IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Уапсен Велија Рамковски
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Уапсен Велија Рамковски

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 22>
Автор
Порака
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2010 во 20:24
галамата ја дигна власта,нормално е да галами и Велија...му дадоа можност.зошто не ги собраа сите дента од работно место?
самите прават театри од апсењата
каде во светот притворените ги спроведуваат специјални единици?
кога беа апсењата за такозваната „Фаланга“ се враќав од Скопје и на Плетвар се разминав со една колона џипови во кои седеа специјалци вооружени до заби...на момент помислив дека во Прилеп имало масовен колеж или некој бомбаш самоубиец....


Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2010 во 20:26
не ви са мешам у политики , али шо му беше тоа кесата у џебот?

-Тузот? газење%20од%20смеење
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2010 во 20:28
на кого бе Џо?
ако била во џебот на Велија или бил тузот или Хедис смокинамигнување
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2010 во 20:30
Затајувањето данок секаде низ светот е убаво казниво. Се сеќавам како дете дека познатата италијанска глумица Софија Лорен едно време беше во опасност да оди во затвор токму за неплаќање данок.
Јас (како земач на плата од редовното плаќање данок) сум сите да плаќаат и сум за тоа сите кои не плаќаат да бидат притворени и натерани да платат.
Околу начинот на приведување- па нели ги теретат за злосторничко здружување  (иако терминот не го разбирам-оти досега сметав дека таквото здружување е за тероризам,,,амазбунетост).
Впрочем-пак ке повторам- не ме засега неговото апсење, бидејки нити него не го засегало како јас со високо образование животарам-додека тој уживаше во своите заработувачки.
Ова како обичен човек го кажувам-немам милост за таквите-што си дробеле-тоа нека сркаат. Ако се невини-нека докажат.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2010 во 20:43
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Затајувањето данок секаде низ светот е убаво казниво. Се сеќавам како дете дека познатата италијанска глумица Софија Лорен едно време беше во опасност да оди во затвор токму за неплаќање данок.
Јас (како земач на плата од редовното плаќање данок) сум сите да плаќаат и сум за тоа сите кои не плаќаат да бидат притворени и натерани да платат.
Околу начинот на приведување- па нели ги теретат за злосторничко здружување  (иако терминот не го разбирам-оти досега сметав дека таквото здружување е за тероризам,,,амазбунетост).
Впрочем-пак ке повторам- не ме засега неговото апсење, бидејки нити него не го засегало како јас со високо образование животарам-додека тој уживаше во своите заработувачки.

Ова како обичен човек го кажувам-немам милост за таквите-што си дробеле-тоа нека сркаат. Ако се невини-нека докажат.
ама не ти зборам јас дека некој што не плаќал данок не е криминалец, јасно е дека секој треба да си одговара пред законите на државата!
ама баш и тоа сакам да ти го кажам, не да одговара Велија само, туку сиот џган во државава кој некогаш имал било каква илегална акција
и баш бидејќи не ме засега апсењето на Велија лично, не гледам зошто некој душа искина само за да го притвори
пак ќе кажам, мене колата ми ја украдоа и мајка ми ја нападнаа во сред бел ден, полицијата не мрдна со мал прст за такво нешто! додека за велија се организираа цели акции и се собра полициска војска за да се уапси!
тоа што он заработил нечесно, а ние едвај преживуваме чесно, ништо не кажува, моите маки, а верувам и маките на народот се далеку од поврзани со Велија
и не е Велија крив што животариме ние, криви ни се многу други луѓе, но тие луѓе се заборавени, тоа ми смета!


и да додадам, која е таа плата за која збориш, таа што ни остана фиксна од Југословенско и покрај секојдневното покачување на цените на се и сешто? или можеби немаат пари за платите бидејќи не плаќал данок Велија?


