IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Црква на плоштад, црква-музеј на Кале?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Црква на плоштад, црква-музеј на Кале?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 32>
Автор
Порака
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 11:39
Религија и Пиштол хммммммммммммммммразмислувањеразмислувањеразмислувањеразмислувањеразмислување

Ова ме подсетува на Иран,Авганистан и слично,Ал-каеда секако,само уште Бин-Ладен фали за друштвото да е комплетно
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 11:41
Originally posted by fiks fiks напиша:

Еве Бугиман,како се врши свечено отворање на Муслимански верски објект или Џамија.
Мене како на вашар ми изгледаат радосни како мали деца кои јадат зашеќерен памук или како му е името.

Повели линкче Свечено отворање на џамија во Горна Белица

Тогаш молчеа или збореа со пола уста-оние кои требаше да зборат. Та голема работа- таму нема Македонци, нека ги Власите и Албанците нека си вадат очи. Изгледа тогаш не се градеше врз православна црква- демек влашка била де.
Старите биле мудри кога рекле- Не гледај со смеа кога мечката игра кај комшиите.
И тогаш правеше власта МЕРКО е од ДУИ и сега е власта- Меџити е од ДУИ.тага
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 11:43
Којсумјас,

Јас не прочитав никаде дека некој ги брани Албанците, а исто така поголемиот дел од коментарите се на верска основа.
“Пацифистите“ гледаат на настаност со “ладна глава“, го анализираат настанот и даваат заклучок, кој сепак дава индиции на политички предзнак. Ако некој заборава дека лабава меѓуетничка комуникација отсекогаш била успех за победничката победа на партиите, некој друг тоа не го заборава.

Чудно но едно не ми е јасно, зошто сега инстанците не превземат чекор? Зошто молчат? Каде е сега обвинителот? Сега народот треба да превземе закони во свои раце?

Многу е јасно што се случува, само кој како му одговара ке си го толкува сето ова, а некој ке си трие раце позади нив.

Да, и јас мислам дека ова е само провокација на ДУИ во добра игра со неговиот коалиционен партнер. Затоа секогаш сум бил опозициски настроен. Истото се прави изминатите 20 години, чим рејтингот опаѓа, или девалвира нашата валута, ете некој меѓунационален судир.

Ниту сите Албанци ниту сите Македонци не го делат мислењето за национално непочитување, тоа се само одредени групи кои се политички мотивирани. На Калето, беа лица од ДУИ, а тие се дел од владата, и едно филозофско прашање, дали со тоа даваат легитимитет на рушењето?

Ако за таквиот легитимитет е надлежен судот, тогаш да му препуштиме на судот да ги казни “гршниците“ или не верувате во судството?
Homo homini lupus est...
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 11:57
Originally posted by fiks fiks напиша:

Еве Бугиман,како се врши свечено отворање на Муслимански верски објект или Џамија.Мене како на вашар ми изгледаат радосни како мали деца кои јадат зашеќерен памук или како му е името.Повели линкче Свечено отворање на џамија во Горна Белица


Големи вернци нема што слават нелегална џамија со истрели од огнено оружје пред очите на градоначалникот кој треба да се грижи за безбедноста на своите граѓани.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 12:01
Buggyman...
Судси епилог од приказнава, ако е воопшто можен...
нема да ја реши суштината на проблемот...
Албанците можат да прават...
тоа што на Македонците ни на сон не смее да им падне на памет...

и ниеден Албанец нема да застане против своите...
па без разлика дали се во право или не...
за разлика од Македонците...
кои секогаш за Албанците ќе имаат оправдание...
а за Македонците секогаш ќе наоѓаат причина за да ги напаѓаат...
па без разлика дали се во право или не...

ни се допаѓало тоа или не на мене, тебе на овој или на оној...
тоа е реалност...
инаку мене лично ни најмалку не ми се допаѓа поделбата која и јас во моите постови ја правам...
ама за жал и тоа е реалност...

инаку...
ова е чист политички проблем...
судот не може тука ништо да реши...


Изменето од којсумјас - 13.Февруари.2011 во 12:02
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 12:01
Originally posted by fiks fiks напиша:

Еве Бугиман,како се врши свечено отворање на Муслимански верски објект или Џамија.Мене како на вашар ми изгледаат радосни како мали деца кои јадат зашеќерен памук или како му е името.Повели линкче Свечено отворање на џамија во Горна Белица


Благодарам за линкот, изгледан е на телевизија. Дали ограните за безбедност ги извршија своите надлежности и го казнија настанот?!
И сега треба јас да пратам линк како се степаа децта за фрлениот крс на Водици и ајде да се смееме, нели? И така до безкрај со обвинување на релација Македонци-Албанци.

Инаку постот беше пратен до Култузин за многуте обвинувања, секако еднострано како ние да сме ангели и безгрешни!


