IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто светот ги мрази Апостолите ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зошто светот ги мрази Апостолите ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Зошто светот ги мрази Апостолите ?
    Испратена: 23.Ноември.2010 во 19:09



Зашто “мудреците“, “просветлените“, “верниците“, “филозофите“, “научените“, ... од овој свет, ги мразат и негираат Апостолите Христови?


Поздрав до сите!



Јас им го предадов Твоето Слово, и светот ги замрази, зашто тие не се од светот, како и Јас што не сум од него.
(Ев. Јован 17:14)






Изменето од spiros - 23.Ноември.2010 во 19:12
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2010 во 20:32
Znacenjeto na zborot apostol e covek koj e praten vo ime na nekoj drug. Pratenite go predstavuvaat onoj koj gi pratil I ja nosat istata poraka. Deneshnite lugje go koristat istiot termin, no porakata ne e ista. Toa e manipulacija. Primer, Sinot Bozji ja drzel Sbotata, negovite pratenici isto taka, a denes "sledbenicite" na Sinot Bozji imaat drga poraka - sekako so svoe objasnuvanje za toa. Apostolite samo ja prenesuvaat porakata, go predstavuvaat Onoj shto gi pratil kakov shto e I ne ja menuvaat porakata I smislata na zborot. Zatoa treba da definirash shto podrazbirash pod apostol na Sinot Bozji.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2010 во 21:02
Originally posted by sk sk напиша:

Znacenjeto na zborot apostol e covek koj e praten vo ime na nekoj drug. Pratenite go predstavuvaat onoj koj gi pratil I ja nosat istata poraka. Deneshnite lugje go koristat istiot termin, no porakata ne e ista. Toa e manipulacija. Primer, Sinot Bozji ja drzel Sbotata, negovite pratenici isto taka, a denes "sledbenicite" na Sinot Bozji imaat drga poraka - sekako so svoe objasnuvanje za toa. Apostolite samo ja prenesuvaat porakata, go predstavuvaat Onoj shto gi pratil kakov shto e I ne ja menuvaat porakata I smislata na zborot. Zatoa treba da definirash shto podrazbirash pod apostol na Sinot Bozji.



Во однос на здебеленото, немој да заборавиш да кажеш дека Апостолите кинеле класје во сабота.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2010 во 21:03
Originally posted by spiros spiros напиша:




Зашто “мудреците“, “просветлените“, “верниците“, “филозофите“, “научените“, ... од овој свет, ги мразат и негираат Апостолите Христови?


Поздрав до сите!



Јас им го предадов Твоето Слово, и светот ги замрази, зашто тие не се од светот, како и Јас што не сум од него.
(Ев. Јован 17:14)






Дали може да објасниш во која насока да се движи темава, затоа што искрено, нејасна е малку, а и секако, да дадеш твое мислење како автор, за да развиеме дискусија во рамки на она што треба да биде темата?
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2010 во 21:22
Originally posted by ??????? ??????? напиша:

Originally posted by sk sk напиша:

Znacenjeto na zborot apostol e covek koj e praten vo ime na nekoj drug. Pratenite go predstavuvaat onoj koj gi pratil I ja nosat istata poraka. Deneshnite lugje go koristat istiot termin, no porakata ne e ista. Toa e manipulacija. Primer, Sinot Bozji ja drzel Sbotata, negovite pratenici isto taka, a denes "sledbenicite" na Sinot Bozji imaat drga poraka - sekako so svoe objasnuvanje za toa. Apostolite samo ja prenesuvaat porakata, go predstavuvaat Onoj shto gi pratil kakov shto e I ne ja menuvaat porakata I smislata na zborot. Zatoa treba da definirash shto podrazbirash pod apostol na Sinot Bozji.



?? ????? ?? ???????????, ????? ?? ????????? ?? ????? ???? ?????????? ?????? ?????? ?? ??????.





Tebe ti "uspea" da dokazesh deka Sinot Bozji go prekrshil Bozjiot zbor, so shto ispagja deka imame nedorazbiranje, razlicni ucenja megju bogovite, pa zatoa ima I razlicni apostoli - I site go pravat toa vo Negovo ime.


Bozjite apostoli imale isto ucenje kako I apostolite na Sinot Bozji I do denes toj princip treba da e ist, dokolu zboruvame za bibliska definicija na terminot apostol.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2010 во 22:04
Во Евангелието е јасно напишано, сакал некој или не, дека Апостолите береле класје в сабота. Секако, ти можеш да го толкуваш тоа како сакаш, но тоа е факт, кој не може да се измени.

