IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Македонците од Егејска Македонија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонците од Егејска Македонија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 40>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 20:04
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Баба Корнелија не се прави интересна, нејзините сведоштва се запишани, ама твоите лаги се веќе разобличени, a и во иднина ги чека иста судбина при слично вакво постирање, тоа јас ти го ветувам, а јас секогаш си стојам на зборот.


Егеjска Македониjа кон моментот на описваните собитиjа е била под грка власт повеке од 30 години (1913 - 1945). Баба Корнелиjа каква свест да има след като Грците са забранили ползването на поимот "Бугарин", "Бугарски"...ползвали са неутралното "Македонци" за да немат проблеми со Грците... Ама самите Грци са знаели за какво стаа дума. Тоа може да се установи и од интервуто ако чоек си направи тпрудот да вникне. Цитат:
Слушнав една гркоманка кога му рече на офицерот: Фатете ја таа со белата јака на фустанот, таа е бугарска даскалка. Се приближи до нас и погледот го впери во мене, ми нареди: "Ти, излези малку понапред". Направив како што ми нареди. Налутено ме праша: "Што си ти? Бугарка ли си?" Не се исплашив, се држев храбро и му одговорив:
"Не сум Бугарка, ниту Гркинка, јас сум Македонка".

--
Одговор даден во екстермни условиjа, коj одговор е бил нормална реакциа после 30 години грцки терор. Другите думи уж речени од баба Корнелиjа ги сметам за хипербола, коjа не подлежи на проверка поради липса на свидетели:
Разлутен офицерот ми удри силна шлаканица, но не паднав, се задржав на нозе и продолжив да му одговарам: "Не сум Бугарка, ниту Гркинка, јас сум Македонка. Затоа што моите родители се Македонци, и дедо ми и баба ми се Македонци и од дедо прадедо сме Македонци. Тука Грци нема, Грци сте вие кои дојдовте сега да не апсите и да не тепате"
----
100 % сум сигурен што баба Корнелиjа не држала подобен език на грцкиот офицер... но со дистанциjата на времето она сама си е повервала што е кажала тие думи.


Македонци биле неутрален термин за Грците?!
Ако умрев вчера, немаше да знам дека Грците не правеле проблем кога станувало збор за Македонци и дека сите протерани Македонци, а и тие кои живеат таму, всушност избегале самите, никој не правел проблем за неутрални термини.
Грците никаде не дозволувале ниту да стане збор за Македонци. Зошто тогаш македонските песни и ора биле забранувани? Зошто тогаш народот им говорел на Грците уште во 1914 година дека не се ниту Бугари, ниту Срби, ниту Грци?! Немало 30 години терор, едвај една година.
Постојат доста документи од тој период. Зарем за јазикот ползувале неутрален термин и измислиле ново име на јазикот?! Зошто народот избега од таму доколку нарекувањето Македонци немало проблем? Зошто беа убиени мнозина Македонци и Македонки ако тоа беше неутрален термин?


Поголеми невистини досега не сум слушнал...во обид да се оправда една лага напишана погоре!




Изменето од Македон - 22.Август.2010 во 20:06
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 20:04
Originally posted by Македон Македон напиша:


Од кога е овој весник и од каде ќе знаел за националните чувства на тие луѓе таму?

Од животописот на талев од бугарската wiki:

...Во 1929 ја презел функцијата уредник на изданието, а следната година станал главен уредник (1930-1931). Поради несигурноста, и неспокоjствието во 30-те години работата му е сакала голема одговорност и внимателност. Кога убиваат директорот на весникот "Македонија" во 1933 местото се заема од Димитар Талев.Братислава Талев (синот на Димитар) раскажува дека Димитар ја прифатил новата функција како долг. Во 1934 се разпуснати сите партии, вклучително и македонските дружества, поради што весникот "Македонија", исто така, завршило со издавањето...
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 20:12
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Од кога е овој весник и од каде ќе знаел за националните чувства на тие луѓе таму?

Од животописот на талев од бугарската wiki:

...Во 1929 ја презел функцијата уредник на изданието, а следната година станал главен уредник (1930-1931). Поради несигурноста, и неспокоjствието во 30-те години работата му е сакала голема одговорност и внимателност. Кога убиваат директорот на весникот "Македонија" во 1933 местото се заема од Димитар Талев.Братислава Талев (синот на Димитар) раскажува дека Димитар ја прифатил новата функција како долг. Во 1934 се разпуснати сите партии, вклучително и македонските дружества, поради што весникот "Македонија", исто така, завршило со издавањето...


И од каде знаел во 1933 година Димитар Талев дека станувало збор за Бугари?