Изменето од zabegan - 26.Декември.2010 во 20:59
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2010 во 20:44
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Затајувањето данок секаде низ светот е убаво казниво. Се сеќавам како дете дека познатата италијанска глумица Софија Лорен едно време беше во опасност да оди во затвор токму за неплаќање данок.
Јас (како земач на плата од редовното плаќање данок) сум сите да плаќаат и сум за тоа сите кои не плаќаат да бидат притворени и натерани да платат.
Околу начинот на приведување- па нели ги теретат за злосторничко здружување  (иако терминот не го разбирам-оти досега сметав дека таквото здружување е за тероризам,,,амазбунетост).
Впрочем-пак ке повторам- не ме засега неговото апсење, бидејки нити него не го засегало како јас со високо образование животарам-додека тој уживаше во своите заработувачки.
Ова како обичен човек го кажувам-немам милост за таквите-што си дробеле-тоа нека сркаат. Ако се невини-нека докажат.
Некој треба да докажува дека е невин????
Јас пак мислев дека треба да се докаже дека е ВИНОВЕН...
Но во ОВАА држава можеби е така...да
Дали сите ќе треба да докажуваме дека сме невини...па ни девојките тоа ДЕНЕС не мора да го докажуваат...но со оваа власт мпожеби и тоа ќе се воведе...да проверат...пред свадбагазење%20од%20смеењесмеењегазење%20од%20смеење
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2010 во 20:50
а и впрочем човек да не знае што е поголем криминал, неплаќање данок или перење на при добиени од данокот!?
не знам како може на пример на било кој да не му смета тоа што парите кои ги одделуваме за државата од нашите џебови се трошат безмилосно на се и сешто и на работи на кои не сакаме да се трошат, и истовремено да се буни дека не го плаќале сите данокот подеднакво!

не знам дали некој досега го гледаше ова вака поставено
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2010 во 20:51
RAJATA SAMO SAKA UBAVO REALNO SHOW!
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2010 во 21:01
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Затајувањето данок секаде низ светот е убаво казниво. Се сеќавам како дете дека познатата италијанска глумица Софија Лорен едно време беше во опасност да оди во затвор токму за неплаќање данок.
Јас (како земач на плата од редовното плаќање данок) сум сите да плаќаат и сум за тоа сите кои не плаќаат да бидат притворени и натерани да платат.
Околу начинот на приведување- па нели ги теретат за злосторничко здружување  (иако терминот не го разбирам-оти досега сметав дека таквото здружување е за тероризам,,,амазбунетост).
Впрочем-пак ке повторам- не ме засега неговото апсење, бидејки нити него не го засегало како јас со високо образование животарам-додека тој уживаше во своите заработувачки.
Ова како обичен човек го кажувам-немам милост за таквите-што си дробеле-тоа нека сркаат. Ако се невини-нека докажат.
mislev deka obratno e  nasekade, ama , bidejki tuka e se naopaku,....mozebi i imash pravo !!изненадување

...sekoj treba da dokazyva  deka e nevin za neshto...

...a, da te pribereme i tebe,..pa , ako mozesh dokazi deka ne si drpnala neshto od supermarketot , nekoj bozji den,kaj shto pazaruvash,...pa,...idi dokazuvaj ..ako mozesh!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2010 во 21:03
...brzo i site vie politikanti....taka e?газење%20од%20смеење
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2010 во 21:08
За работењето на институциите, за замижување пред криминалот, за замижување со двете очи пред бегување и агување на локалните моќници, за непотизмот и семејно/комшиско вработување, за дел од несоодветните споменици, барем јас имам доволно критики пишувано на сите соодветни теми.
Но бидејки е ова тема за апсењето на Велија го кажувам својот став токму за овој настан. Апсолутно се согласувам (со Забеган) за расчистување со сите кои не работат законски.
Многу пати имам кажано и сега ќе кажам-премногу крадат, сите кои за тоа имаат можност. Многу малку ги интересира доброто на земјата (и народот во неа).тага

Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2010 во 21:08
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

...brzo i site vie politikanti....taka e?газење%20од%20смеење
Како пошло...може и во логори...многу има народ...а к
аде со неистомислениците...а додека докажуваат дека се невини...ееееј...има години и години да поминат...газење%20од%20смеење
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2010 во 21:10
SHOW MUST GO ONсмеење
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2010 во 21:11
Originally posted by brza brza напиша:

Ако се невини-нека докажат.
mislev deka obratno e  nasekade, ama , bidejki tuka e se naopaku,....mozebi i imash pravo !!изненадување

...sekoj treba da dokazyva  deka e nevin za neshto...

...a, da te pribereme i tebe,..pa , ako mozesh dokazi deka ne si drpnala neshto od supermarketot , nekoj bozji den,kaj shto pazaruvash,...pa,...idi dokazuvaj ..ako mozesh!намигнување
[/QUOTE]
Без извртување на работите-Секому кому му е определена мерка притвор-има бранители  за да ја докажат неговта невиност-како што обвинителите ја докажуваат кривицата.
Затоа и постои презумцијата на невиност-значи додека не се докаже вината/не вината
пс. Не пазарам-неам пари за пазарењенамигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 22>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.