IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Samsung EX1 (TL500)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Samsung EX1 (TL500)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
within Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај within Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Samsung EX1 (TL500)
    Испратена: 05.Февруари.2011 во 19:02

Komentarite za Samsung EX1 (TL500) se prefrleni vo ova tema. Tie prvichno bea objeveni vo temata "Schneider micro 4/3".

Originally posted by ivotoyota ivotoyota напиша:

Зоран како си задоволен од Samsung-от? Дека се мислам да земам high end компакт (или М4/3 нели), би можел да ми ги кажеш твоите видувања за таков тип на камера? На пример кое iso го користи (дека 1.8) во споредба со SLR со кит објектив (f 3.5) и дали добро се држи во поглед на шумот во исти светлински услови, динамички опсег, handling, плиток фокус... Благодарам однапред!


------------------------------------------------------


Има разлика од џебен апарат до М4/3, како во пазарот, користењето, намената, големината, квалитетот итн... :)
Така да, моментало веројатно најдобар достапен P&S е Canon S95 (да ги изоставиме луксузните со фиксни објективи), а нешто посолиден али не-џебен би бил Fuji X100 кој можеби би бил најпаметниот субјективен избор помеѓу P&S и М4/3 :)



Изменето од Zoran K - 06.Февруари.2011 во 15:31
Кон врв
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2011 во 19:15
Originally posted by within within напиша:

Има разлика од џебен апарат до М4/3, како во пазарот, користењето, намената, големината, квалитетот итн... :)
Така да, моментало веројатно најдобар достапен P&S е Canon S95 (да ги изоставиме луксузните со фиксни објективи), а нешто посолиден али не-џебен би бил Fuji X100 кој можеби би бил најпаметниот субјективен избор помеѓу P&S и М4/3 :)

Знам дека има разлика меѓу P&S до M4/3... Ме интересираше онака, субјективно искуство на Зоран. Иначе во очи ми паѓа новиов Oly XZ1 најбрз објектив има... Како за апарат што ќе го имаш секој ден во џеб, ме интересира дали би задоволил, барем близу до SLR со кит објектив
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2011 во 22:05
ivotoyota, fotoaparatot nemav namera da go kupam i toa go storiv bidejki sin mi go izgubi maloto Fuji F40. Pa, mozhebi nitu togash nemashe da mislam na drugo kamerche ako posledniot pat zhena mi ne mi se zhaleshe deka mnogu i e zdodevno da me cheka dodeka fotografiram... barem i taa da imala fotoaparat, pa istovremeno i taa da se zanimavala so nego.

I sega, ja prahuvam kakov saka.. taa veli ne golem kako tvojot, da e pomal, ama ne premnogu mal, da e ubav, da bide dobar, da pravel ubavi sliki, da bil ednostaven za upotreba...

Rekov da dojde so mene i da si izbere shto saka. Pochnav so najmalite DSLR-i, preku M3/4, pa do onie pocket idiotchinja. Sega, zhena mi nema vrska od fotografiranje, no mozheshe vednash da zabelezhi deka DSLR-ite se najdobri za precizna kontrola pri slikanjeto i deka najmalive ne mozhat da im parirat vo toa. No isto taka, mnogu lesno zabelezha deka onie M4/3 kameri ne se neznam kolku pomali od DSLR-ite, a zgora na toa nekoi od niv, kako Sony, se ponezgodni za upotreba.

I taka, po princip na eliminacija spored goleminata, tezhinata i praktichnosta na fotoaparatite, izborot go svedovme na onie najmalite.

E, shtom dojdovme do tamu, jas obrnav vnimanie barem da se koncentrirame na onie koi imaat senzor so dimenzija od 1/7 inch bidejki e pogolem od onie drugite. Vo taa selekcija vlegoa vo obzir Canon G12, Canon S95, Panasonic LX5 (so Leica objektiv) i Samsung EX1.

Da ti kazham pravo, do togash nikogash ne sum go videl toj Samsungov model, nitu sum se interesiral za nego bidejki brendot ne go smetav za neshto seriozno. Kako po nekakov avtomatizam od minatite iskustva sekogash mislev deka Canon e lider vo taa kategorija i ne treba da se zamaram so nishto drugo.