Изменето од Македон - 22.Август.2010 во 20:13
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 20:15
Originally posted by Македон Македон напиша:


Македонци биле неутрален термин за Грците?!
Ако умрев вчера, немаше да знам дека Грците не правеле проблем кога станувало збор за Македонци и дека сите протерани Македонци, а и тие кои живеат таму, всушност избегале самите, никој не правел проблем за неутрални термини.
Грците никаде не дозволувале ниту да стане збор за Македонци. Зошто тогаш македонските песни и ора биле забранувани? Зошто тогаш народот им говорел на Грците уште во 1914 година дека не се ниту Бугари, ниту Срби, ниту Грци?! Немало 30 години терор, едвај една година.
Постојат доста документи од тој период. Зарем за јазикот ползувале неутрален термин и измислиле ново име на јазикот?! Зошто народот избега од таму доколку нарекувањето Македонци немало проблем? Зошто беа убиени мнозина Македонци и Македонки ако тоа беше неутрален термин?


Поголеми невистини досега не сум слушнал...во обид да се оправда една лага напишана погоре!



Дали отново требе да прерасказваме грцаката теза за македонизмот? "Македонизмот" е грцка творба со цел сите народности на географската област "Македониjа" доброволно да приемат што тие са чада на античните Македонци (кои априори са биле Елини) и като вакви требе да си спомнат родниот грцки език и да заборава варварските езици (бугарски, влашки, албански) кои завоевателте на елинска Македониjа насила са наметнали на месните Елини (од Македониjа). Поради тоа грцката пропаганда използва поимите "славофони Елини" "влахофони Елини" под кои се разбират Елини кои са заборавили родниот грцки език и са придобили езикот на "завоевателите" - Бугарите и Власите...
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 20:17
Originally posted by Македон Македон напиша:


И од каде знаел во 1933 година Димитар Талев дека станувало збор за Бугари?

Сега за толкова наивен или глуп го сметаш Димитар Талев?

Изменето од чоли - 22.Август.2010 во 20:17
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 20:21
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Македонци биле неутрален термин за Грците?!
Ако умрев вчера, немаше да знам дека Грците не правеле проблем кога станувало збор за Македонци и дека сите протерани Македонци, а и тие кои живеат таму, всушност избегале самите, никој не правел проблем за неутрални термини.
Грците никаде не дозволувале ниту да стане збор за Македонци. Зошто тогаш македонските песни и ора биле забранувани? Зошто тогаш народот им говорел на Грците уште во 1914 година дека не се ниту Бугари, ниту Срби, ниту Грци?! Немало 30 години терор, едвај една година.
Постојат доста документи од тој период. Зарем за јазикот ползувале неутрален термин и измислиле ново име на јазикот?! Зошто народот избега од таму доколку нарекувањето Македонци немало проблем? Зошто беа убиени мнозина Македонци и Македонки ако тоа беше неутрален термин?


Поголеми невистини досега не сум слушнал...во обид да се оправда една лага напишана погоре!



Дали отново требе да прерасказваме грцаката теза за македонизмот? "Македонизмот" е грцка творба со цел сите народности на географската област "Македониjа" доброволно да приемат што тие са чада на античните Македонци (кои априори са биле Елини) и като вакви требе да си спомнат родниот грцки език и да заборава варварските езици (бугарски, влашки, албански) кои завоевателте на елинска Македониjа насила са наметнали на месните Елини (од Македониjа). Поради тоа грцката пропаганда използва поимите "славофони Елини" "влахофони Елини" под кои се разбират Елини кои са заборавили родниот грцки език и са придобили езикот на "завоевателите" - Бугарите и Власите...


Чоли, никаде не се говори за Македонци, во грчката теза за македонизмот, туку за Славофони Елини, односно Грци. Никаде не се говори дека станува збор за етнички Македонци, туку за Грци.

Повели, понуди доказ дека Грците му говореле на населението: не сте Бугари, ниту Грци, вие сте Македонци, како што кажа Корнелија Пејовска, а не празни приказни, па уште и дијагнози да делиш иако како што гледам од медицина се разбираш многу слабо, или да ни кажуваш што сакала баба Корнелија да ни каже како да си ополномоштен да говориш во нејзино име.

А инаку дури и вашиот Кнчов, пишува дека Грците од Македонија не се нарекувале Македонци.



Изменето од Македон - 22.Август.2010 во 20:22
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 20:23
Во весникот „Македонија“ има многу писма на луѓе од грчка и српска Македонија.

Ако се апстрахираме од денешното конфронтирање, може да дознаеме многу детали за животот на Македонците во трите дела.

Сите броеви се на Интернет.

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 20:25
Во јужните делови не се нарекувале Грците Македонци, поради тоа и не можел да ја определи јужната граница на Македонија.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 20:26
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


И од каде знаел во 1933 година Димитар Талев дека станувало збор за Бугари?

