IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Поучни случки
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Поучни случки

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 23>
Автор
Порака
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2011 во 06:23
ВОЛШЕБНИ НАОЧАРИ

Е.Т.А. Гофман


Колку жално што сега нема волшебници! Тие би ги исполнувале нашите желби, - кажа малечката Кате, разгледувајки го двогледот на мајка и која таа го добила на својот роденден. – Тогаш јас би знаела што да посакам од нив.

-Изгледа ќе посакаш двоглед како мојот? – со насмевка одговори мајката.

-Не баш ваков. Јас би посакала двоглед со кој ќе гледам не само лица и предмети , бидејќи и така доволно добро ги гледам, туку би сакала да видам што се крие позади нив. На пример, јас сакам да знам што луѓето имаат во срцето, кој од нив е добар, а кој злобен, би сакала да ги знам нивните мисли, желби.

-Многу ме радува, - рече мајката, - што ти немаш ваков двоглед; инаку ти би добила многу непријатели.
-Зошто, мамо? –праша девојчето.

-Зарем ти мислиш, мило мое дете, на луѓето би им било пријатно да знаат, дека тие ништо неможат да сокријат и дека нивните срцата се отворени пред тебе? Чекај, се сетив на една бајка. Таа ќе ти објасни тоа што ти не го разбираш.

Многу одамна живеел еден човек. Тој сакал да има наочари со стакла какви што и ти сакаш, и ги добил. И еднаш, кога тој ги ставил неможел повеќе да ги симне. Што се случило? Срцата на луѓето со сите нивни мисли се отворале пред него, но во нив тој гледал повеќе лоши работи од колку добри. Тој влегувал во срцата на најверните и најсаканите негови пријатели – и секаде наоѓал некоја мана. Тоа му донело голема тага и тој почнал да се однесува спрема нив круто и со недоверба. Тие прво се чуделе и се навредиле, незнаејќи зошто тој се сменил, па најпосле го оставиле сам. Осаменоста многу го натажила; но тој не сакал да ги гледа луѓето со обични очи, кои за него биле полоши од неговите, и во својата тага тој почнал да го моли Бога за смрт. Наместо смрт пред него се појавил ангел со кротко, добродушно лице и сини очи.


-Јас сум љубов, - му рече небесниот гласник, - и дојдов да ти помогнам да ја тргнеш својата заблуда. Ти бараш од другите совршенство. Но, дали може да го пронајде тој, кој самиот е полн со недостатоци? Како прво проучи го твоето срце, а потоа осудувај ги твоите ближни ако смееш!
Кажувајќи ги овие зборови ангелот ги допре волшебните наочари и пред тој човек се отвори неговото срце, кое било многу полошо од срцата на другите.

-Боже, каков грешник сум! Прости ми! – извикна тој, и наочарите паднаа од неговите очи.

-„Љуби го ближниот како самиот себе“, - му рече ангелот, - таква е Господовата заповед. Труди се да им ги простуваш на луѓето нивните недостатоци – ти ќе бидеш среќен во овој свет и ќе ти биде простено во другиот.

Човекот ја исполнил наредбата која му ја кажа ангелот, и цел свет, сите луѓе почнале да му се гледаат подобри од него затоа што тој го запамтил тоа што видел во своето срце. Сега, гледајќи ги другите, тој се трудел да пронајде во нив само добри работи, а благодарејќи на тоа и самиот станал подобар и посреќен.

-Дали ја разбра мојата бајка, Кате? – ја праша мајката.

– Ајде и ние да гледаме во себе преку тие волшебни наочари, а на другите да гледаме со обични стакла. Нас ни е заповедано да ги љубиме ближните, а не да ги бараме нивните недостатоци. Доволно за нас е и тоа, што ние ги проучуваме и корегираме нашите гревови.



Извор: Бигорски манастир

Изменето од Maran Ata - 17.Јануари.2011 во 06:24
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2011 во 23:55

                        POSLE PORAZITE-POBEDA!

