IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНИЈА...и се е можно!?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНИЈА...и се е можно!?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2324252627 63>
Автор
Порака
Б. Трајковски Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Ноември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Б. Трајковски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2010 во 09:36
И навистина во Македонија се’ е можно!
Полсе онаа реклама на А1 телевизија за проесекот на заштеди на неколку држави во Европа меѓу кои и Македонија, во која се вели дека секој Македонец во просек има по 1500 евра заштеда, станувам изненадено, пцујам на глас и и’ велам на сопругата утре со книшките одиме во банка да си ги подигнеме париве. 1500 евра кај неа, толку и кај мене, и оп, збогум сиромаштијо. Замислете сме имале по 1500 евра заштеда, мислам на мене и на сопругата, а не сме знаеле за тоа? Шала настрана, значи, точна е констатацијата дека во банките има околу 3 милијарди евра заштедени пари, после кое следи едно друго прашање. Ако не се кај мене, ниту кај моите деца, а колку што знам не се ниту кај некои од луѓето кои ги познавам тогаш каде се? Кои се тие луѓе и колкумина се, што и мене бесрамно ми го креваат просекот, па да ме кажуваат јавно на телевизија? Остај тоа, туку веднаш ми заѕвони телефонот и ми се јави еден доверител кој откако ја слушнал рекламата ми ги бараше тристате евра позајмица, а и оној од пиљарата у маало, реагираше за долгот од 50 евра. Б’ати просекот, б’ати статистиката, кога поише проблеми ми напраи, а немам ебана банка во банка. Е тоа е Македонија, а со оваа статистика можеби Ставревски и Грујо се фалат некаде надвор? ММЕ...       
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2010 во 13:00
Дел се од КРАДЦИТЕ од власта кои преку ноќ се збогатија и ги вртат парите кај банките...и тоа претпазливо....А за глупостите...т.е.е е можно...покрај ветувањето на премиерот за намалување на цените на лековите замислете чудо 150%газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење( не е виновен човекот не разбира што значи тоа - кој ли го учел?), се најавува и во процедура е намалување на правата на здравствено осигурениците...т.е. се смалува опсегот на услугите...т.е. поскапа здравствена услуга....плазењеплазењеБагабонтиве ги излечија пензионерите на бања па сега не им е потѕребно лечење????плазењеплазењеплазење
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2010 во 15:26
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

.........намалување на цените на лековите замислете чудо 150%газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење( не е виновен човекот не разбира што значи тоа - кој ли го учел?), се најавува и во процедура е намалување на правата на здравствено осигурениците...т.е. се смалува опсегот на услугите...т.е. поскапа здравствена услуга....плазењеплазењеБагабонтиве ги излечија пензионерите на бања па сега не им е потѕребно лечење????плазењеплазењеплазење
ti be,..ti nishto ne razbirash vo posledno vremeизненадување,...a ne  gov...chovekot!намигнување
 
...ne mi e jasno kako ne mozaesh da sfatish deka, toj sakal da kaze,... deka koga ke ti pritreba nekoj lek ,
...em besplatno ke si go dobiesh  em...ushte i 50% od negovata cena ,...vo kesh ke ti ja dadat na raka !да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2010 во 15:30
Па тоа и го разбрав...но за лековите на старите( мајка ми и татко ми) ми наплатија и повеќе од претходно а не пак БЕСПЛАТНО и 50% бакшиш....Не важеа убедувањата дека по математиката на ВОЖДОТ треба тие пола од парите уште и да ме частат....а не јас да плаќам...дадада
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2010 во 15:32
paa,..amdi bajram e seushte vechiti pratenik neli,
 
