IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Власта прави реклами само во агенција “Република“
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Власта прави реклами само во агенција “Република“

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
stigma04 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2661
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigma04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Власта прави реклами само во агенција “Република“
    Испратена: 10.Февруари.2011 во 04:59




Власта и понатаму преку својата омилена рекламна агенција „Република“ продолжува да троши милионски суми евра за кампањи. За само еден месец од 2011-та, склучи два договори во вредност од фантастични 542.000 евра народни пари.

Според договорот кој е објавен јавно, владата ќе ги информира граѓаните како да ги легализираат дивоградбите.

Агенцијата „Република“ доби околу 513 илјади евра за кои покрај ТВ спотови, треба да изработи и радиоспотови, огласи, билборди и да закупи простор за рекламирање во медиумите.

И покрај тоа што владата ветуваше дека како критериум за најповолен понудувач во сите тендери ќе ја смета цената и овој пат тоа не е случај. Таа носи само 35 поени, за разлика од квалитетот кој носи 65 бодови.

Договорот со државната енергетска компанија МЕПСО е повторно склучен со „Република“.

29-те илјади евра ќе бидат потрошени за да се изградел јавно препознатлив позитивен имиџ на АД МЕПСО.

иако експертската јавност често и забележува на власта дека троши многу пари за кампањи, во крајно нетранспарентна постапка, сепак, власта не запира.

Последните договори навестуваат уште поагресивно рекламно темпо од лани.

Во 2010-та само во „Република“ официјално се слеале речиси еден и пол милион евра.

Државните електрани склучиле договор вреден 578 илјади евра, за подигнување на свеста на граѓаните за значењето на ЕЛЕМ.

Министерство за финансии потрошило над 307 илјади евра, за кампања за откуп на градежно земјиште по цена од едно евро.

Владата, пак во „Република“ префрлила 190 илјади евра за изработка на два спота за промоција на Македонија.

Оваа маркетинг агенција која според критериумите на власта прави најквалитетни реклами лани пари има добиено и од министерството за транспорт и врски, агенцијата за странски инвестиции, министерството за внатрешни работи, за изработка на кампања.


Изменето од Анастеа - 10.Февруари.2011 во 09:49
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan
Кон врв
stigma04 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2661
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigma04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2011 во 05:04
Zarem ne postojat i drugi marketing agencii vo nasata drzava,ili ovaa agencija republika mue e omilena na vlasta zatoa i ja otvoriv ovaa tema da se vidi malce kaj ni odat parite od narodot posto site reklami na vlasta se narodni pari od budetot,a zamislete ovaa agencija e edinstvena vo nasata zemja,drugi nema za vmro.
Istoto ke se sluci i so sdsm koga ke dojdi samo a1 i alfa tv ke reklamiraat vladini reklami posto se dve samo opoziciski kuki ke se delat teski milioni i na kraj koga ke vidis pak narodot strada,znaci so parite na narodot vlasta dali bila vmro ili sdsm si pravi sto saka so narodot ama do koga.....
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2011 во 05:52

Ова мириса на перење пари и организиран криминал???Многу пари бе луѓе...колкава машина...за ова перењево...да

СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2011 во 06:08
Ne sum zapoznaen so firmite vo Makedonija, nitu so tenderite na vladata... za toa ne mozham da govoram.

No mozham da kazham deka vo svetot vladite raspishuvaat tenderi i pravat dogovori so odredena marketinhka firma koja smetaat deka najdobro kje ja zavrshi rabotata, so najdobar kvalitet i po najdobra cena ( vo odnos na vrednosta shto ja dobivaat ).

Vo vakvite sorabotki obichno na podolgo vreme se drzhi edna ista firma bidejki vekje e razrabotena strategijata okolu idejata za marketingot koja samo se razviva ponatamu so vremeto, se znae nivoto na kvalitetot, stilot na produkcijata, marketinshkite strategii i t.n.

Vladata na ntu edna drzhava ne raspolaga so budzhetskite pari za da gi deli kako nekoja ramnomerna socijalna zahtita na razni firmi.