Сега за толкова наивен или глуп го сметаш Димитар Талев?


За превртлив го сметам. Човек кој е наклонет на фашизмот, дури и има функција во времето на окупацијата, а подоцна станува писател чии книги се издавани од социјалистичката власт. Тоа доволно говори.

Изменето од Македон - 22.Август.2010 во 20:27
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 21:12
Originally posted by depo depo напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

Прекрасно разбирам што е сакала да каже баба Корнелиjа... Таа сакала да каже што во дома си говореле на народен език, но коj език баба Корнелиjа не е знала да пише, а само неjниот татко освен говоримата форма знаел и литературната форма на истиот език...-
---
Нели език без писменост не е език?
Кажав логика ви е слаба страна. Меѓутоа имате бујна фантазија колку сакаш. Знаете кој што сакал да каже кога велел „ зборувавме Македонски но знаевме и Грчки и Бугарски “.

Малку офтопик е ова но сепак покажува дека Македонците убаво си знаеле дека Бугарскиот е туѓ јазик исто како и околните други јазици и е во контекст на започнатата дискусија.

Забележано е во весник од 1925 година.


Затоа - рече господин Христов - знаеме повеќе јазици. Еднаш ќе е Турчин друг пат Бугарин или некој друг што живее покрај нас и мораме да ги научиме НИВНИТЕ јазици ако сакаме да зборуваме со нив.


Oва било реалност, особено во Егејска Македонија. Прадедо ми знаел, покрај македонски, грчки, бугарски и турски и тоа сите јазици ги владеел одлично, но никогаш не се сметал ниту за Грк, ниту за Бугарин, ниту за Турчин. Секој во тој период знаел повеќе јазици, потребно било затоа што окупаторите се менувале бргу, но затоа како што постирав во сведоштвото од грчкиот војник, Македонците не ги сакале ниту Бугарите, ниту Србите, ниту Грците.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2010 во 22:30
   
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


И ти што знаеш за село П'теле? Во македонската wiki нема ништо: http://mk.wikipedia.org/wiki/Пателе, но бугарската е доста подробна:http://bg.wikipedia.org/wiki/Пътеле... Видно е што селото П'теле е крепост на бугаризмот. И баба Корнелиjа да не се прави на интересна од дистанциjата на времето...




Во вашата википедија има смешки какви никаде нема. Значи селото Пателе кое било столб на бугарштината застанува на страната на СНОФ, а подоцна селаните бегаат во Југославија, а за крај, пак и говорат на македонски јазик, па дури и се наречени циганоскопјани од Грците?!. За да бидат нештата побизарни, на youtube има прослави од панаѓури во с.Пателе, каде се слушаат македонски песни.
Вистински "столб на бугарштината", нема што.


Eве ти ги и клиповите.

Слушаш некаде бугарска музика? Дури и на youtube, јасно си напишал човекот за каква музика станува збор. Во "столбот на бугарштината" се говори на македонски јазик, селаните се дел од СНОф и играат на македонска музика. Ги препознаваш песните, или и тие треба да ти кажам кои се (сите ги имам дома, лично од луѓе од Егејска Македонија за мене пратени)?

Панаѓур од Пателе, 22-ри Јули 2010 година

И овој човек на сликата е постар, ама истотака говори за македонски песни. И нему ли ќе му најдеш маана и некаква болест?

Пателе, панаѓур

Пателе, македонска музика

Сторил ниет зајко

Aидониа-Пателе

Во "столбот на бугарштината" (поголеми наводници треба да се стави, оти толкава лага треба да биде покриена со соодветни интерпукнциски знаци) се пејат македонски песни и се говори на македонски јазик?! Ужас! Ако овој столб е ваков, страв ми е да помислам какви се другите "столбови"...

И оваа лага ти падна!

Како што кажа Platenik, во Бугарија време е да разберете дека љубов меѓу Егејските Македонија и вас немало и нема да има.

Изменето од Македон - 22.Август.2010 во 22:34
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2010 во 06:29
Заjко кук*раjко исполената од егеецот Костадин Гугов
Сторил ми е Заjко
---
Вопрос: Зошто во Пателе не пеjат со думи песната?

Изменето од чоли - 23.Август.2010 во 06:35
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2010 во 07:44

v.Makedonija, 3.08.1927
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2010 во 09:19
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


v.Makedonija, 3.08.1927


Семеjството на прадедо ми замалко да попадние во масакрот во Трлис. Прадедо ми е од едно село недалеку од Трлис (близо до гратчето Зрнево). Тоj e емигрирал преди семеjството си за да не биде мобилизиран во грцко-турската воjна. Кон почетокот на 1924 година е прибрал целото семеjство во Бугариjа. За малко да биде неволен учесник во собитиjата во Трлис.
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 40>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.