Homo homini lupus est...
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 12:03
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Тогаш молчеа или збореа со пола уста-оние кои требаше да зборат. Та голема работа- таму нема Македонци, нека ги Власите и Албанците нека си вадат очи. Изгледа тогаш не се градеше врз православна црква- демек влашка била де.Старите биле мудри кога рекле- Не гледај со смеа кога мечката игра кај комшиите.И тогаш правеше власта МЕРКО е од ДУИ и сега е власта- Меџити е од ДУИ.тага


мамамд апсолутно не си во право. Може тогаш не сум бил присутен на форумот но тогаш како и денес го осудив тој чин. А колку што читав ниту еден Македонец ама ниту еден се нема изјаснето на начинот кој ти погоре го наведе во стил „нека се Власите и Албанците„. За мене Власите и Турците и Србите и сите интегрирани Албанци во општетството се исто она што се и Македонците. Како што рековме и погоре човек е човек. Но онаа што мене ме иритира е неинтегрирањето во општетсвото, градење на паралелно општетсво и неприфаќање на културата и традицијата на другиот.А уште повеќе ме иритира постојаното барање на еднострано разбирање.

Изменето од Анастеа - 14.Февруари.2011 во 02:45
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 12:05
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Buggyman...Судси епилог од приказнава, ако е воопшто можен...



..инаку...ова е чист политички проблем...судот не може тука ништо да реши...


Тоа и јас го говорам, не смеат народот да го вплеткаат во ова лудило... тоа ми е целата поента!
Homo homini lupus est...
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 12:14
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

 

Инаку постот беше пратен до Култузин за многуте обвинувања, секако еднострано како ние да сме ангели и безгрешни!


 
 
не сте ангели и не сте безгрешни ,но барем не сте такви нагли типажи како Албанците.Ебахти смешниците-ем се во владата ,ем рушатизненадувањеизненадување 
 
И од овие се очекива да ја градат иднината на државата изненадување не
 
 
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 12:17
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:


Благодарам за линкот, изгледан е на телевизија. Дали ограните за безбедност ги извршија своите надлежности и го казнија настанот?!
И сега треба јас да пратам линк како се степаа децта за фрлениот крс на Водици и ајде да се смееме, нели? И така до безкрај со обвинување на релација Македонци-Албанци.

Инаку постот беше пратен до Култузин за многуте обвинувања, секако еднострано како ние да сме ангели и безгрешни!
 

Ништо за линкот,повели во секое време.

Види сега вака Бугиман.
Споредбата со Водици ти е тотално промаршена за оваа тема.
Децата ги осуди ама секој што го знам,како дебило,клошари и слично,а на он нет ги нарекоа Факинг Сељачана,додека нивната глупост ги испровоцира само Православните Верници и не задираше во верските чувства на другите религиозно определени жители на Македонија

Додека за нецивилизираниот однос на Албанците кои кршеа објект на калето ама ниеден од Албанците не се најде да ги обвини,дури и доби поддржка во рушењето.

И сега ти тука се обидуваш да бистриш матни води,немој те молам,и ти а и сите останати знаеме што е поентата.




Изменето од Анастеа - 14.Февруари.2011 во 02:45
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 12:18
Originally posted by емил емил напиша:


не сте ангели и не сте безгрешни ,но барем не сте такви нагли типажи како Албанците.Ебахти смешниците-ем се во владата ,ем рушатизненадувањеизненадување 

 

И од овие се очекива да ја градат иднината на државата изненадување не


Не знам колку разбираш, но општеството треба да мотивира вклучување на сите граѓани за изградба на својата држава. Бидејќи за тебе е НЕПОЗНАТА материја нашето општество, не знам колку можеш да дадеш допринос.

Изменето од Анастеа - 14.Февруари.2011 во 02:45
Homo homini lupus est...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 12:18
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

[QUOTE=mamamd]

мамамд апсолутно не си во право. Може тогаш не сум бил присутен на форумот но тогаш како и денес го осудив тој чин. А колку што читав ниту еден Македонец ама ниту еден се нема изјаснето на начинот кој ти погоре го наведе во стил „нека се Власите и Албанците„. За мене Власите и Турците и Србите и сите интегрирани Албанци во општетството се исто она што се и Македонците. Како што рековме и погоре човек е човек. Но онаа што мене ме иритира е неинтегрирањето во општетсвото, градење на паралелно општетсво и неприфаќање на културата и традицијата на другиот.А уште повеќе ме иритира постојаното барање на еднострано разбирање.

Не реков за идивиди форумџиите, но постапките на касните и бледи реакции на оние кои требаше да го решат тоа- да не дојде до градба- а не да рушат и не срушија. Секој слуша она што го навредува, секој лечи свои ранитага
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 12:20
Па рушењето им е..во интерес на понатамошната СОРАБОТКА со Гујо???
Инаку имаме ли институции...тие се за гледање...на своите а за интервенции кон ненивните???тага
Но избори се ближат...се билда рејтингот и на едните и на другите....но штетата за Македонија останува...Кој да мисли на државата.Власта е слатка, нарочно за алчните и егоистите...а да и за исфрустрираните во детството...намигнување
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
DameMak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 617
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DameMak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2011 во 12:21
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

...некои се демек рационални...па што сега ако се соберат они 20 илјади ние 10 илјади...па ќе има крвопролевања...ај да си ќутиме...


Ај кажи ти по-рационално од мене: Што ќе се случи ако они соберат 20 илјади а ние 10 илјади и да се сретнеме на Калето?

Пардон згрешив: Македонци ќе се соберат 200 души, а Албанци 20 илјади.

Паметниот размислува прво за своите потези а потоа ги прави, глупавиот мисли со селска итроштина ќе испадне паметен, не предвидува што се ќе излезе од неговите потези и не е свесен дека повеќе руши отколку што гради.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 32>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,160 секунди.