IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Дали нашиот мозок е КЛЕТВА?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали нашиот мозок е КЛЕТВА?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 10>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2010 во 19:00
nek' ne mi se kosat tie shto go nemaat..(.ili ne go koristat "paravilno)...niv ne gi fakja nikakva kletva!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2010 во 22:48
"See, the problem is that God gives men a brain and a penis, and only enough blood to run one at a time." - Robin Williams

Дури откако наидов на оваа изјава на Робин, ми стана јасен насловот на темава.
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2010 во 11:12
Kolku li e tesko da se bide sudija koga treba sami na sebe da si sudime .... голема%20насмевка
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2010 во 13:44
Originally posted by ПодВодно ПодВодно напиша:

"See, the problem is that God gives men a brain and a penis, and only enough blood to run one at a time." - Robin Williams

Дури откако наидов на оваа изјава на Робин, ми стана јасен насловот на темава.


...Nope...

нашиот мозок е погрешно користен и сватен како клетва со појавата на непознавање на самите себеси...
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2010 во 16:23
е пак и ти каков си
не мора сечиј коментар да се сфати лично
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2010 во 16:32
Originally posted by ПодВодно ПодВодно напиша:

е пак и ти каков си
не мора сечиј коментар да се сфати лично


Сори...

Иначе , со Робин се согласувам...голема%20насмевка
Коа ќе акне нагонот се гасат и двете хемисфери...
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2010 во 16:44
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2010 во 16:59
Robin Williams na svojstven nachin ja sintetiziral silata na onoa shto se narekuva "telesna svest" ili nagon za opstanok.

Taa e tolku mokjna shto vo odredeni momenti, koga se raboti za prezhivuvanje na materijalnoto telo, potpolno gi zaglushuva i zatvora site drugi opcii.

Poentata e deka, ako se dozvoli eliminacija na materijalnoto telo, togash definitivno se eliminiaraat site drugi opcii koi bi bile ostvareni dokolku toa opstojuva i ponatamu. Zatoa i vo sekoja religija strogo se osuduva odzemanjeto na sopstveniot zhivot.

Samo prosvetlenite lugje bile vo sostojba da ja kontrolirat ovaa "telesna svest". I toa e potpolno razbirlivo bidejki vo momentot na prosvetluvanjeto teloto ja zavrshuva svojata ultimativna funkcija.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2010 во 12:07
Некако ми се чини дека ’’клетвата’’ на мозокот се однесува на- СОВЕСТА.

Тоа е дефинитивно нешто што животните го немаат- а не им ни треба.намигнување
Кога човек би ја лоботомирал совеста, контролата и сите филтри кои го оптеретуваат, дали тогаш би бил ’’поблагословен’’, односно во подобар контакт со себе?

Можеби....тоа прави смисла....и вреди човек да го преиспитува тоа кај себеси, колку и да е мачно....

Самошто во тој случај на лоботомирана -контрола-...никогаш не би можел целосно и потполно свесно да ужива со/во себеси...’’хај’’ состојбата никогаш не може да даде онакво исполнување и вистинско доживување на живот (или она што некои го нарекуваат просветлување....јас не би се занимавала со тоасреќа), како што може во коалиција со свесниот ум...
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2010 во 15:31
Nekolku osvrti na coveckite naviki i sekojdnevni gluposti

Mala gimnastika na mojot "sebicen" duh,sto gi gleda i percipira site promeni vo i okolu sebe,a so cel
da vi dolovi smesni situacii od naseto sekojdnevie.Nekogas svesni covecki reakcii,no vo poveketo slucai vleguvaat vo
celosno bunilo i funkcioniraat kako avtomati.Oddtuka mi nadoagaat prasanja sto sakam da si gi odgovoram,
a so toa da ve nateram i vie da go napravite istoto...

Kako lugeto ja naogjaat smislata vo sekojdnevnite aktivnosti?

