IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Македонски Бугарин сака да стане член на Судскиот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонски Бугарин сака да стане член на Судскиот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
Автор
Порака
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 09:49
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:


Ќе да не го донесов јас законот за етничка застапенос на секое ниво во Македонија???
Или можеби јас сум виновникот каде се оди рамковно,па така ние Македонците останавме без работа???

Не јас никој не бранам и никој не застапувам,но крајно мизерно е да запослуваме само албанци,роми, и срби кога во нашата рамковска татковина имаме и власи,торбеши,еѓипјани,македонски бугари итн,значи во духот на рамковниот ние треба да вработиме се живо и диво само не Македонци.


А М А Н Д М А Н IV 1)
1. Граѓаните на Република Македонија, Македонскиот народ, како и граѓаните кои живеат во нејзините граници кои се дел од албанскиот народ, турскиот народ, влашкиот народ, српскиот народ, ромскиот народ, бошњачкиот народ и другите, преземајќи ја одговорноста за сегашноста и иднината на нивната татковина, свесни и благодарни на своите предци за жртвите и посветеноста во нивните заложби и борба за создавање самостојна и суверена држава Македонија и одговорни пред идните генерации за зачувување и развој на сé што е вредно од богатото културно наследство и соживот во Македонија, еднакви во своите права и обврски кон заедничкото добро. Република Македонија - во согласност со традицијата на Крушевската Република и одлуките на АСНОМ и на Референдумот од 8 септември 1991 година, одлучија да ја конституираат Република Македонија како самостојна, суверена држава, со намера да се воспостави и зацврсти владеењето на правото, да се гарантираат човековите права и граѓанските слободи, да се обезбеди мир и соживот, социјална правда, економска благосостојба инапредок на личниот и заедничкиот живот, преку своите претставници во Собранието на Република Македонија, избрани на слободни и демократски избори го донесуваат овој Устав.

2. Со точката 1 на овој амандман се заменува Преамбулата од Уставот на Република Македонија.

Е сега мунгосе каде ги гледаш измислената самонаречена категорија на македонски б,лгари во уставот? Ништожната дволична власт која е вид на мафија, си гледа свои лични интереси,па така му го загорчува животот на овој напатен народ, зашто инфилтрирањето на таквите безлични македонски б,лгари веќе е длабоко навлазено во нашето општество,тоа се даскалите по школите исто како оние егзархиски учителчиња за времето на и по илинденското востание кога ја молеле б,лгарија да ги финансира за да си го спасуваат газот,па сега да се претставуваат како борци за Македонија,Јас ќе ти речам уште еднаш оние коие се бореа за оваа Македонија изумреа и гнилеа по затворите,а дволичноста ги спасуваше другите полтрони,а денес ги има многу,поради тие македонски б,лгари јас и ја изгубив егзистенцијата,тое е вистината мунгосе.

Изменето од Анастеа - 01.Септември.2010 во 11:09
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 15:00
Граѓаните на Република Македонија, Македонскиот народ, како и граѓаните кои живеат во нејзините граници кои се дел од албанскиот народ, турскиот народ, влашкиот народ, српскиот народ, ромскиот народ, бошњачкиот народ и другите.

Горазд 777 дали овде не припаѓаат и македонските бугари?

Што се однесува до твоите таканаречени учителчиња кажи ти тогаш кој беа вистинските борци.

Барам да ми објасниш зошто ги подржуваш двојните стандарди,а тие приказни за партии на друг да му објаснуваш,јас сум анархист и партиите ми се туѓи.Те прашав на каков основ ќе утврдите дека таа судијка е СРБИНКА,а како знаете дека овој судијата не е МАКЕДОНСКИ БУГАРИН?.