Изменето од Македон - 23.Ноември.2010 во 22:04
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2010 во 22:05
Originally posted by sk sk напиша:

Primer, Sinot Bozji ja drzel Sbotata, negovite pratenici isto taka, a denes "sledbenicite" na Sinot Bozji imaat drga poraka - sekako so svoe objasnuvanje za toa. Apostolite samo ja prenesuvaat porakata, go predstavuvaat Onoj shto gi pratil kakov shto e I ne ja menuvaat porakata I smislata na zborot.



Samo shto pomisliv deka nekoi raboti sme gi raschistile, koga... pa toa!

Ajde za posleden pat, eden nov citat, pa koj kje razbere neka razbere, a koj ne... Gospod Bog na site im pomaga, pa neka mu pomogne i nemu.

Znachi vaka:

33 Петар Му рече на Исуса: „Учителе, добро е да сме тука; ќе направиме три шатори: еден за Тебе, еден за Мојсеј, еден за Илија” - не знаејќи што зборува.
34 И додека тој уште го зборуваше тоа, дојде облак и ги засени и се исплашија, кога влегоа во облакот.
35 А од облакот дојде глас, кој велеше: „Овој е Мојот Син, Мојот Избраник! Слушајте Го Него!
36 Кога гласот екна, Исус се најде Сам. Тие пак молчеа и никому ништо не кажуваа во тие дни, за она што видоа.

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЛУКА, Глава 9


Znachi koj razbira- razbira, koj ne razbira... pravi shatori od nedela do petok.





Изменето од Messenger - 23.Ноември.2010 во 22:06
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2010 во 22:17
Originally posted by spiros spiros напиша:




Зашто “мудреците“, “просветлените“, “верниците“, “филозофите“, “научените“, ... од овој свет, ги мразат и негираат Апостолите Христови?


Поздрав до сите!



Јас им го предадов Твоето Слово, и светот ги замрази, зашто тие не се од светот, како и Јас што не сум од него.
(Ев. Јован 17:14)







Originally posted by Македон Македон напиша:

   

Дали може да објасниш во која насока да се движи темава, затоа што искрено, нејасна е малку, а и секако, да дадеш твое мислење како автор, за да развиеме дискусија во рамки на она што треба да биде темата?




Темава е прашална тема брате, а одговорите и мислењата - се разбира - смеат слободно да се движат во било која насока, но најдобро би било (за што Го молам БОГА) да се движат кон Вистинската Цел.

Вистинската Цел е Чудесна надприродна Љубов, Хармонија, Радост, Ред, Мир, ... Мудрост, Милост, Вистинскиот Шабат!

Таа Света Цел - за спасение на сите - Единствениот БОГ Ја отелотвори во Исус, за Кого сведочат Апостолите и Новозаветните Списи.

Е, сега имаме една чудна ситуација кадешто егоистичниот надувен човек и свет се противи на ЕВАНГЕЛИЕТО за Инкарнацијата на БОЖЈАТА Мудрост (Која што е БОЖЈА Милост). Таквиот човек и свет - под влијание на една нечиста енергија - пробува на најразлични лукави начини да го девалвира, негира и подкопа Истото, негирајќи и одвреднувајќи ги Вистинските Свети Апостоли (Пратеници) на БОЖЈАТА Мудрост, притоа развивајќи и ширејќи нешто што е сосема спротивно од вера и љубов кон Истото т.е. Истите и згора дури тежнее себеси да се израмни или издигне над Најважото !


Тоа е тоа!












Изменето од spiros - 23.Ноември.2010 во 22:46
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2010 во 22:53
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by sk sk напиша:

Primer, Sinot Bozji ja drzel Sbotata, negovite pratenici isto taka, a denes "sledbenicite" na Sinot Bozji imaat drga poraka - sekako so svoe objasnuvanje za toa. Apostolite samo ja prenesuvaat porakata, go predstavuvaat Onoj shto gi pratil kakov shto e I ne ja menuvaat porakata I smislata na zborot.



Samo shto pomisliv deka nekoi raboti sme gi raschistile, koga... pa toa!

Ajde za posleden pat, eden nov citat, pa koj kje razbere neka razbere, a koj ne... Gospod Bog na site im pomaga, pa neka mu pomogne i nemu.