Hmm...si vikam srekni se so toa sto go pravat.Prasanjeto na srekata i nesrekata kako sebicno custvo sekogas si go
povrzuvam so nivnata nemok,nesoznanie ili letargija kon novoto i neznaenoto.Novoto i neznaenoto stanuva
se pogolem gospodar kaj golem del od populacijata,a so toa i go zavzema nivniot duh neostavajki ni najmalku
zelba za sebesoznavanje i unapreduvanje.Od druga strana pak,postoi edna mala grupa na luge koja absorbira znaenje
i go skladira vo svojot mozok kako gotov proizvod bez ponatamosni filtracii i dozivuvanja na istoto.
Aj ke receme stanale slugi na nivnite naviki,losi ili dobri i ne bi sakal da davam sud.Losoto i dobroto e moment na
percepcija kaj okolinata,a ne kaj samite niv,pa so toa ja stavam vo kategorijata na nebitni raboti.Kolku bi sakal,da
im vlezam vo nivniot duh i da go vidam scuculen vo eden kjos pa malku da go poskokotkam.
Ups...zid.Mojot duh vika "ne,nemoj da si igras,samo posmatraj gi sega".Pa koga gi posmatram mi izgledaat
tolku smesni,sto vo mene raste edno neprijatno custvo na upad vo nivnite "mali krugovi od zivot" sto go imaat.Kolku
pati mi doslo da gi prasam "kako se osekas vo momentot koga go pravis toa sto go pravis sekoj den?".Ke me napravat
cuknat,ili samo ke se zacrvenat kako da sum gi slekol goli pred tolpa luge...nekoj i ke me opsue,neli?

E vaka,probajte da se vidite sebesi od drug agol vo slednite situacii(kako aktivnosti),bez da pravite analizi:

-koga go piete utrinskoto kafe
-koga gi spremate decata za skolo(ako gi imate)
-koga izleguvate od doma i trgnuvate na rabota
-koga ke ve prasaat:"Kako go pominavte deneska denot,i sto ima novo kaj vas?"
-koga ke sednete pokraj kompjuter ili TV
-koga miete sadovi i izvrsuvate sekojdnevni aktivnosti
-koga ke ve unapredat vo rabotata ili koga ke napravite nekoja debela zarabotka od vasiot biznis
-koga se tusirate :)

PA,NE E LI TOA ZIVOT VON ONOJ NASIOT?

Togas kakvo e moeto sekojdnevie?

Rabotam za da ne pitam,se hranam za da ne umram od glad,pijam koga
ke mi dojde,vodam ljubov koga ke posakam silno.Ponekoja nasmevka od moite ubavi dusiciki sto si gi neguvam kako
domasni milenicinja i eden ton ubavi custva vo mojata dusa koga setam niz nea.Nemozam da se donapijam od nektarot
narecen "sloboda"?...koj moze da kaze dali i onie gorespomnatite ne se slobodni.Ako gi prasas sigurno ke odgovorat deka
se slobodni.Sakam da bide uste poednostaven od ovie dve recenici...

Hahaha,mi dojde slika na cirkus i publikata okolu nea...bi postoel li cirkuzot ako ne postoi publikata?
Sekako ne!

Oddtuka i mojata teza za podelba na coveckiot duh,i nivniot smisol za ziveenje,vo dve celini(materijalnostite namerno gi izostavam):

1.Dariteli:
-Dusicki za koi smisolot na zivotot e seto ona sto ne gi vrzuva za materijalnoto,i sekogas poveke sakaat da davaat
 odkolku da zemaat.Toa gi pravi srekni!

2.Primateli:
-Ako ne zemat,nikogas ne osekaat potreba da dadat
-Nivniot mentalen sklop,a so toa i smisolot za ziveenje,e tesno vrzan so pricinsko-posledicniot sistem na vrednosti



Ne postojat:podgrupi,isklucoci,pametni,budali,losi,dobri,srekni,nesrekni,bogati,siromasi,ubavi,grdi,heroi,kukavici i uste eden
mal milion gluposti sto se "kreacija na nasiot mozok"!