 Nekoi od najuspesnite lugje na svetot se soocile so privremeni neuspesi, od koi nekoi bile i trajni neuspesi, barem koga stanuva zbor za niv samite kako poedinci.


Eve nekolku primeri:


1.Kristifor Kolumbo trgnal da bara pokratok pat do Indija , no mesto toa ja otkril Amerika.

Umrel vo zatvor, kako zrtva na svoeto neznaenje.


2.Tomas A. Edison se soocil so niza porazi pred da uspee da go snimi i reproducira coveckiot glas na vosocna ploca.

Poznati se i negovite nad 10 000 neuspesni obidi dodeka da ja izumi denesnata sijalica.


3.Parabrodot na Fulton nikako ne sakal da proraboti i lugjeto tolku mnogu go ismevale sto moral da se iskraduva nokje i tajno da gi vrsi svoite eksperimenti.


4.Site im se smeele na brakjata Rajt koga sakale da izmislat letalo so koe covekot kje moze da leta.

Brakjata Rajt iskrsile mnogu avioni i pretrpele mnogu porazi i ismejuvanja se' dodeka ne sozdale letacka masina poteska od vozduhot koja mozala da funkcionira.


5.Henri Ford , figurativno, a recisi  i bukvalno, kje umrel od glad pred da go napravi svojot prv uspesen avtomobil.

A toa ne bilo kraj na negovite maki; minal godini i godini usovrsuvajki go svojot slaven model T sto mu donel slava i bogatstvo.


6.Aleksandar Gream Bel mnogu godini se soocuval so porazi pred da go usovrsi telefonot.


Ima uste mnogu primeri.

Sto bilo zaednicko za ovie lugje? Tie ostanale verni na svojata cel i ne dozvolile privremenite porazi da gi obeshrabrat i odele do kraj.

Blagodarejki na takvite lugje , civilizacijata napreduvala .

   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2011 во 07:21

БОГ Е НЕОБЈАСНИВ


Уште пред Раѓањето Христово, во Сицилија живеел некој владетел по име Гиерон. Тој имал многу мудреци во својот дворец, но со својата мудрост особено се истакнувал неговиот советник Симонид.Еднаш Гиерон му рекол на Симонид:

- Симонид! Напрегни ја твојата мудрост и објасни ми што е тоа Бог?

- Ми постави многу тешко прашање, владетелу, - му одговорил мудрецот. – Дај ми неколку дена да поразмислам.

- Добро. – се согласил Гиерон.

Поминале два дена и Симонид дошол кај царот, но наместо да одговори, го замолил за уште четири дена да размисли за одговорот. Поминале и тие четири дена, а Симонид го замолил царот за уште едно одлагање.

- Дај ми, владетелу, уште осум дена за размислување.

Гиерон се намуртил.

- Мора да се шегуваш, Симонид. Изгледа наскоро ќе почнеш да бараш прво шеснаесет дена за размислување, па потоа триесет, па триесет и два. Кога конечно ќе ми дадеш одговор?

- Сосема си во право, владетелу, - смирено му одговорил Симонид. – Ќе поминеа и осум дена, а јас ќе те замолев за шеснаесет, потоа за триесет и два, па дури и за шеесет и четири и така натаму. А што се однесува до прашањето, сметам дека веќе ти го одговорив.

- Како тоа! – се зачудил Гиерон. – Ти ништо не ми кажа за Бог, туку само ме молеше да ти дадам уште денови за размислување.

- Токму тоа е мојот одговор, - му рече мудрецот. – На твоето прашање, владетелу, никој не би можел да ти одговори. Колку повеќе размислуваш за него, толку појасно ти станува дека треба да молиш за уште повеќе денови. Ово прашање е како планина. Ја гледаш од далеку – и таа ти изгледа како нешто огормно, а колку повеќе се доближуваш, толку повеке таа почнува да расне пред тебе и ти се чувствуваш толку мал и беден. И кога една обична планина не можеш да ја опфатиш или покриеш со рака, како ти, владетелу, сакаш со ум да го опфатиш Оној, Кој и човекот и таа планина ги создал.