Znachi vaka:

33 Петар Му рече на Исуса: „Учителе, добро е да сме тука; ќе направиме три шатори: еден за Тебе, еден за Мојсеј, еден за Илија” - не знаејќи што зборува.
34 И додека тој уште го зборуваше тоа, дојде облак и ги засени и се исплашија, кога влегоа во облакот.
35 А од облакот дојде глас, кој велеше: „Овој е Мојот Син, Мојот Избраник! Слушајте Го Него!
36 Кога гласот екна, Исус се најде Сам. Тие пак молчеа и никому ништо не кажуваа во тие дни, за она што видоа.

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЛУКА, Глава 9


Znachi koj razbira- razbira, koj ne razbira... pravi shatori od nedela do petok.








Dobro e shto Barsh pomosh od Boga. Ako Bog rekol da go slushame Sinot Bozji, a on rekol deka Negovoto ucenje ne e od Nego, tuku od Onoj koj go pratil - Bog - zaklucokot go znaesh i sam.


Shto se odnesuva do temata, ne e mozno da se bide apostol na Sinot Bozji, koj e "apostol" na Boga, a da imash drugo ucenje. Ustrvari mozesh, no se lazesh sebe si i gubish vreme.


Ke dojde denot koga i toa ke se otkrie, jasno kako solza.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2010 во 23:20



ЅК, поради БОГА да ја држиш неделната сабота воопшто не е лошо, поради БОГА да нејадеш месо исто воопшто не е лошо, поради БОГА да го држиш целиот старозаветен закон истотака воопшто не е лошо ... но спасението на човекот и човештвото доѓа само од БОГА и тоа преку Неговата Милост, Неговата Мудрост, на којашто упатува целиот старозаветен закон, сите вистински Божји пророци, сите вистински Божји Апостоли!
Да ЅК, Таа Мудрост, Таа Милост Која што БОГ Лично ја отелотвори во Исус е ЕВАНГЕЛИЕТО за Кое сведочеја, живееја и умреја Апостолите! Во Тоа Евангелие БОГ беше (и е’) Лично присатен и Лично ни Го покажа спасителниот Пат, Совршената Вистина и Цел!


Одсрце ти поскаувам на тебе и на сите што ги сакаш - но и на оние кои моментално не ги сакаш - БОЖЈИ Шалом и Вечен Живот.

АМИН





   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2010 во 23:51

  Samiot ISUS  vo molitvata do svojot nebesen Tatko kaza zosto svetot gi mrazi Negovite ucenici :


"Јас им го предадов Твоето слово, и светот ги замрази, зашто тие не се од светот, како и Јас што не сум од него.

 Тие не се од светот како и Јас што не сум од него.

  Освети ги со Својата вистина. Твоето слово е вистина. "

                        ( Jovan 17:14-17)


   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2010 во 00:27
Jas s'e ushte ne ja razbiram temava...   

Ne poznavam nikoj koj gi mrazi apostolite. Ne znam nitu zoshto nekoj bi gi mrazel koga nema nishto so niv.

Razbiram deka nekoj misli oti go razbira Slovoto i deka sekoj onoj koj ne se soglasuva so negovoto razbiranje smeta deka gi mrazi apostolite ili Sinot Bozhji. Toa e chovechki... i razbirlivo.

Inaku, dodeka temava ne se argumentira i doobjasni kako shto posochi Македон, s'e kje se svede na nekakvo neodredeno govorenje i na krajot, kako i obichno, shansite se deka kje se rasplinime na site strani...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2010 во 00:33
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Jas s'e ushte ne ja razbiram temava...   

Ne poznavam nikoj koj gi mrazi apostolite. Ne znam nitu zoshto nekoj bi gi mrazel koga nema nishto so niv.

Razbiram deka nekoj misli oti go razbira Slovoto i deka sekoj onoj koj ne se soglasuva so negovoto razbiranje smeta deka gi mrazi apostolite ili Sinot Bozhji. Toa e chovechki... i razbirlivo.

Inaku, dodeka temava ne se argumentira i doobjasni kako shto posochi Македон, s'e kje se svede na nekakvo neodredeno govorenje i na krajot, kako i obichno, shansite se deka kje se rasplinime na site strani...



 Mislam deka Spiros misli na Apostolite koi so svojata krv macenicki zaginaa za ISUS HRISTOS.

Neka me popravi ako gresam збунетост
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2010 во 00:37
Neka se izjasni samiot, no spored pishuvanjeto (segashno trajno vreme) misli tokmu denes i toa na tochno odredeni lichnosti.   
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.