im vlijae toj na site tamu...vo pametot mislam ,...намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2010 во 15:37
Овој магистеров го надмина...отиде на 150%...па мора магистер ...знаеш што е тоа...а беше и кога не беше...А во СВИРИПИЧИНО можеби и ќе докторира...Но сеуште ја чува мудроста и знаењето за да не го видат душманите...затоа не настапува на ТВ дуели , да не ги посрамоти овие другиве....кои не знаат што е смалување од 150%....и преминување во други димензии....ГОЛЕМ УМ///Полека ќе не префрли и во паралелни а и виртуелни светови....А бр како надреалистиве е....МНООООООГУ УУУУУМЕН....газење%20од%20смеење
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2010 во 15:45
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Овој магистеров го надмина...отиде на 150%...па мора магистер ...знаеш што е тоа...а беше и кога не беше...А во СВИРИПИЧИНО можеби и ќе докторира...Но сеуште ја чува мудроста и знаењето за да не го видат душманите...затоа не настапува на ТВ дуели , да не ги посрамоти овие другиве....кои не знаат што е смалување од 150%....и преминување во други димензии....ГОЛЕМ УМ///Полека ќе не префрли и во паралелни а и виртуелни светови....А бр како надреалистиве е....МНООООООГУ УУУУУМЕН..газење%20од%20смеење..
СВИРИПИЧИНО!?газење%20од%20смеење
tuku, ete pak greshish ,
jas pa veruvam deka znaat oni mnogu dobro,
a i ushte podobro znaat so koj si imaat rabota,..pa zatoa i nishto ne e chudno , koga ke se istrese takva glupost od,..nekoj shto treba barem  da ,..."pazi shto zboruva",
....epten ,..epten najblago recheno !изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2010 во 17:00
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2010 во 17:18
...kade e sega 'naste'...da  zbori...изненадување
 
samo ne mi e jasno shto ima vrska so temava toa?изненадување
 
.koga toa e sekade mozno i se sluchuvaat takvi i sl gluposti od poedinci bilo kade,..ne samo tuka ili vo....strumica!намигнување


Изменето од brza - 05.Ноември.2010 во 17:19
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2010 во 22:41

„За кадровската политика на СЕП тешко се добиваат информации“

Ги следев изјавите  и ај да речам бајаги забелешки се ОК но... ми запна за око она околу стручноста на кадритезбунетостШекеринска ја сметам за интелегентна жена па незнам како може да мавне таков лапсус од едноставна причина што таа како политичка личност исто така беше на многу одговорно место а е од доменот на електро факултетот. Значи каде е нејзината стручност -кога зборуваме за соодветноста на образованието! Колку од стручните кадри во нејзиниот тим беа со соодветни факултети?
Факт е дека во Македонија се е можно!

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2010 во 20:56
 
 
..a,..zarem e mpzno, збунетост
nekoj od onie 120-te zigosdani,
da im se vratil na svoite...koreni ?!изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2010 во 18:30
ццц..Македонија и се е можноизненадување
А ќе ги вратат ли парите на граѓаните- леле јас колку опати сум изгорена од тоа пусто мејлиплачење
Казна од 800 илјади евра за „Ти Мобајл“
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2010 во 18:54
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

„За кадровската политика на СЕП тешко се добиваат информации“

Ги следев изјавите  и ај да речам бајаги забелешки се ОК но... ми запна за око она околу стручноста на кадритезбунетостШекеринска ја сметам за интелегентна жена па незнам како може да мавне таков лапсус од едноставна причина што таа како политичка личност исто така беше на многу одговорно место а е од доменот на електро факултетот. Значи каде е нејзината стручност -кога зборуваме за соодветноста на образованието! Колку од стручните кадри во нејзиниот тим беа со соодветни факултети?
Факт е дека во Македонија се е можно!

Колку што знам Шекеринска е најдобро оценета политичарка ( и министер)   токму во делот на евроинтеграциите...со целиот тим...кој беше обучуван од Брисел и со пари од Европа...Тој тим - обучен беше заменет со шуоци - партиски војници...и тука е проблемот....Инаку Шекеринска има и политичко искуство и не е преку ноќ влезена во политиката...дададада
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2010 во 19:38
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

ццц..Македонија и се е можноизненадување
А ќе ги вратат ли парите на граѓаните- леле јас колку опати сум изгорена од тоа пусто мејлиплачење
Казна од 800 илјади евра за „Ти Мобајл“
pihh?!изненадување
 
i shto da pravat so niv?збунетост
  edna bista dali ke moze da se napravi so tie pari!
 
pari li se toa ,be?!изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2324252627 63>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.