Kaj mene so godini drzhavnite sluzhbi sorabotuvaat so isti firmi i nikoj ne podiga prashanje okolu toa velejkji deka dosta bilo da raboti samo "Taa" firma i sega drzhavata da se dogovorila so "Onaa" ili "Ovaa" firma. Drzhavata gi upotrebuva budzhetskite pari kako shto smeta deka e najpogodno za nejzinite potrebi, a toa sekako ne e nekakva drzhavna tajna.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
stigma04 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2661
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigma04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2011 во 06:42
Pa i mene toa me cudi kako mozi samo edna firma da gi pravi reklamite mislam ima i drugi marketing agencii sto se dobri ne e samo republika mislam cudno e malce....
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2011 во 09:46
Koga pocnuva da se raboti so nekoja marketing agencija se raboti samo so edna marketing agencija, ne od kol na kol pa kolot vo .... Rabotenjeto na agenciite se razlikuva,iako se reklamiraat razlicni proizvodi tie treba da bidat nadovrzani i potrosuvacot da znae deka se raboti za isto preduzeke . Ova go zboram bidejki sum nekoj del od rabotenjeto so marketing, ama ne rabotam vo posocenata agencija. Ne vikam dali imalo kriminal so posocenata agencija, neznam, no ako imalo kriminal toa pocnalo od samiot pocetok. Ako imalo kriminal, prosta e rabotata, treba da se kaznat kriminalcite.
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2011 во 11:13
Еве еклатантен пример ,како комунистите со такви методи работеле и како се залагаат да продолжи тој метод,а демек биле реформирани сега граделе други општествени норми и стандарди.
Но кој како гледа,значи една агенција да му прај се на гвујо и да си делат пари,можи ако тие му ја водеа изборната кампања,па сега треба дебело да наплајчаат дури е тој на власт.
Значи просто речено,ако нема конку.ренција и богатство на идеи одбирање на квалитет,че има ем корупција,ем само едни че си живеат и че јадат торта ,а другиве зелка и на крај че си гледаме само едноумие,односно како тие знаеле најубоо да праат реклами,секако така требит.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
VaZoLjIN Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)
господ

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VaZoLjIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2011 во 05:42
Боли ме к*рац дали рекламата ја прави Република или некоја unknown.Некој проценил дека таа дава најдобра понуда и и ја доделил работата.Ако не била таа ќе била некоја друга,па и за таа другата ќе се јадеа исти гомна.Пак некој ќе речеше - има и други куќи,не е само таа,еве може и Република да им направи некоја реклама .Поентата е јасна.На А1 им снемува пари,пошто арамијата Велија е во ќорка па дајте ако може малце од буџетските пари ХАХАХАХАХАХ.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2011 во 09:55
...сето тоа е само пат на парите,неколку круга да свртат и кај секој субјект по малку.По мое не е проблем дали е оваа или онаа,проблем е што избор е на фирма по налог,која мора да ги следи упатствата за употреба на парите..по колку каде да плати ..на кого ..кај да се преполоват..итн.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
aLkINOr Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 76
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aLkINOr Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2011 во 10:10
vlasta pravi rekmali ama i pravi mnogio dobro na narodit na makednja tija rekluma se za dobrite na site narode na makedonja
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2011 во 10:30
...да бе,ги учи децава да не користат дрога,алкохол..тутун...да не се *бат ни под разно ако немаат гума...а годините не се важни..и важно е да не закачат сида или ангел некој...да го сакаат и да биде човек а да се бодат по школите..!
за тоа ли треба реклама?

...мене Тито ме учеше со реклами да не го правам тоа....оди сега објасни им на децава што е тоа што го кажуваат а се вика дрога,дали е кисела или блага..дали ги боли..како ја користат и слично...наместо да си ги затворат тезгите низ РМ.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
aLkINOr Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 76
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aLkINOr Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2011 во 10:34
vo nasva makedinja ima malko drogi skorost i nemi a tija deca se na komunjirete oti gi iskridaja parite
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2011 во 10:45
да бе нема,само матадорот од Прилеп има декари и декари под расад... плус државни резерви во депоата на МВР..
Има..има...дури и за извоз!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
aLkINOr Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 76
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aLkINOr Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2011 во 10:48
ja kolke sto znam nasite milicaji na celoto sos gordina jankuleska vatija mnogo krimanale i drogirasi i mnogo droge gi izapcija
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.