IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто Nikon прави погрешни чекори?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зошто Nikon прави погрешни чекори?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2010 во 17:40
Interesno e kako sekoj smeta deka negovite potrebi, afiniteti i razmisluvanja se onie ispravnite i site tugji se greshni...



Nikon P7000 e dizajniran imajkji gi na um potrebite na fotografi koi spagjat vo grupite profesionalci, poluprofesionalci i napredni amateri. Zatoa e dizajniran onaka kako shto e napraven.

Profesionalnite fotografi ponekogash imaat potreba od fotoaparat koj spored dimenziite ne bi pagjal vo ochi kako pro-kamera od tezhok kalibar, no ne se podgotveni samo poradi toa da se otkazhat od neshata koi bi gi onevozmozhile toa fotoaparatche da go upotrebuvaat onaka kako shto toa go pravat i so fotoaparatite koi gi zamenuva. So drugi zborovi, bez obzir koi se dimenziite na fotoaparatot, edni od najpotrebnite opcii se montiranje na blic (so pristap na site opcii vo negovata potreba) i optichki okular.

Toa e iljada pati povazhno otkolku mozhnosta kamerata da bide stavana vo maliot dzheb na koshulata ili da ima polna HD video opcija. Koga sme kaj videoto... nikoj nema da snima filmovi so takva kamera , a onie paparaci ili fotoreporteri/dopisnici, za kukji koi baraat kusi snimki za internet distribucija, kje bidat i povekje od zadovolni od kvalitetot koj go nudat segashnive kamerchinja, vkluchuvajki ja i ovaa za koja govorime.

Na krajot, za dizajnot na kamertata... Tochno e deka lichi na Canon kopija i toa vo najmala raka mozhe da bide samo kompliment za Canon. Tie uspaa da dizjaniraat fotokamera koj najubavo gi sintetizira potrebnite neshta vo forma koja e najprifatliva za korisnikot. Nema potreba da se menuva i koplicira neshto shto vekje e dokazhano deka e dobro samo za da se napravi porazlichno. Vazhna e funkcionalnosta, a ne razlichnosta. Na krajot, videte gi site nekogashni SLR-i i deneshni DSLR-i... Zarem tie ne lichat kako da se kopirani eden od drug?






Изменето од Zoran K - 14.Септември.2010 во 17:43
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 01:08
Nikon trebase odamna da go napravat ova, pred da pocne m4/3. Mi se dopagja sto ima opticki VF kako kaj Canon G, ne mi se dopagja i kaj dvata sto imaat spori lekji vo odnos na LX3, LX5 (2.0-2.8) koi mene licno povekje mi se dopagjaat vo odnos na dizajnot. Canon i Nikon se navistina nameneti za profesionalci po odnos na dizajnot.
Problemot e vo toa sto ovaa klasa na kompakti e skapa, pa za istite pari ima osnoven m4/3 kit, so toa sto m4/3 ne e do tolku kompakten.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 01:20
Зоран, ако можеш дади конкретен пример каде некој би користел ваков компакт со блиц, наместо ДСЛР?

Додека ова подоле ми е јасно.
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Profesionalnite fotografi ponekogash imaat potreba od fotoaparat koj spored dimenziite ne bi pagjal vo ochi kako pro-kamera od tezhok kalibar


Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 01:37
Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Зоран, ако можеш дади конкретен пример каде некој би користел ваков компакт со блиц, наместо ДСЛР?



Za ovaa fotka koristev 5D MkII kako svetlomer (i za bekap, vo slucaj ako trgne napopaku razvivanjeto). Namesto so DSLR da imam preview so povekje blicovi so vakov tip na P&S kje bide poednostavno. Odprilika kako Polaroid grb намигнување.


Area by *Tegla*, on Flickr

Fotkata e napravena so MF filmska kamera i B&W film.

Bidejki ne sum profesionalen fotograf, LX3 kje mi zavrsese rabota so merenje na svetlo.



Изменето од Tegla - 15.Септември.2010 во 01:39
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 03:14
Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Зоран, ако можеш дади конкретен пример каде некој би користел ваков компакт со блиц, наместо ДСЛР?

Додека ова подоле ми е јасно.
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Profesionalnite fotografi ponekogash imaat potreba od fotoaparat koj spored dimenziite ne bi pagjal vo ochi kako pro-kamera od tezhok kalibar




Pa, sekade kade shto bi imalo potreba da se koristi kako shto vekje rekov:


Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Profesionalnite fotografi ponekogash imaat potreba od fotoaparat koj spored dimenziite ne bi pagjal vo ochi kako pro-kamera od tezhok kalibar


Nepagjanjeto vo ochi so mal fotoaparat ne znachi i nekoristenje blic.

Eve, prvo shto mi pagja na pamet e koga sakav da fotografiram vo eden manastir i tamoshniot stareshina mi se strcha maftajki so race i vikajkji deka ne smeam da fotografiram so "taa kamera" pokazhuvajki na edna od D serijata na Nikon.

Koga mu posochiv deka pred nego ima nekolku turisti shto fotografiraat bez da gi sprechuva vo toa, toj mi odgovovi "ama tie ne slikaat so TAKVA kamera". Jas ja izvadiv malata Fuji od dhebot i go prashav "a so ovaa mozhe li?" Najden na tesno, mi odgovori "e, so taa malata mozhe, nema problem!".

I shto mislish, koga mi dozvoli da fotografiram so mala foto kamera mi zabrani da ne koristam blic koga mi trebashe toa?





Изменето од Zoran K - 15.Септември.2010 во 03:15
Кон врв
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 13:28
Еве нов „погрешен“ чекор на Nikon:
Nikon D7000
...Поише мегапиксели (јеа!), нов, подобар метеринг и автофокусен систем и магнезиум тело и full HD видео...
Кон врв
ogledalo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 151
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ogledalo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2010 во 20:55
Volku greski vo cekori nemam videno do sega
Najnoviov D7000, direkten konk*rent na Canon 7D po cena na 60D, pa vakva greska e nezamisliva
Uf, muabetot ovde bil za video, a jas mislev deka na foto-forum sum
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.