Zhena mi gi isproba site kameri i na site im najde po nekoja maana, ama najmnogu i se dopadna Samsungot i toa poradi fantastichniot artikuliran skrin i dimenziite koi se odlichen kompromis megju goleminata na fotoaparatot i komocijata pri negovata upotreba. Koga dojdovme do tamu, pochna da me jade jandza poradi somnenieto vo kvalitetot na kamerata, pa napraviv eden kus i ne mnogu detalen test megju trive fotoaparati so koj sakav da vidam koj ma najostar objektiv, najdobar auto white balance, najshirok agol na slikanje, najgolema osetlivost i najmal shum.

Ochekuvav prvi da izlezat Canonite, da sledi Panasonicot i na krajot da bide Samsungot... koga toa izleze tokmu obratno!

Stakloto na EX1 e verojatno najdobroto vo taa klasa so vodechki otvor od f1.8. Ne znam dali postoi nekoj zum so raspon od 24-70mmm (prevedeno na FF standard) i otvor na blenda od f1.8 ? I kolku da bide pojasno shto znachi toa, Canon G12 ima otvor od f2.8. Razlikata e skoro edna i polovina blenda. Prikazhano na drug nachin, toa znachi ako so EX1 mora da fotografiram so 400ASA poradi loshoto osvetluvanje, so G12 treba da koristam 1000ASA !

Schneider stakloto na EX1 vo toj test se pokazha nehto malu poostro na periferijata od onoa na Canonite. Razlikata ne e takva za da pretstavuva tema za diskusija, no go kazhuvam bidejkji go zabelezhav. Panasonikot beshe nekade pomegju niv ili kako Samsungot. Avtomatskot white balance pod veshtachko osvetluvanje beshe ubedlivo najdobar kaj EX1 i taa razlika beshe mnogu povoochliva otkolku onaa vo ostrinata na objektivot. Za skrinot ne mozheshe nitu da se postavi prashanje. Sega, nekoj mozhe da kazhe deka toa i ne e tolku vazhno, no s'e dodeka ne go zeme fotoaparatot vo race, zaedno so konk*rencijata, navistina ne znae shto znachi da se ima takvo pomagalo.

Suma sumarum, od seto onoa shto mozhev da sporedam i proveram, zakluchiv deka Samsung EX1 (TL500) denes verojatno e najkvalitetnata digitalna fotokamera na pazarot vo taa klasa.

Vo praktichna upotreba ne me razochara. Fotoaparatov e dizajniran so site potrebni opcii i so imanje na um deka kje bide kupuvan od lugje koi ne sakaat da bidat premnogu restriktirani vo toj pogled. Mozhe da se upotrebuva potpolno avtomatski, potpolno manuelno, slika vo nekolku JPEG kompresii i RAW, ima vgraden blic (koj e dobar samo za skromni distanci) i hot-shoe za dediciran blic, AE lock, manuelen override na avtomatikite, live histogram, odlichna crno-bela opcija, braketing, makro, optichki stabilizator na objekivot, snima video (shto voopshto ne me interesira) so dedicirano kopche i e napraven taka solidno (metal) so odlichna substicijalna masa i filling shto mozhe slobodno da mu se izbrishi imeto Samsung i namesto nego da se stavi Leica ili Hasselblad.

Imam samo zamerka na menito i nekoi softverski reshenija vo vrska so nego, no toa ne e nekoj problem okolu koj bi si go gubel sonot.

Od aspekt na shumot... ochekuvav da bide pogolem, no za srekja ne e taka. Sekako deka ne se sporeduva so nitu eden DSLR, no za svojata klasa e odlichen. Onoa shto mi ostavi vpechatok e deka kvalitetot na JPEG-et e mnogu dobar i dozvoluva naknadno postprodukcijsko rabotenje bez nekoja pogolema penalizacija. Dokolku ne se napravi nekoja glema greshka vo momentot na fotografiranjeto, obraboteniot JPEG e neznachitelno poslab od obraboteniot RAW fajl. Razlikata kje se vidi pri 100% zgolemuvanje na monitor ako se gleda na pravo mesto, no toa nema da se zabelezhi na otpechatena slika.

Na krajot da kazham deka so fotoaparatot se dobiva i besplaten RAW konvertor.