Ги разбрал Гиерон зборовите на Симонид, со стравопочит ги подигнал своите очи кон небото и прошепотел:

- Да, Бог е необјаснив!


Извор: БИГОРСКИ МАНАСТИР




Изменето од Maran Ata - 27.Јануари.2011 во 07:22
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2011 во 00:49

                         POTRAGA PO VISTINATA

 Eden mlad covek trgnal niz svetot da ja bara Vistinata.

Ja baral preku sedum gori i sedum morinja. Gi prasuval site lugje, stari, mladi, deca, kade moze da ja pronajde, no nikoj ne znael.

Iskinal tri para zelezni konduri i najposle ja nasol.

Na negovo golemo iznenaduvanje, Vistinata bila stara i grda.

Mladicot ostanal so Vistinata tri godini. Taa go naucila za mnogu raboti za koi porano nikogas ne ni znael deka postojat.

Koga doslo vreme da se razdelat i mladicot da si zamine, Vistinata go prasala:

- Kje sakas li da napravis nesto za mene?

- Kje napravam- vetil mladicot.

- Koga kje se vratis kaj lugjeto i koga kje te prasaat za mene, kazi im deka sum mlada i ubava .

   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2011 во 17:49
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

                         POTRAGA PO VISTINATA
 Eden mlad covek trgnal niz svetot da ja bara Vistinata.

Ja
baral preku sedum gori i sedum morinja. Gi prasuval site lugje, stari,
mladi, deca, kade moze da ja pronajde, no nikoj ne znael.

Iskinal tri para zelezni konduri i najposle ja nasol.

Na negovo golemo iznenaduvanje, Vistinata bila stara i grda.

Mladicot ostanal so Vistinata tri godini. Taa go naucila za mnogu raboti za koi porano nikogas ne ni znael deka postojat.

Koga doslo vreme da se razdelat i mladicot da si zamine, Vistinata go prasala:

- Kje sakas li da napravis nesto za mene?

- Kje napravam- vetil mladicot.

- Koga kje se vratis kaj lugjeto i koga kje te prasaat za mene, kazi im deka sum mlada i ubava .



Mnogu pouchna prikazna.Kazhuva shto ne e vistina.
Ova tuka e laga koja lazhno se pretstavuva kako vistina.Vistinata ne e grda zashto kakva i da e taa osloboduva, a osloboduvanjeto nosi mir.
Lagata go ima najgrdoto lice, a dali e stara diskutabilno e oti prvo bila vistinata, pa potoa doshla lagata(neli lagata e gjavolot, a vistinata e Bog).
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2011 во 04:40
Doshol eden chovek kaj Sv.Avgustin.

- Shto da pravam? - prashal chovekov - Kahi na kuso bidejki jas sum nepismen chovek i ne mozham da razberam nekakvi vishi teoloshki raboti. Znachi, onaka najkuso i najednostavno za da mozham da razberam i da zapomnam... kazhi mi ja samo sushtinata na religijata.

- Ljubi.. i s'e kje sledi potoa - mu odgovoril Sv Avgustin - Ne si gubi vreme so nishto drugo.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2011 во 04:59
Ednas nekoj organiziral natprevar na koj trebalo da se imitira Charlie Chaplin.

Doznavajkji za ovoj natprevar, vistinskiot Charlie Chaplin reshil da se prijavi i toj... bil ubeden deka kje ima dobra razonoda i deka kje go osvoi prvoto mesto.

Za razonodata imal pravo, no za rangiranjeto ne - toj go osvoil vtoroto mesto. Nekoj drug bil poavtentichen imitator na Charlie Chaplin otkolku shto bil originalniot Charlie Chaplin.