Изменето од Анастеа - 01.Септември.2010 во 11:12
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 15:02
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:


Не јас никој не бранам и никој не застапувам,но крајно мизерно е да запослуваме само албанци,роми, и срби кога во нашата рамковска татковина имаме и власи,торбеши,еѓипјани,македонски бугари итн,значи во духот на рамковниот ние треба да вработиме се живо и диво само не Македонци.
Во Македонија, на работни места треба да се вработат сите кои за тоа имаат кфалификација.На местата каде се НАЗНАЧУВА еден вид функциоери (или тесна стручност)  пак посебно треба да се води сметка за стручноста.. Што иритира?Иритира мислењето дека чим некој е од “рамковните“ тогаш е нестручен.Се согласувам со изјавата дека ако се оди “рамковно“ треба да се оди со севкупна застапеност (ама не смее да се заборави стручноста) а не секогаш се зборува за Албанците, сега во поново за Ромите а на другите се заборава.Дали се смета дека доколку е од истата националност ќе има потолерантен однос спрема “своите“збунетостДали “рамковен“  судија нема да осуди криминалец од своитезбунетост

Тука си во право,но кај нас не се бара стручност само партиска и етничка припадност.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Elmo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)
Gresnik i Otpadnik

Регистриран: 20.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Elmo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 16:01
Treba da ima i bugari so bugarski pasos sekade u drzavna administracija oti koga primaat na rabota baraat sekakvi glu[posti a izjava deka si makedonski i smao makedonski drzavjanin ne baraat.


Изменето од Анастеа - 01.Септември.2010 во 11:13
Sakam da kazam neznam da recam
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 16:42
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Граѓаните на Република Македонија, Македонскиот народ, како и граѓаните кои живеат во нејзините граници кои се дел од албанскиот народ, турскиот народ, влашкиот народ, српскиот народ, ромскиот народ, бошњачкиот народ и другите.

Горазд 777 дали овде не припаѓаат и македонските бугари?

Што се однесува до твоите таканаречени учителчиња кажи ти тогаш кој беа вистинските борци.
Барам да ми објасниш зошто ги подржуваш двојните стандарди,а тие приказни за партии на друг да му објаснуваш,јас сум анархист и партиите ми се туѓи.Те прашав на каков основ ќе утврдите дека таа судијка е СРБИНКА,а како знаете дека овој судијата не е МАКЕДОНСКИ БУГАРИН?.


Ако ги вметнуваш во категоријата на - другите - тогаш тоа е само измислена виртуелизација на манипулаторите.Околу егзрхиските даскали од минатото време и денешните даскалчиња со такво потекло во друга прилика. Инаку за србинката нема јас што да испитувам ставот оклу тоа сеуште не ми е изнесен,а мислам дека од претходните пишувања е јасен.

Изменето од Анастеа - 01.Септември.2010 во 11:14
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2010 во 17:17
Значи има основ овој да си ги бара рамковните права???

И толку,а тоа што сме дозволиле други да се газди во нашата туѓа,за тоа не сум крив ни јас а ни ти,друг ни ја кроеше капата.Можеби оној генералот ќе ги каже вистинските мајстори.

Бугароман и србоман никогаш нема да бидам.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2010 во 16:11
НОВ ОБИД ДА СЕ НАДМУДРАТ МАЛЦИНСТВАТА ВО СУДСКИОТ СОВЕТ
Се мести Бугарин за „рамковен“ судија?

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2117&ArticleID=148124

“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2010 во 16:19
ne go razbrah ova

makedoncite nesakat bugarin

ili albancite nesakat bugarin
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2010 во 16:22
Сите сакаме бугари
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
d4 b3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

не можам да си дозволам неактуеленпотпис

Регистриран: 19.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 4384
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај d4 b3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2010 во 16:30
aj da ne preteruvame
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2010 во 17:03


Да Бе и Мунгос, веднаш да престанете со препукувања и навреди!
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2010 во 17:10
кај нас има 30 сребреници Бугари нема етнички
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2010 во 19:39
Не ми е јасно како може да се дебатира дали некој Македонец (државјанин на Р.М.) со бугарски чуства смее, не смее, може или не може да биде член на судскиот совет! Ако е граѓанин на оваа земја, нема никаква причина да му се оспорува членството во судскиот совет само поради неговото национално определување. Дали навистина стануваме болно опшество со знаци на фашизам?

Не знам колку би смеел да бидам самокритичен (мислам кон својот народ) за да одбегнам казна од модераторот. Сепак некој ке мора еден ден прв да почне да го крене гласот на совеста.... се надевам на тој ден, без казни и критики...
Homo homini lupus est...
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2010 во 20:21
Мудро
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.