Eve nekolku primeri od onoa shto imam napraveno so EX1:


1. JPEG; 80ASA; f3.4; 1/125sec; Program; slikano od raka.





2. RAW; 100ASA; f2.3; 1/125sec; Aperture Priority; slikano od raka




3. JPEG; 200ASA; f2.7; 1/30sec; Program; slikano od raka




4. RAW; 400ASA; f2.2; 1/60sec; Aperture Priority; slikano od raka





5. JPEG; 400ASA; f2.4; 1/15sec, Program, slikano od raka, ambientno svetlo, crno-bela konverzija od kolor vo Photoshop.





6. RAW ili JPEG (ne sum siguren); 800ASA; f3,5; 1/40sec; Manuel; slikano od raka




Fotografiive mozhete da gi simnete na vashiot desktop ako sakate da vidite povekje detali. Iako ne se objaveni vo polna rezolucija, simnati se podobri otkolku prikazhani na sajtov.

Se razbira, site fajlovi se obraboteni vo PS kako i sekoj drug fajl od DSLR fotoaparat.

Na krajot, jas sum zadovolen so kamerchevo bidejki ne ochekuvav tolku kolku shto dobiv od nego. A dali bi bilo toa i najsoodveten izbor za sekoj drug, toa ne znam... sekoj si gi znae svoite potrebi i sekoj treba da si napravi svoe istrazhuvanje pred da se reshi za shto kje kupi.

Povekje za rezultatite i iskustvata na lugjeto so Samsung EX1 mozhete da najdete na Fickr i na Samsung Talk Forum (DPreview). Za onie koi mozhebi kje pojdat na istiot sajt da go poglednat testot napraven tamu, bi predupredil deka objektivot na toj fotoaparat ne bil neshto vo red. Toa e zabelezhano so edna rechenica i vo tekstot koga velat deka poradi nekoja prichina imaat razlichna rezolucija preku slikata. Za zhal, toa e taka naishano shto skoro site lugje go previduvaat i rezultatot go zemaat za 100% merodaven.




Изменето од Zoran K - 06.Февруари.2011 во 15:44
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2011 во 02:08
I jas mislam deka EX1 vo momentov e najdobar kompakt. A, za displejot... ne se sporeduva AMOLED(EX1) so TFT LCD.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2011 во 02:27
Ne znam shto mislish so taa sporedba megju skrinovite (za koi modeli na kameri se raboti?), no znam deka onoj na EX1 e isto dobar ili podobar od onoj shto go imam na D3. Takvo neshto nemam videno do sega na nitu eden kompakt fotoaparat. Duri onoj na Samsung NX10 lichi kako da e od "Toy'R Us" vo sporedba so EX1.

P.S. Sakav da i go protnam na zhena mi NX10 so 30mm pancake namesto EX1, no koga napravi nekolku sliki so dvata fotoaparati i koga gi vide na skrinovite vednash mi reche - "ova kamera (NX10) ich ne chini. Ne ja sakam!" Ne mozhev da ja ubedam deka slikata chini, ama nechini skrinot...

Изменето од Zoran K - 06.Февруари.2011 во 02:33
Кон врв
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2011 во 02:35
Hmmmm, mnogu interesno! Fotkite se stvarno nesto sto ne ocekuvav od kompakt! Mu se dumam sega, Samsungov, Olyto sto go posociv (uste pobrz objektiv ima zumiran i ima amoled!)...

Zoran edno golemo blagodaram vo sekoj slucaj za opsirnoto izlaganje. Pozdrav

Edit: Skrinot e AMOLED, ne e TFT, sto znaci deka e osvetlen so diodi, koi vo delovi od skrinot mozat da se zgasnat, so sto se dobivaat mnogu podlaboki crni boi, a so toa i pogolem kontrast. AMOLED ekranite vsusnost ja nemaat glavnata maana na obicnite LCD-a, a toa e niskiot kontrast i plitkite crni boi. Zatoa i izgledaat mnogu podobro, imaat kontrast skoro kako Plasma!