Vnimavajte... kopiite koi pretendiraat deka se originali lesno mozhat da zavedat.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2011 во 05:31
Pred vtorata svetska vojna, iperator Hirohito vo Japonija beshe smetan za direkten naslednik na Bogot Sonce. S'e shto govorel ne bilo obichno govorenje, tuku bozhenstvenost... negovite naredbi ne smeele da se preispituvaat tuku bezpogovorno da se sledat i izvrshuvaat... i iljadnici umiraa za nego so najgolema chest i radost vo srceto bidejki tie go polagaa svojot zhivot lichno za Boga.

Kolku bozhenstveno chuvstvo, prekrasna smrt... da se zhrtvuvash za boga, neli ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2011 во 15:06
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Pred vtorata svetska vojna, iperator Hirohito vo Japonija beshe smetan za direkten naslednik na Bogot Sonce. S'e shto govorel ne bilo obichno govorenje, tuku bozhenstvenost... negovite naredbi ne smeele da se preispituvaat tuku bezpogovorno da se sledat i izvrshuvaat... i iljadnici umiraa za nego so najgolema chest i radost vo srceto bidejki tie go polagaa svojot zhivot lichno za Boga.

Kolku bozhenstveno chuvstvo, prekrasna smrt... da se zhrtvuvash za boga, neli ?


Зарем е жртвување тоа што некој ќе отиде и ќе нападне без причина половина Азија и ќе изврши невидени масакри во Кина, ќе врши експерименти над луѓе во Манџурија и безброј други ѕверства?

Патем, ако неговите идеи беа божествени, зошто тогаш уште во 1939 година, во Монголија, Сталин ги згази неговите божествени војници, па Хирохито бараше мир од како Сталин и од него се плашеше до крајот на војната, па стори се што можеше да не падне во негови раце? Истото се повтори и 1945 година, кога од Сталин бараше да интервенира кај Американците за подобри услови за мир?

Тоа најмалку е однесување на некој што е директен наследник на божественоста и светлината, зар не?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2011 во 15:18
E taka de, taka... ako bogot ima bozhenstveni idei togash kako tera eden narod protiv drug narod i im nareduva da istrebat s'e zhivo, vkluchuvajkji gi i decata i stokata? Zoshto bogot, kako eden i edinstven, bog na site lugje koi samiot gi stvoril, odbira i preferira samo eden narod, go uchi, neguva i chuva na smetka na drugite?

I ushte neshto, neli mnogu e bozhenstveno i blagosloveno chovek da se zhrtvuva za boga? Ima li neshto povozvisheno od toa, da se stori s'e za svojot bog, pa duri da se dade i svojot zhivot za nego koga ovoj ima nekakva potreba od toa ?

E taka de, taka...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2011 во 16:06
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

E taka de, taka... ako bogot ima bozhenstveni idei togash kako tera eden narod protiv drug narod i im nareduva da istrebat s'e zhivo, vkluchuvajkji gi i decata i stokata? Zoshto bogot, kako eden i edinstven, bog na site lugje koi samiot gi stvoril, odbira i preferira samo eden narod, go uchi, neguva i chuva na smetka na drugite?


Одоговорот на ова прашање е мошне лесен. Затоа што само тој народ го одбира пра виот пат, затоа што само тој народ верува во Него, не жртвува луѓе, не ги тера своите деца да скокаат во жртвениот оган како другите народи. Само тој народ ги почитува моралните закони дадени на Ное. Тој народ дотогаш е единствениот народ кој сеуште Го почитува и верува во Него. Патем, тој народ е народ кој и најмногу страдал во тој период. Не случајно и Бог го поразил фараонот. Фараонот бил исто што и Хирохито, дури и повеќе.

