека и на Албанците им е преку глава од убиства , војни и враќање наназад.
Треба да се лоцира проблемот и виновникот а според мене во оваа ситуација најголем виновник е ДУИ затоа што за овој проект знаеле и мислам дека имаше и друг начин да се седне на маса а не да се собират вандали и да сечат и рушат културно наследство.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 19:40
Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Кaкви нaвреди?Та е реалноста.Ако некој го вреѓа реалноста негов проблем.Ако му се смачи на овај народ ќе летат партали.

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:


Понекој камен во главаа воопшто не е толку лош колку што може да биде лошо кога ќе се подигне 70% од населението кое се повеќе е угнетувано и тероризирано од 20 % то малцинство.


Точно тоа го кажав. Но муабетот ми е ако продолжиме да се потиснуваме самите себе со постојано трпење на порази тоа неможе да оди до недоглед.
Затоа сега е можност да се седне и да се разговара и да им се објасни на Албанците дека 80% од населението немат намера да бидат заложници во оваа држава, и да се тресат случајно да не погледат некој на криво за да не се наруши меѓуетничката идила.
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 19:46
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

И не заборавај мирниот човек е најопасен.




Да си ми жив и здрав.

За останатиот дел од твојот коментар,

Глувоста на “заканите“ во 90-те од Албанците нашите политичари многу лежерно го прифаќаа во парламентот. Тогаш, како денес се сеќавам, со весниците во рацете се смешкаа како да некој им говори вицови за Мујо и Хасо. Нивната лежерност идеа до таа мера што буквално не слушаа што тие нивни колеги Албанци имаа да кажат. Да не заборавиме дека Македонија се осамостои со голем дел од нив, дали биле 2%, 5%, 15% или 20%, тие беа тука, но никој од нашите политичари немаше слух што тие говореа.
Сега по толку години, многу од тие тогашни политичари ја признаваат грешката но тоа ке е друга тема.

Што се однесува до Косовската криза, и тие фамозни 300.000 фамозни државјанства е чиста пропаганда која никогаш не е поткрепена со факти. Исто така, сем Стенковец, а претходно Блаце (лично сум бил сведок на тие настани) Македонија одвои само терен додека финансиите од меѓународниот фактор некој си ги “трпаше“ во џебовите. Многумина наши профитери (полицајци) имаа мобилни телефони кој наплатуваа и до 10 гермаскки марки за минута за да се слушнат истите тие избеглици со нивните најблиски. А да не говорам станови добиени на некои службени лица за да им се обезбеди пат за Канада, Америка или некоја од Европските земји.. Но сепак не е тоа темата? нели?... или да продолжам?

Што се однесува за плаќање на данокот, во еден од твоите претходни постови, според УЈП, плаќањето на данокот се одвива успешно низ цела територија на Македонија и ако некој плаќа данок, како и јас самиот, а никој не ме прашува каде ги троши моите пари, секако ке се побунам. За разлика од нашиот менталитет, Албанците тоа подемонстративно си го бараат и нам тоа ни е криво.

Значи сума сумарум, поентата е дека и двете страни страни се виновни и ниту една не треба да е амнестирана. Колку нашите кичми се превиткани толку се и нивните, барем јас така мислам.

Јас сум спремен да излезам, и сум излегувал пред лицето на загинатите бранители (имам и јас загината рода од тој конфликт, резервист полицаец), секогаш сум го држел мојот пацифистички став, без оглед колку е болно сето тоа и ситото мислење сум го изнесувал. Ако јас немам свој изграден став и карактер, тогаш не заслужувам да постојам.

Ке вратам на твој начин, друже (драго ми е така да мислиш) Македонецот не е потиснат од друг, Македонецот е потиснат од самиот Македонец поради теснопартиски интереси. Кога Македонецот еден ден ке се освести дека Македонецот го искористува, од тој ден Македонија ке има друг правец на настаните се дотогаш сите ке ни се криви.

Немој да се плашиш друже, кога Македонецот го издржил турското, бугаркото, српското, па ке си го издржи и македоснкотот па и албанското. Ова се привремени фингирани настани, се е под контрола, чекај следна афера која пак ке прерасне во меѓуетничка. Само ладна глава а не праќање на дечиња да бранат туѓи интереси.
Homo homini lupus est...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 32>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.