Изменето од ivotoyota - 06.Февруари.2011 во 02:37
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2011 во 02:41
Jas povekje ne m'knam D3 so mene ako ne odam po nekoja specijalna rabota. Si go nosam EX1 so eden mal Samsung dedicate flash i ekstra baterija. Sega zemav cirkularen polarizator i mislam da naracham ushte edna mikro lekja. S'e toptan se sobira vo edna-dve mali torbichki zkacheni na pojas, kako malu pogolema mobilka... super!
Кон врв
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2011 во 02:47
A prima znaci i filtri? Gledam i cenava mu e izvonredna, 319 dolari vo USA! Se napaliv sega, za 13-14.000 vrv aparatce!
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2011 во 03:02
Veruvam deka i Olympusot kje bide dobar, no onoa shto go gledam kako prednost na Samsungot e poshirokiot agol na edniot kraj na zumot. Toj e 24mmm (ako sporeduvame so FF format), a na Olympusot e 28mm. Olympusot toa shto go gubi vo shirokiot agol go nadoknaduva vo sprotvniot kraj. Spored moeto iskustvo, vo sekoj moment i bez razmisluvanje bi se odluchil za poshirok wide-angle otkolku za pogolemo tele. So D3 koristam 24-70mmm i mozham da kazham deka toa e bred & butter za sekojdnevna rabota. EX1 ima tochno takov raspon, no za razlika od Nikonoviot zum namesto f2.8 na edniot kraj ima f1.8.

Isto taka ne sum siguren kolku e dobar Olympusoviot skrin. Mislam deka ne e nitu artikuliran. Ako e taka, togash i tuka ima minus poeni od moja strana.

Ostanuva da se vidat vo praksa ostanatite kvaliteti na Olympusot. Ako JPEG konverzijata mu e tolku dobra kako na Samsungot i ako shumot e isto taka dobro kontroliran, togash poradi poshirokiot agol na pokrivanje i skrinot povtorno bi go odbral Samsungot. Olympusot treba da ima vistinski M4/3 kvalitet za da mozhe seriozno da go zagrozi EX1. S'e neshto mi zboruva deka Olympus nema nikogash da go napravi taka za da ne si sozdade konk*rencija na sopstvenite M4/3 modeli.     Za cenata ne zboruvam bidejki ne znam koja kje bide za Olympusot.





Изменето од Zoran K - 06.Февруари.2011 во 14:31
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2011 во 03:15
Originally posted by ivotoyota ivotoyota напиша:

A prima znaci i filtri? Gledam i cenava mu e izvonredna, 319 dolari vo USA! Se napaliv sega, za 13-14.000 vrv aparatce!


Za filtri najdobro e da si kupish eden dodaten element koj e eftin (jas go kupiv za $18) i ovozmozhuva koristenje na 52mm filtri koi se najbrojni i najdobri po cena.



Elementov se zashtrafuva direktno za teloto na fotoaparatot na koj postoi originalno izraboten navoj tokmu za taa namena.





Изменето од Zoran K - 06.Февруари.2011 во 03:18
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2011 во 15:14
Zaboraviv da kazham ushte neshto shto mozhebi bi bilo informacija od vrednost za nekoi chlenovi - EX1 ima CCD senzor, a ne CMOS.
Кон врв
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2011 во 17:23
Da, interesno e sto site kameri od taa klasa imaat CCD, a ne CMOS. Mislam na entuzijast kompaktite so golemina na senzor 1/1.7 inch...

EDIT: Neli aparatot go zema za soprugata! Ah i nie mazite sto sme...
"Jas povekje ne m'knam D3 so mene ako ne odam po nekoja specijalna rabota. Si go nosam EX1 so eden mal Samsung dedicate flash i ekstra baterija. Sega zemav cirkularen polarizator i mislam da naracham ushte edna mikro lekja. S'e toptan se sobira vo edna-dve mali torbichki zkacheni na pojas, kako malu pogolema mobilka... super!"

Изменето од ivotoyota - 06.Февруари.2011 во 17:28
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2011 во 19:29
Originally posted by ivotoyota ivotoyota напиша:

Da, interesno e sto site kameri od taa klasa imaat CCD, a ne CMOS. Mislam na entuzijast kompaktite so golemina na senzor 1/1.7 inch...

EDIT: Neli aparatot go zema za soprugata! Ah i nie mazite sto sme...
"Jas povekje ne m'knam D3 so mene ako ne odam po nekoja specijalna rabota. Si go nosam EX1 so eden mal Samsung dedicate flash i ekstra baterija. Sega zemav cirkularen polarizator i mislam da naracham ushte edna mikro lekja. S'e toptan se sobira vo edna-dve mali torbichki zkacheni na pojas, kako malu pogolema mobilka... super!"


Taa go dobiva koga jas go zemam Nikonot.

Shto i treba na zhena mi fotoaparat koga ne odi na slikanje bez mene, a ?





Изменето од Zoran K - 06.Февруари.2011 во 19:31
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2011 во 00:31
Samsung EX1 vs. noviot Fuji X10:

http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1001&thread=39890562
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,797 секунди.