За таквите народи пак, кои се вплеткани во гнасотијата на жртвување деца во Светото Писмо Бог говори дека од нив нема да остане ниту спомен на земјата. Дури по сите тие настани, во времето на пророците, во Светото Писмо Бог повторува дека сите народи кои жртвуваат деца ќе исчезнат од лицето на земјата, порано или подоцна. Знаеме што се случи со големите цивилизации на Маите иа Ацтеките, каде што жртвувањето деца било секојдневие во буквалната смисла на зборот.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


I ushte neshto, neli mnogu e bozhenstveno i blagosloveno chovek da se zhrtvuva za boga? Ima li neshto povozvisheno od toa, da se stori s'e za svojot bog, pa duri da se dade i svojot zhivot za nego koga ovoj ima nekakva potreba od toa ?


Одговорот на ова прашање мошне зависи од тоа какво е жртување. Ако жртвувањето е изведено во агресорска војна, без никаква причина, или во некој масакр на невино население кое тој кој се жртвува тргнал да го освои без посебна причина, не можеме да говориме за некакво жртвувње.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


E taka de, taka...


Така,така, нема како поинаку.

Изменето од Македон - 05.Февруари.2011 во 16:07
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2011 во 18:48
E shtom poinaku nema, togash mora da se pridrzhuvame kon toa shto ima.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2011 во 21:43
Originally posted by vanesa vanesa напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

                         POTRAGA PO VISTINATA
 Eden mlad covek trgnal niz svetot da ja bara Vistinata.

Ja
baral preku sedum gori i sedum morinja. Gi prasuval site lugje, stari,
mladi, deca, kade moze da ja pronajde, no nikoj ne znael.

Iskinal tri para zelezni konduri i najposle ja nasol.

Na negovo golemo iznenaduvanje, Vistinata bila stara i grda.

Mladicot ostanal so Vistinata tri godini. Taa go naucila za mnogu raboti za koi porano nikogas ne ni znael deka postojat.

Koga doslo vreme da se razdelat i mladicot da si zamine, Vistinata go prasala:

- Kje sakas li da napravis nesto za mene?

- Kje napravam- vetil mladicot.

- Koga kje se vratis kaj lugjeto i koga kje te prasaat za mene, kazi im deka sum mlada i ubava .



Mnogu pouchna prikazna.Kazhuva shto ne e vistina.
Ova tuka e laga koja lazhno se pretstavuva kako vistina.Vistinata ne e grda zashto kakva i da e taa osloboduva, a osloboduvanjeto nosi mir.
Lagata go ima najgrdoto lice, a dali e stara diskutabilno e oti prvo bila vistinata, pa potoa doshla lagata(neli lagata e gjavolot, a vistinata e Bog).



Mnogu cudna prikazna koja moze da se protolkuva na razlicni nacini ,neli?среќа

Pozdrav Vanesa големо%20гушкање
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2011 во 01:08

                                    KNEZ NA MIROT


 Ednas Argentina i Chile se nasle pred vojna zaradi masovni kavgi za granicata.

Oruzjeto vekje bilo doneseno, vojnicite bile goTovi da napadnat i bombite postaveni.

Togas, mudri lugje od dvete strani uspeale da ja sprecat vojnata i da sklucat mir.

Potoa gi zele topovite i od niv izleale golema statua na ISUS , koja go prikazuva kako stoi na granicata, blagoslovuvajki gi narodite.

Podnozjeto na statuata go nosi sledniot natpis:

" Narodite na Argentina i Chile pred da go rusat ovoj mir , sto go izdignaa pred nozete na nivniot Spasitel, neka se raspadnat planinite na Andite vo prav! "



Hristos e Knezot na mirot. Toj ni go podari mirot so BOG. Pri Negovite noze mozeme i nie da sklucime mir megjusebno.

Oruzjata moze da se pretvorat vo slikata na Knezot na mirot, Koj gi blagoslovuva narodite.

Pri nozete na nasiot Spasitel kje nema vekje prostor za vojna i omraza, unistuvanje i neprijatelstvo.


"И Христовиот мир да владее во вашите срца, за кого сте и повикани во едно тело; и бидете благодарни! " ( Kolosjanite 3:15)




Изменето од KINGDAVID - 08.Февруари.2011 во 01:09
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.