“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2010 во 20:01
i stravot, Josh...
Site go pravime ona sto znaeme deka e pravilno, odnosno pravilno spored naseto razmisluvanje vo momentot...
Dali ako ne gi ispolnime sekojdnevnite obvrski, nema da se uplasime deka zastranuvame od patot, deka nesto ne e vo red so nas?

Neli e strasno da napravime bilo kakva promena vo rasporedot vo nasiot zivot, ona sto sekojdnevno go pravime...

I vo kafezot znaeme da se osekjame ubavo, koga tamu sme rodeni, tamu ziveeme i ne znaeme sto ima nadvor od nego...

Da, kako edinki, mozeme da kazeme deka "nasiot mozok" e kletva...
No edinstveno toj mozok, kako covestvo, moze da napravi da opstoime kako vrsta...
Incredible Blue
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2010 во 20:07
Da...toj ne drzi cvrsto na zemjata....a gledame vo neboto hahahaha....kakov paradoks!среќа
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2010 во 20:10
barem sonuvanjeto so otvoreni oci e bezbedno... relativno bezbedno de...
Incredible Blue
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2010 во 22:21
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:



Mala gimnastika na mojot "sebicen" duh,sto gi gleda i percipira site promeni vo i okolu sebe,a so cel
da vi dolovi smesni situacii od naseto sekojdnevie.Nekogas svesni covecki reakcii,no vo poveketo slucai vleguvaat vo
celosno bunilo i funkcioniraat kako avtomati.Oddtuka mi nadoagaat prasanja sto sakam da si gi odgovoram,
a so toa da ve nateram i vie da go napravite istoto...

Kako lugeto ja naogjaat smislata vo sekojdnevnite aktivnosti?

Hmm...si vikam srekni se so toa sto go pravat.Prasanjeto na srekata i nesrekata kako sebicno custvo sekogas si go
povrzuvam so nivnata nemok,nesoznanie ili letargija kon novoto i neznaenoto.Novoto i neznaenoto stanuva
se pogolem gospodar kaj golem del od populacijata,a so toa i go zavzema nivniot duh neostavajki ni najmalku
zelba za sebesoznavanje i unapreduvanje.Od druga strana pak,postoi edna mala grupa na luge koja absorbira znaenje
i go skladira vo svojot mozok kako gotov proizvod bez ponatamosni filtracii i dozivuvanja na istoto.
Aj ke receme stanale slugi na nivnite naviki,losi ili dobri i ne bi sakal da davam sud.Losoto i dobroto e moment na
percepcija kaj okolinata,a ne kaj samite niv,pa so toa ja stavam vo kategorijata na nebitni raboti.Kolku bi sakal,da
im vlezam vo nivniot duh i da go vidam scuculen vo eden kjos pa malku da go poskokotkam.
Ups...zid.Mojot duh vika "ne,nemoj da si igras,samo posmatraj gi sega".Pa koga gi posmatram mi izgledaat
tolku smesni,sto vo mene raste edno neprijatno custvo na upad vo nivnite "mali krugovi od zivot" sto go imaat.Kolku
pati mi doslo da gi prasam "kako se osekas vo momentot koga go pravis toa sto go pravis sekoj den?".Ke me napravat
cuknat,ili samo ke se zacrvenat kako da sum gi slekol goli pred tolpa luge...nekoj i ke me opsue,neli?


Hm, za da bidesh aroganten, najprvo treba da postignesh neshto za da ja opravda tvojata arogancija. Cel ovoj govor za toa kolku sme nie neosoznaeni i neunapredeni e tvoj zakluchok vrz osnova na shto? Ti si najprosvetleniot, najseznajniot pa kje ni gi otvorash ochite i kje gi upatish kade da gledaat? A zgora na se, se` e relativno neli?


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,078 секунди.